Bilim

Dünyanın En Pahalı Maddeleri

dünyanın en pahalı maddeleri

Günümüzün en pahalı maddesini altın olarak değerlendirebiliriz. Ya da elmasın en pahalı madde olduğundan emin olabiliriz. Ancak dünyada öyle maddeler vardır ki, ne altın ne de elmas fiyat açısından yanlarına konulacak kadar değer görmezler. Günlük hayatımızda karşılaşamayacağımız türden maddeler oldukları için doğal olarak bunlardan haberimiz de olmuyor. Ancak dünyanın en pahalı maddeleri takı üretiminden sağlık kullanımlarına, nükleer araştırmalardan kimyasal deneylere kadar birçok alanda kullanılabiliyorlar.

Bu kadar pahalı olmalarının genel sebebi ise zor bulunmaları, bulunsalar bile zor elde edilmelerinden kaynaklanıyor. Üstelik bu maddelerin hepsini elde ettiğimiz gibi kullanmamız da mümkün değil. Bazılarını kullanabilmek için bir dizi işlemden geçirmemiz gerekiyor. Oldukça ilgi çekici ve merak uyandırıcı bir konu olduğu ise aşikâr. Biz de bu yüzden sizin için dünyanın en pahalı maddelerinin bir listesini hazırlamak istedik.

Plütonyum

plütonyum
Plütonyum tehlikeli bir kimyasaldır.

Plütonyum aslında dünyada bulunan en tehlikeli ve zehirli maddelerden bir tanesidir. “Peki, neden bu kadar değerli?” diye sorabilirsiniz. Çünkü plütonyum atom bombalarında ve nükleer enerji işlerinde kullanılan bir maddedir. Bir anlamda nükleer silahların hammaddesi olarak da görülebilir. Doğada çok nadir bulunması da değerini oldukça arttıran etmenlerden bir tanesidir. Bu yüzden genel olarak nükleer reaktörler yardımıyla suni olarak üretilmektedir. Atom bombası yapımı gibi yıkıcı amaçlar için kullanılsa da insanlık için yıllarca yetebilecek bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir.

Bir gram plütonyumun maliyeti 4 bin ile 6 bin dolar arasında değişmektedir.

Soliris

soliris
Soliris ilaç üretiminde kullanılmaktadır.

Soliris aslında adı Eculizumab olan bir ilacın marka adıdır. Dünyadaki en pahalı ilaçlardan biri olduğu su götürmez bir gerçektir. Ölümcül hastalıklar olan paroksismal noktürnal hemoglobinüri ve atipik hemolitik üremik sendromunu tedavi etmek için kullanılmaktadır.

Bir gram solirisin maliyeti 10 bin ile 15 bin dolar arasında değişmektedir.

Grandidierite

Grandidierite
Grandidierite adlı madde mücevher üretiminde kullanılmaktadır.

Adını onu bulan Fransız doğa bilimci grandidierden alan bu taş, Madagaskar’da bulunmuş olan bir maddedir. Madagaskar’da bulunmasından sonra dünyanın birkaç yerinde bulunsa da işlenebilmeye elverişli biçimde sadece Madagaskar’da elde edilebilmiştir. Bu yüzden oldukça değerli bir taştır. Mavimsi yeşil bir rengi bulunmaktadır ve bu şekildeki çoğu değerli taş gibi mücevher üretiminde kullanılmaktadır. Dünyanın en pahalı maddelerinden biridir.

Bir gram grandidieritein maliyeti ortalama 10 bin dolara denk gelmektedir.

Painite

Painite
Mücevher üretiminde kullanılan bir diğer pahalı madde ise painitedir.

Painite de grandidierite gibi çok nadir bulunan bir taştır. Zirkonyum, bor, kalsiyum ve alüminyum gibi elementler içeren bir borat mineralidir. Adını onu keşfeden Arthur Pain’den alan painite ilk olarak Myanmar’daki bir yakut yatağında bulunmuştur. Miktar olarak dünyada elmastan da az bulunmaktadır ancak aynı bölgelerde bulunan diğer örnekleri ile birlikte sayısı günümüze kadar artmıştır. Bu yüzden bulunduğu bölge ve tespit etme zorluğuna göre fiyatı büyük oranda değişmektedir. Grandidierite gibi painite de mücevher üretiminde kullanılmaktadır.

Bir gram painitenin maliyeti 9 bin ile 300 bin dolar arasında değişmektedir.

Tritium

Tritium da
Tritium da nükleer maddeler arasında yer almaktadır.

Tritium da plütonyum gibi nükleer bir maddedir. Hidrojenin radyoaktif bir izotopudur ve bu yüzden ağır bir hidrojen türüdür. Aslen nükleer reaktörlerde kullanılsa da bundan başka da çeşitli kullanımları vardır. 1934 yılında bir nükleer transmutasyon ürünü olarak keşfedilmiştir. Ancak doğada da kozmik ışınlardan dolayı oluşan hızlı nötronların, protonların veya mezonların azot ile reaksiyonundan dolayı da meydana gelmektedir.

Bir gram tritiumun maliyeti ortalama 40 bin dolara dek gelmektedir.

Elmas

elmas
En popüler pahalı maddeler arasında yer alan elmas mücevher üretiminde kullanılır.

Dünya üzerindeki en sert maddelerden biri olarak bilinen elmas, karbon elementinin bir modifikasyonu olarak düşünülebilir.  Dünyanın en pahalı maddelerinden biri olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Saf karbon olduğunu ilk defa Fransız kimyager Lavoisier keşfetmiştir. Mineralojide kullanılan sertlik birimleri açısından en yüksek sayıyla ifade edebilir. Bunun anlamı diğer bütün minerallere zarar verebilir demektir. Bu dayanıklılığından ötürü endüstriyel anlamda çokça kullanılmaktadır. Işığı çok iyi kırdığı için mücevher yapımında da kullanılmıştır. Hatta tarihte bilinen birçok mücevher elmas barındırmaktadır.

Bir gram elmasın maliyeti 50 bin ile 100 bin dolar arasında değişmektedir.

Kaliforniyum

kaliforniyum
Kaliforniyum nükleer reaktörlerde kullanılan bir maddedir.

Dünyanın en pahalı maddelerinden biri olan Kaliforniyum radyoaktif bir kimyasal elementtir. İlk olarak 1950 yılında Berkeley’deki Kaliforniya Üniversitesi’nde bir laboratuvarda üretilmiştir. Adı da buradan gelmektedir. Altın ve gümüş aramalarında nötron kaynağı olarak ve nükleer reaktörlerin başlatılmasında kullanılmaktadır. Yeryüzünde doğal olarak bulunmaması sebebiyle oldukça değerli bir konumdadır.

Bir gram kaliforniyumun maliyeti 27 milyon dolar civarındadır.

Antimadde

antimadde
Antimadde, madde olmamasına rağmen dünyanın en pahalı maddeleri arasında yer alır.

Listemizin en pahalı maddesi belki de ironik olarak şekilde maddenin tam zıddı olan antimaddedir. Teoriye göre antimadde büyük patlama sonrası normal madde ile birlikte oluşmuştur. Ancak şu an bildiğimiz evrende çok az miktarda bulunmaktadır. Çünkü antimadde madde ile karşılaştığı zaman birbirlerini imha ederek büyük miktarda enerji açığa çıkarmaktadır. Ancak günümüze kadar maddenin antimaddeye nasıl üstün geldiği hala bilinmemektedir. İnsanlık olarak bizler bugün antimadde üretebilmekteyiz. Ancak bir gram antimadde bir nükleer bomba büyüklüğünde bir etkiye sahip olduğu için hiç bu kadar fazla bir şekilde üretilmedi. Şu ana kadar ürettiğimiz antimadde miktarı ise 1 gramın milyarda biri kadar olmuştur. Bu yüzden nükleer bomba büyüklüğünde patlamalar için endişelenmeye henüz gerek yok ancak gelecekte bir enerji kaynağı olarak kullanılmaması için hiçbir sebep yok.

Bir gram antimaddenin maliyeti 50 trilyon ile 100 trilyon dolar arasında değişmektedir.

Eğer sizler de bizim gibi antimaddeyi oldukça ilgi çekici bulduysanız Antimadde Nedir? Antimadde Nasıl Bulunur? yazımızı okuyabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir