Sinema

IMDb’ye Göre En İyi Hacker Filmleri

IMDb'ye göre en iyi hacker filmleri

Hacker filmleri olarak nitelendirebileceğimiz bu filmlerden bazıları, sinema tarihine damga vurmuştur. Vizyona girdiği günden bugüne büyük beğeni topladıkları gibi etkileyici senaryosu ve heyecanlı temposu ile de seyirciyi hayran bırakmışlardır. Bahsettiğimiz bu hacker filmlerinden IMDb’ye göre en iyi hacker filmleri içinde öne çıkan 10 tanesini sizin için sıraladık.

The Matrix – IMDb: 8.7

Matrix

1999 yapımı olan The Matrix filmi hemen hemen her listede kendisine yer bulabilmektedir. Tam bir başyapıt olan bu film serisi direkt olarak hacker filmi sayılmasa da hack unsurlarına bol bol yer vermektedir. Ünlü oyuncu Keanu Reeves tarafından canlandırılan Neo karakteri gündüzleri yazılım mühendisi olarak çalışsa da geceleri bir hacker olmaktadır. Gerçeklik algınızı yerle bir edecek bu film tamamen distopik bir evrende geçmektedir. The Matrix filmi o kadar başarılıdır ki, sayısız filme de ilham kaynağı olmuştur. Ayrıca The Matrix filminde kullanılan kamera ve ışık teknikleri günümüzde hala yeni yapımların yolunu aydınlatmaktadır.

Enigma (The Imitation Game) – IMDb: 8.0

Enigma (The Imitation Game)

Tarihin önemli bir parçasını büyük oranda etkileyebilen hacklerden biri başarılı deha Alan Turing tarafından gerçekleştirilmiştir. 2014 senesinde çekilen bu filmde, Alan Turing ve kusursuz hackerlığı konu alınmaktadır.

İkinci Dünya Savaşı dönemindeki Nazi Almanya’sının eseri olan Enigma adındaki bir makine, gizli kodları ve mesajları çözümlemek için üretilmiştir. Dolayısıyla bu makine pek çok devlet için büyük bir tehdit oluşturmaktadır. Alan Turing ve arkadaşları ise inanılmaz bir çaba harcayarak Enigma ile mücadele etmeye ve savaşın gidişatına yön vermeye çalışmaktadırlar. Başarılı oyuncu Benedict Cumberbatch bu filmde ünlü matematik dehası Alan Turing’e hayat vermiştir.

The Girl With The Dragon Tattoo – IMDb: 7.8

The Girl With The Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo, karşılaştığımız diğer hacker filmlerine kıyasla çok daha vahşi bir yapıdadır. Stieg Larsson tarafından yazılmış bir kitabın uyarlaması olan bu eser, çıktığı tarihte büyük bir ilgi uyandırmıştır. Filmdeki ana karakter Mikaael Blomkvist pek çok gerçek olmayan iddia ile karalanmaktadır. İftiralar ile mücadele etmeye çalışan gazeteci Blomkvist aynı zamanda büyük bir gizemi çözmekle görevlidir. Bütün bu olaylar ile mücadele edebilmek için oldukça sıra dışı ve ilginç olan bir hackerdan yardım almaya karar verir. Daha sonra akıl almaz olaylar ve şiddet dolu sahneler gün yüzüne çıkmaya başlar. Filmdeki ana karakterleri Rooney Mara ve Daniel Craig canlandırmaktadır.

Who Am I – IMDb: 7.6

Who Am I

Who Am I filmi, ilgi çekici konusu sayesinde beyaz perde ile buluştuğu günden bu yana pek çok kişinin ilgisini çekmektedir. 2014 yılında çekilen bu film Berlin’de yaşamakta olan birkaç hacker hakkındadır. Yine aynı yerdeki asosyal ve genç bir deha olan Benjamin adındaki bir karakter diğer hackerlar ile birlikte çalışmaya karar verir. CLAY adı verilen bir hacker grubu gelişir ve ardından akıl almaz olaylar yaşanmaya başlanır.

Disconnected – IMDb: 7.5

Disconnected

2012 senesinde vizyona giren bu film internet sebebi ile sanallaşan hayatları konu almaktadır. Sanallaşan bu dünyada hızlıca yayılan gizemli sırlar filmdeki enteresan olayların temelini oluşturmaktadır. Film içerisinde sanal zorbalığa uğrayanlar, ifşa olan çiftler, internete sızan karanlık sırlar ve çok daha fazlası yer almaktadır. Farklı karakterlerin birbirlerinden ilgi çekici hayat hikayelerini sergileyen bu film oldukça başarılı bir yapım olarak anılmaktadır.

Snowden – IMDb: 7.3

Snowden

Snowden, diğer hacker filmlerinden biraz daha farklı olarak gerçek hayattan esinlenilmiştir. Ana karakterimiz Edward Snowden CIA ve NSA için çalışan bir bilgisayar uzmanıdır. ABD için oldukça önemli olan izleme programı, Snowden’ın muhteşem çabası sayesinde açığa çıkmaktadır. Böylece hükümetin her türlü teknolojiyi kullanarak halkı takip edebilmesi de ifşa olmaktadır. Oldukça ilgi çekici bir konusu olan ve gerçek hayatı anlatan bu film 2016 senesinde vizyona girmiştir. Ünlü oyuncu Joseph Gordon Levitt filmde Edward Snowden adlı ana karakterimizi canlandırmaktadır.

Enemy of State – IMDb: 7.3

Enemy of State

Enemy of State filmi her ne kadar listedeki diğer filmlerden daha eski bir yapım olsa da inanılmaz kadrosu sayesinde hala ilk günkü kadar ilgi görmektedir. 1998 senesinde çekilen bu filmde Will Smith, Gene Hackman ve Jon Voight gibi ünlü oyunlar yer almaktadır. Filmde beyaz yakalı bir karakter hükümet içerisinde gerçekleşen bir cinayete tanık olur ve bunu kaydeder. Ardından olayla olan ilgisinden tamamen kurtulabilmek için cinayet kaydını bir başka karakterin eşyalarının arasında saklar. Hükümet çalışanları arasında yer alan bazı ajanlar ise bu cinayet kaydını ele geçirmek istemektedir. Böylece birbirinden aksiyonlu dakikalar ve enteresan senaryolar ortaya çıkar.

23 – IMDb: 7.3

23

23 filmi de tıpkı Enemy of State filmi gibi 1998 senesinde çekilmiştir. Gerçek bir hayat hikayesinden esinlenilen bu filmde yetim olan karakterimiz Karl Koch bütün parasını küçük bir daire ve bilgisayar için harcar. Ardından hayatı boyunca sorguladığı çeşitli komplo teorilerine çözümlemek için internette vakit geçirmeye başlar. Ancak işler tahmin ettiğinden çok daha ilginç bir hal alır ve zamanla hükümetin bilgisayarlarına sızabileceğini fark eder. Bu noktadan sonra çeşitli suçlar işleyerek macera dolu anları izleyebilmemize olanak tanır.

Wargames – IMDb: 7.1

Wargames

Zamanının en iyi yapımlarından biri olan Wargames aynı zamanda Matthew Broderick’i ününe kavuşturan eserdir. Oldukça genç ve deneyimsiz bir hacker olan David Lightman yaptığı birkaç hata sonucunda kendisini Üçüncü Dünya Savaşı başlatabilecek bir konumda buluyor. Karakterimiz filmde kız arkadaşının dikkatini çekebilmek için birkaç şirketi hacklemek istiyor. Ancak birkaç kaza sonucunda Amerikan Savunma Bakanlığı’nı hackleyerek nükleer savaş senaryolarında oldukça önemli olabilecek olayların yaşanmasına yol açıyor. Üstelik David, bir oyun şirketini hacklediğini ve bunun da bir oyun olduğunu sanıyor.

Cyberbully – IMDb: 6.8

Cyberbully

2015 senesinde vizyona giren bu başarılı eserde ana karakterimizi Game of Thrones serisinde tanıdığımız Maisie Williams canlandırıyor. Günümüzde büyük öneme sahip bir konu olan siber zorbalığı anlatan bu film oldukça sıra dışı sahneler içeriyor. Film her ne kadar sadece bir odanın içerisinde geçse de size çok uç duyguları yaşatabiliyor. Genç bir kız olan ana karakterimiz hackerlar tarafından tehdit ediliyor ve çok zor durumlara sokuluyor. Kendisine yapılan şantajlarla mücadele etmeye çalışan kızımız bir yandan da kendisine verilen emirleri yerine getirmeye çalışıyor.

Siber saldırılarla ilgili konular ilginizi çekiyorsa, mutlaka Sosyal Mühendislik Nedir? yazımıza göz atın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir