Bakım

Zeytinyağı ile Saç Bakımı: Evde Yapabileceğiniz 6 Saç Maskesi

Zeytin yağı ile saç bakımı

Saçlar da, vücuttaki diğer bölgeler gibi özel bakıma ve dikkate ihtiyaç duymaktadır. Düzenli olarak nemlendirme ve bakım hem belli bir bütçeyi hem de zamanı gerektirir. Bu durum kişileri çok daha uygun ve kolay yöntemler aramaya yöneltmiştir. Arayış sonucunda ise en iyi kurtarıcı zeytinyağı olmuştur. Zeytinyağı ile saç bakımı herkesin uyguladığı ve olumlu sonuçlarını gördüğü bir bakım türüdür.

Sadece zeytinyağı ile saç bakımı yapılmasının bile saçlar üzerinde oldukça olumlu etkileri bulunmaktadır. Bu kuvvetli bakım ürünü tek başına bile böyleyken saça yararlı diğer yağlarla birleşerek saçı çok daha iyi hale getirebilmektedir. Herkes tarafından çokça tercih edilen ve oldukça ekonomik olan saç maskesi tarifleri yazının devamında yer almaktadır.

Zeytinyağı ile Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Zeytinyağı ile saç bakımı
Zeytinyağı ile saç bakımı oldukça faydaları sonuçlar verir.

Zeytinyağı yemeklerde kullanılan ve sağlık için faydalı bir yağ çeşididir. Besinlerde kullanıldığında vücuda yaptığı katkıyı, saç bakımı konusunda da göstermektedir. Saçlara zarar veren, kurutan birçok etken bulunmaktadır. Bu etkenlerden bazıları şunlardır:

 • Saçın uzun süre kalitesiz bir boyaya maruz kalması,
 • Tuzlu su,
 • UV ışınları,
 • Saçın sürekli maşa ve fönle şekillendirilmesi,
 • Sağlıksız beslenme.

Bu durumlara maruz kalan saçlarda kısa sürede kurumalar, dökülmeler ve yanmalar meydana gelmektedir. Saçların bunlara maruz kaldıktan sonra toparlanabilmesi için ise bakıma ihtiyacı vardır. Bu da en kolay şekilde zeytinyağı ile saç bakım kürleri ve maskelerinin hazırlanıp uygulanmasıyla yapılabilmektedir. Peki evde zeytinyağı ile saç bakımı nasıl yapılır? Bu sorunun yanıtı belli aşamalardan oluşmaktadır. Bu aşamalar; zeytinyağının tek başına ya da başka yağlarla karıştırılması, saçın dip ve uçlarına uygulanması, bekletilmesi ve durulanmasıdır. Hangi maske uygulanırsa uygulansın, evde yapılıp uygulanan maskeler bu aşamaları içermektedir.

Saç Maskesi Tarifleri

Saç bakımında zeytinyağı dışında saça faydalı olan başka yağlar da bulunmaktadır. Zeytinyağı ile bu yağların karıştırılması ile elde edilen saç maskelerinin saça çok daha faydası olduğu görülmüştür. Evde vakit geçirirken bir yandan saçlarına bakım yapmak isteyenler için oldukça basit maske tarifleri vardır. Bu maskelerden bazıları şunlardır;

Zeytinyağı ve Bal ile Saç Bakımı

Zeytinyağı ve bal
Zeytinyağı ve bal karışımı saçları besler.

Balın saç için oldukça besleyici ve koruyucu bir seçenek olduğu herkesçe bilinmektedir. Saç için hem nemlendirme hem de koruyucu bir tabaka oluşmasını sağlayan bal ve zeytinyağı maskesinin uygulanışı şöyledir:

 • 3 yemek kaşığı zeytinyağı ve 1 yemek kaşığı bal karıştırılır.
 • Karışım saç derisine masaj yapılarak yedirilir. Bone ile kapatılır.
 • Maske 40 dakika boyunca saçta bekletilir.
 • Süre dolduktan sonra saç iyice durulanır.

Zeytinyağı ve ballı maske kuru saçın nemlenmesine ve kırıkların azalmasına yardımcı olmaktadır.

Zeytinyağı ve Yumurta ile Saç Bakımı

Yumurtanın protein deposu olduğu herkesçe bilinen bir gerçektir. Bu protein besin olarak vücuda alınarak saçı beslediği gibi, direkt uygulanarak da saçı beslemektedir. Yumurta ve zeytinyağından oluşan maskenin tarifi ve uygulanışı şu şekildedir:

 • 1 yumurta sarısı ve 1 yemek kaşığı zeytinyağı karıştırılır.
 • Karışım saça dipten uca sürülür.
 • Maske 30 dakika saçta bekletilir.
 • 30 dakikadan sonra saç iyice durulanır.

Yumurtanın saçtan iyice arındığına dikkat edilmelidir. Yumurta saçın ihtiyaç duyduğu yağ ve biyotinin karşılanmasını sağlamaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı ve Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı
Hindistan cevizi yağı ve zeytinyağı karışımı da fazlasıyla besleyicidir.

Hindistan cevizi yağı oldukça yoğun yağlardan biridir. Uygun miktarda uygulandığında ve süresine dikkat edildiğinde oldukça besleyicidir. Zeytinyağı gibi etkili bir yağ ile kullanıldığında saçı güçlendirme konusunda etkilidir. Zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağından yapılan maskenin tarifi şöyledir:

 • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı ve aynı ölçüde zeytinyağı karıştırılır.
 • Maske saç derisinden başlanarak tüm saça eşit yayılacak şekilde uygulanır.
 • Maske 45 dakika saçta bekletilir. Bekleme sırasında bone takmak yağın etrafa bulaşmasını engeller.
 • 45 dakikadan sonra saç durulanarak yağlardan arındırılır.

Hindistan cevizi yoğun yapıda oluşuyla saçın elektriklenmesini önleyici özelliğe sahiptir. Kuruluğa bağlı saç kabarmasından şikayet edenler için bu tarif sorunu tam anlamıyla çözecektir.

Zeytinyağı ile Sarımsak Saç Bakımı

Sarımsağın vücut için doğal bir antibiyotik olarak tanımlandığı duyulmuştur. Faydası oldukça fazla olan sarımsak saç için de adeta bir kurtarıcıdır. Olan saçın güçlenmesi ve saç miktarını artırmakta etkiki olan sarımsak, zeytinyağı ile daha da besleyici olmaktadır. Sarımsak ve zeytinyağından oluşan maskenin uygulanışı şöyledir:

 • 5 adet sarımsak iyice parçalanana kadar blenderdan geçirilir. Daha sonra içine yarım fincan zeytinyağı eklenir ve iyice karıştırılır.
 • Saç maskesi saç diplerinden saç uçlarına kadar iyice sürülür. 20 dakika bekletilir.
 • 20 dakikadan sonra saç iyice durulanır.

Maske her akşam uygulanabilir ama uygulama gün sayısı art arda 15 günü geçmemelidir. Sarımsak kokusu bazı kişileri rahatsız edebilir. Böyle bir durumda maskeye lavanta ya da portakal yağı eklenebilir. Bu yağlar sarımsak kokusunu bastırmada yardımca olmaktadır. Saç dökülmesini azaltmak isteyenlerin başvurduğu ilk maske sarımsak ve zeytinyağından oluşan maske olmaktadır.

Badem Yağı ve Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Badem yağı ve zeytinyağı
Güçlü saçlar için badem yağı ve zeytinyağı karışımını da kullanabilirsiniz.

Badem yağı kuru ve çatlak ciltlerin nemlendirilmesinde oldukça etkili olan bir yağdır. Bu güçlü yağın nemlendirici özelliğinden saç bakımında da faydalanmak mümkündür. Bir diğer saç koruyucu olan zeytinyağı ile kullanımı ise etkisini çok daha fazla yapmaktadır. Badem yağı ve zeytinyağından oluşan maske tarifi şöyle hazırlanmaktadır;

 • 1 yemek kaşığı zeytinyağına 1 tatlı kaşığı badem yağı eklenir. Yağlar iyice karıştırılır.
 • Oluşturulan karışım saç diplerinden uçlarına iyice yedirilir. Maske 2 saat saçta bekletilir.
 • 2 saat sonunda saç iyice durulanır.

Saç dökülmesinden şikayeti olanlar için bu maskenin büyük yardımı olacaktır. Dilenirse bu karışımın içine susam yağı ve ısırgan yağı da eklenebilir.

Sirke ve Zeytinyağı ile Saç Bakımı

Sirke tek başına saça uygulandığında iyi bir temizleyici olmaktadır. Ama belli bir sürenin sonunda saçı kurutma durumu oluşabilir. Bunun önlenmesi için sirke ile doğal yağların karıştırılması saç bakımına oldukça faydalı olacaktır. Kullanılabilecek yağlar zeytinyağı, badem yağı ya da Hindistan cevizi yağı olabilir. Zeytinyağı ve sirkeyle yapılabilecek maskenin uygulanışı şu şekildedir;

 • Sirkeli suyun içine yarım çay kaşığı zeytin yağı eklenir ve iyice karıştırılır.
 • Karışım saçı duruluyormuş gibi saça dökülür.
 • Bir süre o suyun saçta durmasını sağlayın saçı durulayın.

Sirke kokusu bazı kişiler için rahatsız edici olabilir. Bu gibi durumlarda karışımın içine lavanta yağı eklenebilir. Bu kokuyu azaltacaktır.

Maskelerde kullanılan malzemeyle birlikte o malzemenin doğal olması da önemlidir. Satılan her doğal ya gerçekten belirtildiği kadar doğal olmayabilir. Bu nedenle satın alınan yerin güvenilir olduğuna dikkat edilmelidir. Bazı müdahale edilen yağlar saça faydadan çok zarar verebilir. Özellikle zeytinyağında bu durum çok gözlenmektedir. Saf zeytinyağı ile saç bakımı yapmak saç için en faydalı yöntem olacaktır.

Saça iyi gelen bir diğer yağ ise keratindir. Keratin Bakımı Saçı Düzleştirir mi? Saçı Doğal Yolla Düzleştirmek Mümkün mü? yazımızdan bu konu hakkında daha fazla bilgiyi edinebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Zeytinyağı saçta ne kadar kalmalı?

Zeytinyağını saçınızda 30-60 dakika bekletmek yeterli olacaktır.

Saça her gün zeytinyağı sürülür mü?

Bu tarz yağları saçtan arındırmak zor olacağından dolayı her gün sürmek zorlayıcı olabilir. Üstelik saç yapınızın da yağlanmasına yol açar. Dolayısı ile çok sık uygulamaktan kaçınabilirsiniz.

Zeytinyağı saçı çoğaltır mı?

Zeytinyağı gibi besleyici yağlar saç yapısını güçlendireceğinden dolayı çoğalmasını da sağlayabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir