FelsefeSinema

IMDb’ye Göre En İyi Felsefe Filmleri

IMDb’ye Göre En İyi Felsefe Filmleri

Felsefe filmlerinin bazıları etik değerleri sorgulamanıza neden olurken bazıları da varoluş sıkıntılarınızın karşılığını bulmanızı sağlamaktadırlar.  Bu yazımızda IMDb’ye göre en iyi felsefe filmlerinden oluşan bir içerik hazırladık. Filmlerin her biri birbirinden güzel hikâye ve anlatma biçimleriyle ön plana çıkmaktadır. Filmlerin çoğunu izledikten ekrana bakmaya devam edecek ve düşüncelere dalacaksınız. IMDb puanı en yüksek olandan düşüğe doğru şu sıralamayı yapmak mümkündür:

  • Esaretin Bedeli – IMDb 9,3
  • 12 Kızgın Adam – IMDb 9
  • Başlangıç – IMDb 8,8
  • Matris – IMDb 8,7
  • Akıl Defteri – IMDb 8,4
  • Otomatik Portakal – IMDb 8,3
  • Sil Baştan – IMDb 8,3

Esaretin Bedeli – IMDb 9,3

Esaretin Bedeli

Film hapsedilmiş iki adamın yıllar içinde oluşan bağlılıklarını; teselliyi birbirlerinde, kurtuluşu ise ortak nezaket eylemlerinde bulmalarını anlatmaktadır. İçinizi ısıtacak, mücadele etmenin ve umudun önemini bir kere daha anlamınızı sağlayacak klasik bir filmdir. Frank Darabont’un yönetmenliğini yaptığı filmin başrollerinde ise Tim Robbins ve Morgan Freeman oynamaktadır. Diğer felsefi filmlere nazaran izlemesi oldukça kolay ve herkesin izlemesi gereken bir filmdir.

12 Kızgın Adam – IMDb 9

12 Kızgın Adam

12 Kızgın Adam filmi sosyal psikoloji analizi için harika bir örnektir. Film nazaran eski bir film olsa da günümüzde hala etkisini sürdürmektedir. 1957 senesinde çekilmiş olan filmin yönetmeni Sidnet Lumet’tir ve yönettiği ilk film olma özelliğini taşır. 12 Kızgın Adam Reginald Rose’un Aynı ismini taşıyan oyunundan sinemaya uyarlanmıştır. Filmde jürinin, şehrin yoksul bölgelerinden birinde yaşayan genç bir sanığın babasını öldürüp öldürmediğine karar verilmesi anlatılır. Filmde tek set kullanılması ve hararetli konuşmalar nedeniyle izlemesi biraz zor bir filmdir diyebiliriz. Birçok etik değerin sorgulandığı filmi mutlaka izlemelisiniz.

Başlangıç – IMDb 8,8

Başlangıç

Dom Cobb, oldukça yetenekli bir hırsızdır. Ama öyle bildiğiniz sıradan hırsızlardan değil. Onu diğer hırsızlardan hatta diğer tüm insanlardan ayıran şey, çaldıklarıdır. Dom Cobb zihnin savunmasız olduğu rüya görülen zamanlarda, bilinçaltının derinliklerine girmekte ve oradaki sırları çakmaktadır. Yönetmenliğini ve senaristliğini Christopher Nolan’ın yaptığı filmin oyuncuları arasında ise Leonardo DiCaprio, Joseph Gordon-Levitt ve Elliot Page yer almaktadır. Film 4 Oscar kazanmış ve 220 adaylığı olan enfes bir filmdir.

Matrix – IMDb 8,7

Matrix

Matrix klasikleşmiş ve neredeyse birçoğumuzun izlediği bir filmdir. Peki Matrix’in Platon’un Mağara Alegorisinin bir modern zaman uyarlaması olduğunu kaçımız biliyorduk?  Yalnızca bununla da kalmayan filmde birçok felsefi bakış açısını bulabilmeniz mümkündür. Örneğin, Baudrillard’ın simülakrlar ve simülasyonlarıyla benzer bir tarafı vardır. Anlattıkları açısından doyurucu ve seyir zevki oldukça yüksek olan Matrix kesinlikle izlenmesi gereken bir filmdir. Lana Wachowski ve Lilly Wachowski’nin yönetmenliğini yaptığı film 4 Oscar kazanmış ve birçok ödüle aday gösterilmiştir.

Akıl Defteri – IMDb 8,4

Akıl Defteri

Yine Christopher Nolan’ın yönetmen koltuğunda oturduğu ve yazdığı bir film ile karşınızdayız. Film psikolojik-gerilim kategorisine girmektedir. IMDb’de tüm zamanların en iyi filmleri listesinde yer alan film oldukça çarpıcı ve etkileyici bir filmdir. Akıl Defteri, doğrusal ilerlemeyen bir kurguya sahiptir ve bu özelliği ile dikkatleri üzerine çekmektedir. Film sondan başa doğru ilerleyen bir kurguya sahiptir. Bu ise anlatıcının gerçek zamanlı hikayesiyle iç içe geçmesine neden olmaktadır. Nolan’ın bunu yapmasının nedeni hiç kuşkusuz hafıza sorunu olan başrolle seyirciyi birleştirmektir.
Kısa süreli hafıza problemine yol açan unutkanlık hastalığına yakalanan bir adamın karısının katilini bulmaya çalışmasını konu edinir.

Otomatik Portakal – IMDb 8,3

Otomatik Portakal

Film zamansız bir gelecek içinde, İngiltere’de geçmektedir. Bir grup genç içlerindeki şiddeti bastırmak amacıyla devlet tarafından geliştirilmiş bir deneye katılır. Filmin konusu oldukça ilginçtir. Anthony Burgess’in romanının filme çekilmesiyle ortaya çıkan filmin yönetmenliğini Stanley Kubrick yapmıştır. Filmin oyuncuları ise Malcolm Mcdowell, Patrick Magee ve Michael Bates’tir. En az kitabı kadar etkileyici olan film herkes tarafından izlenmesi gereken filmlerdendir.

Sil Baştan – IMDb 8,3

Sil Baştan

Sil baştan, ayrıldığı sevgilisiyle ilgili olan tüm anılarını sildiren bir adamın hikayesidir. Başlarda yalnızca bir aşk hikayesi gibi görünen film ilerleyen dakikalarda bambaşka bir hikâyeye dönüşmektedir. Jim Carrey ve Kate Winslet’in başrolü paylaştığı filmin yönetmeni ise Michel Gondry’dir. Oscar kazanan film birçok ödüle aday gösterilmiş ve geniş bir izleyici kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

En güzel felsefe kitaplarını öğrenmek isterseniz; sizin için güzel bir listemiz var: Felsefeye Yeni Başlayanlar için Tavsiyeler: Ufuk Açıcı 5 Kitap

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir