Edebiyat

Fareler ve İnsanlar Özet, Konusu ve Karakter Analizi

Fareler ve İnsanlar Özet, Konusu ve Karakter Analizi

Fareler ve İnsanlar türü bakımından realist olan ve 1937’de John Steinbeck tarafından kaleme alınan klasik bir eserdir. Hem zorlu bir dünyada hayatta kalma mücadelesini hem de insanlık ilişkilerini etkileyici bir şekilde ele alan bir romandır. Fareler ve İnsanlar özet ve konusu yanında yazarının sağlam kalemi ile yazılan gerçekçi karakterleri ve olay örgüsüyle edebiyat dünyasında önemli bir yer edinmiştir. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın belirlediği 100 temel eser arasında yer alan kitap, 7’den 70’e herkesin okuması gereken bir roman olarak kabul edilmektedir.

Dönüşüm kitabının özeti için yazımıza göz atın!

Fareler ve İnsanlar Konusu

Fareler ve İnsanlar konusu, Amerika’nın en zorlu yılları olan Büyük Buhran Dönemi’nde yaşayan yoksul insanlardır. Hayatta kalmak için ağır şartlar altında çalışmanın zorunlu olduğu karanlık yılları anlatır. Bu dönemde hayata tutunmak için sırt sırta veren iki mevsimlik işçinin başından geçenler kitabın asıl konusu olarak gösterilebilir. 

Fareler ve İnsanlar ana fikri itibariyle dostluğun önemini vurgular. Dostların her daim birbiini korumasını gerektiğini, hayal kurmanın insanın en büyük gücü olduğunu anlatır. Dostlarla birçok zorluğun üzerinden gelinebileceğini, insanın hayallerinden vazgeçmemesi gerektiğini aşılar.

Fareler ve İnsanlar Özet Kısa

Fareler ve İnsanlar Özet, Konusu ve Karakter Analizi
Fareler ve İnsanlar kitabı, Büyük Buhran dönemini anlatır.

Fareler ve İnsanlar özet olarak Lennie Small ve George Milton adlı iki arkadaşın hikayesidir. Lennie, fiziksel olarak güçlü ancak zihinsel olarak yavaş bir adamdır. George ise akıllı ve çevik biridir. İkisi, çeşitli tarlalarda geçici işlerde hayatta kalmaya çalışan işçidir. George, Lennie’ye bir gün kendi çiftliklerini alacaklarını ve hayallerinin birgün gerçek olacağını söyleyerek avutur. Ancak Lennie, sürekli olarak sorunlar yaratır ve bu hayalleri gerçekleştirmek gittikçe zorlaşır. 

George ve Lennie kendilerini diğer işçilerden daha farklı görürler, onlar gibi olmadıklarını düşünürler. Çünkü diğer işçiler paralarını boş şeylere harcamaktadır ama onların hayalleri vardır. Çok para kazanıp birgün kendi çiftlikleri kurup birlikte yaşayacaklardır. Kendi çiftliklerinin olacağı hayaliyle yaşamaktadırlar. Hayallerinin tökezlemesine sebep olan kişi ise Lennie’dir. Sürekli arıza çıkartarak çiftliklerden kovulmalarına sebep olur.

Lennie tek başına hayatta kalamayacak biridir. Akıllı biri olmadığı için sürekli kavga ederek George’a zorluk çıkarmaktadır.Lennie’nin garip huyları da vardır. Sevdiği şeylere sürekli dokunmak istemektedir.Bir gün yolda bulduğu bir fareyi sevmek ister fakat severken fareyi öldürür. George, farenin kendisine faydası olmadığını ve onu atması gerektiğini söyler. Lennie çok zor ikna olur, fareyi bırakır ama bu yaşanacak diğer olayların başlangıcıdır.

Daha önce çalıştıkları yerde sıkıntı çıkardığı için George Lennie’yi uyarır. Yeni çiftlikte işler bir süre yolunda gider. Bir gün çiftliğin sahibinin karısı Curley, Lennie’nin yanına gelir ve saçlarını okşamasını ister. Lennie yanlışlıkla kadının boynunu kırar ve sonrasında kaçar. Çiftliğin sahibi karısını bulur, bunu kimin yaptığını anlar. Bu sırada George Lennie’yi bulur, neler yaptığını anlar. Çiftliğin sahibinin onu öldürmeye geldiğini görünce Lennie’yi kendisi öldürür.

Fareler ve İnsanlar Karakter Analizi

Fareler ve İnsanlar Özet, Konusu ve Karakter Analizi
Fareler ve İnsanlar, iki sıra dışı arkadaşın öyküsüne odaklanır.

Fareler ve İnsanlar karakterler olarak iki kişiye yoğunlaşır:  George Milton ve Lennie Small. Bu iki sıra dışı arkadaş, Büyük Buhran döneminde Amerika’da çiftliklerde iş bulmak için kapı kapı dolaşır. George, akıllı ve kurnaz bir adamdır, Lennie ise fiziksel olarak güçlü olmasına rağmen zihinsel olarak saf biridir. George, Lennie’yi olası tehlikelerden koruyan kişidir ve bu iki kişilik takımın beynidir. 

Lennie de George’a sadakatle bağlı olan hatta ne derse onu yapan kişidir. Çok akıllı olmamasına rağmen yapılı vücudu ile işlerin üzerinden kolaylıkla gelmektedir. George, Lennie’yi sürekli korur bir nevi başının derde girmesini engeller. Çünkü Lennie kendini koruyamayacak saflıkta biridir, her ne kadar çok iri ve kaslı bir yapısı olsa da çocuksu bir düşünce yapısına sahiptir.

Bu ikilide zeka ve kas gücü gibi özelliklerin zıt olması birbirlerini daha iyi tamamlamaları için yazar tarafından bilinçli olarak tasarlanmıştır. Yazar aslında burada gerçek dostların birbirinin eksikliklerini tamamlaması gerektiği düşüncesi vermek istemiştir. Zıtlıklardan beslenen yazar, aynı zamanda farklı özelliklerdeki kişilerin de arkadaş olabileceğini, dostluğun gücünü anlatmak istemiştir.Kitapta bulunan her bir karakter özenle yazılmıştır. Diğer karakterler;

  • Candy,
  • Candy’nin köpeği,
  • Curley,
  • Curley’in karısı,
  • Slim,
  • Crooks,
  • Carlson olarak sıralanabilir.

Steinbeck’in sade, akıcı anlatımıyla, okuyuculara karakterleri özenle işler. Fareler ve İnsanlar özet olarak Lennie’nin saf, çocuksu hareketleri ile George’un koruyucu tavırları arasındaki zıtlık,romanın duygusal derinliğini genişletir. Kitapta yer alan diğer karakterler de canlı bir şekilde tasvir edilir, her biri kendi içinde güçlü bir kişilik sergiler. Adeta her bir karakter için ayrı bir roman yazılabilir.

Fareler ve İnsanlar Kitap Analizi

Fareler ve İnsanlar, temelde zorlu ekonomik koşulları ve sınıf ayrımcılığını anlatır. Roman,çiftlik çalışanlarının zorlu yaşamlarını, umutsuzluklarını bizlere göstermeye çalışır. Aynı zamanda, insanların yalnızlığını, dostluğun gücünü ve insan ilişkilerinin karmaşıklığını da ele alır. İnsan iletişimi, toplumsal dinamikleri sorgulayan bir yapıya sahiptir. Steinbeck, okuyuculara insanların yalnızlığına ve özlemlerine ışık tutar. Fareler ve İnsanlar özet olarak düşünülürse, dostluğun, dayanışmanın, empatinin önemini vurgular. İnsanlık hakkında bizlere derin bir çalışma sunar.

Romanın sonunda yaşananlar okuyucuları sarsar niteliktedir. Steinbeck, insan ilişkilerinin karmaşıklığını acı bir gerçeklikle bizlere anlatır. Bu son, okuyucuların üzerinde derin bir etki bırakır,kitabın sözlerini daha da pekiştirir. Sonuç olarak bu esşiz eser, hem duygusal bir hikaye hem de toplumsal eleştiri sunan etkileyici bir romandır. Fareler ve İnsanlar eleştirileri de genel olarak hep olumludur.

Sıkça Sorulan Sorular

Fareler ve İnsanlar Kaç Sayfadır?

Fareler ve İnsanlar, 296 sayfalık bir kitaptır. Farklı yayınevlerine ve çevirmenlerin farklılığına bağlı olarak sayfa sayısı değişebilmektedir.

Fareler ve İnsanlar Film Olarak Çekildi mi?

Fareler ve İnsanlar filmi ilk olarak 1039’da siyah beyaz olarak yayınlandı. Daha sonra 2 Ekim 1992’de tekrar çekilerek vizyona girmiştir.

Fareler ve İnsanlar Alıntı Sözler Nelerdir?

Fareler ve İnsanlar kitabında çarpıcı ifadeler, diyaloglar yer almaktadır. En çok beğenilen bölümler arasında; “ ‘Üzülme’, dedi. Bazen mecbur kalır insan.” “İnsanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur.” ve “Gece burada tek başına bir adam düşün, işte ya kitap okuyor ya da bir şeyler düşünüp öylece oturuyor. Bazen düşüncelerini birine söylemek ister doğru mu yanlış mı diye ama kimsesi yoktur işte. Bir şey görünce bile onu gördüğünden tam emin olamaz gösterecek kimsesi olmadığından.” sayılabilir

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir