Sinema

Kabusunuz Olabilecek En İyi Zombi Filmleri

en iyi zombi filmleri

Son 20 yılın en popüler korku öğesi haline gelen zombiler, herkes için distopik bir evrenin korkunç karakterleri… İlk olarak çizgi romanlardan uyarlanarak ortaya çıkan zombi furyası, farklı konseptlerle dizi ve film türündeki yapımlara hızlıca yansıdı. Öyle ki, 2010 yılında yayın hayatına başlayan The Walking Dead adlı dizi dışında doğu ve batı kültürlerinin kendine has zombi filmleri farklı özellikleri ile evrilmeye devam etti. Bu akşam hangi filmi izleyeceğinize karar veremeyip, tercihinizi bir zombi filminden yana yapma niyetindeyseniz sizler için en iyi zombi filmleri listesi hazırladık.

Yeni Çıkmış Zombi Filmleri

2020 ile 2022 arasında çıkan en iyi zombi filmleri ağırlıklı olarak dijital platformlarda yayınlandı. Netflix üzerinde yayınlanan yeni dönem zombi yapımlarını platform üzerinden takip edebilmeniz mümkün. İşte izleyebileceğiniz en taze zombi filmleri.

Alive (2020)

alive filmi
#Alive

Uyarlama bir film olarak Koreli yönetmen Cho Il – hyung tarafından yönetilen yapım, bir video oyunundan yola çıkmaktadır. Film, gerçekçi sahneleriyle etkisini gösteren bir yapım olarak son yılların en iyileri arasındadır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Cho Il hyung

Senarist: Matt Naylor, Cho Il hyung

Oyuncular: Lee Hyun – wook, Yoo Ah – in, Oh Hye – won, Park Shin – hye, Jin So – yeon.

Filmin Konusu

Oh Joon – woo adlı genç, bilgisayar oyunlarına kendini aşırı derecede kaptırmıştır. Bu sırada dışarıda bir zombi salgını başlamış ve çevreyi etkisi altına almıştır. Oh Joon – woo, sosyal medya üzerinden yayın yaparak ailesini ve kendisini kurtarmaya çalışırken sanrılar görmeye başlar ve zombilerle mücadele etmeye çalışır.

Peninsula (2020)

Peninsula
Peninsula

Peninsula 2020 yılında Netflix üzerinden yayınlanan bir zombi filmi olarak karşımıza çıkıyor. Yapım, korku ve aksiyon öğelerini etkili bir şekilde yansıtıyor. Özel efektleri ve gerilimiyle dikkat çeken yapım, çıkarıldığı dönem en çok dikkat çeken gerilim yapımları arasında yer almıştır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Yeon Sang – ho

Senarist: Ryu Yong – jae, Park Joo Suk,  Yeon Sang – ho.

Oyuncular: Gang Dong – won, Koo Kyo – hwan, Lee Jung – hyun, Kim Min – jae, Lee Re Joon, Kwon Hae – hyo.

Filmin Konusu

Hükümet, büyük bir krizin eşiğine gelmiştir. Bu sırada öngörülemeyen bir zombi salgını patlak verir. Salgın sırasında bir aile, gemiye sığınır. Gemiye sığınan kaptanın ailesi, dışarıdaki zombi salgınından korunmaya çalışır.

Kıyamet Konulu Zombi Filmleri

Zombi yapımları genellikle kıyamet vurgusu yapsa da bazı filmler özellikle kıyamet üzerinden kurgulanmıştır. İşte insanlığın sonunu konu alan zombi yapımları…

Ölülerin Şafağı (2004)

Ölülerin Şafağı
Ölülerin Şafağı

Amerikan yapımı bir korku ve gerilim filmi olan Ölülerin Şafağı, 1978 yılında vizyona giren aynı isimli filmin uyarlamasıdır. Film Zack Snyder tarafından yönetilmiş ve senaryo da yönetmen tarafından uyarlanmıştır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Zack Snyder

Senarist: Zack Snyder

Oyuncular: Sarah Polley, Mekhi Phifer,  Jake Weber.

Filmin Konusu

Umulmadık bir zamanda yeryüzü ölü edenlerin istilasına uğramıştır. İnsanlar alışveriş merkezlerine sığınmaya başlar. İnsanlar, alışveriş merkezinde normal zamanlardan kalan ürünlerle hayatlarını sürdürmeye çalışırken sınırlı kaynakların tükenmesiyle zombilere karşı savaşmak zorunda kalırlar.

İnsanlığın Sonu (2015)

İnsanlığın Sonu
İnsanlığın Sonu

Oldukça düşük bir bütçe ile çekilmesine rağmen etkili olmayı başaran bir zombi filmi olarak İnsanlığın Sonu adlı yapım, bütün dünyanın yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğu bir kurguya sahiptir. İspanyol yapımı filmde kıyamet ve zombi teması etkili bir şekilde yansıtılır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Miguel Angel Vivas

Senarist: Juan de Dios Garduno

Oyuncular: Matthew Fox, Quinn McColgan, Jeffrey Donovan, Clara Lago.

Filmin Konusu

Dünyanın birçok noktası, yok olma tehlikesiyle karşı karşıyadır. Yok olan çok sayıda ırkın izleri, yeryüzünden silinmek üzeredir. Yok olan ırklar, hızla zombiye dönüşmüş ve saldırıya geçmiştir. Dünya üzerinde geriye kalan 3 insan bu ortamda yaşam mücadelesi verir.

Asker Temalı Zombi Filmleri

Zombi yapımları kimi zaman tarihi kimi zamanda güncel olarak asker teması üzerinden kurgulanmıştır.

Sığınak (2008)

Sığınak
Sığınak

Orijinal adı Outspot olan Sığınak, Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılmış asker temalı bir zombi filmidir. Film, 2. Dünya Savaşı’nın kalıntılarından yola çıkılarak yapılmıştır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Steve Barker

Senarist: Rae Brunton

Oyuncular: Ray Stevenson, Paul Blair, Richard Brake, Johnny Meres, Brett Fancy, Julian Wadham.

Filmin Konusu

Büyük bir iş adamı, 2. Dünya Savaşı’nın kalıntılarının araştırılması için bir grup deneyimli askerden oluşan ekip kurar. Ekip, kazı yaparak savaştan kalan mezarlıkları araştıracaktır. Ancak bu yolculuk bir zombi salgınının ortaya çıkmasına neden olur.

Trench 11 (2017)

Trench 11
Trench 11

Türkçe adı Siper 11 olan Trench 11, 2017 Kanada yapımı bir zombi filmidir. Tarihi derinliğe sahip bir kurguyla çekilmiştir. 1. Dünya Savaşı döneminde geçen filmde askerler, zombi salgınına yakalanır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Leo Scherman

Senarist: Leo Scherman, Matt Booi.

Oyuncular: Rossif Sutherland, Ted Atherton, Adam Hurtig, Robert Stadlober.

Filmin Konusu

Dünya Savaşı sırasında Fransa’da bazı gruplar tünel kazma işiyle ilgilenmektedir. Tünelcilerden bir kısmı, göçük altında kalır ve diğer grup onları kurtarmak için harekete geçer. Ancak göçük altındaki askerler çoktan ölmüştür. Üstelik sorun bundan ibaret değildir.

Uzakdoğu Zombi Filmleri

Uzakdoğu sineması, batıdan aldığı zombi temasını doğu kültürüyle, özellikle de mistik bir bakış açısıyla harmanlayarak özgünleştirmeyi başarmıştır. Uzakdoğu zombi filmleri, ağırlıklı olarak Güney Kore sinemasında görülür.

Zombi Ekspresi (2016)

Zombi Ekspresi
Zombi Ekspresi

Korku ve gerilim etkisini sonuna kadar hissettiren Güney Kore yapımı Zombi Ekspresi, ülkede gişe rekorları kıran bir film olarak bilinir. Film, gerçekçi efektleri ve kurgusuyla dikkat çeker.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Yeon Sang –ho,

Senarist: Park Joo – suk

Oyuncular: Gong Yoo, Ahn So – hee, Kim Su – an, Ma Dong – seok.

Filmin Konusu

Güney Kore bir gün içinde bir zombi salgınıyla karşı karşıya kalır. Bu sırada salgına tren yolculuğunda yakalanan bir grup insan trenin içinde yaşam mücadelesi vermeye başlar. Bir noktadan sonra mücadelenin dışarıda da sürmesi gerekir.

Kara Büyü (2016)

kara büyü
Uzak Doğu temalı en iyi zombi filmleri arasında Kara Büyü’de yer almaktadır.

Uzak doğu kültürünü batı motifleriyle birleştiren yapımda zombi hikayesi bilimkurgudan daha çok fantastik bir noktaya evriliyor. Kara Büyü, zombi salgınını büyü sonucu gerçekleşen bir salgın olarak ele almaktadır.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Na Hong – jin

Senarist: Suh Dong – hyun

Oyuncular: Kwak Do – won, Koo Kyo – hwan, Chun Woo – hee.

Filmin Konusu

Güney Kore’de bir Japon misafir bulunmaktadır. Japon adam ülkeye geldikten sonra tuhaf olaylar yaşanmaya başlar. Bir süre sonra Japon adamın bir kadına tecavüz ettiği ve bir büyü nedeniyle insanların zombiye dönüştüğü ortaya çıkar.

Uzak Doğu sineması ilginizi çekiyorsa tam da size göre bir liste: Japon Korku Filmleri

Parodi Temalı Zombi Filmleri

Zombi yapımlarının ilgi çekmesi aynı zamanda komedi yapımlarının da zombi temasını kullanmasını sağlamıştır. Zombi filmlerindeki komik ayrıntılar, komedi yapımcılarını parodi filmler yapmaya teşvik etmiştir. Gerek gişe sonuçları gerekse içerikleri ile en iyi parodi zombi filmleri ise şöyle…

Zombilerin Şafağı (2004)

Zombilerin Şafağı
Zombilerin Şafağı

Yönetmen Edgar Wright ve başrol oyuncusu Simon Pegg tarafından yazılan Zombilerin Şafağı, zombi filmlerinin komik noktalarına dikkat çekiyor. Zombi filmleri ile dalga geçen ilk yapımlardan biri olan film, daha sonra yapılan parodi yapımlara da kaynaklık etmiştir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Edgar Wright

Senarist: Edgar Wright, Simon Pegg

Oyuncular: Phenelope Wilton, Simon Pegg, Lucy Davis, Henry Cooley, Dylan Moran, Kate Ashfield, Nick Frost, Bill Nighy.

Filmin Konusu

Hayatında hiçbir başarı gösterememiş olan Shaun ve arkadaşı bir gün çalıştığı yerde içki içer ve sarhoş olurlar. Bu sırada aralarında kavga eden birkaç kişinin birbirini ısırmasıyla dalga geçerler. Sarhoş olup sızan ikili sabah uyandığında bir zombi salgınıyla karşılaşırlar. Shaun kahramanlık yapacak bir fırsat bulmuştur.

Zombieland (2009)

Zombieland
Zombieland

Zombieland, 2009 yılında yapılan ve gişe rekorları kıran en bilindik parodi zombi filmidir. Çekildiği dönem büyük ilgi gören Zombieland’in devam filmi ise 2019 yılında çekilmiştir. Film, Ruben Fleischer tarafından çekilmiştir.

Filmin Künyesi

Yönetmen: Ruben Fleischer

Senarist: Paul Wernick, Rhett Reese.

Oyuncular: Jesse Eisenberg, Abigail Breslin, Woody  Harrelson,  Bill Murray, Emma Stone, Mike White.

Filmin Konusu

Dünya büyük bir zombi salgını ile karşı karşıyadır. İnsanlar küçük gruplar halinde yaşam mücadelesi vermektedir. Korkak olmasına rağmen prensiplerini elden bırakmayan Columbus ise topluluğunu korumakta kararlıdır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir