Bakım

El Çatlaklarına Ne İyi Gelir?

El çatlaklarına ne iyi gelir?

Havalar soğudukça sağlığımızla ilgili yeni endişeler gündeme gelmektedir. Bunlardan biri de bir tür deri hassasiyeti olan el çatlaklarıdır. Neyse ki el çatlakları, genellikle çok ciddi sağlık problemi değildir ve tedavisi mümkündür. El çatlaklarının farklı nedenleri ve tedavi biçimi bulunmaktadır. Eğer siz de el çatlaklarına ne iyi gelir merak ediyorsanız, gelin bu merakı birlikte giderelim.

El Çatlakları Nedir?

El Çatlakları Nedir?
El çatlakları genellikle hobiler ve meslekler sebebi ile meydana gelebilir.

Özellikle soğuk mevsimde el ve ayaklarda cilt çatlakları sık görülür.  Derin, ağrılı çatlaklar, cildin elastikiyeti azaldığında ve cilt aşırı gerildiğinde ortaya çıkan ciltte çatlaklardır. Çatlaklar, ilk zamanlarda ciddi bir problem teşkil etmemektedir. Ancak ilerleyen durumlarda mantarlar veya bakteriler cildin yüzeyine nüfuz edebilir. Bu da ciltte iltihaplanmaya neden olabilir. Bu sebeple cilt kurumaya başladığında önlem almak en iyisidir. Böylelikle çatlak oluşmadan cilde kaybettiği nemi tekrar kazandırmak mümkün olacaktır.

Cilt çatlaklarına neden olan belli başlı faktörler vardır. Bunlar genellikle:

 • Yaralanmalar
 • Mesleki faaliyetler
 • Hobiler
 • İklim koşulları gibi dış etkilerdir.

Özellikle kışın cilt daha hızlı kurur ve bu nedenle çatlaklara ve yaralara daha duyarlı hale gelir. Kuru cilde sahip olma eğiliminde olan herkes, çatlaklardan diğerlerinden daha sık etkilenir.

El Çatlakları Neden Oluşur?

El Çatlakları Neden Oluşur?
Yaşlı insanlarda el çatlakları daha çok görülür.

Sonuç olarak ciltteki çatlaklar, ciltteki yetersiz nem ve yağ içeriğinden kaynaklanır. Nem içeriği yüzde 10’un altına düştüğünde cilt çatlar ve doğal sebum, epidermal lipidler kaybolur. Bunun yanında kronik egzama, nörodermatit ve sedef hastalığı gibi cilt çatlaklarına neden olan cilt hastalıkları da vardır elbette.

Yaşlı insanlar, cilt çatlaklarına çocuklardan ve gençlerden daha çabuk maruz kalırlar. Cildin yıllar içinde nemini kaybetmesi ve daha az epidermal lipid üretmesi doğal yaşlanma sürecinin bir parçası olduğundan, cilt çatlaklarına neden olabilir. Fiziksel olarak çalışan kişilerde de çatlakların görülme riski daha fazladır. Ayrıca dışarıda çalışırsanız, cilt daha hızlı kurur ve çatlamaya daha yatkın hale gelir. Su ve temizlik maddeleriyle sık temas da cildin daha hızlı nem ve sebum kaybetmesine neden olur. Dezenfektanlarla sıklıkla temas eden hemşireler gibi kuaförler de çatlaklardan etkilenir.

El Çatlakları Nasıl Önlenir?

El Çatlakları Nasıl Önlenir?
Ellerinizin çatlamasını önermek için soğuk günlerde eldiven kullanmanız gerekmektedir.

El çatlaklarına ne iyi gelir sorusundan önce bu çatlakları önlemenin yollarına odaklanmak gerekmektedir. Genellikle soruna neden olan şeyler ortadan kaldırıldığında eldeki çatlaklar da kendiliğinden geçmektedir. Örneğin havadaki nem oranı arttığında neme bağlı çatlaklar iyileşir. Soruna neden olan aktivitelerden kaçınılamazsa cilde yoğun bakım yapılmalıdır. Mümkünse, etkilenenler koruyucu eldiven giymeli ve düzenli olarak nemlendirici ve koruyucu cilt kremleri kullanmalıdır.

Kuru elleri evde hazırlayacağınız ilaçlar ile de kolayca tedavi edebilirsiniz. Evde hazırladığınız doğal ilaçlar aynı zamanda sizi pürüzlü ciltten ve çatlamış ellerden de korur. Ayrıca cilt çatlaklarının ilerlemesini önlemek ve tedavi için de alabileceğiniz önlemler vardır.

 • Kendinizi bakterilerden korumak için ellerinizi sık sık yıkarsanız, bu cildin doğal koruyucu bariyerini zorlar. Ellerinizi temizlemek için sıcak su yerine ılık su kullanın. Ayrıca cildinizle pH düzeyi uyumlu bir sabun tercih etmeniz önerilir.
 • Kışın kalın eldiven giyin. Bu şekilde sadece ellerinizi soğuktan koruduğunuzu sanmayın. Eldivenler, cildinizi yıpranmaya karşı da koruyacaktır. Eldivenli iken sebum bezleri normal bir şekilde çalışabildiğinden, cilt yağ ile daha iyi beslenir.
 • Vücudunuzun doğal nemini koruması için çok su için. El çatlakları için yalnızca dışarıdan uygulanan ürünler yeterli değildir. Aynı zamanda su ihtiyacınız da yeterli miktarda karşılanmalıdır.
 • Çok ciddi durumlarda, çatlamış ellerinizi hindistancevizi yağı veya zeytinyağı ile ovabilirsiniz. Ardından parmaklarınızın üzerine pamuklu eldivenler geçirin ve yağın gece boyunca elinizde kalmasına izin verin.

El Çatlakları için Önlem Almanın Önemi

El Çatlakları için Önlem Almanın Önemi
El çatlakları cilde bakterilerin girmesine yol açabilir.

Derideki çatlakların özel yanı yarı kalıcı olmalarıdır. Yaralar nispeten küçüktür, ancak son derece ağrılıdır. Asıl sorun yarada değil, onu çevreleyen deride olduğu için bakım ve elastikiyetin yeniden kazandırılması en önemli önceliktir. Etkilenen bölgelere üre içeren bir merhem uygulanması tavsiye edilir.

Hastalar, özellikle en sık etkilenen eller için merhemin iyi bir şekilde tıkanmasına izin verebilir. Bunu yapmak için elinize bir eldiven giyin ve merhemin kısa bir süre etkisini göstermesine izin verin.

Aynı zamanda yaranın iyileşmesine izin verilmeli ve yaralar dış etkilerden korunmalıdır. Bu koruma, en iyi şekilde sıvı, suya dayanıklı bir krem ile garanti edilebilir. Bu tip kremler, doğrudan çatlağa uygulanır ve bu sayede elleri tahriş ve su gibi dış etkenlere karşı koruma sağlar.

Ayrıca E vitamini gibi iyileşmeyi destekleyen aktif bileşenlere sahip ürünler de kullanılabilir. E vitamini cilt yenileyici özelliklere sahiptir ve iyileşme sürecini destekler ve hızlandırır.

Kimi zaman el çatlaklarını ciddiye almak gerekir. Çünkü streptokok gibi bakterilerin cilde nüfuz etmesi mümkündür. Ayrıca bakteriler, deri altı dokusunda ciddi enfeksiyonlara yol açabilir.

Bu arada, çatlaklar çok ağrılı olabilir ve günlük aktiviteleri engeller. En iyisi cildiniz bu denli çatlamadan önlem almaktır.

El Çatlaklarının Doğal Tedavisi

El Çatlaklarının Doğal Tedavisi
Elinizdeki çatlakları evde ürettiğiniz doğal kremlerle tedavi edebilirsiniz.

Kuru eller için uygulanan doğal ev ilaçları cildimizdeki koruyucu tabakayı güçlendirmektedir. Ayrıca cildi yumuşak ve esnek tutmak için yeterli nem ve yağ sağlamaktadırlar. Düzenli kullanıldığında hemen hemen tüm doğal yöntemlerin işe yaradığı gözlemlenmiştir.

Anahtar sözcüğünüz pes etme olmalı. Bir kere uygulamakla çatlakların tedavi olacağını düşünmemelisiniz. Cildiniz sağlığına kavuşana kadar size uygun olan reçeteyi uygulamaya devam edin.

Bu ev ilaçları kuru ellere ve çatlaklara yardımcı olacaktır:

 • Hindistan cevizi yağı
 • Bademyağı
 • Zeytinyağı
 • Aloevera
 • Avokado

El Çatlakları için Hindistan Cevizi Yağı Kullanmak

El Çatlakları için Hindistan Cevizi Yağı Kullanmak
Hindistan cevizi yağı cilt bakımında sık sık kullanılır.

Hindistan cevizi yağı, ellerdeki çatlakların ve açık yaraların iyileşmesini sağlar. Hindistan cevizi yağını, önemli yağ asitleri açısından zengin olduğu için günde birkaç kez ellerinizi ovmak için kullanabilirsiniz.

Bunu yapmak için yağı iki parmak ucunuzla alın ve vücut ısısının yağı eritmesini bekleyin. Hindistan cevizi yağını günde birkaç kez 10 dakikaya kadar çok kuru ellere masaj yaparak uygulayabilirsiniz.

El Çatlakları için Badem Yağı Kullanmak

El Çatlakları için Badem Yağı Kullanmak
Badem yağı çokça vitamin içerdiğinden dolayı ciltteki çatlaklara iyi gelir.

Yaklaşık 50 ml badem yağını yarım limon suyuyla karıştırın. Her iki malzemeyi de iyice karıştırdığınızdan emin olun. Ardından cildinize bu karışımla iyice masaj yapın. Badem yağı önemli yağ asitleri, çeşitli vitaminler içermektedir.

Badem yağı, A vitamini, B vitamini ve E vitamini ve mineraller açısından oldukça zengin bir yağdır. Bu karışım, kuru elleri ve cildi nemlendirir. Böylece cildiniz daha elastik hale gelecektir. Kışın ağrılı çatlakları bu şekilde önleyebilirsiniz.

El Çatlakları için Zeytinyağı Kullanmak

El Çatlakları için Zeytinyağı Kullanmak
Zeytinyağı, cilde kaybettiği nemi geri kazandırır.

Zeytinyağı hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca hücre hasarının tedavisine de yardımcı olur. Zeytinyağı hücreleri daha fazla hasardan korumaya yardımcı olan antioksidanlar açısından zengindir.

Zeytinyağı, cilt için çok fazla nem sağlar ve kuru elleri tekrar yumuşatır. Zeytinyağını cildinize uygulamak için bu yağ ile buhar banyosu yapabilirsiniz. Kaynamış suya biraz zeytinyağı koyun ve ellerinizi bu buharla nemlendirin. Diğer yöntemde ise yağı ısıtın ve doğrudan cilde uygulayın. Tamamen emilene kadar iyice masaj yapın.

El Çatlakları için Aloe Vera Kullanmak

El Çatlakları için Aloe Vera Kullanmak
Aloe Vera ile etkili bir cilt bakımı gerçekleştirebilirsiniz.

Aloe vera sadece yaz aylarında kullanılan ve cilt için harika etkileri olan bir ev ilacı değildir. Aloe vera güçlü bir nemlendiricidir ve birçok cilt probleminde kullanılabilir.

Jeli doğrudan bitkiden alarak kullanın veya mümkün olduğunca az katkı maddesi içeren bir ürün kullanın. Ellerinize jeli doğrudan uygulayabilirsiniz. Yaklaşık 15 dakika sonra jeli elinizden yıkayın. Diğer bir seçenekte ise bir gece boyunca jelin elinizde kalmasını sağlayabilirsiniz.

El Çatlakları için Avokado Kullanmak

El Çatlakları için Avokado Kullanmak
Avokado meyvesi yüz, saç ve el bakımında sık sık kullanılır.

Avokado sadece yemek için değildir. Doymamış yağ asitleri ve A, C, E gibi birçok önemli vitamin içeren avokado mucizevi bir bitkidir. Hücre yenilenmesini hızlandırır ve cilt tabakasını çevresel etkilerden korur. Cilde uygulamak için avokadodan bir macun hazırlayabilirsiniz.

Yarım avokadoyu ve bir çay kaşığı zeytinyağını macun kıvamına getirin. Daha sonra bunu ellerinize uygulayabilir ve yaklaşık 15 dakika bekletebilirsiniz. Ancak bunu her gün tekrarlamanız önerilmez. Bu macun, haftada 2 veya 3 kez uygulayabileceğiniz bir yöntemdir. Diğer seçenekte ise avokado yağını kullanabilirsiniz. Çatlamış elleriniz üzerine avokado yağını doğrudan kullanabilirsiniz.

Eğer evde uygulayabileceğiniz tariflerle cilt bakımı yapmaktan keyif alıyorsanız Yüz Maskesi Tarifleri: Evde Yapabileceğiniz 5 Maske adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir