Bitkiler

Fosfor Bitkide Ne İşe Yarar? 

Fosfor bitkide ne işe yarar

Bitkilerin istenildiği gibi yetişmediği durumlarda üreticilerin en çok yararlandığı ürünlerin başında fosfor yer alır. Nitekim fosfor eksikliği, ürünlerdeki verimliliği düşürür ve üretimde problemlere sebep olur. Çoğu kişinin “Fosfor bitkide ne işe yarar?” sorusunu araştırmasıyla keşfettiği fosfor, bitkilerin gelişimini destekleyerek verimliliği arttırır.

Fosfor, toprakta organik olarak bulunan bir bileşendir. Sürekli ekim ya da toprağın vasfını kaybetmesi, fosfor eksikliğinin ortaya çıkmasına yol açar. Eksiklik durumunda ise bitkilerden istenilen verim alınamaz. Çeşitli hastalıkların görülmesi, rekolte kaybının yaşanması, bitkilerin zayıflaması en sık görülen problemlerdir. Bu tür durumlarda bitkilere uygun içeriğe sahip gübrelerle destek yapılmalıdır.

Gübre Formunda Fosfor Bitkilerde Ne İşe Yarar?

Piyasada farklı markaların çeşitli gübreleri bulunmaktadır. Doğal fosfor gübresi ya da farklı katkıların bulunduğu gübreler, bitkilerdeki bu eksikliğin giderilmesini sağlar. Bitkilerde genel olarak fosforun faydaları şöyledir;

  • Bitkilerin dayanıklılığını arttırır.
  • Bitkilerin hastalıklara ve doğadaki zararlılara karşı dirençli olmasını sağlar.
  • Kök çürümesi gibi pek çok soruna çözüm sunar.
  • Yanma, çürüme ya da zayıflık gibi problemlere karşı etkilidir.
  • Büyüme evresinde hızlı etkisi ile süreci hızlandırır.

Fosfor, bitkide filizlenmeden hasat dönemine kadar tüm evrelerde destekleyicidir. Türkiye’de özellikle patates ve buğday gibi üretim sorunlarının çok olduğu ürünlerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bitkilerde Fosfor Eksikliği Nasıl Giderilir?

Fosfor bitkide ne işe yarar
Bitkinin gelişiminde ve hızlı büyümesinde etkili olan fosfor, büyürken dayanıklılığını arttırır ve güçlendirmede önemli etkisi vardır

Bitkilerde fosfor eksikliği ürün analizi ile belirlenebilir. Ekim öncesindeki toprak incelemesi üreticilere gerekli mineraller için bilgi verir. Böylece, ekim öncesi ve ekim sonrasında yetiştirilecek ürünler için nasıl bir bakım yapılması gerektiği tespit edilmektedir. Fosfor eksikliği ekim sonrasında bitkilerin gelişim takibiyle tespit edilmektedir. Bu tür durumlarda uygun gübrelerle destekleme yapılmalıdır. Eksikliğin en önemli belirtileri şunlardır;

  • Özellikle genç yapraklarda açık, canlı yeşil renk görülmez. Bitkiler daha çok koyu ve cansız görünümde olur.
  • Bitkiler olması gerekenden çok daha küçük yapıda kalır.
  • Ürünlerin büyük bir bölümünde çeşitli hastalıklar görülür.
  • Çürüme ve benzer sorunlar nedeniyle rekolte kaybı yaşanır.

Fosfor eksikliği bazı bitkilerde çok bariz görülebilir. Mısırlarda gövdedeki kırmızılıklar ya da patateste pembe çürümeler en önemli işaretlerdir. 

Bitki yetiştirme gibi konulara ilginiz var ise Bitkilerin Sağlıklı Büyümesi İçin Neye İhtiyaçları Vardır? adlı yazımıza göz atmanızı öneriyoruz.

Fosforlu Gübreler Ne Zaman Verilir?

Gübrelerden en iyi verimin alınması için ekim sırasında uygulanması gerekir. Geç dönemde verilecek gübre, etkinin azalmasına yol açar. Ekimle birlikte uygulama yapılmalı ve mutlaka kök derinliğine inilmelidir. Böylece bitkilerin filizlenme ve büyüme aşamasındaki sorunlar kolayca aşılabilir. Gübre uygulama takvimi ise ürünlere göre şöyledir;

ÜrünUygulama ZamanıTekrar
TahılEkim öncesi ya da ekim sırasındaTek sefer
SebzeEkim sırasındaTek sefer
MeyveYaprak dökümü ve hasat sonrasıİkili uygulama
BağOcak – Şubat aylarındaTek sefer

Uygulamalar, hangi tür gübrenin uygulanması gerektiği toprak yapısı ve ürüne bağlıdır. Bu nedenle üreticilerin gübre uygulamalarında uzmanlardan destek alması önerilmektedir. 

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir