Sinema

Yaranıza Tuz Bastıracak Platonik Aşk Filmleri

platonik aşk filmleri

Aşk, genel olarak karmaşık bir duygudur. Özellikle de platonik olduğunda durum daha da karmaşık bir hale gelir. Platonik aşk filmleri sayesinde hem karmaşadan biraz da olsa uzaklaşırsınız hem de kendinizi bu konuda yalnız hissetmezsiniz.

“Korkunun üstüne gitmek iyidir.” mottosunu baz alarak yaranıza tuz bastıracak platonik aşk filmleri izleyebilirsiniz. Platonik aşk konusunun en iyi işlendiği en iyi işlendiği filmleri inceleyerek hangi hikayenin size daha yakın olduğuna karar verebilirsiniz.

City Lights

City Lights
City Lights

Klasik haline gelmiş platonik aşk filmleri arasında yer alan City Lights, Tramp (serseri) karakterinin gözleri görmeyen bir çiçekçiye aşık olmasını ele alıyor. Yapımcılığını Charles Chaplin’in üstlendiği ve platonik aşkın etkili bir şekilde işlendiği film, 1991 senesinde estetik, kültürel ve tarihi açıdan önemli filmler listesine girmiştir.

Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman
Letter from an Unknown Woman

En iyi platonik aşk filmleri listesinin başlarında yer alan Letter from an Unknown Woman, ünlü yazar Stefan Zweig’in aynı isimli romanından esinlenerek kaleme alınmıştır. Ünlü bir piyanist olan Stefan Brand karakterinin hiç tanımadığı birinden mektuplar almasıyla filmdeki olaylar gelişir. Brand’in kendisine mektup yazan kadın hakkında çeşitli bilgiler öğrenmesiyle hikaye farklı bir boyuta taşınır.

A Short Film About Love

A Short Film About Love
A Short Film About Love

Krzysztof Kieslowski’nin eseri olan film, karşılıksız aşkı en iyi işleyen filmler arasında yer alır. Kendisinden yaşça büyük bir kadına aşık olup duygularını açmakta zorluk yaşayan bir gencin hikayesini anlatır. Genç adamın karşılıksız aşkı zaman içerisinde bir saplantıya dönüşmeye başlar.

Aşık olduğu kadını bir teleskop yardımıyla uzaktan izlemeye başlar. Kadını sadece başkasıyla ilişkiye girdiği zamanlarda canı yandığı için izleyemez. Genç adam bir gün kadına onu izlediğini ve ne kadar aşık olduğunu bir ceratle anlatır. Kadının verdiği tepkiler doğrultusunda da hikaye devam eder.

Wings of Desire

Wings of Desire
Wings of Desire

Wim Wenders’in şaheseri olarak nitelendirilebilecek bu film, platonik aşk konusunu farklı bir biçimde işler. Filmde insanları gözlemlemek amacıyla dünyaya inmiş bir melekle bir insanın aşkı anlatılıyor. Melek dünyaya indiği zaman insanların genelinin mutsuz olduğunu farkeder.

Dünyada geçirdiği vakit esnasında diğer insanlar gibi mutsuz olan bir kadın görür ve kadına görür görmez aşık olur. Meleğin kadına aşık olmasının ardından da olaylar gelişmeye başlar.

Fucking Amal

Fucking Amal
Fucking Amal

Fucking Amal, sosyal ilişkileri pek de iyi olmayan lezbiyen bir kadının çaresiz aşk hikayesini güzel bir şekilde işler. Filmin ana karakteri Agnes, arkadaş edinmekte bile zorlanan biridir. Bu yüzden sevdiği kadına açılması adeta bir mucize sayılabilit.

Ancak hoşlandığı kızın Agnes’i öpmesiyle beraber olaylar farklı bir yöne doğru ilerler. Filmin başlarında yaranıza tuz basıp sonrasında platonik aşkınız konusunda umutlanabilirsiniz.

La Ley del Deseo

La Ley del Deseo
La Ley del Deseo

1987 yapımı olan film hala en iyi platonik aşk filmleri arasında yer alır. La Ley del Deseo, eşcinsel bir yönetmenin karşılıksız aşkının ve tutkularının üzerine yoğunlaşıyor. Filmde bulunan komedi ve gerilim sahneleri filmi farklı kılıyor.

Eğer değişik bir aşk platonik aşk filmi izlemek istiyorsanız La Ley del Deseo filmine mutlaka bir şans vermelisiniz.

Chung Hing Sam Lam

Chung Hing Sam Lam
Chung Hing Sam Lam

Hong Kong sinemesanın önemli başyapıtları arasında bulunan Chung Hing Sam Lam, iki farklı hikayeden oluşur. Filmin ikinci bölümünde yer alan hikaye platonik aşka güzel bir örnektir. İçine kapanık bir kadının polis memuruna aşık olması sonucunda olaylar gelişir.

Kadının aşık olduğu polis sevgilisinden yeni ayrılmıştır ve ayrılığın üstesinden gelmeye çalışır. İkili arasında gelişen olaylar izleyiciye aşkın farklı bir yönünü gösterir.

Zire Darakhatan Zeyton

Zire Darakhatan Zeyton
Zire Darakhatan Zeyton

Yönetmenliğini Abbas Kiyarüstemi’nin yaptığı film, Hüseyin’in Tahire’ye olan karşılıksız aşkını anlatır. 1994 yapımı olan Zire Darakhatan Zeyton, açık uçlu bir sona sahiptir. Filmi izleyenler kendi bakış açıları doğrultusunda farklı anlamlar çıkarabilir.

Açık olduğu için eleştiriye maruz kalsa da aynı sene içerisinde hem Altın Palmiye’ye hem de İran’ın Oscar ödüllerine aday olarak gösterilmiştir.

Malena

Malena
Malena

2000 yapımı olan Malena, Luciano Vincenzoni’nin aynı isme sahip romanından esinlenilerek beyaz perdeye uyarlanmıştır. Malene o kadar güzel bir kadındır ki güzelliği dillere destan olmuştur. Bu sayede de kasabadaki erkekler Malena’dan fazlasıyla etkilenir. Ancak Malena fiziksel, sosyal ve mental birçok farklı sorunlara savaşır.

Bu esnada kendini yeni keşfetme sürecinde olan bir genç çocuk Malena’ya aşık olur. Çocuğun duyguları zamanla takıntılı bir hal almaya başlar ve olaylar gelişir.

Amelie

Amelie
Amelie

2001 yılında vizyona giren Amelie, popüler aşk filmleri arasında yer alır. Filmde Paris’te yaşayan ve aşkı arayan bir kadının hikayesi anlatılıyor. Asosyal bir karakter olan Amelie’nin aşık olduğu adamı mutlu etmek adına yaptığı gizli iyilikler ele alınıyor.

Film platonik aşkın yanı sıra iyilik yapmanın ne kadar keyifli bir şey olduğunu da gözler önüne seriyor. Platonik aşka farklı bir açıdan bakıp keyifli bir şekilde vakit geçirmek istiyorsanız mutala bu filme bir şans vermelisiniz.

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind, tam olarak platonik aşk filmi olmasa da filmin içerisinde aşk acısı da işlendiği için izleyebilirsiniz. Hem aşk acısı olsun hem de aşka dair güzel sahneler de filmin içerisinde bulunsun istiyorsanız Eternal Sunshine of the Spotless Mind tam size göre. Konusunun diğer filmlere göre farklı olması da filmin bonusları arasında yer alıyor.

Başroldeki kadın hafızasını sildirmeye karar veriyor ve sevgilisiyle olan bütün anılarını hafızasından sildiriyor. Bunu farkeden adam da anılarını sildirmeye çalışıyor ve sonrasında pişman oluyor. Pişman olmasıyla beraber de filmin hikayesi gelişmeye başlıyor.

Sıkça Sorulan Sorular

En İyi Platonik Aşk Filmleri Hangileri?

En iyi platonik aşk filmleri arasında City Lights, Amelie ve Eternal Sunshine of the Spotless Mind sayılabilir.

City Lights Filmi Oyunları Kimler?

City Lights filminde Charlie Chaplin ve Virginia Cherrill başrolleri paylaşıyor.

Amelie Filmi Kaç Saat?

Amelie, 2 saat 2 dakikadır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir