TeknolojiNe, Ne Değildir?

Google MuM Nedir?

google mum nedir

Dünyada teknoloji ve internet denince akla gelen ilk ve en önemli markalardan biri Google. Onlarca uygulaması ile hayatlarımızı kolaylaştıran Google’ın yeni özelliklerinden biri de AI (Yapay Zekâ) kullanılarak geliştirilen Google MuM. Peki kısaca, bir ‘arama motoru geliştirmesi’ olarak tanımlanabilecek Google MUM nedir?

Google MUM, Türkçeye Birleşik Çoklu Görev Modellemesi olarak çevirebileceğimiz Multitask Unified Model’in kısaltmasıdır. Bu uygulama aramayı daha basit ve daha iyi bir hale getiren yeni bir arama teknolojisidir. MUM; metinler, görseller, videolar ve sesler ile diller ve yöntemler arasında bilgileri daha kapsamlı bir şekilde anladığı için arama konusunda yeni bir çağ açıyor diyebiliriz. Bugüne kadar sürekli gelişen arama motoru teknolojisinde 2019’dan beri kullanılan BERT ile kıyaslandığında ise MUM’ın BERT’ten 1000 kat daha güçlü olduğu ileri sürülüyor. Uzun ve karmaşık sorguları daha kısa, net ve anlaşılır bir şekilde yanıtlamak üzerine kurulu bu algoritma ile akla gelen pek çok soru ve kıyaslamanın düzgün yanıtlarına ulaşmak mümkün olabilecek. Dilerseniz Google MuM nedir ve ne işe yarar sorularının detayına inebiliriz.

Google MuM Nasıl Çalışır?

google mum nasıl çalışır
Google MuM oldukça basit bir kullanıma sahiptir.

Aslında Google MuM’ın çalışma mantığı da bizim zekamızdan esinlenilerek geliştirilen AI gibi karmaşık olanı basitleştirerek algılamak ve zor sorulara en kolay anlaşılacak cevapları vermek üzerine kurulu.

Bir örnekle anlatmak gerekirse; diyelim ki yakın zamanda Avustralya’nın Melbourne şehrine bir geziye gittiniz ve oradan Perth’e de gitmeye karar verdiniz. Ancak iki şehir arasındaki farkların ne olduğundan ve seyahatiniz için neye hazırlanmanız gerektiğinden emin değilsiniz ve bu konuda kafanız karışık. MuM ile Perth ile ilgili bilgiler, neler hazırlamanız gerekebileceği, en iyi ulaşım şekli, Melbourne’de ziyaret edilecek yerler ve zamanları, hatta bu konularla ilgili yazılmış makaleler dahil kapsamlı sonuçlar alabilirsiniz.  Ek olarak mevcut eşyanızın fotoğrafını çekip aratarak Google’a bu hazırlığın seyahatiniz için uygun olup olmadığını da sorabilirsiniz.

Diyelim ki ocak ayında Perth’e gidiyorsunuz ve havanın çok soğuk/sıcak olabileceğinden endişe ediyorsunuz. MuM, sorunuzu yanıtlamak için fotoğrafınızı ve sorgunuzu kullanabilir ve ne tür bir malzeme kullanmanız gerektiği ile ilgili size önerilerde bulunur. Hatta bu ekipmanlara ve eşyalara nasıl ulaşabileceğiniz ya da nasıl satın alacağınız konusunda yardımcı olabilir. Yapay zekâ kullanımı ile zenginleştirilen bu deneyim ‘arama motoru’ algımızın ‘kişisel asistan’a evrilmesine de sebep olacak gibi görünüyor.

Görsel Arama ve Metin Arama Özelliği Nasıl Çalışır?

Görsel arama ve metin arama
Google MuM sayesinde görsel ve metin aramak artık çok daha detaylı…

Google MuM metin ve resmi tek bir sorguda birleştirdiği için görsel arama seçeneğini daha detaylı bir hale getiriyor. Google’ın daha önce verdiği örneklerden birinde olduğu gibi Google Lens’i açıp adını ve ne işe yaradığını bilmediğiniz bir bisiklet parçasının fotoğrafını çekip nasıl tamir edileceğini sorabilirsiniz. Bu sorgulama sonucunda Google size bisiklet parçasını tamir etmek için neler yapmanız gerektiğini gösteren videolar ve makaleler gibi sonuçlar gösterecektir. Böylece tek bir arama ile dilediğiniz bilgilerin tümüne, hatta bazen aklınıza gelmeyen fakat konuyla ilgili olan başka bilgilere de ulaşabilirsiniz.

Bu yeni metot, önce çeşitli bisiklet parçalarını Google’da tek tek arama ve tanımlama, sonrasında bisikletinizi nasıl tamir edeceğiniz konusunda yapacağınız ayrı bir arama ile karşılaştırıldığında çok daha hızlı olacaktır. Google MuM algoritmasında kullanıcılar tarafından arama yapıldıkça arama sonuçları daha başarılı hale gelerek sistemin sürekli gelişmesi de sağlanıyor.

MuM’da Bilinmesi Gerekenler

bilinmesi gerekenler
Herhangi bir konuda bilmeniz gerekenleri Google MuM sayesinde öğrenebilirsiniz.

Google MuM nedir sorusunda daha detaylı bir yanıt verebilmek için bu uygulamanın detaylarını aktarmamız gerekir. Diyelim ki yeni bir hobi edinmeyi veya pencerelerinizi yeniden süslemeyi düşündünüz. Bununla ilgili olarak da vitray boyalarını incelemeye karar verdiniz. Aramaya “vitray boyası” anahtar kelimesini yazarsanız Google MuM, “Bilinmesi Gerekenler” özelliğini kullanarak insanların sormaya meyilli olduğu soruların yanıtlarını size gösterecektir. Fakat bu yeni deneyim ile arama sonuçlarında yer alan “İnsanlar da soruyor…” özelliğinin daha da genişletilmiş sonuçlarına ulaşmak mümkün.

Vitray boyası türleri, uygulama videoları, satış siteleri hatta vitrayın tarihçesi ile ilgili bilgilere ulaşırken aynı aramayı yapan kullanıcıların sorduğu diğer sorular da zenginleşen tüm sonuçlar karşınıza gelecek. MuM gelecekte kullanıcılara, aramalarıyla bağlantılı kullanıcıların ilgisini çekebilecek diğer konuları da gösterecek. Bu, insanların ilk etapta aramayı düşünmemiş olabilecekleri daha geniş bir içeriğe erişmelerine yardımcı olacaktır.

Daha Hassas ve Geniş Arama İmkânı

daha hassas ve genis arama
Google MuM ile 75 farklı dilde arama yapabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, Google MuM bize aramamızı daraltma ve genişletme olanağı da veriyor. Çok uzun anahtar kelime öbekleri ile yapacağımız sorguların sonuçları dil, dosya türü gibi bağlayıcı unsurların dışına çıkarak karşımıza gelecek. Google MuM 75 farklı dilde aynı anda çalışarak arama yaptığınız dilin dışındaki dillerden de konuyla ilgili sonuçları karşınıza getirecektir. Google’ın deyimiyle MuM dili sadece algılamaz aynı anda üretir de. Böylece:

  • Dil
  • Bölge
  • Dosya Türü
  • Kelime sayısı gibi değişkenlerden bağımsız olarak gelecek arama sonuçları ile sağlanacak eşsiz ve sürekli gelişen bir kullanıcı deneyimi yaşanacak.

Sorduğumuz her soru ya da sorgulamanın en doğru ve faydalı yanıtı karşımıza daha kolay çıkacak. Google bugün nasıl hepimiz için vazgeçilmez bir ‘kişisel bilgi kaynağı’ uzun yıllar daha bu özelliğini koruyacak ve hayatımızdaki yerini daha da sağlamlaştıracak.

Google’a ait farklı yenilikleri takip etmeyi seviyorsanız Google Lens Nedir? Nasıl Kullanılır? adlı içeriğimizi de ziyaret etmelisiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir