Sinema

En İyi Dövüş Filmleri: Adrenalini Dorukta Hissedeceğiniz Yapımlar

en iyi dövüş filmleri

Dövüş filmleri, adrenalin ihtiyacımızı oturduğumuz yerden karşılayan en iyi seçeneklerdir. Özellikle Uzakdoğu kültürüyle harmanlanan ve felsefi bir boyutla gelişen filmlerin tadı bir başkadır. Ülkemizde sinemaseverlerin en çok ilgi gösterdiği yapımlar özellikle iyi yapılmış dövüş filmleri arasından çıkıyor. Bu listemizde sizin için tüm zamanların adından en çok söz ettiren en iyi dövüş filmleri listesini derledik.

Crouching Tiger Hidden Dragon / Kaplan ve Ejderha (2000)

Crouching Tiger Hidden Dragon / Kaplan ve Ejderha (2000)
Crouching Tiger Hidden Dragon / Kaplan ve Ejderha (2000)

2000 Yapımı Kaplan ve Ejderha çekildiği dönem Akademiden “Yabancı Dilde En İyi Film” ödülünü almış ve dövüş sanatını ustalıkla yansıtmış bir yapımdır. Filmin yönetmeni, özellikle de Life of Pi filmiyle tanıdığımız Ang Lee’dir. Film hem festivallerde hem de gişede olağanüstü bir performans göstermiştir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Ang Lee
 • Senarist: James Schamus, Hui – Ling Wang, Kuo Jung Tsai, Wang Du Lu.
 • Oyuncular: Chow Yun – Fat, Chang Chen, Michelle Yeoh, Cheng Pei – pei, Zhang Ziyi.

Filmin Konusu

Çin İmparatorluğu’nda federal düzenin sürdüğü bir zamanda bir krallık için çok değerli olan bir kılıç çalınmıştır. Kılıcı çalan adam ürkütücü özelliklere sahiptir. İki savaşçı kılıcı bulup geri almak için görevlendirilirler. Arayışa başlayan iki savaşçı, bir kadın ile tanışır ve arayışlanına olağanüstü dövüş yetenekleri olan bu kadınla devam ederler.

Enter the Dragon / Ejderin Üç Fedaisi (1973)

Enter the Dragon / Ejderin Üç Fedaisi (1973)
Enter the Dragon / Ejderin Üç Fedaisi (1973)

ABD Ulusal Film Arşivi’nin değerli eser kapsamında koruma altına aldığı Ejderin Üç Fedaisi, Bruce Lee’nin efsaneleştiği filmlerden biridir. Hong Kong ve ABD ortak yapımı olan bu film, Ejder Kalesi olarak da biliniyor. Filmde Jackie Chan de küçük bir rol almış, o dönem henüz tanınmayan aktör, Bruce Lee’nin dövüştüğü adamlardan biri olarak kadroda bulunmuştur.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Robert Clouse
 • Senarist: Michael Allin
 • Oyuncular: Bruce Lee, Shish Kien, John Saxon, Jim Kelly, Angela Mao, Jackie Chan.

Filmin Konusu

Bruce Lee, bir dövüş turnuvasına davet edilir ve hemen kabul eder. Kız kardeşinin katilinin de turnuvada yer alması ve turnuvayı düzenleyen uyuşturucu baronlarına ulaşmak istemesi Bruce Lee’nin duraksamadan teklifi kabul etmesini sağlar.

Unleashed / Kır Zincirlerini (2005)

Unleashed / Kır Zincirlerini (2005)
Unleashed / Kır Zincirlerini (2005)

Kır Zincirlerini, Dövüş filmleri tarihinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Özellikle de kadrosuyla dikkat çeken film 2000’li yıllarda çekilen en iyi dövüş filmlerinden biridir. Filmin başrolünde yer alan Jet Li, aynı zamanda filmin yapımcılığını da senaryosunu kaleme alan Luc Besson ile beraber yürütmüştür.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Louis Leterrier
 • Senarist: Luc Besson
 • Oyuncular: Jet Li, Kerry Condon, Morgan Freeman.

Filmin Konusu

Film bir ölüm makinesi gibi eğitilmiş Danny adlı dövüşçünün hikayesi üzerinden ilerliyor. Danny, çocukluğundan beri kendisini alıkoyan Bart adlı adam tarafından sürekli dövüştürülmektedir. Hayatı bundan ibaret olan Danny, dünyayı bir çocuk gibi algılamaktadır. Hayati anlamda düşünce fonksiyonlarını çalıştıramayan Danny Bart’ın bir trafik kazasından sonra komaya girmesiyle beraber sokakta kalır. Tesadüfen kör bir piyano akortçusu Danny’i bulur ve onu zamanla eğitir. Bir süre sonra Danny, eski patronu Bart ile karşılaşır ve ikileme girer.

The Assassin / Suikastçı (2015)

The Assassin / Suikastçı (2015)
The Assassin / Suikastçı (2015)

Hong – Kong, Çin ve Tayvan ortak yapımı bir film olan Suikastçı, dövüş sanatları üzerine felsefi bir derinliğe sahiptir. Sanatsal yönüyle de oldukça dikkat çeken film, 2015 Cannes Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ödülünü almıştır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Hou Hsiao – hsien
 • Senarist: Hou Hsiao – hsien, Hsieh Hai – Meng, Chu Tien – wen, Ah Cheng.
 • Oyuncular: Shu Qi, Satoshi Tsumabuki, Zhou Yun, Chang Chen.

Filmin Konusu

Genç bir dövüş sanatları öğrencisi olan bir kadın, ustası tarafından beşik kertmesini öldürmekle görevlendirilir. Bu onun için yapılan bir sadakat sınavıdır. Bu süreçte bir taraftan beşik kertmesine karşı bastırdığı aşk duygusuyla yüzleşirken bir taraftan da dövüş sanatı için yapması gereken fedakarlığın altında ezilecektir.

Kill Bill / Bill’i Öldür (2003)

Kill Bill / Bill’i Öldür (2003)
Kill Bill / Bill’i Öldür (2003)

Başarılı bir yapım olan Ucuz Roman’dan sonra Quentin Tarantino, hayranlık duyduğu Uma Thurman ile uzun zamandır yapmayı planladığı Uzakdoğu dövüş sanatları ve Spagetti Western karması yeni projesiyle 2003’te seyirci karşısına çıktı. Uzakdoğu sinemasına ve dövüş sanatlarına olan özel ilgisini muhteşem bir şekilde yansıtan yönetmen, uzun yıllar adından söz ettirecek olan Kill Bill ile sinema tarihine önemli bir iz bıraktı.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Quentin Tarantino
 • Senarist: Quentin Tarantino
 • Oyuncular: Uma Thurman, David Carradine, Daryl Hannah, Lucy Liu, Sonny Chiba, Julie Dreyfus, Michael Madsen.

Filmin Konusu

Ölümcül Engerek Suikastı Timi üyeleri tarafından basılan bir nikah töreninde, kilisenin içinde canlı olarak kurtulan tek kişi, gelinliğiyle yaralı halde bulunan Kara Mamba’dır. 4 yıl boyunca komada yatan Kara Mamba, komadan çıkar çıkmaz intikam yolculuğuna başlar. Uzakdoğu’da dövüş sanatları ustasından aldığı ölümcül eğitimleri intikamı için kullanmaya hazırlanan Kara Mamba yolculuğuna çıkmadan önce büyük kılıç ustası Hattori Hanzo’dan kendisi için özel bir kılıç yapmasını ister. Komanın izlerini üzerinden atan Kara Mamba artık sırasıyla herkesten intikamını almaya hazırdır.

Mortal Combat / Ölümcül Dövüş (1995)

Mortal Combat / Ölümcül Dövüş (1995)
Mortal Combat / Ölümcül Dövüş (1995)

Bir zamanların en sevilen video oyunlarından Mortal Kombat’ın uyarlaması olarak sinemalara taşınan Ölümcül Dövüş, çekildiği dönem büyük yankı uyandırmıştır. Film, aynı zamanda bir dünyayı kurtarma teması üzerinden ilerlemiştir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Paul W. S. Anderson
 • Hikâye: Mortal Kombat Oyunu / Ed Boon, John Tobias
 • Senarist: Kevin Droney
 • Oyuncular: Ccristopher Lombert, Talisa Soto, Robin Shou, Linden Ashby.

Filmin Konusu

Dünyayı ele geçirmek için uğraşan Dış Dünya İmparatoru, bu arzusunu yerine getirebilmek için Mortal Combat’ta 10 turnuva kazanmak zorundadır. Bu turnuvaları kazanmak için büyücüsü en iyi dövüşçüleri turnuvada yarıştırmak için toplamaya başlar Bunun üzerinde şimşek ve gök gürültüsü efendisi Raiden ise Dış Dünya İmparatorunu engellemek için kendi grubunu bulur.

Seven Samurai / Yedi Samuray: Kanlı Pirinç (1954)

Seven Samurai / Yedi Samuray: Kanlı Pirinç (1954)
Seven Samurai / Yedi Samuray: Kanlı Pirinç (1954)

Dünya sinemasına birçok konuda yön veren usta yönetmen Akira Kurosawa’nın en önemli yapımlarından biri olarak bilinen Yedi Samuray, birçok uyarlaması yapılan ve film yapımında örnek olarak alınan bir başyapıttır.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Akira Kurosava
 • Senarist: Akira Kurosawa, Shinobu Hashimoto.
 • Oyuncular: Takashi Shimura, Toshiro Mifune, İsao Kimura, Daisuke Kato, Seiji Miyaguchi, Minoru Chiaki, Yoshio İnaba.

Filmin Konusu

Tam bir kahramanlık öyküsü içeren film, haydutların zorbalığına maruz kalan köylülerin bir samuraydan yardım istemesiyle başlar. Bu durum üzerine bir araya gelen 7 samuray köylüleri haydutların zulmünden kurtarmak için savaşacaktır.

Raging Bull / Kızgın Boğa (1980)

Raging Bull / Kızgın Boğa (1980)
Raging Bull / Kızgın Boğa (1980)

Robert De Niro, Martin Scorsese, Joe Presci gibi usta isimlerin bir araya geldiği efsane yapımlardan biri olarak dikkat çeken, Kızgın Boğa, 8 dalda aday olduğu Akademi Ödüllerinden 2’sini almıştır. Jake Lamotta adlı boksörün hayatına dair bir biyografi kitabı olarak yayınlanan Raging Bull: My Story’den uyarlanan film, dövüş sahneleriyle oldukça etkileyici bir performansa sahiptir.

Filmin Künyesi

 • Yönetmen: Martin Scorsese
 • Senarist: Paul Schrader, Mardik Martin.
 • Oyuncular: Robert De Niro, Joe Presci, Frank Vincent, Theresa Saldana, Cathy Moriarty.

Filmin Konusu

Hırsıyla bütünleşmiş bir boksör olan Jake, dövüş kazanmayı hayatındaki her şeyin önüne koymaktadır. Bu hırsını hayatının her alanında yansıtan boksör, zamanla kariyerine de balta vurur hale gelecektir.

En iyi dövüş filmlerini sizin için derledik. Dövüş filmleri arasından özellikle kültleşmiş ve farklı yönleriyle dünya sinemasını etkilemiş filmleri listemize almaya çalıştık. Keyifli seyirler…

Eğer bu filmler aksiyon ihtiyacınızı karşılamak için yeterli değilse 2021 Aksiyon Filmleri Önerileri başlıklı yazımıza da bir şans verebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir