Finans

Ev Kiralarken Emlakçı Ne Kadar Komisyon Alır?

Ev kiralarken emlakçı ne kadar komisyon alır

Gayrimenkul işlemlerinde hizmet bedeli hakkında en önemli soru şüphesiz ki, “Ev kiralarken emlakçı ne kadar komisyon alır?” şeklindedir. İlk kez kiralanacak ev için komisyon tutarı bir yıllık kira bedelinin %10’u olarak belirlenmiştir. Bu ücrete ek olarak KDV tutarı olan %18’lik pay eklenerek emlakçı kira komisyonu hesaplama işlemi yapılır. Yazılı bir sözleşme ile hizmet bedeli içeriği detaylı şekilde belirtilir.

Komisyon tutarlarının üst sınırı bulunur. Bu sınır Taşınmaz Ticari Hakkında Yönetmelik’te geçer. Yönetmeliğe göre bir emlakçının alacağı tutar kiralama bedelinin %4’ünden fazla olamaz. Hizmet bedeli kapsamında bu tutarın üst sınırı yönetmeliğin 20. maddesinde detaylı şekilde açıklanmıştır. Ayrıca belirlenen tutar KDV hariç olarak hesaplanır. KDV tutarlarında her sene değişiklik yapılabilir. Yeni değişimler yönetmelikte güncellenir ve her sene bakanlık tarafından yayınlanır.

Emlakçı kira komisyonu tutarı 2024 yılında bir önceki seneyle aynı şartlar altında ödenir. Kiranın bedeli değiştiği için bu tutar birbirinden farklı olabilir. Fakat ödemelerin yönetmelikte belirtilen kurallar çerçevesinde gerçekleşmesi mümkündür. Ayrıca emlakçı sadece kiralama işlemlerinde ücret talep edebilir. Bunun haricinde ev gösterme veya ev gezdirme gibi durumlar yüzünden ücret talep edemez.

Emlakçı Komisyonu Kimden Alır?

Ev kiralarken emlakçı ne kadar komisyon alır
Ev kiralamak isteyen kişiler, emlakçıdan ev kiralıyorlarsa komisyon ödemesi yapmak zorundadırlar.

Komisyon ödemesi, aksi belirtilmediği sürece kiralamayı yapan kişi tarafından ödenir. Bazı durumlarda kiralama yapacak kişiler ücretlerin bir hayli artması sebebi ile komisyon ücretini ev sahibi ile ortaklaşa ödemek isteyebilir. 

Ev kiralarken sözleşmede emlakçıya ödenecek tutar belirtilmelidir. Kira sözleşmesinde komisyon tutarından bahsedilmiyorsa bu durumda hem kiracı hem de ev sahibi komisyonu ortak öder. Bu yüzden her iki tarafta sözleşmedeki maddeleri detaylı şekilde incelemelidir.

Kiralamada Emlakçı Komisyonu Yüzde Kaç? 

Emlakçı hizmet bedelini bilmek kiralama işlemlerinde cebinizden ne kadar çıkacağını hesaplarken kolaylık sağlayabilir. Yüzde olarak ifade etmek gerekirse bir yıllık toplam kira bedelinin, KDV hariç tutarının, %10’u kadar emlakçı komisyon ödemeleri yapılır. 

Emlakçılık ücretleri hakkında bilmeniz gerekenler:

  • Emlakçı hizmet bedeli yönetmelik kararınca belirtilen tutarın üzerinde ise Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından cezai işlem uygulanır.
  • Kira sözleşmesi dışında tapu sicilinde tescil işlemleri gerçekleşmezse emlakçı hizmet bedeli almaya hak kazanamaz.
  • Kira sözleşmesinde emlakçı ücretinin kim tarafından ödeneceği açıkca belirtilmelidir.

Konu hakkında hem kiracı hem de ev sahibi haklarını yönetmelik üzerinden incelemeli ve sonrasında sözleşmeyi imzalamalıdır.

Ev kiralamadan ziyade arazi, tarla gibi mülkiyetlerin satışları son zamanlarda artış göstermektedir. Tarla Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?  adlı yazımızla nelere dikkat etmeniz gerektiğinize göz atabilirsiniz.

Sezonluk Kiralamalarda Emlakçı Komisyonu

Ev kiralarken emlakçı ne kadar komisyon alır
Sezonluk kiralamalarda kesin ödenmesi gereken bir tutar yoktur. Emlakçı hizmet bedeli kadar ödeme alabilir.

larda emlakçı komisyonu genel olarak herhangi bir kurala bağlı değildir. Bu durumda emlakçılar hizmet bedeli olarak kira süresini esas alarak ücretlerini belirler. Yani sezonluk villa kiralama işlemlerinde 3 aylığına bir kiralama yapıldıysa kiralama süresi KDV hariç esas alınarak hizmet bedeli talep edilebilir.

Kiralama süresi esas alınarak yapılan hesaplamalarda toplam kiralama süresi ve ücreti yönetmelikte belirtilen %4 oranını geçemez. Bu durumda yönetmelik 12 aylık süreyi esas alarak %4 oranını belirlemiştir. Sezonluk kiralamalarda ise aylık kira bedelinden daha fazla oranda komisyon ücreti talep edilemez. Bu yüzden sezonluk kiralama yapacaklar hizmet bedelinin gereğinden fazla istendiği durumlarda ilgili bakanlığa şikayette bulunabilirsiniz.

Uzun veya kısa süreli kiralamalar da hizmet bedelinin ödenmesi zorunludur. Aksi takdirde emlakçı icra takibi başlatma işlemlerine başvurabilir. Bunun için mutlaka kira sözleşmesine ihtiyaç vardır. Kira sözleşmesi yoksa bu durumda tapu siciline bakılabilir. 

Kiralama işlemlerinde emlakçıyı aradan çıkararak kira sözleşmesinin oluşturulması durumunda ise emlakçı yasal haklarını kullanabilir. Sonuç olarak emlakçı hizmet bedelini almaya hak kazanır. Bu yüzden kiracı ve ev sahibi emlak komisyonu ödemek zorundadır.

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir