Gündem

2024’te Genel Af Ne Zaman Çıkacak?

Genel af ne zaman çıkacak

Uzun süredir ana gündem maddelerinden biri olan “2024’te Genel af ne zaman çıkacak?” sorusu, yeni yılın ilk saatlerinden bu yana daha yüksek sesle tartışılıyor. Geçtiğimiz yılın son aylarında çalışmalarına ağırlık verilen 8. Yargı Paketi, genel af bekleyen mahkûmlar için umut ışığı oldu.

60’ı aşkın madde bulunduran yargı paketi çalışmaları, geçtiğimiz günlerde Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı. Gün geçtikçe ana hatlarının daha da belirginleştiği 8. Yargı Paketi’nin detayları ise belli oldu. İçerisinde genel af konusunun da olması beklenen yargı paketi, hazırlıklarının tamamlanmasının ardından TBMM’ye kanun teklifi olarak sunulacak. Milletvekilleri tarafından kabul görmesi halinde ise Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe konulacak.

Bakanlığın bu çalışmasının ardından birçok kullanıcı “Genel af nedir?“ sorusuna yanıt arıyor. Genel af; kamu yararına bağdaşan bir veya birden fazla suç çeşidi için yapılan kovuşturmaların durdurulması, tayin edilen cezaların süresinin azaltılması veya kaldırılması anlamına gelir.

Türk Ceza Kanunu 65. Maddesi uyarınca;

 • Genel af durumunda; kamu davası düşer, verilen cezalar bütün sonuçlarıyla kaldırılır.
 • Af kapsamına alınan suç, adli sicil kaydından silinir.
 • Genel affa tabi olan suç dâhilinde tekerrür kararları uygulanamaz.
 • Disiplin cezalarının hukuki neticelerini ortadan kaldırır.

Hükümlüler 12 maddelik genel af kapsamına girdiği takdirde ilgili kanundan yararlanabilecek.

2024 yılı ile ilgili bir diğer merak edilen şey, Memur Maaşları Ne Olacak? Öğrenmek için tıklayabilirsiniz.

Yeni Yargı Paketinde Genel Af Beklentisi

Yeni yargı paketinin duyurulmasında son düzlüğe girilirken “Genel af çıkacak mı?“ sorgusu ilgili kişiler tarafından en çok takip edilen konuların başını çekiyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç tarafından ayrıntıları verilen taslağın 60’tan fazla karardan oluşması ve 22 kanunun 105 maddesinde değişikliğe gidilmesi bekleniyor.

Paket içerisinde ekleme ve çıkarmaların olabileceğini aktaran Adalet Bakanı, yargı taslağında hükümlülere af veya infaz düzenlemesine dair bir beyanda bulunmadı. Resmi kanallar sessizliğini korusa da, hukukçular ve siyasiler 2024 af yasası sürecine yönelik hazırlıkların olduğuna dikkat çekti.

Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Ersan Şen; hükümetin ve ilgili bakanlığın genel bir af hazırlığında olduğunu açıklamıştı. Bu konuya ilişkin bir önemli açıklama da eski Kalkınma Bakanı Müslüm Doğan’dan gelmişti. Eski bakan Doğan; Türkiye’nin 100. yılına özel bir genel af hazırlığının olduğunu iddia etmişti. Bu gelişmeler ise “adalet isteyenlere genel af yolda“ şeklinde yorumlandı.

 8.Yargı Paketi Kapsamında Neler Var?

Genel af ne zaman çıkacak
Genel aftan yararlanan bir birey, af kapsamından serbest kaldıysa, işlediği suç adli sicil kaydından silinir.

Bakan Tunç, “Yargı Reformu Stratejisi Belgesi“ tamamlanmadan evvel yasalaşması gereken mevzuatlar olduğunu belirtti. Gerekli adımların da ivedilikle atıldığını söyleyen Adalet Bakanı, kanun paketini kısa sürede meclise sunacaklarını duyurdu.

“Yargı Reformu Stratejisi Belgesi” tamamlandıktan sonra duyurulacak yargı paketi şu hususları içerecek:

 • 1 Nisan 2024’ten sonra maruz bırakılan yargının duyurulmasının geri bırakılması (HAGB) kararlarını bozmak için istinaf mahkemesine başvurulabilecek.
 • Hapis yaptırımına sebebiyet verebilecek suçlarda ön ödeme miktarının hesaplanmasında bir güne tekabül eden tutar  30 TL’den, 100 TL’ye çıkarılacak.
 • Direkt olarak verilen adli para yaptırımlarında mutlak barem 3 bin TL’den 15 bin TL miktarına çıkarılacak.
 • Hükümlünün şartlı tahliye süresinin beşte birinin denetimli serbestlikle geçirilmesine olanak tanınacak. Her mahkûm cezasının en az yüzde 40’ını cezaevinde geçirecek.
 • Denetimli serbestlik süresi 3 yılla kısıtlandırılacak.
 • Hükümlülerden 0 – 6 yaş grubunda çocuğu olan kadınlar, ağır hastalığa olanlar, engellilik ya da kocama sebebiyle hayatlarını yalnız sürdüremeyenler, 70 yaşını doldurmuş olanlar, şartlı tahliye için cezaevlerinde geçirmeleri gereken sürenin beşte üçünü ceza infaz kurumlarında geçirmeleri durumunda denetimli serbestlikten faydalanabilecek.
 • Kadına şiddetle mücadele kapsamında ortaya konan zorlama cezasına karşı çıkılmasına dair tanzim hakkı verilecek.
 • Makul sürede yargılanma hakkına uyulmaması savıyla yapılmış, yasanın yürürlüğe girdiği andan itibaren Anayasa Mahkemesi’nde derdest olan ferdiyle Anayasa Mahkemesi’nin tatbikinin devamlılığını geçerli kılan bir sebep olmadığı vesilesiyle düşme yargısına tabi olan ferdi başvurular bakımından da Tazminat Komisyonu’na müracaat hakkı tanımlanacak.
 1. Yargı Paketi düzenlemesine devam edildiği duyuruldu. Pakette genel afla ilgili bir madde yer alıp almadığına dair bir açıklama gelmedi. Genel af kararı için hükümlüler ve aileler, yargı paketinin sonuçlanmasından sonraki açıklamayı merakla bekliyor.

 

 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir