TeknolojiEkonomi

En Ucuz Laptop Modelleri

en ucuz laptop modelleri

Tüm dünyayı sarsan Covid-19 salgını birçok toplumsal değişmeyi de beraberinde getirdi. Aslında bu salgından öncesinde de dijitalleşme oldukça yaygınlaşmıştı ancak salgının yarattığı pandemi koşulları bu süreci çok daha hızlandırdı. Kamu kurum ve kuruluşlarında birçok memuriyet işlerinin süresinin azaldığı gibi özel sektördeki birçok meslek grubu da uzaktan çalışma düzenine geçti. Milyonlarca insan var olan işlerini bu toplumsal değişme sebebiyle artık bilgisayarlar üzerinden yürütmeye başladılar. Bu nedenle en ucuz laptop modelleri de sık sık gündeme gelir oldu.

Elbette bu dijitale entegre olma durumundan eğitim-öğretim süreçleri de payını aldı. Yaklaşık 2 yıl boyunca ilk ve orta öğretim öğrencileri derslerine uzaktan eğitim yöntemi ile devam ettiler. Tüm bu durumlar birçok insanın aslında kişisel bir bilgisayara sahip olmadığı gerçeğini ortaya çıkardı ve “personal computerlara” olan talep katlanarak arttı. Güncel ekonomik durumlar göz önüne alındığında bilgisayar ihtiyacı olan her insanın sorduğu ilk soru: “En ucuz laptop modelleri hangileridir?” sorusu oldu.

Uygun Fiyatlı Laptop Nasıl Bulunur?

uygun fiyatlı laptop nasıl bulunur
Bütçe dostu laptop modelleri çokça ilgi görmektedir.

Elektronik aletlerin fiyatlarının doğrudan dolar kuru ile ilintili olduğu Türkiye’de ucuz bir laptopa sahip olmak neredeyse imkânsız hale geliyor. Yurt dışında çok daha cüzi miktarlara alınabilecek olan elektronik aletler Türkiye’de doların neredeyse 9’u gördüğü bu günlerde ne yazık ki oldukça cep yakıcı fiyatlarla karşımıza çıkıyor. Birçok insan ucuza aldığı elektronik aletlerin ömürlerinin ne kadraj olacağını da hesap ederek doğru bir bütçe hesabı yapmak durumunda kalıyor. Bu bilgisayarlarla elbette hangi işleri yapacağınız da seçimlerini belirleyecek önemli bir değişken haline geliyor.

En ucuz laptop modelleri listemizde genellikle eğitim amaçlı yahut daha az hafıza ve hız gerektiren işleri yapabileceğiniz bilgisayarları sıraladık. Eğer bilgisayar üzerinden yapacağınız işler daha komplike ve özellikle yetkin bir donanım ve yazılım gerektiren işlerse ucuz bilgisayarları tercih etmemeye çalışmanızı öneriyoruz.  İşte sizin için listelediğimiz en ucuz laptop modelleri.

Hometech Alfa 470C Intel Celeron n4020

Hometech Alfa 470C Intel Celeron n4020
Hometech Alfa 470C Intel Celeron n4020

Hometech Alfa’nın 14 inçlik ekran genişliğine sahip bu oldukça ucuz laptop modeli tam bir eğitim bilgisayarı. Uzaktan eğitime devam etmesi gereken çocuklara ya da yüksek lisans veya doktora yapıp tez yazacak olan bireylere oldukça işlevsel olacak bu küçük ve hafif bilgisayar temel işlerinizi görmede başarılı olacaktır. Bilgisayarın teknik özellikleri ise şöyle:

 • 14” Ekran boyutu,
 • 4 GB RAM Hafıza
 • 128 GB depolama kapasitesi,
 • 1366 x 768Piksel ekran çözünürlüğü,
 • Intel Celeron N4020 işlemci,
 • 2 adet USB girişi,
 • 1 adet HDMI girişi.

Bilgisayarda ne yazık ki dokunmatik ekran özelliği yok. Kullanıcı yorumları genellikle olumlu yönde olan Hometech Alfa’nın ısınma probleminin de çok olmadığı iddia ediliyor. Ancak dikkat. Online oyun oynamayı sevenler için uygun bir bilgisayar olmayabilir. Bilgisayarın şu anki fiyat aralığı ise 2.500-3.000 Türk lirası aralığında.

Asus E510MA BR018T Intel Celeron n4020

Asus E510MA BR018T Intel Celeron n4020
Asus E510MA BR018T Intel Celeron n4020

Yaklaşık 3 kilo ağırlığındaki bu hafif ama nispeten büyük ekranlı laptop internette gündelik işler yapacak olan kullanıcılar ve Office uygulamaları üzerinden işlerini yürüten bireyler için ideal. Asus’un en düşük fiyatlı modeli olan bu bilgisayarın teknik özellikleri ise şöyle:

 • 6” ekran boyutu,
 • 4 GB RAM Hafıza,
 • 1920 x 1080 maksimum ekran çözünürlüğü,
 • 256 GB depolama alanı,
 • Intel Celeron N4020 İşletim sistemi,
 • 4-6 saat arası pil kullanım süresi.

Tüm bu özellikleriyle Asus’un bu modeli size daha düşük hafızaya sahip online oyunları oynayabilme imkânı da sunuyor. Ancak dikkat! 4 GB RAM hafıza onun ne yazık ki bir oyun bilgisayarı olmasını engelliyor. Bu bilgisayarda oynanabilecek oyunlar iyi seçilmeli. Bilgisayarın şu anki fiyatı 3.000 ila 3.500 Türk lirası arasında değişiyor

Acer Aspire A314-21 AMD A4-9220

Acer Aspire A314-21 AMD A4-9220
Acer Aspire A314-21 AMD A4-9220

Ekranı nispeten büyük olmasına rağmen oldukça hafif olan (yaklaşık 1,5 kg) bu bilgisayar gündelik işler, eğitim ve yoğun Office kullanımı içeren işleri yapmak için oldukça ideal. Ne yazık ki Acer’ın bu modeli size bilgisayarla çok bir şey yapma olanağı sunmuyor. Örneğin online oyunlar için ideal olacağını söylemek sizi yanlış yönlendirmek olacaktır. Ancak uzaktan eğitime katılmak yahut yazı işleri yapmak isteyen birçok insan için uygun bir bilgisayar olacaktır. Teknik özellikleri:

 • 6” ekran boyutu,
 • 4 GB RAM Hafıza,
 • 1920 x 1080 maximum ekran çözünürlüğü,
 • 128 GB depolama alanı,
 • Ryzen AMD A4 Linux işlemci,
 • Yaklaşık 3 saat pil kullanım süresi.

Bilgisayarın şu anki piyasa fiyatı 2.500- 3.100 Türk lirası arasında değişkenlik gösteriyor. Bu bağlamda oldukça hesaplı bir ürün.

Casper Nirvana C350-4000 4C00E Intel Celeron 4000

Casper Nirvana C350-4000 4C00E Intel Celeron 4000
Casper Nirvana C350-4000 4C00E Intel Celeron 4000

Casper’ın en uygun fiyatlı olan bu modelinde şık ve zarif bir tasarım bizleri karşılıyor. Oldukça hafif ve küçük bir bilgisayar olan Casper Nirvana eğitim için bilgisayar arayan kullanıcıların favorisi. Uygun fiyatı ve büyük bir markanın güvenilir özelliklerini tek bir üründe buluşturabilmiş bu bilgisayarın teknik özellikleri ise şöyle:

 • 4 GB RAM Hafıza,
 • 120 GB depolama alanı,
 • Nesil Intel Celeron N4000 İşlemci.

Hatırlatmakta fayda var. Depolama alanının muadili olabilecek bilgisayarlardan düşük olması bu bilgisayar için oldukça önemli bir olumsuz özellik. Bununla birlikte sadece gündelik işler yapacak kullanıcıları mutlu edecek olan bu bilgisayarın hızlı ısınma ve düşük pil ömrü gibi birçok farklı olumsuz özelliği de bulunuyor. Bu bağlamda bu listedeki en zayıf ürün olduğunu söyleyebiliriz. Fiyatları ise 3.000 ila 3.500 Türk lirası aralığında seyrediyor.

Lenovo Ideapad 3 81WQ002TTX Intel Celeron 4020

Lenovo Ideapad 3 81WQ002TTX Intel Celeron 4020
Lenovo Ideapad 3 81WQ002TTX Intel Celeron 4020

Geldik listenin en fiyat – performans ürününe. Birçok insanın ve teknoloji eleştirmeninin favorisi olan bu Lenovo Ideapad bilgisayar gündelik işler, eğitim ve Office kullanımının yanı sıra ekstra başka birçok işi de yapabileceğiniz harika bir ürün. Oldukça hafif ve küçük yapısı ile Macbook Air görünümünü daha uygun fiyatlı bir bilgisayarda yakalamak oldukça mümkün. Yaklaşık 1.5 kg ağırlığına ve 14” bir ekran genişliğine sahip olan bu bilgisayarın en büyük avantajı ise RAM’inin sonradan yükseltilip 7.000 TL’lik bilgisayarlarla aynı kulvara çekilebilmesi. Teknik özellikleri ise şöyle:

 • 14” ekran genişliği,
 • 4 GB RAM Hafıza,
 • 128 GB depolama alanı,
 • 180 derece açılabilir tasarım,
 • 6 saat ve üzeri kullanılabilir pil ömrü,
 • 1366 x 768 maksimum ekran çözünürlüğü,
 • nesil Intel Celeron n4020 işlemci.

Bu ürünü diğer ucuz laptop modellerinden öne çıkaran şey kesinlikle neredeyse 2 katı fazla olan pil kullanım ömrü. 6 saat ve üzerine kadar bilgisayarı kullanabilmek bu fiyatta bir ürün için adeta elmas bulmak gibi. Ürünün güncel piyasa fiyatı ise 3.000 ila 3.500 aralığında değişim göstermekte.

Kişisel favorileri de içeren en uygun fiyatlı laptopları elimizden geldiğince sizlerle paylaşmaya çalıştık. Ucuz laptop arayan insanlar için bilinmesi gereken en temel şey söz konusu bilgisayarın kullanım alanın iyi belirlenmesi gerektiğidir. Ev ve okul işlerinde kullanılacak olan daha düşük RAM’e ve daha eski işlemcilere sahip bu bilgisayarlar elbette işlerinizi görecektir. Ancak onlardan gereğinden fazla verim almayı da beklememelisiniz. Sadece az hafıza gerektiren oyunları oynayabileceğiniz bu bilgisayarların kamera çözünürlükleri ve hoparlör kaliteleri birbirlerine oldukça benzemektedir. Bundan sonra seçim yapmanızı kolaylaştıracak bir iki küçük nüansa dikkat etmek daha mantıklı olacaktır.

Eğer uygun fiyatlı teknoloji ürünleri ilginizi çekiyorsa 1000-2000 TL Arası Televizyon Modelleri başlıklı içeriğimize de mutlaka göz atmalısınız.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir