Finans

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Nedir?

yapı kredi kart blokesi

Çoğu banka, var olan borç durumlarınız yüzünden hesabınızı borç miktarı dahilinde bloke edebilir. Böyle bir durumla ilk kez karşı karşıya kalan kullanıcılar “Yapı kredi bloke bakiyesi nedir?” diye sorabilir. Sanal ortamda yapılan bir haciz uygulaması olarak tanımlanabilen bloke bakiyesi hesap sahibinin kişilere veya kurumlara olan borçlanmasından kaynaklı olabilir. Bu karar, borçlarınızın ödenmesi konusunda anlaşmanıza uymamanız sonucu sözlü uyarı sonrası gerçekleşebilir.

Yapı Kredi Bloke Bakiyesi Nasıl Oluşur?

yapı kredi kart blokesi neden olur
“Yapı kredi bloke bakiyesi nedir?” sorusuna temelinde borç tabanlı sebeplerden dolayı uygulanan bir prosedür yanıtını verebilmek mümkün.

Öncelikle bloke bakiyesinin yalnızca borç miktarınca uygulandığını aklınızdan çıkarmayın. Bu borçtan kaynaklanan bloke işlemi, birkaç sebepten dolayı konulabilir. Yapı Kredi bloke sebepleri şunlardır:

 • Genel olarak karşılaşılan sebep, bir kuruma düzenli olarak ödediğiniz ücretin son tarihini geciktirmenizdir. Söz konusu kurumla kabul ettiğiniz anlaşma şartlarından kaynaklı olarak ödemeniz gereken borç miktarı hesabınızda bloke edilir ve bu paraya erişemezsiniz.
 • Bu bloke geciktirdiğiniz vergi borcundan, ödenmeyen krediden veya anlaşma yaptığınız kişi veya kurum tarafından talep edilebilir.
 • Yasal olmayan kurumlardan hesabınıza para geldiği tespit edilirse hesabınıza bloke gelebilir.

Yapı Kredi Bloke Bakiyesini Kaldırmak için Nasıl Bir Yol İzlemelisiniz?

yapı kredi kart blokesi
Yapı Kredi kart blokesiyle ilgili probleminiz için Yapı Kredi müşteri hizmetlerine bağlanabilirsiniz.

Hesabınızda bulunan blokenin kaldırılması için takip etmeniz gereken en doğru ve güvenli yol şu şekildedir:

 • Banka mobil uygulamanızı kontrol ediniz. Yapılan e-haciz’den emin olunuz.
 • Blokenin nedenini öğreniniz. Nitekim farklı nedenler için değişik çözümler gerekebilir. Nedenini anlamanın yolları bir alt başlıkta mevcuttur.
 • Vaziyetin kaynağına göre uygun çözümleri değerlendiriniz. Sizin için en uygun olanı gerçekleştiriniz. Yapacağınız seçimin uygunluğunu kontrol etmek için İcra Müdürlüğü, Yapı Kredi müşteri hizmetleri gibi yerlere danışabilirsiniz.

Hesabıma Bloke Konduğunu Nasıl Anlarım?

e-devlet vergi borcu sorgulama
Vergi borcu sebebiyle kartınızın bloke olduğunu düşünüyorsanız, e-devlet üzerinden olası vergi borcunuzu sorgulayabilirisiniz.

Hesaba konulan bloke bakiyesini anlamak kritik bir önem arz etmektedir. Eğer hangi durumdan kaynaklandığını öğrenirseniz buna uygun bir çözüm üretebilirsiniz. Yapı Kredi hesabınıza bloke konduğunu anlamanın çeşitli yolları vardır. Farklı durumlardan kaynaklanan bloke işlemlerini farklı şekillerde öğrenebilirsiniz. Örnek olarak:

 • SGK gibi kurumlardan kaynaklanan bloke uygulamasının varlığını e-devlet’ten sorgulayabilirsiniz.
 • Ödenmeyen vergi borçlarından kaynaklanan blokeyi de yine aynı şekilde e-devlet aracılığıyla öğrenebilirsiniz.
 • Çeşitli ödeme gecikmelerinden kaynaklandığını düşünüyorsanız Yapı Kredi müşteri hizmetlerine durumu açıklayıp bilgi almanız mümkündür. (Ayrıntılı bilgi için yapikredi.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.)
 • İllegal para alımlarından kaynaklanan bir blokeyse yargı kuruluşlarından ve bankanızdan SMS ile bilgilendirilebilirsiniz.
 • Sadece yasa dışı blokelerde değil, büyük ihtimalle her bloke işlemi için sms ile bilgilendirilirsiniz.

Gördüğünüz gibi böyle bir olayda tarafınıza çeşitli yöntemler ile bilgilendirme yapılmaktadır. Bloke bakiyesi hakkında detaylı bilgi almak istemeniz durumunda Yapı Kredi müşteri destek hattı en uygun çözüm olacaktır.

Yapı Kredi Bloke Bakiyesini Nasıl Kaldırabilirsiniz?

yapı kredi kart blokesi kaldırma
Yapı Kredi kart blokesini kaldırmak için bankayı arayarak borçlarınızı yapılandırmayı düşünebilirsiniz.

Yapı Kredi bloke bakiyesi, hesap sahipleri tarafından istenmeyen bir uygulamadır ve hızlıca çözülmesi önem arz eder. Bloke bakiyenisinin sebebini öğrendiyseniz, çözüm yolunda ilk adım attınız demektir. Bloke bakiyesinde kurtulmanın birkaç yolu vardır. Bu yöntemler şu şekildedir:

 • İlk çözüm, hangi kurum size bu blokenin uygulanmasını talep ettiyse o kuruluşa olan gecikmiş borç ödemenizi gerçekleştirmenizdir. Bu sayede İcra Müdürlüğü, bankanızdan bloke bakiyesini kaldırmasını talep edebilir veya daha hızlı bir çözüm isterseniz bu talebi siz de yapabilirsiniz.
 • Eğer söz konusu borcunuzu ödeyemeyecek durumda iseniz bankanızla ve kuruluş ile anlaşabilir ve borcunuzun yapılandırılmasını talep edebilirsiniz. Ödemeniz gereken tutarı sizin ödeyebileceğiniz şekillerde taksitlendirmek veya vade istemi bir çözüm olabilir.
 • Bazı bloke talepleri bir haksızlık sonucu oluşabilir. Eğer bu blokenin hukuksuz bir uygulama olduğunu iddia ediyorsanız, yargı mercilerine başvurabilirsiniz. Hukuksal süreç sonucunda haklı olduğunuz taktirde hesabınızdaki bloke kaldırılır. Eğer süreci ileri adıma taşırsanız tazminat alabilmeniz de mümkündür.

Yapı Kredi bloke bakiyesi müşterilere belirli sebeplerden dolayı uygulanabilir. Bu durumun farklı bahsettiğimiz gibidir. Birçok banka tarafından uygulanabilen bir prosedür olan bloke bakiyesi, her ne kadar can sıkıcı bir durum olsa da bankanız sizin memnuniyetinizi göz ardı edecek değildir. Farklı birkaç çözüm ile bu durumu açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Bu içeriğimizde Yapı Kredi bloke bakiyesi nedir?” sorusuna cevap bularak, Yapı Kredi müşterilerinin karşılaştığı bloke sorununu nasıl çözebileceklerine değindik. Banka işlemlerinizin için merak ettiğiniz diğer konuları Yazbuz’un Finans bölümünden araştırabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Blokeli Hesap Ne Zaman Açılır?

Kredi kartı veya kredi borçları nedeniyle bloke edilen hesap, borçlar ödendiği takdirde banka tarafından açılır. Bloke işlemli kaldırılır.

Bloke Edilen Paraya Ne Olur?

Blokeli miktar, hesap sahibinin kullanımını kısıtlayan bir faktördür. Blokeli para, borçlu tutarın ödenmesi için kesilmiştir. Bu nedenle kişinin hesabında para yoksa, maaşını alınca ya da hesabına para gelince söz konusu blokeli tutar kesilir.

Maaş Hesabına Gelen Bloke Nasıl Kaldırılır?

Borç sebebiyle meydana gelen bloke işleminin kaldırılması için herhangi bir dilekçe ya da resmi işleme ihtiyaç duyulmaz. Blokeye sebep olan borcun ödenmesi ya da banka tarafından yapılandırılması, maaş hesabındaki bloke işleminin kaldırılması için yeterli olacaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir