Müzik

En Özel 7 Şarkı Klibi

en özel 7 şarkı klibi

Günümüzde şarkı klipleri her ne kadar fabrikasyon bir üretim gibi tek tipleşmiş ve sığılaşmış olsa da, bu durum daha önceleri böyle değildi. Özellikle internetin bu kadar yaygın olmadığı zamanlarda video klip müzik piyasasında büyük önem taşımaktaydı. Çünkü insanlara ulaşmanın tek yolu radyo ve televizyonlardı. Bu yüzden klipler de bir hayli ilginç ve akılda kalıcı olabiliyordu. Öyle ki klipler taklit ediliyor, bütün programlarda gündem konusu oluyordu. Bu eski günlerin hatırına biz de sizler için yıllarca dillerden düşmemiş en özel 7 şarkı klibi derledik. İşte, yazımızı okuduktan sonra dayanamayıp sırayla dinleyeceğiniz klipler!

Orhan Atasoy – Gemiler (1993)

Umur Turagay’ın yönetmenliğini yaptığı klip MTV’de yayınlanan ilk Türk klip olması özelliğiyle önem taşımaktadır. Basitçe anlatmak gerekirse; kalabalıklar içinde yalnız kalma hissini anlatan bir kliptir “Gemiler”.  Gemiler klibi, aynı zamanda Türkiye’de ilk kez tek seansta çekilen klip olma özelliğini de taşımaktadır. Klipte kadın kıyafeti giyen bir erkeğin (Fikret Kuşkan) sokakta yürürken karşılaştığı karmaşık durumlar ve kişiler görülmektedir. Klibi izlerken umutsuzluğun, korkuların ve gerçeklerin girdabına kapılmanız kaçınılmazdır.

Candan Erçetin – Hangi Aşk Adil ki (1995)

Aslında klip çekilirken tasarlanan Candan Erçetin’in İstiklal Caddesi’nde yürümesi ve insanlar içinden geçerken şarkı söylemesiydi. Ancak işler planlandığı gibi gitmedi. İstiklal Caddesi’nde Candan Erçetin’i ve kameraları görenler onun arkasında koca bir kalabalık oluşturdu. Ve çekim sırasında Candan Erçetin caddeyi kalabalıkla beraber 4 kez boydan boya yürüdü. O dönem Beyoğlu’nu tanıtan doğallık kokan, eğlenceli bir klip olarak hafızalara kazındı. Klibin yönetmeni, Mete Özgencil’dir.

Mirkelam – Her Gece (1995)

Mirkelam “Her Gece” klibiyle “bir gecede şöhret olan adam” unvanını alarak hayatımıza girdi. Yönetmenliğini Umur Turagay’ın yaptığı klip birçok kanalda ana haber bültenlerine bile konu oldu. Şarkı ve klip o kadar ilgi çekiciydi ki, hala açıp izlenen ve dinlenen şarkılar arasında olduğunu söylemek mümkün.  Mirkelam, klip boyunca o kadar çok koştu ki, bir dönem “koşan adam” olarak da anıldı. Bu şarkıyı duyduktan sonra da evet yerimizde duramayıp koşasımız geliyor!

Tarkan – Kuzu Kuzu (2001)

Klibin yönetmenliğini Metin Arolat yapmıştır. Söz ve müziği Tarkan’a ait olan şarkıyı duyduğumuz an hangimizin elinde ziller varmış gibi gelmiyor ki? Klip işte bu kadar hafızalara kazınmış halde. Tarkan’ın sesi ve şarkının güzelliği bir yana Tarkan’ın klipteki dansı ve tarzı oldukça dikkat çekmişti o yıllarda. Özellikle de dansı sırasında aniden beliren zilleri… Öyle ki klip yayınlandıktan sonra dünya genelinde zil satışlarında patlama olduğu görüldü.

Pink – Family Portrait (2002)

Şarkı hikayesine bakıldığında bir çocuğun gözünden ailevi sorunları anlatmaktadır. Şarkı için çekilen klipte Pink anne rolünü canlandırmaktadır. Pink‘in çocukluğunu da başka bir çocuk simgeler. Aile içi sorunların işlendiği klip çok fazla ilgi görmüş ve çoğu Avrupa ülkesinde, listelerde üst sıralara yükselmiştir.

IMDB Puanı: 6.9

Evanescence – Bring Me To Life (2003)

Klip Philipp Stözl tarafından Romanya’da çekildi. Klip, Evanescence grubunun ilk klibi olma özelliğini taşıyor. Klipte Lee’ye şarkıda da eşlik eden Paul McCoy da bulunuyor. Klibin can alıcı sahnesi olan binadan atlama sahnesinde Lee dublör kullanmayı istememiş ve atlama sahnesini kendi oynamış. Bunun da performansa değer kattığını söyleyebiliriz.

IMDB Puanı: 7.3

Shakira – La Tortura (2005)

Yayınlandığı yıllarda şarkının kendisi kadar klibi de büyük ilgi gördü ve konuşuldu. Video klibin yönetmenliğini, Michael Haussman üstlenmiştir. Aslında klibin konusu basit bir hikaye üzerine kuruludur. Ancak klipte geçen siyah boya içinde Shakira’nın yaptığı erotik dans sahnesi, klibi ilgi çekici hale getirmiştir. Oldukça ilgi çeken ve taklitleri yapılan dansın kareografisi Jamiea King ve Shakira tarafından birlikte hazırlanmıştır.

IMDB Puanı: 7.1

Seveceğiniz bir müzik klibi listesi daha: Gelmiş Geçmiş En İyi Müzik Klipleri

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir