Evcil Hayvan

Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

Pek çok kedisever “Kediler neden sırtını kamburlaştırır?” diye merak eder. Kedi sahiplerinin sıkça gözlemlediği bu hareketin altında birden fazla neden olabilir. Gelini bu nedenlere birlikte göz atalım.

Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?

Kediler Neden Sırtını Kamburlaştırır?
Kediler birçok hareketi içgüdüleriyle yapar.

Kediler içgüdüsel olarak sırtını kamburlaştırır. Uyandıktan sonra ya da ayağa kalkarken bu hareketi yapabilir. Bunun yanı sıra başka kedilerden de bu hareketi öğrenmiş olabilir. Kedilerin bu hareketi yapmasının bir diğer nedeni ise sinirlenmesidir. Eğer kediniz agresif bir dönemdeyse ya da bir duruma kızdıysa, sırtını kamburlaştırabilir. Kamburlaştırma hareketinde tüyleri dikilir ve bakışları sertleşebilir.

“Kediler neden sırtını kaldırır?” sorusunun bir diğer yanıtı ise kedilerin sadece oyun oynamak istemesi olabilir. Bu yüzden sahibinin dikkatini çekmeye çalışıyor olabilir. Bununla birlikte oyun esnasında kızdığı bir durum oluşmuşsa ya da oyuncak varsa sırtını kaldırabilir. 

Kedilerin bu hareketi yapmasındaki bir diğer neden ise tehlikeli bir durum gördüğü bir durumda kendisini olduğundan daha büyük ve korkutucu göstermek amacıyla sırtını kamburlaştırabilir. Tehlikeli gördüğü bir hayvana ya da duruma karşı tedbir almak amacıyla bu hareketi yapar. Kuyruğunu aşağıya indirir ve kulaklarını arkaya doğru atar. 

Kedilerin sırtını kaldırmasındaki başka bir neden ise kendisini stres altında hissetmesidir. Bu da kendisini korumak istediğini gösterir. Bunların dışında kedilerde görülen çeşitli eklem ağrılarından dolayı da sırtını kamburlaştırabilir. Sırt ağrısı varsa da sırtını kaldırabilir. 

Anne kedi yavrularını neden ısırır?” diye merak ediyorsanız yazımıza göz atın.

Kediler Sırtını Kamburlaştırdığında Ne Yapmalıyız?

Kediniz sırtını kamburlaştırdığı zaman yapmamız gereken ilk şey onun neden bu hareketi yaptığını anlamaktır. Eğer onu sinirlendiren bir durumdan dolayı sırtını kamburlaştırıyorsa onu sakinleştirmemiz gereklidir. Bununla birlikte onu sinirlendiren durumları ya da nesneleri ortadan kaldırmak önemlidir. 

Kediniz bu hareketi yapıyorsa, onu sakinleştirecek sözler söylemek, yumuşatmaya çalışmak önemlidir. Bunun yanı sıra ona dokunmamaya dikkat etmek gereklidir. Çünkü sizi tehlike olarak görüp saldırabilir ya da daha fazla sinirlenebilir. Eğer kediniz oyun oynamak için bu hareketi yapıyorsa, onunla oynayın ve keyifli anlar geçirin.

Kedilerin sırtını kaldırmasının nedenlerinden birisi de agresif dönemde olması olabilir. Kediler belli dönemlerde sinirli bir ruh haline bürünebilir. Bu yüzden bu dönemlerde daha yumuşak davranmalı ve onu sakinleştirecek aktiviteler yapılmalıdır.

Diğer yandan eğer bu hareketi sıkça yapıyorsa sırt ya da eklem ağrısı olabilir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde mutlaka veteriner hekime götürmeniz gerekecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Kediler Neden Sırtüstü Yatar?

Kedilerin sırtüstü yatmasındaki neden güven göstergesidir. Sahibine güvendiğini gösterir. Aynı zamanda huzurlu ve sakin olduğunun belirtisidir.

Kediler Neden Kuyruğunu Kaldırır?

Kedilerin kuyruğunu yukarıya doğru kaldırması bir çeşit selamlaşmadır. Keyfinin yerinde olduğunu ve güvende hissettiğini gösterir.

Kediler Sahiplerine Neden Küser?

Kediler sahiplerine onunla ilgilenilmediğinde, oyun oynanmadığında ya da sevilmediğinde uzun bir süre küsebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir