Teknoloji

Ekran Kartı Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli

Bilgisayar ile ilgilenen insanlar, ekran kartının ne kadar önemli bir bilgisayar parçası olduğunu bilirler. Ancak ekran kartı hakkında detaylar çoğu zaman es geçilir ya da unutulur. Bu yüzden “Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusu sık sık sorulmaktadır. Biz de bu yazı içerisinde sizlere ekran kartı hakkında ince detayları anlatmaya ve dikkat edilecek noktalara değinmeye çalışacağız.

Ekran Kartı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekilenler

Üstün FPS ve grafiklere sahip olabilmek adına ekran kartı tercihi oldukça değerlidir. Tercih sırasında olaya yabancı kalmamak adına terimlerden ve ifade ettiklerinden haberdar olmak gerek. “Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusuna cevaplar şu şekildedir.

  • Kullanım Amacı
  • VRAM
  • GPU
  • Soğutma
  • Marka Tercihi
  • Nesil

Bu terimlerle beraber tercih yapmak, gerçekten doğru bir sonuca varmanızı sağlayacaktır. Fakat öncesinde bu terimlerin ne olduğunu bilmek gereklidir. İşte ekran kartı için terimlerin detayları…

Ekran Kartının Kullanım Amacı

Ekran Kartının Kullanım Amacı
Ekran kartı seçiminde kartın kullanım amacı da önemlidir.

“Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun ilk cevabı kesinlikle kullanım amacıdır. Ekran kartları kendi aralarında çeşitlendiğinden dolayı bilgisayarı hangi açıdan kullanacağınız önemlidir. Oyun ya da iş bilgisayarları için ayrı seçeneklerde ekran kartları bulunmaktadır. Oyuncu bilgisayarları stabil performans göstermesi adına iyi ekran kartı bulundurmak zorundadır. Ancak kullanım çok ağır işler adına olmayacaksa ekran kartı çok mühim değildir. Birkaç örnek derlemesini aşağıda bulabilirsiniz:

  • Oyun bilgisayarları için: Geforce RTX 2060 OC (6GB, GDDR6, 192bit), GeForce GTX 1660 Super Aorus (6GB, GDDR6, 192bit)
  • Tasarım ve video işleme için kullanılacak bilgisayarlar: Sapphire Nitro+ Radeon RX 5700 XT (8GB 256Bit GDDR6)
  • İş, okul ve gündelik kullanım için bilgisayarlar: AMD Radeon RX 560 OC (4GB 128Bit DDR5)

Ayrı ayrı kategorilerde inceleyebileceğimiz ekran kartı seçenekleri mevcuttur. Bu yüzden ekran kartı düşünen birisi kullanım amacını doğru belirlemeli ve ona göre seçim yapmalıdır.

VRAM

VRAM, ekran kartının işlemesini ve önbellek içerisinde alacağı verinin miktarını direkt olarak etkilemektedir. Oyuncu bilgisayarlarında bu konu oldukça değerlidir. Çünkü oyunlar ve içerisinde bulunan ayrıntılar bir oyuncu için önemlidir. Oyun içerisinde grafik özelliği arttıkça bilgisayarın ihtiyaç duyduğu VRAM miktarı da eş oranlı artmaktadır. Örnek vermek gerekirse 1080p grafiğinde orta ayarlara sahip bir oyun için 4GB VRAM yeterlidir. Ancak 4K yüksek ayarlı bir oyun en az 8GB VRAM istemektedir.

GPU

Nvidia
Nvidia, RTX gibi ekran kartları GPU konusunda güncel olarak yenilikleriyle karşımıza çıkmaktadır.

Grafik işlemci birimi olarak bir açılıma sahip olan GPU, oyunun ya da herhangi bir görüntünün olduğu çözünürlükte sunulmasına yaramaktadır. Yüksek kalitede bir video ya da oyun içeriği ekrana geldiğinde, saniye içerisinde milyonları bulan işleme tekniğine sahiptir. GPU grafik kartının içerisinde olan kendi işlemci olarak tanımlanabilir. Nvidia, RTX gibi ekran kartları GPU konusunda güncel olarak yenilikleriyle karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden de fiyatları oldukça artmış vaziyettedir.

Soğutma

sogutma
Ekran kartının deal bir performans sağlaması için ısı oldukça önemli sayılabilecek etkenlerdendir.

“Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun bir diğer maddesi ise soğutmadır. Ekran kartları performans gösterdiği için zaman geçtikçe ısınabilir. İdeal bir performans sağlaması için de ısı oldukça önemli sayılabilecek etkenlerdendir. Uygun sıcaklık değerinde olmaz ise veri işleme hızı oldukça düşer ve performansta kayıplar yaşanabilir. Ekran kartı içerisinde bir takım fanlar mevcuttur. Bu fanların görevi ekran kartını gerekli ısıda tutabilmektir. Soğutucu görev gören fanlar üreticiden üreticiye, hatta karttan karta büyük farklılıklar gösterebilir. Ekran kartı alırken de bu fanların sayısı ne kadar fazla olursa o kadar soğutma sağlar. Fanlar sayesinde sessiz ve ısı seviyesinin dalgalanmadığı bir ekran kartına sahip olunabilir.

Overlock (İşlemcinin frekansı üzerine çıkarak fazladan performans sağlamaya çalışılması durumu) yapılan kartlarda ısı üst düzeylerde olduğundan dolayı sıvı soğutma denilen ekstra soğutma destekleri gerekebilir. Sıvı soğutma ise kartların ısısını dengeleyerek sessiz ve yüksek performansta çalışmasına yardımcı olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken nokta GPU içerisinde bulunan soğutma sistemini değiştirmek CPU içerisindekini değiştirmekten daha karmaşık bir işlemdir.

Marka Tercihi

Marka Tercihi
Ekran kartı seçiminde tercih edebileceğiniz önemli markalar var.

Ekran kartı seçiminde sektör içerisinde oldukça başarılı sayılabilecek markalar var. AMD ve Nvidia markalarının konu içerisindeki başarısını kimse göz ardı edemez. İki marka da gün geçtikçe her bütçeye uygun ekran kartı üretimi yapmaktadır. Başka bir dev marka olarak sayılan Intel, işlemci konusunda oldukça başarılı sayılsa bile ekran kartı pazarında pek söz sahibi değildir.

Ekran kartı seçimi söz konusu olunca markalardan daha önemli şeyler ortaya çıkmaktadır. AMD ve Nvidia özgün donanımlarda kendisine ayırt edilebilir özellikler koymuştur. Nvidia markasının 2020’de RTX serisi ile birlikte ekran kartının ışın izleme özelliğini edinmesi, G-Sync teknolojisi, DLSS gelişimi ve Geforce Now ile inanılmaz uyumlu ekran kartını piyasaya sunması sayesinde sektör içerisinde rekabet inanılmaz arttı. Nvidia şu anda sektör içerisinde bulunan en güçlü ekran kartı üreticisi olarak anılmaktadır.

AMD firması Nvidia karşısında oldukça güçlü bir şekilde durmaktadır. Ülke pazarlarını inceledikten sonra RTX 3080 ve RTX3090 gibi ekran kartları oldukça yüksek fiyatlara satılmaktadır. AMD, FREEsync uyarlaması, görüntü keskinleştirmesi ve görsel iyileştirmeleri ile birlikte oyunlar içinde daha iyi olacak eylemlere sahip. Henüz ışın izleme veya DLSS desteği gibi gelişmiş sayılan özellikleri sağlamasa bile, AMD markasının yeni nesil ekran kartları bu özellikleri sağlayabilir. Marka tercihi yaparken monitörün G-Sync ya da Freesync özelliklerini destekleyip desteklemediğine bakmakta fayda vardır. Bütçenize uygun Nvidia ya da AMD gibi markalar arasında tercih yapabilirsiniz.

Nesil

Bilgisayar teknolojisi günümüzde en çok oyuncular tarafından kullanılmaktadır. Bu yüzden de güncel oyunları takip etmek, oynamak isteyen insan sayısı bir hayli fazladır. “Ekran kartı alırken nelere dikkat edilmeli?” sorusunun başka bir maddesi ise nesildir. Yeni nesil ekran kartları gelecek oyunlar için oldukça önemlidir. Yeni nesil ekran kartlarını tercih edilmesindeki en büyük sebep yazılımsal destektir. Oyunlar ve güncel uygulamalar yeni nesil ekran kartları için daha uzun kullanım süresi vermektedir. Sırf daha ucuz olduğu için eski nesil ürünler tercih edilmemelidir. Özellikleri gelişmemiş ancak güncel nesil ekran kartları kullanıcı için daha faydalıdır.

Unutulmaması Gerekenler

Bir sistem oluşturmak bazı temel şeylerden oluşmaktadır. Temellerin en başında gideri orantılı dağıtmak gelir. En yeni işlemciyle birlikte eski bir ekran kartı kullanmak sistemi oluşturmakta tezatlık oluşturur. Bu yüzden de kullanıcıların bütçelerini tek bir ürüne değil, aksine tüm sisteme göre belirlemesi gerekmektedir. Eğer bu şekilde yaklaşarak sistem oluşturulur ise uygun bir bilgisayara sahip olmak mümkündür.

En iyi işlemci önerileri için Hangi İşlemci Daha İyi? Uygun Fiyatlı İşlemci Tavsiyeleri 2022 yazımıza göz atabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Ekran Kartı Neye Göre Seçilir?

Ekran kartı öncelikli olarak kullanım amacına göre seçilmelidir.

Ekran Kartı Ne Alınmalı?

Ekran kartı almak için Nvidia ve AMD firmaları tercih edilebilir.

Ekran Kartında Önemli Olan Şey Nedir?

Ekran kartı seçiminde dikkat edilecek en önemli nokta GPU yani grafik işlemcisidir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir