Ne, Ne Değildir?

Erkek Çocuğu için Hediye Önerileri (5-10 Yaş)

Erkek Çocuğu için Hediye Önerileri (5-10 Yaş)

Çocuklar, hangi yaşta ve hangi gelişim döneminde oldukları fark etmeksizin hediye almaktan hoşlanırlar. Hediye aldıklarında kendilerini hem mutlu hem de değerli hissederler. Bu sebeple onlara hediye seçerken zevklerini ve yaş grubunu da göz önünde bulundurmamız gerekir. 5-10 yaş arasındaki çocuklar okul çağında olsalar da oyun oynamaya devam ettikleri bir dönemdedirler. Bu sebeple bu yaş aralığındaki çocuklara hediye seçerken önümüze çok geniş yelpazede seçenekler çıkmakta ve tercih etmek zorlaşmaktadır. İşte 5-10 yaş erkek çocuğu için hediye önerileri…

Erkek Çocuğuna Hediye Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

5-10 yaş arasındaki erkek çocukları, bu yaş aralığında sürekli olarak yeni bir şeyler alma eğiliminde olurlar. Özellikle okula başladıkları bu yıllarda arkadaşlarından gördükleri eşyaları da kendilerine almanızı isteyebilirler. Aynı zamanda televizyondan ve reklamlardan gördükleri çizgi film karakterlerinin ürünlerini ya da çeşitli oyuncakları beğenebilirler. Tüm bu isteklerinin yanında gelişimleri açısından eğitici oyuncaklar veya yaşlarına uygun okuyabilecekleri kitaplar da oldukça faydalı olacaktır. Bu yaş aralığındaki çocuklar aynı zamanda oldukça meraklıdırlar. Keşfetmek ve öğrenme isteği onların hayatının bir parçasıdır. İyice gözlemlediğiniz çocuklarınızın ilgi alanlarını belirleyerek yeteneklerinin farkına varmalarını da sağlayabilirsiniz. Hediye seçiminde dikkat etmeniz gereken kategoriler ise şu şekildedir:

  • Eğitici oyuncaklar
  • Kitaplar
  • Yeteneklerini ortaya çıkarabilecekleri sanatsal ürünler (müzik veya ritim aletleri, resim veya heykel kitleri olabilir)
  • El becerilerini geliştirmelerini sağlayacak oyuncaklar
  • Kıyafetler
  • Fiziksel aktiviteler için kullanabilecekleri araçlardır.

Eğitici Oyuncaklar

Eğitici Oyuncaklar
Eğitici Oyuncaklar

Erkek çocukları için oyun oynarken gelişimlerine de katkı sağlayacak hediyeler seçebiliriz. Bunun için bilimsel deneyler yapmalarını sağlayacak hediye kitlerinden alabilirsiniz. Arkeolojik kazı setinden mekanik robotlara kadar uzanan seçenekleriyle eğitici oyuncaklar, çocukların zihinsel gelişimlerinin yanında zevk alarak oynayabilecekleri seçeneklerdendir. Yine bu yaş grubu çocukların hoşuna gidebilecek yapbozlar veya maketler de ilgilerini çekecek hediye seçenekleri olabilir. El becerilerinin gelişmesi açısından yaşına uygun alacağınız legolar ya da tamir setleri de odaklanma sürelerini arttıracaktır.

Figür Oyuncaklar

Figür Oyuncaklar
Mario, Figür Oyuncaklar

Günümüzde medya, çocuklarımızın zevklerine ve ilgilerine hitap eden filmler, diziler veya reklamlarla bazı karakterleri tanıtmaktadır. Birçok çocuğun özellikle sevdiği bir kahraman bulunmakta ve sürekli olarak onunla ilgili yayınları ya da çizgi filmleri takip etmektedirler. Bu sebeple çocuğunuza hediye seçerken çok sevdiği ve kendisine örnek aldığı bir kahramanın figür oyuncağını almanız onu oldukça mutlu edecektir. Onun yerine kostüm almanız da hoş bir seçenek olacaktır.

Araçlar

Araçlar
Araçlar

Erkek çocuklarının bir diğer hoşuna gidebilecek hediye ise araçlardır. Bu uzaktan kumandalı bir araba da olabilir minik arabalar da. Aynı zamanda uçaklar, gemiler ve yarış pistleri de hediye olarak alınabilir. Oyuncaklarla oynamaktan pek fazla hoşlanmayan bir çocuk için ise fiziksel olarak enerjisini atabileceği bisiklet, paten ya da scooter gibi araçlar eğlenceli vakit geçirmesini sağlayacaktır.

Kıyafet

Kıyafet
Kıyafet

Erken çocukluk dönemleri yeni bitmiş olan 5-10 yaş arası erkek çocukları, kendi kıyafetlerini seçmek ve bunları giymek isterler. Bu sebeple giymekten hoşlanacakları kıyafetler almak isteyebilirsiniz. Tarzlarına kendilerinin karar vermesi onları hem mutlu edecek hem de gelişimleri açısından faydalı olacaktır. Yine çok sevdiği bir kahraman var ise onun resimlerinin yer aldığı kıyafet seçmeniz de uygun olabilir. Kombinlerini tamamlayacak çanta, ayakkabı vb. aksesuarlar da iyi bir hediye seçeneği olacaktır.

Kitaplar

Kitaplar
Kitaplar

Son tavsiyemiz olarak, çocukların alışkanlık kazanmasının kolay olduğu bu yaşlarda kitap okumaya başlamaları oldukça önemlidir. İlgi alanları ve odaklanma sürelerini de göz önünde bulundurarak zevkle, zorlanmadan okuyacakları kitaplar alınabilir. Bunun için 5 yaşına daha yakın çocuklara bolca resim bulunan okumalarını hızla ilerletmelerini sağlayacak kitaplar alınabilir. İlkokul çağındaki 10 yaşına yakın olan çocuklar için ise sıkılmadan okuyabilecekleri eğlenceli kitaplar ya da çizgi romanların yanında, klasiklerden oluşan bir kitap seti de tercih edebilirsiniz. Etkinlik kitapları da yine el becerilerinin gelişimine katkı sağlayacak seçeneklerden olabilir. Böylece tercih edeceğiniz hediyeyle çocuğunuzun mutlu ve değerli hissetmesini sağlarken beraber hoşça vakitler de geçirebilirsiniz.

Söz kitaplardan açılmışken 21. Yüzyılın En İyi 100 Kitabı hangileri duydunuz mu? Henüz duymadıysanız, kendinize güzel bir liste çıkarmak için linke tıklayın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir