Tarih

Dünyanın En Ünlü Korsanları ve Korsan Lakapları

Dünyanın En Ünlü Korsanları ve Korsan Lakapları

Karada gerçekleşen hırsızlık faaliyetlerine nazaran, deniz ulaşımın daha zor olması ve gözden kaybolmanın kolaylığı nedeniyle korsanlık oldukça yaygın bir hırsızlık faaliyetidir. Korsanlık tarihi denizcilik tarihi kadar eskidir ve aradan geçen 4 bin yılda denizlere korku salan çok sayıda korsan çıkagelmiştir. Bu korkutucu, gaddar ve kendi çıkarlarını gözeten deniz hırsızlarından 10 tanesini sizler için derledik. İşte dünyanın en ünlü korsanları ve korsan lakapları. Ahoy!

Benjamin Hornigold (1680-1719)

Benjamin Hornigold

Adını en çok duyduğumuz korsanlardan biri olan Kara Sakal’ın eski kaptanı olan Benjamin Hornigold listemizin ilk sırasında. Bahamalar’da birkaç kano ile denizcilik faaliyetine başlayan Hornigold, zamanla 30 ağır silahlı gemiden oluşan bir filoya sahip olmuştu. Korsanlıkla arası o kadar iyiydi ki gerçekten de tarihin en gaddar ve acımasız korsanı olarak görülmekte.

Gemileri yağmalamaktan ve bunu güç gösterisi haline getirmekten öylesine keyif alıyordu ki bir seferinde yağmaladığı bir gemiden yalnızca mürettebatın şapkalarını çalmıştır. Zevk için korsanlık yapmaya başlayan Hornigold mürettebatının nefretini kazanıp Kaba Sakal lakaplı Edward Teach tarafından tahtından indirildi.

Fakat komik bir hikayedir ki; Kara Sakal daha sonra öldürüldü ve Hornigold kraliyet affından yararlanıp korsan avcısı olarak çalışmaya başladı.

Edward Teach (1680-1718)

Edward Teach

En ünlü ve en kötü korsan olarak anılan Edward Teach, örgülü siyah sakalları sebebiyle Kara Sakal olarak anılıyordu. O kadar nefret dolu ve saldırgan bir insandı ki öldürdüğü insanların yüreklerini yemesiyle adı duyulmuştu.

Girdiği savaşlardan hemen önce sakalının içinden pipo çıkarıp içmesi sebebiyle aynı zamanda “duman saçan şeytan” korsan lakabını da kazanmıştı. Tarihin en korkutucu korsanlarından biri olan Kara Sakal başka bir korsan ile girdiği kılıç dövüşünde kaybederek ölmüştür.

William Kidd (1645-1701)

William Kidd

Macera Kasırgası adlı bir gemiye sahip olan “İskoçyalı Kaptan” lakaplı William Kidd bir korsan avcısıydı. Denizciliğe bu şekilde başlayan Kaptan, daha sonra para kazanmak için korsan olmayı denedi. Silahsız bir gemiye saldırıp 5 kişiyi öldürdükten sonra hakkında arama kararı çıkarıldı ve 1701 yılında idam edildi. Hakkında oldukça fazla bilgi kirliliği ve spekülasyon olduğu için ne kadar kişiyi öldürdüğü tam olarak bilinmese de tarihin en gaddar korsanlarından biriydi.

William Dampier (1651-1715)

William Dampier

Dünyayı tam 3 kere dolaşmış bir korsan olan William Dampier, tanıdığımız ve alışkın olduğumuz diğer korsanlara hiç benzemiyor. Gayet temiz bir imajı, yakışıklılığı ve temizliği ile Bilimci Korsan lakabıyla anılmakta.

Diğer korsanların aksine korsanlığı para veya ün içinde değil, insanlara acı çektirmeyi sevdiği için tercih etmiştir. Evet Bilimci Korsan tam anlamıyla bir sadistti ve insanları öldürmekten son derece zevk alıyordu.

Yaptığı her eylemi günlüğüne kaydeden William, bir gün günlüğünü satışa çıkarmış ve oldukça yüklü bir miktar para kazanmıştır. Fakat paradan veya başka bir şeyden tatmin olmayan Bilimci Korsan, ömrünü insanları öldürerek geçirmiştir.

Thomas Tew (-1695)

Thomas Tew

Yaşadığı dönemde Kızıldeniz’in hakimiyeti Osmanlı Devleti’nin elinde olsa da oldukça büyük başarılara imza atmıştır. Bir keresinde 300 kişilik mürettebata sahip bir Hint ticaret gemisini çok kişiyle ele geçirmesi ile ün kazanmıştı.

Korsanlık kariyerine Müslüman tüccarlara bela olarak geçiren Thomas Tew, küçümsediği bir Müslüman ticaret gemisi tarafından mağlup edilmişti. Egosuna yenilen belalı korsan 1695 yılında öldürülene kadar Kızıldeniz’de oldukça korkulan biriydi.

Cheung Po Tsai (1783-1822)

Cheung Po Tsai

Birçok korsan filmine konu olan Cheung Po Tsai, Çinli bir korsandır. 15 yaşında miço olarak denizlere açılan Tsai, korsan bir çift tarafından esir alınır ve Tsai’yi kendi çocukları gibi büyütürler. Tüm başarısını kendisini evlatlık olarak edinenler sayesinde kazanmış ve büyük bir mirasa konmuştur. Sahip olduğu miras 600 gemilik bir filo ve 50 bin kişilik tayfadan oluşmaktadır.

Bu miras sayesinde oldukça aktif bir korsan hayatı sürmüş fakat sonunda Çin hükümetine teslim olmuştur. Teslim olduktan sonra yetenekleri keşfedilir ve bu sayede Çin kumandanı haline gelir.

Jean Lafitte (1776-1823)

Jean Lafitte

Louisiana’da bir korsan adasında krallık yapan Robid Hood lakaplı Jean Lafitte, New Orleans’a giden gemilerin birçoğunu yağmalamıştır. O kadar başarılı bir korsandır ki o zamanki Louisiana Devleti’nin sahip olduğu zenginliğin yarısına sahip olmuştur.

Halkı tarafından sevilen bir kral korsan olan Lafitte’ye İngiltere vatandaşlık teklif etmiştir ama o İngilizlerden nefret ettiği için bu teklifi reddetmiştir. Hükümetlerle arası iyi olan Robin Hood, Amerika’nın yardım teklifini kabul ederek New Orleans’ın kurtulmasında oldukça önemli bir rol oynamıştır. Tüm iyiliğine rağmen 1823 yılında İspanyollarla çatışırken hayatını kaybetmiştir.

John Rackham (1682-1720)

John Rackham

Korsan bayrağı olarak bilinen, kafatası ve iki kılıçtan oluşan bayrağı tasarlayan Calico Jack korsan lakabı ile anılan John Rackham’dır. Aynı zamanda Karayip Korsanları filminden tanıdığımız hayali bir karakter olan Jack Sparrow, Calico Jack’ten ilham alınarak yaratılmıştır.

Çeşitli saldırı stratejileri geliştirmesiyle ün salan bir korsan olan Jack’in gemisinde aynı zamanda 2 kadın korsan da bulunuyordu. Zekasıyla denizleri fetheden ve büyük bir servete kavuşan Calico Jack 1720 yılında düzenlediği bir seferde öldürüldü.

Oruç Reis (1474-1518)

Oruc Reis

Barbaros Hayrettin Paşa’nın abisi olan Oruç Reis, Denizlerin Babası korsan lakabına sahipti. Ticaret ve yük gemileriyle denizciliğe başlayan Oruç Reis, Rodos Şövalyeleri ile savaşırken kardeşi Barbaros’u kaybedip esir düşmüştür. Bunun üzerine Osmanlı Devlet’inde görev almıştır. Osmanlı Devleti’ne ait 24 küçük gemi ile Akdeniz’de her yeri fethederek büyük bir ün kazanmıştır.

Barbaros Hayrettin Paşa (1475-1546)

Hayrettin Pasa

Kızıl Sakal lakaplı Hayrettin Paşa, Osmanlı Devleti’nde gelinebilecek en büyük rütbeye erişmiş tek korsandır. Kendi filosu ve kendi devleti vardı olan bu korsana Oruç Reis’in kardeşi olduğu için ona Barba Rossa (Kızıl Sakal) lakabı takılmıştır. Cezayir’i ele geçirmesi ve Akdeniz’de büyük başarılar elde etmesine rağmen erken bir şekilde hayatını kaybetmiştir. İstanbul Beşiktaş Meydanı’nda türbesi bulunmaktadır.

İlginç bilgiler ve şaşırtıcı gerçekleri öğrenmek için Ne, Ne Değildir? sayfamıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir