SağlıkNe, Ne Değildir?

EMS Nedir? EMS ile Zayıflama Zararlı mıdır?

EMS nedir

Kilo problemleri hem kadın hem de erkeklerin sık sık yaşadığı bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Sağlıklı bir vücut için vücut kitle endeksi oranının ortalama seviyede olması gerekir. Bu seviyenin altında ya da üstünde olmak, ciddiye alınması gereken bir sorunun ilk belirtisi olabilir. Bu aşamada kilo almak mı vermek mi gerektiği kavranır ve çeşitli yöntemler devreye girer. Kilo vermek için de diyet, spor, terapi gibi yöntemler uygulanabilir. Tüm bunların yanında bir yöntemden daha söz etmek mümkün: EMS. Peki, EMS nedir, nasıl bir yöntemdir? Bu yöntem ile zayıflamak zararlı mıdır? Tüm merak edilenleri yazımızda derledik.

EMS Nedir?

EMS kısaca 25 dakikada etkisini gösteren, beyinden gelen sinyallerin yönlendirilmesi ile kişilerin kilo vermesine yardımcı olan bir sistemdir.

EMS cihazı, kişilerin beyin sinyallerinin aynını dışarıdan alarak yalnızca kaslara yönlendirmektedir. Bu sayede kasların kasılma seviyelerini artırarak kilo verme sürecine katkı sağlayan bir cihaz olarak bilinir. EMS ile 25 dakika kadar kısa bir sürede etkili sonuç alabilmek de mümkündür. Bu nedenle son yıllarda pek çok kişi tarafından sık sık tercih edilen bir uygulamadır. Gelişen teknoloji ve günümüz temposuna ayak uyduran bir yöntem olan EMS aynı zamanda 3-4 saatlik bir spora da denk olması nedeniyle kullananların memnun kaldığı bir alternatiftir.

EMS Sistemi ile Kilo Kaybı

EMS Sistemi ile Kilo Kaybı
EMS ile kilo kaybı mümkün müdür?

Bahsedildiği üzere pek çok yöntem ile zayıflamak mümkündür. Bu anlamda bireyin vücudunun hangi sisteme uyum sağladığını keşfedebilmek de oldukça önemlidir. Kilo problemi yaşayan bazı kişiler terapi sürecinde zayıflarken bazıları ise diyet ve sporu bir arada yürüterek etkili sonuçlar alabilmektedir.

Dolayısıyla kilo vermek kişiden kişiye göre değişen yöntemler eşliğinde sonuçlanacak uzun bir süreç olarak kabul edilir. Bu sistemler arasında yer alan EMS ise son yıllarda en sık tercih edilen ve epey faydalı olduğu düşünülen kilo verme yöntemlerinden bir tanesidir.

Tüm Detayları ile EMS Cihazı ve Özellikleri

EMS cihazının kullanım detaylarını bilmek ve bu doğrultuda kişiye özel bir program eşliğinde çalışmak oldukça önemlidir. Haftada iki gün ortalama 25 dakika kadar EMS sistemi ile çalışmak idealdir. Bu süre hem zamandan tasarruf etmenizi sağlar hem de kas gruplarınızı fazla yormadan vücudunuzu şekillendirmeniz için uygun bir aralıktır.

EMS cihazının bir diğer önemli özelliği ise hedef kas gruplarına yönelik çalışılabilir olmasıdır. Örneğin bir seans içerisinde hem küçük hem de büyük kas gruplarını çalıştırabilirsiniz. Aynı zamanda yalnızca tek bir kas grubunda yönelik olarak da süreyi tamamlama imkanı sunulur. Bu noktada kişinin istek ve ihtiyaçlarını bütünüyle kavrayarak uygun bir program oluşturmak oldukça önemlidir.

EMS yalnızca zayıflamak için değil eklem tedavisi için de kullanılan bir yöntemdir. Eklemlerin üzerine ağırlık bindirmeden çalışan EMS cihazı, çeşitli rahatsızlıkların tedavi sürecinde de oldukça destekleyici bir rol oynamaktadır.

Yağ yakımına fayda sağlayan EMS aynı zamanda tüm vücut antrenmanı yerine de geçmektedir. Çeşitli kas gruplarına yönelik çalışma sistemi ile öne çıkan cihaz, kas tonlaması için de uygun bir alternatiftir. Bu sayede hem vücudunuz şekil alır hem de postürünüz gelişir.

EMS ile Zayıflamanın Avantajları

Pek çok kişinin merak ettiği ‘’EMS nedir?’’ sorusuna verilen cevapların yanı sıra bu sistemin avantajlı yönleri de oldukça fazladır. EMS, yeni nesil teknolojiyle hazırlanan ve kişiye özel programlar eşliğinde yürütülen bir süreç olarak öne çıkar. Bu sürece dahil olmadan önce EMS sisteminin zayıflama konusundaki avantajlarını da öğrenmekte fayda vardır:

  • EMS kardiyo ve güç antrenmanı olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle vücudu sıkılaştırmaya yarayan bir etkisi mevcuttur.
  • Kişiye özel bir program eşliğinde yürütülen EMS sürecinin sonunda görünümünüz büyük oranda değişir.
  • EMS, duruş bozukluğu tedavisinde de kullanılmaktadır.
  • Zayıflamaya yardımcı bir sistem olması nedeniyle yağ yakımınızı artırırken kas kütlenizi de geliştirmektedir.
  • Kısa sürede yüksek oranda etki göstermekte ve zayıflama sürecine katkı sağlamaktadır.

EMS ile Tedavi Edilebilen Hastalıklar

EMS ile Tedavi Edilebilen Hastalıklar
EMS ile pek çok hastalığın tedavisi daha hızlı sonuçlanabilir.

Bahsi geçen maddelere ek olarak zayıflama sürecinin dışında da pek çok faydası olan EMS, çeşitli hastalıkların tedavisinde de başvurulan bir yöntemdir. Bu hastalıklardan bazıları ise şu şekildedir

  • Epilepsi
  • Tüberküloz
  • Dolaşım rahatsızlıkları
  • Fıtık
  • Sinirsel hastalıklar

Fizyolojik pek çok rahatsızlığa da zemin hazırlayan kilo problemlerini EMS cihazı ile çözüme kavuşturabilmek mümkündür.

EMS Zararlı mıdır?

Merak edilen ‘’EMS nedir?’’ sorusuna verilebilecek pek çok yanıt mevcutken peki ya bu sistemin zararlı yok mudur? Pek tabii her cihaz ve uygulamada bazı zararlı etkiler ortaya çıkmaktadır. Fakat EMS uygulamasında fiziksel antrenmanlarda hareket etmeyen kaslar, cihaz ile kinetik bir enerji kazanmaktadır. Bu nedenle elektrik sinyalleri vücuda herhangi bir hasar vermemektedir. Aksine, kendi kendinize yapacağınız bir antrenmana kıyas ile daha fazla verim alacağınız için pek çok avantajı mevcuttur.

Pek çok kişinin araştırdığı ‘’EMS ile zayıflama zararlı mıdır?’’ sorusuna da böylelikle bir yanıt verilebilir. EMS, zararlı bir uygulama olmayıp aynı zamanda tüm kas gruplarını harekete geçirdiği için faydalı bir yöntemdir.

EMS Kimler için Uygundur?

EMS Kimler için Uygundur?
EMS uygulaması, geniş bir yaş aralığı için uygundur.

Aynı zamanda EMS 15-16 yaştan 80-85 yaş aralığında olan herkes için uygun bir sisteme sahiptir. Her yaş ve cinsiyetten kişinin deneyimleyebileceği bu sistem ile kısa sürede yüksek oranlarda yağ kilo kaybı yaşayabilmek de mümkündür. İnanması zor olsa da uzmanların aktardıkları bilgilerden yola çıkıldığında görüleceği üzere EMS sistemi ile 25 dakika gibi kısa bir sürede tamı tamına 1000 kalori yakabilmek oldukça kolaydır. Bu sayede dileyen herkes gönül rahatlığı ile EMS cihazını deneyimleyerek zayıflamak için ilk adımı atabilir.

Zayıflamak isteyen okuyucularımız Zayıflamanın Yolları: Hızlı Sonuç Alabileceğiniz Tüm İpuçlar içeriğimize de göz atabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

20 Dakika EMS ile Kaç Kalori Yakılır?

20 dakikada EMS sistemi ile 3000 kalori yakılabilir. Ancak bu durum, kilo ya da yaş gibi farklı faktörlere göre değişebilmektedir.

EMS ile Zayıflama Nedir?

EMS kısaca 25 dakikada etkisini gösteren, beyinden gelen sinyallerin yönlendirilmesi ile kişilerin kilo vermesine yardımcı olan bir sistemdir.

EMS Zayıflatır mı?

EMS sistemi, kasların çalışmasını ve enerji harcamalarını önemli ölçüde arttırmaktadır. Dolayısıyla kilo verme konusunda oldukça etkilidir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir