Sağlık

Gebelik Testi Güvenilir mi?

Gebelik Testi Güvenilir mi?

Hamile miyim düşüncesi bazen bir hisle veya adet gecikmesi ile başlar. Bir süre sonra kesin cevabı alacağınız bir yönteme ihtiyaç duyarsınız. Ama nasıl? En basit ve en yaygın yöntem, idrar örneği ile evde yapılan gebelik testidir. Bu yöntem oldukça pratik ve kullanışlıdır. Ancak herkesin aklında soru işareti bırakabilir. Gebelik testi güvenilir mi? Gelin birlikte bu sorunun cevabını inceleyelim.

Gebelik Testi Nedir?

Kadınların gebe olup olmadıklarını öğrenmek için başvurdukları bazı yöntemler vardır. Bunlar için de en yaygın kullanılanları eczanelerden satın alınabilen gebelik testleridir. Bu testler idrar yoluyla yapılmaktadır. Genellikle bir paket içinde tek kullanımlık olarak satılmaktadırlar.

Gebelik testinden doğru sonucu almak için bir müddet beklemeniz gerekebilir. Bununla birlikte bazı erken gebelik testleri gebeliğin oluşmasından birkaç gün sonra da sonuç gösterebilmektedir. Yine de birkaç gün daha geçmesini beklemek en iyisidir.

Aslında hastanelerde yapılan kan testleri kesin sonuç alabilmek için en iyi yöntemdir. Ancak bazen randevuyu bekleyecek vakit olmaz. Hemen sonucu öğrenmek için heyecan duyabilirsiniz. İşte bu gibi durumda gebelik testleri imdada yetişir.

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?

Gebelik Testi Ne Zaman Yapılır?
Gebelik testini korunmasız cinsel ilişkilerinizden sonra uygulayabilirsiniz.

 

Korunmasız cinsel ilişkiden sonra gebelik testi uygulayabilirsiniz. Eğer hamilelik belirtileriniz varsa veya hafif bir dönem geçiriyorsanız test yapmak akla gelen ilk şeydir. Ancak bazıları hamilelik belirtilerini beklemeden sonucu görmek isterler. Bu gibi durumlar için üretilmiş olan erken gebelik testleri bulunmaktadır. Bu testler, birliktelikten 5 gün sonra uygulanabilmektedir.

Erken gebelik testleri, adet döneminden 6 gün önce tam olarak olumlu bir sonuç gösterebilir. Ancak yine de bu erken dönemde hata oranı yüksektir. Tıbbi bir kan testi ise yumurtlamadan yaklaşık 6 gün sonra uygulanmaktadır. Bu demektir ki kan testleri, adet döneminden yaklaşık bir hafta önce hamileliği doğrulayabilir.

Gebelik Testi Nasıl Çalışır?

Yumurta hücresinin döllenmesinden yaklaşık beş gün sonra, vücudunuz hamileliği sürdürmesi gereken luteal hormon hCG’yi üretir. Artan gebelikle birlikte hCG kan seviyesinde artış gösterir. Bu hormonun bir diğer adı da “gebelik hormonudur.” Evde hamilelik testleri, belirli bir eşiğin üzerindeki hCG’yi tespit etmek için tasarlanmıştır.

Kan testlerinin daha kesin sonuç vermesinin nedeni bu hormondaki küçük değişimleri de izleyebilmesidir. Kan testleri, hCG’de küçük bir artışı tespit edebilir ve bu nedenle daha erken kullanılabilir.

Gebelik Testine Yardımcı Bilgiler

Gebelik Testine Yardımcı Bilgiler
Gebe olup olmadığınızı anlayabilmek için adet döngünüzü de takip edebilirsiniz.

Her kadının gebe kalabileceği kendine has bir tarih vardır. Bu tarih adet döngüsüyle ilişkilidir. Kadınların adet döngüsü ortalama 28 gün sürer. Bu nedenle yumurtlama döngünün 14. günü civarında gerçekleşir. Yine yumurtlamadan yaklaşık 14 gün sonra da adet başlar.

Döngü uzunlukları kadından kadına çok farklıdır ve genellikle 25 ila 35 gün arasındadır. Kadınların %80’inde döngü uzunluğu aydan aya değişir. Kendi döngünüzü keşfettikten sonra sizin için en uygun gebelik tarihini belirleyebilirsiniz. Eğer korunmasız ilişki bu tarihe denk geldiyse gebe kalma ihtimaliniz yükselecektir.

İdrar ile Yapılan Gebelik Testi Ne Kadar Güvenilirdir?

Genellikle tüm kendi kendine yapılan hamilelik testleri, adet gecikmenizin ilk gününden itibaren %99 güvenilirdir. Bu durum, döngünün doğru zamanında testten negatif sonuç alırsanız hamilelik olasılığının çok düşük olduğu anlamına gelir.

Erken gebelik testleri hamileliği daha erken gösterebilir. Ancak adet gecikmesinden altı gün önce yapılan bir testin doğru sonucu verme olasılığı sadece %60’tır. Bu da hamile kadınların %40’ının bu erken aşamada olumlu sonuç almadığı anlamına gelir.

Gebelik Testi Nasıl Okunur?

Gebelik testleri, idrar örneklerindeki hormonları tespit etmeye çalışır. Genellikle hepsinde benzer çalışma prensipleri vardır ki bunlar da çizgilerdir.

Bir idrar testi iki çizgi gösterebilir:

 • Kontrol çizgisi: İdrarla temas ettiğinde çizgi renk değiştirir. Tek çizgi, test şeridinin aktif olduğunu ve gebelik testinin süresinin dolmadığını veya hatalı olduğunu gösterir.
 • Test çizgisi: Yalnızca artan bir hCG değeri tespit edildiğinde renk değiştiren çizgilerdir. Yalnızca pozitif bir test sonucu, yani hamilelik gösterir. Hamilelik yoksa beyaz kalır.

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?

Gebelik Testi Nasıl Yapılır?
Gebleik testinizi uygulamadan önce talimatlarını okumayı unutmayınız.

Gebelik testlerinde kullanım talimatlarını her zaman dikkatli bir şekilde okumak ve bunlara uymak önemlidir. Tüm testler biraz farklı çalışır. Çünkü üreticiler sürekli rekabet içindedir ve sık sık yapı ve metodolojiyi değiştirir. Bununla birlikte, testin zamanını ve süresini daha iyi planlamak için genel bir fikre sahip olmak yardımcı olabilir. Gebelik testi ile ilgili bilmeniz gerekenler şunlardır:

 • Zamanlama: Gebelik testini sabah kalkar kalmaz yapmanız en iyi yöntemdir. Çünkü hCG en çok sabahları yapılan ilk idrarda maksimum şekilde test edilecektir.
 • Su: Testten birkaç saat önce idrarınızı fazla sulandırmamak için fazla su içmemeniz önerilir.
 • Uygulama: Test çubuğunun veya şeridin ucunu doğrudan idrar akışına tutabilirsiniz. Daha garanti olan yöntem; temiz, kuru bir kap içindeki idrarınızı kullanmaktır. Test çubuğunun ucunu belirtilen süre boyunca kapta bekletmelisiniz.
 • Sakin Olun: Filmdeki karakterler genellikle ellerinde testle heyecanla ileri geri yürürler. Bu pek de iyi bir fikir değildir. Çünkü idrar test şeridine hareket ettirilmeden nüfuz etmelidir. Yapılacak en iyi şey, testi yatay olarak yerleştirmek ve genellikle yaklaşık üç dakika olmak üzere belirtilen süreyi beklemektir.
 • Okuma: Sonuç, belirtilen bekleme süresinden hemen sonra okunmalıdır. Sonucu öğrenmek için daha fazla beklememelisiniz. Bu test çubuğunun özelliğini yitirmesine neden olabilir.
 • Takip Testi: Çok erken test yaptıysanız ve gebelik testi negatif çıktıysa, birkaç gün bekleyip tekrar test yapmanız önerilir. Test sonucu alınmadıysa hCG’niz hala çok düşüktür. Hemen ertesi gün test yapmak genellikle çok yararlı değildir. Sonuç yine negatif çıkabilir. Bu sebeple en azından birkaç gün sabretmelisiniz.
 • Vakit Kaybetmeyin: Test sonuçları 10 dakikadan sonra artık güvenilir değildir. Bunun nedeni, her gebelik testinde bulunan buharlaşma çizgisidir: Negatif sonuç veren bir test bile 10 dakikadan sonra pozitif görünebilir. Çünkü test çizgisinden kalan renk, nem nedeniyle değişime uğrar.

Gebelik Testini Etkileyen Faktörler

Gebelik testinde negatif veya pozitif sonuç almak bazen gebelik dışındaki faktörlere de bağlıdır. Bunlar:

 • Döngü: Yanlış zamanda test yapmak, yanlış pozitif veya yanlış negatif alma riskini artırır. Bu, test için doğru zamanı beklemeniz gerektiği anlamına gelir. Hamilelik testi için ne kadar uzun süre beklerseniz, testin güvenilir sonuç verme ihtimali o kadar artacaktır. Bu sebeple, özellikle adet döngüsüyle ilgili hesaplamaya dikkat ettiğinizden emin olun.
 • Hesaplama Hatası: Yumurtlamanızın tam zamanını bilmiyorsanız, testi çok erken yapıyor olma ihtimaliniz yüksektir. Bu nedenle birçok kadın çok geç ve diğerleri çok erken test yapar.
 • Sıvı Tüketimi: Döngünün çok erken döneminde test yaparsanız, bol miktarda sıvı içmek idrar konsantrasyonunu azaltacak ve hCG seviyesini bozacaktır. Bu da testten yanıltıcı sonuç almanıza neden olabilir.

Gebelik için Yapılan Kan Testi

Gebelik için Yapılan Kan Testi
Kan testleri daha kesin sonuçlar vermektedir.

Bir kan testi, hemen her zaman idrar testinden daha garanti sonuçlar verecektir. Olası bir hamilelik durumunda, hamileliği doğrulamak için erken bir kan testi yararlıdır. Böylece gebelik sürecini doğru yönetmek veya onu korumak için herhangi bir önlem alınabilir.

Pozitif bir testten sonra hamilelik belirtileri görmezseniz kan testi yaptırmanız önerilir. Veya negatif bir testten sonra belirtileriniz olursa mutlaka kan testi yaptırmalısınız. Bir kan testi size gebeliğinizle alakalı kesinlik verir. Hamilelik testiniz olumlu sonuç verir vermez kadın doğum doktorunuzu arayabilir ve ilk kontrol için randevu alabilirsiniz.

Ancak evde yaptığınız ilk gebelik testine biraz şans tanıyın. Sonuçta bu ürünlerin her biri yenilenen teknolojiye göre geliştirilmektedir. Eğer ilk kez gebelik testi yapıyorsanız bir şeyleri yanlış yapmanız olasıdır. Birkaç gün sonra testi tekrar etmek en doğrusu olacaktır. Tüm süreci ne kadar doğru yönetirseniz sonucun güvenilirliği de o denli yüksek olacaktır.

Eğer istenmeyen gebelik yaşıyorsanız belirli kararlar almadan önce Kürtajın Yan Etkileri Nelerdir? başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir