Ne, Ne Değildir?Sağlık

Elektronik Sigara Zararları

elektronik-sigara-zararlari

Her yıl yedi milyon kişinin sigaranın yol açtığı etkilerden dolayı öldüğü düşünülürse, insan sağlığı üzerinde yadsınamaz yansımalarının olduğu açıktır. Sigara içen kişilerin, sigarayı bırakmakta genelde zorlandığı görülmüştür. Bu nedenle piyasaya e-sigara ya da bir diğer adıyla elektronik sigara adı verilen cihazlar sunulmuştur. Olumlu ve olumsuz yanları hala tartışılmakta olan e-sigarayı size anlatmak istiyoruz. Bu yazımızda elektronik sigara zararları konusunu ve elektronik sigara zararları ve sağlığa etkilerini ele alacağız.

18. yüzyılda İsponyol denizcilerin Amerika’dan getirerek Avrupa’ya yaydığı düşünülen sigaranın, ne yazık ki çok fazla tiryakisi var. Öğütülmüş tütünün kâğıdın içine yerleştirilmesiyle üretilen sigaranın içinde birçok farklı madde bulunuyor. Ve bu maddelerin neredeyse tümü sağlığa zararlı olan bileşenler. Avrupa’ya yayıldıktan sonra çok kısa bir sürede tüm dünyaya yayılan sigara, tıpkı bir gıda maddesi gibi üretilmiş ve tüketilmiştir.

Elektronik Sigara Nedir?

Elektronik sigara ya da e-sigara, içim ve alışkanlık olarak normal sigaraya benzetilen fakat normal sigaraya kıyasla daha az zararlı maddeler kullanarak bu görevi sağlayan cihazlardır. Genellikle pille çalışır ve şarj edilirler. Elektronik sigaralar, içerisine konulan ve belli bir nikotin oranına sahip olan, tercihe bağlı olarak meyve, kurabiye, nane gibi farklı aromalar içeren sıvılarla çalışır. Bu sıvılara likit denilmektedir. Bu sıvı, e-sigaranın atomizer bölümünü aktive eder ve içerideki ısıtıcı tel sayesinde sıvı, buhara dönüşür. Bu sayede kişi sigara içerken üflediği dumanın bir benzerini fakat daha yoğun halini üfler.

Elektronik sigara ve zararları hakkında farklı detayları öğrenmek için Yeni Bir Mücadele Alanı: Elektronik Sigara adlı çalışmayı da inceleyebilirsiniz.

Elektronik Sigara Nikotin İçerir Mi?

Likit adı verdiğimiz aromalı sıvıların içerisinde belli bir oranda nikotin bulunmaktadır. Bu nikotin seviyesi tadın ağırlığını belirler. Normal yaşantısında yoğun olarak sigara tüketen kişiler yoğun nikotinli likitleri almaya eğilimlidir. Böylece sigarada aldığı tadı yakalamak istemektedirler.

Elektronik Sigara Sigarayı Bıraktırır Mı?

Sigara bağımlılığının psikolojik nedenleri de olduğu düşünülürse, bu konuda net bir yaklaşım olduğunu söylemek doğru olmaz. Çünkü çok sigara içen kişiler, elektronik sigaraya başlayabilirler. Zamanla aldıkları likitlerdeki nikotin oranını düşürerek sıfır nikotinli likitlere kadar inebilirler. Bu sigarayı bırakmak için tercih edilebilecek bir yoldur. Fakat herkesin iradesi, sigarasızlığa dayanma oranı, bünyesi ve alışkanlık düzeyi farklı olduğundan, e-sigara normal sigarayı kesin bıraktırır diyemeyiz. En sağlıklı olan ne elektronik sigara ne de normal sigara kullanmamaktır. Çünkü vücudumuzun bu tür ürünlerin içindeki zararlı maddelere hiç ihtiyacı yoktur.

Elektronik Sigaranın Normal Sigaraya Göre Avantajları

Elektronik Sigaranın Normal Sigaraya Göre Avantajları
Elektronik sigara, çevrenizdeki diğer insanların sağlığını riske atmaz.

Bazı kişiler için sigara, gündelik yaşamın bir parçası haline gelmiştir. Bu gibi insanlar sigarayı bırakmayı aklından dahi geçiremez. Ya da geçirenler bile bir süre denediği halde pes eder ve kullanmaya geri döner. Bu gibi kişiler için, elektronik sigara normal sigaradan daha az zararlı bir seçenek haline gelebilir. E-sigaranın normal sigaraya göre avantajlarını sıralayacak olursak:

  • Elektronik sigaralardaki kanserojen madde oranı, normal sigaraya göre neredeyse %95 oranında daha azdır.
  • Zehirli duman üretmediği için pasif içiciler için bir tehlike olarak görülmeyebilir.
  • Karbon monoksit gibi 4000’e yakın kimyasal içerikten yoksundur.

Elektronik Sigaranın Riskleri ve Zararları

Her şeyin bir iyi yanı olduğu gibi bir de kötü yanı vardır. Bu nedenle elektronik sigaranın dezavantajları ve risklerine de değinmek istiyoruz:

  • Cihazın iç yapısı ve ısıtıcı rezistansı problem yaratabilmektedir. Rezistans fazla ısındığında, cihaz içindeki propilen glikol maddesi değişime uğrar. Bu tepkime sonucunda kanserojen etki doğabilir.
  • Dışarı çıkan duman, içinde bir miktar nikotin barındırır. Nikotin ve buhar havada asılı kalmaz. Bir süre sonra kaybolur ve eser miktarda çözünmüş nikotin kalır. Bu durum pasif içiciler için düşük bir tehlike olarak sayılabilir.
  • Zaman zaman elektronik cihazda meydana gelen sensör hataları, atomizeri sürekli çalıştırır. Cihaz hep çalıştığı için çok ısınır ve bozulabilir.

E-Sigaranın Neden Olduğu Hastalıklar

2012 yılında Atina Üniversitesinin ölçtüğü bir araştırmada, 10 dakikalık elektronik sigara kullanımının nefes alıp-verme esnasında hava yolu direncini yani nefes darlığını, sigara kullanmayanlarda %182’den %206’ya, sigara kullananlarda %176’dan %220’ye çıkardığı saptanmıştır.

Elektronik Sigara Patlar Mı?

İçerisinde birçok devre ve kablo bağlantısı bulunduğu için adından da anlaşılacağı üzere elektronik olan alet, gerek sık kullanımda gerekse şarj edilirken patlama riskine sahiptir. Aynı zamanda yangın veya kullanıcının vücudunda çeşitli yaralanmaların olduğu vakalar da görülmüştür. Bu da e-sigaranın bir yangın ve patlama riski taşıdığının göstergesi olarak kabul edilebilir.

Bir diğer ciddi bağımlılıklardan biri olan uçucu bağımlılığı hakkında detayları Uçucu Bağımlılığı Nedir? Belirtileri Nelerdir? yazımızda keşfedebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir