Ne, Ne Değildir?

Dünyanın En İyi Şarapları

Dünyanın En İyi Şarapları

İtalya’nın tatmaya doyamadığı, Fransa’nın üretimine ve satın alımına servet döktüğü dünyanın en iyi şarapları hangileri, biliyor musunuz? Şarap üzümün fermente edilerek, mey yani mayalama denilen işlemin ardından hazırlanan bir içki türüdür. Yediğiniz en tatlı ekşi üzümü düşünün, dilinizde bıraktığı o buruk ve şekerli tadı hatırlayın. İşte sizin için sıraladığımız dünyanın en iyi şarapları…

Şaraplar Nasıl Sınıflandırılır?

Şaraplar Nasıl Sınıflandırılır?
Şaraplar en çok renklerine göre sınıflandırılmaktadır.

Üzümün o tazeleyen kokusu ve buruk güzel tadı şarabın yudumundan aldığınız tat ile eş değer olabilir. Fakat bu şaraplar özel üretilen, titizlikle yıllarca kıvam alması için korunan içkilerdendir. Farklı meyve özlerinden yapılabilirler. Bu nedenle birkaç sınıfa ayrılmaktadırlar:

 • Renklerine göre şaraplar
 • Tatlılığına göre şaraplar
 • Köpüklü şaraplar
 • Diğer

Renklerine göre ayrılan şarapların ana maddesi kırmızı üzüm ya da yeşil üzüm olabilir. Temel olarak üzümlerin kabuğundan alınan antosiyanin pigmentleri şaraba rengini vermektedir. Yan etki eden faktör ise tanen denilen bir çeşit polifenoldür. Renklerine göre şaraplar ise;

 • Kırmızı şarap,
 • Beyaz şarap,
 • Roze şaraptır.

Dünyanın en iyi şarapları en iyi yetiştirilmiş üzüm meyvelerinden yapılır ve en güzel tat almak için de özel olarak uğraş verilir. Bu şarapların hem tadı hem de maliyeti çok yüksektir. Ancak bir şarap tutkunuysanız ya da damak tadınıza güveniyorsanız bu içerik adeta sizin için yazılmış, diyebiliriz. Sırasıyla dünyanın en iyi şaraplarını öğrenecek ve her birini en kısa zamanda tatmak isteyeceksiniz.

İşte, başka hiçbir yerde olmayan enfes kokuları ve tatlarıyla dünyanın eşsiz şarapları.

Château Lafite Rothschild Şarap Serisi

Château Lafite Rothschild Şarap Serisi
Château Lafite Rothschild

Dünyanın en eski şarap üreticilerinden biri olan Château Lafite Rothschild, 400 yıldır Bordo, Fransa’da hizmet vermektedir. Château Lafite Rothschild şarabının ismi Fransa’da bulunan ve yüzyıllar öncesinde imalathane olarak kullandıkları şatodan gelmektedir.

Markanın en çok sevilen şarapları şunlardır:

2000 Château Lafite Rothschild

2000 Château Lafite Rothschild ismini verdikleri şarap bilinen en iyi şaraplarından sadece bir tanesidir. Şarap aromasından gelen rafit ve tütün notaları sığır eti veya geyik eti ile dut ve siyah frenk üzümünün lezzetiyle buluşarak ağızda muhteşem bir tat bırakmaktadır. Herkes, hayatında en azından bir kez olsun bu şarabı tatmalı, dedikleri bir içki olarak konuşulur.

2009 Château Lafite Rothschild ‘Carruades de Lafite’

2009 Château Lafite Rothschild ‘Carruades de Lafite’ de diğer şarapları gibi uzun yıllar mayalanmaya bırakılan ve raflarda iyice lezzeti çıksın, diye bekletilen şaraplardandır. Markanın diğer şarabına göre daha uygun fiyatlı ve yumuşak içimlidir. Daha çok ağızda tatlı bir his bırakır. Şarap yapımında çok fazla olgunlaşmış tanen kullanılmıştır. Bu nedenle üzümün meyve hali tat olarak daha ağır basar.

Château Cheval Blanc Şarapları

Château Cheval Blanc
Château Cheval Blanc

Şarap, denince akla ilk gelen olabildiğince uzun süre bekletilmesi, yani yıllanmış olmasıdır. En eski yapım tarihine sahip olan şarap ise en güzel tadı veren en iyi şarap kabul edilir. İşte Château Cheval Blanc şarapları da en eski tarihli şarap ürünleri ile dünyanın en iyi şaraplarından olmuştur.

Château Cheval Blanc, 19. yüzyıldan bu yana hizmet veren, Fransa’da modern ve tarihi bir şarap imalathanesinin adıdır. Château Cheval Blanc şarapları arasında ise 1947 yılında yapılmış bir şarap bulabilirsiniz.

1947 Château Cheval Blanc

1947 tarihli şarap, belki de dünyanın bilinen en eski tarihli şaraplarından sayılmaktadır. Dünyanın en iyi şaraplarından biri olduğu için bir açık artırma ile satışa çıkarılmıştır. Böylece geçtiğimiz yıllarda Cenevrede Christie’s tarafından satın alınmıştır. Önümüzdeki 50 yıl daha içilebilir olarak görülmektedir. Öyle görünüyor ki bekledikçe ve fiyatı arttıkça tekrar satışa çıkabilir.

Chateau Cheval Blanc Dikey Koleksiyonu, Saint-Emilion Grand Cru

1945’ten 2010’a kadar tek tek özenle şişelenmiş şarap koleksiyonu Château Cheval Blanc Şaraplarına aittir. Uzun yıllar önce yapımı tamamlandığı için tasarımında ve paketlendirilmesinde nostaljik bir hava bulabilirsiniz. Tasarımının yanı sıra tadında da eski üzüm bağlarının kokusu vardır.

Domaine Etienne Guigal Şarabı

Domaine Etienne Guigal
Domaine Etienne Guigal

Dünyanın en iyi şarapları serimize yine Fransa’dan bir şarap ismiyle devam ediyoruz. Rhone’da bulunan imalathanesi ile adeta şarap şişelerine bir vadinin havası sıkıştırılmış gibi hissettirir. Yapımında özel olarak yetiştirilen ve toplanan üzüm çeşitleri kullanılmıştır. Domaine Etienne Guigal şaraplarında kullanılan üzümler şöyle sıralanabilir:

 • Guigal,
 • Syrah (veya Shiraz),
 • Grenache,
 • Mourvèdre,
 • Viognier
 • Roussanne’dir

2015 E. Guigal Côte Rôtie La Landonne

Vadi yamaçlarında yapılan koyu renkli bir tür Syrah şarabı olarak kabul edilir. İçerken dil üzerinde bir sıvıdan daha çok yoğun ve kadife bir his bırakmaktadır. İçerisinde siyah kiraz, siyah zeytin, espresso ve küspe meyvesi kullanılmıştır.

2005 E. Guigal Côte Rôtie Etienne Guigal

Benzer şekilde bir Syrah şarabı olan 2005 E. Guigal Côte Rôtie Etienne Guigal’in diğerlerinden farkı içerisinde çekirdekli meyveler ve karabiber aromaları bulunmasıdır. Yaklaşık on yıllık bir mahzende üretilmektedir.

Alkollü içecekler arasındaki ilk tercihiniz şarap değilse İçimi En Güzel Biralar başlıklı yazımıza da bir şans verebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir