Sinema

Japon Korku Filmleri

Bilindiği gibi Uzak doğu kültürü korku filmlerinde oldukça başarılıdır. Bu nedenle ABD yapımı birçok korku filmine kaynaklık etmiştir. Yazılan senaryolar o kadar başarılıdır ki ABD versiyonu çekilen korku filmleri de birer efsane haline gelmiştir.

Japon korku filmleri; kendilerine has korku temaları, ses içerikleriyle adeta filmi yaşamanıza ve iliklerinize kadar hissetmenize sebep olur. Adrenalin duygusunu yoğun olarak yaşamayı seven film tutkunları için Japon filmleri mükemmel bir seçenek olacaktır. Japon korku filmlerini izlemek için psikolojinizi diri tutmalısınız. Çünkü daha önce şahit olmadığınız içeriklerle ve görüntülerle dolu, nefes kesici birbirinden iddialı korku filmleriyle tanışacaksınız.

Kuroneko

Kuroneko
Kuroneko

Kuroneko, 1968 tarihli Japon korku filmidir. Oldukça eski gibi görünse de sizleri yanıltmasın. Bir kült haline gelen Kuroneko, konusu ve oyuncuların eşsiz performanslarıyla müthiş bir baş yapıttır.

Filmin ana karakteri, Gintoki adında biridir. Film derebeylik sisteminin yaşandığı bir dönemde geçmektedir. Gintoki’nin askere gitmesiyle tüm aile bireyleri, acımasız bir samuray takımı tarafından tecavüze uğrayarak canice katledilir. Öldükten sonra siyah bir kedinin cesetlerini yalaması sonucu her bir aile ferdi vampirlere dönüşür. Bu dönüşüm sonunda samuraylardan intikam almak için beklerler. Gintoki ise savaş bittikten sonra geri gelir ve komutanından etrafta bulunan vampirleri öldürmesi için emir alır.

Her şeyin trajik ve korkunç şekilde ilerlediği Kuroneko, aşk ve intikam dürtüsü arasında geçen bir korku filmidir. Bilinen aşk ve intikam filmlerinin yanı sıra ana teması korkunun içinde geçtiği için daha fazla zevkli hale gelmiştir.

Ölüm Provası

Ölüm Provası
Ölüm Provası

Ölüm Provası, 1999 yapımı 7.2’lik IMDb puanıyla en çok izlenen korku filmleri arasında yerini alır. Film içerisinde çok rahatsız edici sahneler bulunduğu için herkesin izleyebileceği bir film olduğu söylenemez. Psikolojik ve fiziksel şiddetin de içerisinde bulunduğu, izleyiciyi zaman zaman dehşete düşürecek sahnelere sahiptir.

Konusu, Aoyama adında eşini kaybeden bir adamın yeni bir eş aramasıyla başlayan bir hikâye üzerine kuruludur. Fakat eş arama serüveni çok farklı bir senaryoyla gerçekleşmektedir. Oyuncu bir arkadaşının ilginç fikri sayesinde oyunculuk için gelen kızları seçime tabi tutarlar. Oyunculuk için seçmeye katılan kızlar, aslında Aoyama’nın müstakbel eş adaylarıdır. Çok geçmeden Aoyama, Asami adında sessiz sakin bir kıza gönlünü kaptırır. Fakat işler kısa sürede korkunç bir hal almaya başlar. Asami’nin farklı duygusal yapısıyla Aoyama’dan aldığı intikamı anlatmaktadır. Asami’nin sakin kişiliğinin altında yatan güçlü ve kinci tarafıyla aldığı intikam korkunç bir şekilde film sahnesinde izleyicilerin kanını dondurmaktadır.

Kadın haklarının ve kadın gücünün de es geçilmesiyle ortaya çıkan yoğun intikam dürtüsü, kin ve nefret duygularıyla birleşerek ortaya harika bir film çıkarmıştır.

Halka

Halka
Halka

Halka, şüphesiz korku filmlerinin temel kaynağı ve en iyilerinden biridir. Küçük bir kız çocuğunun başrolünde olduğu Halka, izleyenlerin adrenalin hormonunu yükseltecek bir etkiye sahiptir.

3 kişilik bir arkadaş grubu, bir gün birlikte gizemli bir kaset izler. Daha sonra hiç tanımadıkları birisinden esrarengiz bir telefon alırlar. Telefonda arayan kişi, 7 gün içinde öleceklerinin haberini verir. Bu olay gerçekleştikten 7 gün sonra 3 öğrenci bir anda sıra kadem basar. Tüyler ürperten bu ani yok oluş, film içerisinde bir gazeteci tarafından araştırılmaya başlanır. Olayların gizemi ve karanlık yüzü giderek derinleştirmektedir. Stres, korku ve merak duygularını izleyiciye yaşatma konusunda oldukça başarılı bir filmdir.

Japon yapımı Halka filmi, sonrasında ABD versiyonu çekilerek izleyici karşısına çıkmıştır. Yine aynı sarsıcı etkiyi yaratarak dünya çapında büyük bir üne kavuşmuştur. Daha önce Halka filmini izlemediyseniz, çok şey kaçırmışsınız demektir. Her iki versiyonu da mutlaka izlenmesi gereken bir korku filmidir.

Ölüm Oyunu

Ölüm Oyunu
Ölüm Oyunu

Ölüm Oyunu, 7.6’lık bir IMDb puanına sahip 2000 yapımı Japon korku filmidir. Konusu itibariyle oldukça ilginç ve ürperticidir.

Ekonomik zorluk çeken bir ülkede 42 adet öğrenci ıssız bir adaya gönderilir. Buraya geldikten sonra öğrenciler arasında hayatta kalma mücadelesi başlar. Birbirleri arasında geçen korkunç iletişim ve tavırlar sonucunda ölümler başlar. Tüm öğrenciler hayatta kalabilmek için birbirlerini öldürür. Psikolojik olarak ağır bir etkiye sahip olan filmde ölüm sayılarının giderek arttırması çaresizlik ve acı duygularını da beraberinde getirir.

Hem duygusal hem de korkunç yanları bulunan film korku severler için izlenilmesi gereken filmler arasındadır. Klasik olarak zombi, cin, hayalet gibi unsurlar üzerinden ilerleyen korku filmlerinden sıkıldıysanız, Ölüm Oyunu hayatta kalma mücadelesiyle sizlere kaliteli bir film izleme zevki yaşatacaktır.

Daha fazla film önerisini merak ediyorsanız, Sinema sayfamıza mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

1 Yorum

  • Rupture (Kırılma) Film İncelemesi
    13 Ağustos 2021 at 15:01

    […] Korku sinemasını yakından takip ediyorsanız, bu alanda en iyilerinden biri olan Japon sinemasına bir şans vermelisiniz. Başlangıç için işte size güzel bir öneri listesi: Japon Korku Filmleri […]

    Reply

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir