SporSağlık

Pasif Jimnastik Nedir? Zararlı mıdır?

Pasif Jimnastik Nedir

Vücudumuzda aktif olarak faaliyet gösteren kasların yanı sıra, çalışmayan kaslarımız da vardır. Pasif jimnastik sayesinde bu çalışmayan kaslarımızı çalıştırabiliriz. Fakat insanlar bunu yapmaya başlamadan önce “Pasif jimnastik nedir? Zararlı mıdır?” sorularının cevaplarını merak ediyorlar.

Pasif jimnastik çalışmayan kas bölgelerinizin radyo dalgaları vererek çalışmasını sağlamaktadır. Bunun sayesinde uyguladığınız bölge güç harcamış gibi olur ve vücuda enerji harcatır. Birden fazla ped kullanarak aynı anda vücudunuzda birden çok yere uygulayabilirsiniz.

Pasif jimnastiğin seviyesi kişiden kişiye göre değişmektedir. Uygulama sonrasında normal hayatınızda herhangi bir olumsuz etki yaratma ihtimali yoktur. Kalp pili olan ve hamile bireyler bu uygulamayı yaptırmamalıdır. Eğer doktor tarafından izin belgesi alırsanız kalp piliniz olmasına rağmen pasif jimnastik yapabilirsiniz.

Pasif Jimnastik Nedir?

Pasif jimnastik belirli bölgelerdeki çalışmayan kaslarınızı radyo dalga sayesinde hareket ettirmeye verilen isimdir. Her insanın vücudunda aktif olmayan ve aktif olan olmak üzere 2 çeşit kas grubu vardır. Aktif olan kaslar fiziksel hareketler sayesinde çalışabilmektedir fakat aktif olmayan kas grubu insan gücüyle çalışılamamaktadır ve zayıflama imkanı yoktur. Bu nedenden dolayı o bölgeye radyo dalgaları gönderilir ve uyarılarak çalıştırılır. Yapılan bu işlem sayesinde kaslarınız çalışır ve bölgesel olarak zayıflayabilirsiniz.

Pasif jimnastik sizlere yorulmadan ve terleme yaşamadan zayıflama fırsatı sunmaktadır. Kaslarınıza gönderilen radyo dalgaları sayesinde selülitlerinizden kurtulursunuz ve bölgedeki yağ hücreleri parçalanmış olur. Pasif jimnastik kişiden kişiye göre haftada 3 veya 5 seans şeklinde yaptırılabilir. Seansların her biri 30 dakika ile 50 dakika arasında değişmektedir. Fakat pasif jimnastik yaptırabilmek için herhangi bir sağlık probleminizin bulunmaması gerekir. Aksi taktirde vücuda verilen elektromanyetik dalgalar sağlığınızı kötü etkileyebilir.

Pasif Jimnastik Nasıl Uygulanır?

Pasif jimnastik uygulaması
Pasif jimnastik uygulamasında 9 aşama bulunur.

İnsanlar çalışmayan kaslarının olduğu bölgeleri zayıflatmak için pasif jimnastiği tercih ederler. Pasif jimnastik aleti bilgisayara bağlı olarak çalışmaktadır ve 6 ile 9 arasında değişiklik gösteren zayıflatma modu seçeneği vardır. Diğer bir deyiş ile pasif jimnastik aleti 9 farklı yöntem ile istenilen bölgeye elektro şok uygular. Bu 9 seçenek şu şekildedir:

 • Tonlama
 • Standart
 • Hızlı
 • Lenfatik drenaj
 • Rahatlatma
 • Göbek eritme ve karın kasları
 • Basen kalça ve popo eritme
 • Göğüs dikleştirme
 • Yüz germe

Pasif jimnastik aletinin sahip olduğu 9 farklı seçenek bu şekildedir. Müşterilerin seçimine göre mod ayarı yapılıp uygulamaya başlanmaktadır.

Pasif Jimnastik Zararlı mıdır?

Pasif Jimnastik Zararlı mıdır?
Her birey için pasif jimnastik yöntemi uygun olmayabilir.

Son zamanların en popüler tartışma konularından bir tanesi de kilo kontrolü ve zayıflama yöntemleridir. Yaşam şartlarının farklılığı ve beslenme biçimlerine göre insanlar hızlı kilo alabilirler. Her birey spora vakit ayıramadığı için bazıları zayıflamak için pasif jimnastik yaptırmayı tercih etmektedir. Fakat bu tercihi yapmadan önce detaylı bir şekilde araştırmak gerekir.

Pasif jimnastik alanının profesyonelleri tarafından yapılıp kontrol altına alınması gerekir. Aksi taktirde kontrol altında tutulmadığında zararlı olabilmektedir. Sonuç olarak pasif jimnastik yalnızca uygulanan bölgede zayıflama sağlamaktadır. Aktif jimnastik yerine yalnızca belirli yerlere bu uygulamanın yapılması vücudunuzun dengesi bozma ihtimali vardır.

Pasif jimnastik de herhangi bir kimyasal madde bulunmamaktadır. Sadece düşük voltaja sahip radyo dalgalar kullanılır. Her birey pasif jimnastik için uygun olmayabilir. Pasif jimnastik yapımında tehlike arz eden durumlar şu şekildedir:

 • Varisli ve damarlı bölgeler
 • Adet dönemleri
 • Hamileler
 • Kalp pili taşıyan bireyler
 • Testis ve yumurtalık bölgeleri
 • Yüksek tansiyon ve diyabet hastaları
 • Yakın zamanda herhangi bir cerrahi müdahale geçirmiş hastalar
 • Epilepsi hastalığına sahip kişiler

Belirtilen hastalıklara sahip olan kişilerin pasif jimnastik yaptırılması tavsiye edilmemektedir. Aksi taktirde bir yan etki ile karşılaşma ihtimalleri oldukça yüksektir.

Siz gerçek bir jimnastik deneyimi yaşamak istiyorsanız, öncelikle Genel Jimnastik Nedir? Kuralları Nelerdir? yazımızı inceleyebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Pasif Jimnastik İşe Yarar mı?

Pasif jimnastik vücuda egzersiz yapıyormuş gibi bir etki verir. Dolayısıyla enerji harcattır ve metabolizmayı çalıştırır. Sonuç olarak da gözle görülür oranda kalori yakımı meydana gelir.

Pasif Jimnastik Kaç Cm İnceltir?

Pasif jimnastik ile ilk seans sonucunda uygulanan alanın kalınlığına göre 2-10 cm arasında bir incelme olması mümkündür.

Pasif Jimnastik Selülite İyi Gelir mi?

Pasif jimnastik programı sayesinde selülit oluşumunda herhangi bir iyileşme olmayacaktır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir