Bakım

Evde Saç Bakımı için Uygulayabileceğiniz En İyi 7 Yol

Evde saç bakımı

Saçlar, dış görünüşte en dikkat çekici bölümlerden biridir. Bu nedenle saç bakımı ve temizliğine ekstra önem vermek sosyal yaşantınızı büyük ölçüde etkiler. Canlı, sağlıklı, parlak ve düzenli bir görünüme sahip olmak için hem profesyonel işlemler yaptırıp hem de evde saç bakımı yapmak faydalı olacaktır.

Evde kolay bir şekilde bulabileceğiniz malzemeler ile saç bakımı yapmak oldukça basittir. Dökülmeye ve kırıklı saçlara karşı önlem almak için kolayca uygulayabileceğiniz metodlar bulunur. Gelin, güçlü ve göz alıcı saçlar için evde neler yapabilirsiniz inceleyelim.

Saç Bakım Yağları ile Masaj

Saç derisine masaj yapmak, saç derisindeki kan akışını hızlandırdığı için oldukça önemlidir. Aynı zamanda saç bakım yağları doğal ve saçı besleyen ürünlerdir. Hindistan cevizi, badem yağı ve zeytinyağı saçlara kökten uca bakım yapmak için tercih edilebilir.

Faydalı yağlar ile yapılan bakım; saçların, parlak ve canlı bir görünüm kazanmasının yanında uzamaya da yardımcı olur. Özellikle zeytinyağı saç derisini besler. Aynı zamanda kepek gidermeye yardımcı etkisi de bulunur. Zeytinyağı ile saç bakımı evde yapabileceğiniz pratik bir uygulama olduğundan düzenli olarak tekrarlandığından saçta nem dengesini sağlar. Badem yağı, saçın uzamasına destek olur, saç köklerini besleyip güçlendirir. Hindistan cevizi yağı ise canlı gözüken saçlar için birebirdir. Bununla birlikte saç derisini yumuşatır.

Doğal Malzemeler ile Canlandırıcı Saç Maskesi

Doğal Malzemeler ile Canlandırıcı Saç Maskesi
Doğal malzemeleri kullanarak saçınız için en etkili maskeyi yapabilirsiniz.

Saçlarınıza zarar veren kimyasal maddeler yerine doğal ürünler hem evde kolay bulunabilir hem de saç kökleri için sağlıklıdır. Yıpranmış saçlarınız varsa onları hayata döndürmek için doğal maskeler uygulayabilirsiniz.

  • Avokado ve zeytinyağı ile bir karışım hazırlayarak evde doğal saç maskesi
  • Aynı zamanda elma sirkesinin kepek giderici ve canlandırıcı etkisinden faydalanmak için karışıma ekleyebilirsiniz.
  • Tüm bu malzemeleri pürüzsüz hale getirip saç diplerinize masaj yaparak yedirin.
  • Yarım saat gibi bir süre maskeyi saçınızda bekletin ve yeterli olduğunu düşündüğünüzde karışımı güzelce durulayın.

Canlandırıcı etkiyi saçlarınızda kolayca gözlemleyebilirsiniz. Kırık, sağlıksız ve cansız saçlarınızı kimyasallar ile daha fazla yıpratmak yerine doğal malzemelerden yararlanıp uzun ömürlü bir bakım yapabilirsiniz.

Dökülen Saçlar için Evde Bakım

Saç dökülmesi; kadın, erkek birçok kişinin ortak problemidir. Öncelikle saç dökülmesine neden olan etkeni tespit etmek doğru bir yol haritası çizmek için oldukça önemlidir. Günde 50 – 100 arası saç teli, yenilenmek için kendiliğinden dökülür. Ancak normalden fazla bir dökülme mevcutsa ve saç cansızlığından kaynaklanıyorsa çözüm sürecini evde yoğun bir bakım çalışması ile yönetebilirsiniz. Eğer saçta koparak dökülme ve saç kökü zayıflığı problemi varsa güçlendirici maskeler yaparak çözüm yolu bulabilirsiniz.

Dökülen saçlar için maske yapımında sarımsak, zeytinyağı, çay ağacı yağı ya da lavanta yağı kullanabilirsiniz. Bu ürünler özellikle saç derisine bakım yapar ve kökten uca güçlü saçlarınız olmasına yardımcı olur.

Kepekten Kurtulmaya Yardımcı Doğal Formüller

Kepekten Kurtulmaya Yardımcı Doğal Formüller
Doğal formüllerin yardımıyla kepekten tümüyle kurtulabilirsiniz.

Egzama gibi bir cilt probleminiz yoksa kepek ile etkili ve etkili mücadele etme yollar mevcuttur. Kepek genellikle saç dersinin kurumasından kaynaklanır. Kuru saçlar için bakım yöntemleri sayesinde kepek ile mücadele edilebilir. Kurumuş saçlar için düzenli bir şekilde evde saç bakımı yapmak kepek sorununa çözüm bulmak için yeterlidir. Özellikle yağ bakımları ile etkili sonuç elde edebilirsiniz. Nane yağı, Hindistan cevizi yağı ve limon kabuğu rendesi ile karışım hazırlayıp parmak uçlarınız yardımıyla bakım yapabilirsiniz. Aynı zamanda kantaron yağının yenileyici ve besleyici etkisinden faydalanmak için masa yaparak uygulama yapabilirsiniz.

Yıpranmış Saçlar için Maske

Vitamin ve demir eksikliği saçların yıpranmasına, kepek oluşumu ve koparak dökülme gibi problemlere neden olabilir. Aynı zamanda sürekli olarak ısı uygulayarak saç şekillendirmek oldukça yıpratıcıdır. Ancak kuru ve yıpranmış saçlar için evde bakım yaparak canlandırıcı etki elde edebilirsiniz. Doğal yağ terapisi evde uygulanabilen kolay bir yöntemdir. Jojoba yağı, bal ve Hindistan cevizi yağını ister ayrı ayrı isterseniz de birlikte uygulayarak yoğun nem terapisi maskesi yapabilirsiniz.

Evde Kıvırcık Saç Bakımı

Evde Kıvırcık Saç Bakımı
Evde kıvırcık saçların bakımını yapmak artık çok kolay!

Kıvırcık saçlar, düz saçların aksine kurumaya meyilli yapıda olduğu için bakımı zor bir şekle sahiptir. Kuru kıvırcık saçları taramak bazen işkence gibi gelebilir. Bu nedenle nem dengesi yerinde ve harika buklelere saçlara sahip olmak biraz sabır ve emek ister. Evde saç maskesi yapımı ile parlak bukleler elde edebilirsiniz. Evde kusursuz bukleler için avokado yağı, bal ve muz kullanarak doğal bir maske yapıp birkaç dakika bekletip durulama işlemini tamamlayabilirsiniz. Nem ve yenileyici etkisi ile doğal bir formül olan aloe vera özü, kıvırcık saçların parlaklığı için birebirdir. Aynı zamanda doğal aloe verayı saç jölesi olarak da kullanabilirsiniz. Birkaç damla lavanta yağı ile hoş kokulu doğal jölenizi kullanarak kusursuz bukleler elde edebilirsiniz.

Sağlıklı Beslenmek

Evde uygulayabileceğiniz en kolay yöntemlerden olan sağlıklı beslenme metodu, saçlarınızın sağlıklı uzamasını sağlar. Vitamin ve mineral açısından zengin ve doğal besinler doğrudan saç köklerini etkilediği için dış görünüşünüz en çok etkileyen faktörler arasında beslenme akışkanlıkları gelir. Özellikle Omega 3 gibi doğal yağlar parlak ve canlı saçlara sahip olmak için tüketilmelidir. Proteini hem etlerden hem de baklagil çeşitlerinden alabilirsiniz. Maske ve yağ gibi evde saç bakımı uygulamalarının yanında sizi içten besleyen gıdalar tercih ederek sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Saçı Canlandırmak için Ne Yapmak Lazım?

Saçı canlandırmak için düzenli bakımının aksatılmaması, doğal yöntemlerin tercih edilmesi ve yoğun ısı kullanımından bir süre uzak durulması gerekir.

Yıpranmış Saçlara Ne İyi Gelir?

Yıpranmış saçlarda zeytinyağı, badem yağı, yumurta, Hindistan cevizi yağı, sarımsak ve mayonez gibi her evde bulunan malzemeler kullanılabilir.

Saç Maskesi Evde Nasıl Uygulanır?

Saç tipinize uygun olarak hazırladığınız maskeyi, saçınıza sürdükten sonra yaklaşık olarak 20-30 dk bekletin. Sonrasında bol su ile durulayın. Bazı maskelerin bekleme süresi içerdiği malzemelere göre değişebilmektedir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir