Bakım

Evde Deneyebileceğiniz 3 Yöntem: Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altı morlukları, pek çoğumuzu rahatsız eden cilt kusurlarından biridir. Daha yorgun görünmemize neden olan göz altı morluklarını görünmez hale getirebilmek için kapatıcılara başvursak da pek çok zaman tamamen görünmez hale getiremeyiz. Bu sebeple onlardan tamamen kurtulabilmek için evde deneyebileceğiniz 3 yöntem ile göz altı morlukları nasıl geçer, sorusuna yanıt arayacağız.

Göz Altı Morlukları Neden Olur?

göz altı morlukları
Çeşitli nedenlerden dolayı, göz altı morlukları oluşabilir.

Her şeyden önce göz altı moruklarının cilt yüzeyiyle değil, metabolizmayla alakalı olduğunu bilmelisiniz. Göz altı morluklarından tamamen kurtulmanın yolu, sebebini ortadan kaldırmakla mümkündür. Ancak her zaman göz altı morluklarına neyin sebep olduğunu bulmak o kadar kolay olamayabilir.

Göz altı morluklarınızın nedenini bedeninizin tepkilerini inceleyerek bulabilirsiniz. Bu morlukların pek çok sebebi olabilir. Örneğin:

 • Sigara ve alkol kullanımı,
 • Bazı ilaçların yan etkileri,
 • Susuz kalmak,
 • Uykusuzluk,
 • Stres veya depresyon gibi psikolojik sebepler,
 • Yetersiz beslenme,
 • Alerjik reaksiyon,
 • Kalıtım.

Bu sebeplerin çeşitliliği göz altı morluklarının aynı yöntemlerle bertaraf edilemeyeceğini göstermektedir. Her şeyden önce düzenli bir hayata sahip olmak diğer pek çok şeyde olduğu gibi göz altı morluklarının giderilmesinde de etkili olacaktır.

Düzenli beslenme, doğru zamanda yeterli uyku, yeterli su tüketimi, sigara ve alkolden kaçınma ile göz altı morluklarından büyük ölçüde kurtulmak mümkündür. Ancak bazen hızlı ve pratik çözümlere ihtiyaç duyarız. En azından göz altı morluklarının görünümünü iyileştirmek için pratik bir yöntem arayışına girebiliriz. Bu durumlar için evde uygulayabileceğiniz yöntemlerden bahsedeceğiz.

Göz Altı Morlukları için Evde Uygulanabilecek 3 Yöntem

göz altı morlukları nasıl geçer
Evde göz altı morlukları nasıl geçer?

Göz altında oluşan koyu halkalar, hamosiderin eksikliğinden kaynaklanır. Hepimizde bulunan bir demir bileşeni olan hamosiderin eksikliği demir eksikliği ile ilişkilidir. Bu sebeple anemiden muzdarip insanların yüzünde koyu halkalar görmek daha olası bir durumdur.

Tiroid bezi sorunları (hipotiroidizm), yüksek tansiyon, karaciğer veya böbrek hastalığı ile ilgili sorunlar da göz altı morluklarına neden olabilir. Bazen göz altı morlukları, psikosomatik nedenlerle de ilişkilidirler. Bu sorunun diğer pek çok cilt problemi için başka bir sağlık sorununun işaretçisi olduğunu unutmamalısınız.

Göz altı morlukları ile ilgili vereceğimiz günlük öneriler sorunu görünmez hale getirse de bedeninize daha şefkatle yaklaşmanızı ve sorunun sebebini tespit etmenizi öneririz. Şimdi gelelim evde deneyebileceğiniz 3 mucizevi yönteme!

Salatalığın Mucizevi Gücü

salatalık
Salatalık maskesi

Mis kokusu ve tazelik hissiyle salatalık, pek çok kozmetik ve dermokozmetik ürününde kullanılan bir üründür. Rengiyle, kokusuyla, tazelik hissi veren yapısıyla salatalığın daha ilk bakışta sağlık hissi verdiğini hepimiz biliriz. Peki göz altı morluklarında da salatalık kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Göz altı morluklarının görünümünü azaltmak için dilimlediğiniz soğuk salatalığı doğrudan gözünüze yerleştirebilirsiniz. Her gün bu şekilde geçireceğiniz 10 dakika kısa süre sonra göz altı morluklarının görünümü azaltacaktır.

Salatalığın etkisini arttırmak için ise badem yağı ile hazırlayacağınız bir salatalık maskesi uygulayabilirsiniz. Bunun için salatalığı rendeleyin ve daha sonra içine birkaç damla badem yağı ekleyin. Hazırladığınız maskeyi hemen uygulayabilir ve göz çevrenizde 15 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yüzünüzü yıkayabilirsiniz.

Zerdeçal Maskesi

Zerdeçal
Zerdeçal

Doğada hemen her şey neye yarar sağladığı ile ilgili bize bazı ipuçları vermektedir. Göz altı morlukları için de bu ipuçlarını takip edebilirsiniz. Bu süreçte renklerin diline başvurmak oldukça yararlıdır.

Morun zıt rengi olan sarı burada işimize yarayabilir. Ve sarının en coşkulu bir şekilde ortaya çıktığı zerdeçal! Zerdeçal maskesi uzun yıllardır göz altı morlukları için kullanılmaktadır. Bu pratik ve uygun fiyatlı maske pek çok cilt sorunda olduğu gibi göz altı morlukları için de kullanılabilir.

Zerdeçal maskesi için ihtiyacınız olan şey bir yemek kaşığı ev yoğurdu ve bir çay kaşığı zerdeçal tozudur. Zerdeçal tozu yerine taze zerdeçal kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

 • Rendelediğiniz zerdeçalı veya zerdeçal tozunu ev yoğurdu ile karıştırın.
 • Hazırladığınız maskeye tercihe göre badem veya hint yağı da ekleyebilirsiniz.
 • Maskeyi göz çevrenize dikkatli bir şekilde uygulayın.
 • Bu şekilde 15 dakika kadar bekleyin.
 • Ardından ılık suyla maskeyi yumuşak hareketlerle yüzünüzden temizleyin.

İşte bu kadar! Bu maskeyi haftada iki gün uygulayabilirsiniz.

Nar Çekirdeği Yağı

nar çiçeği yağı
Nar çiçeği yağı

Göz altı morluklarının görünümünü iyileştirmek için kullanabileceğiniz bir başka mucizevi yöntem ise nar çekirdeği yağı! Düzenli kullanımda nar çekirdeği yağının göz altı morluklarını tamamen giderebileceği söylenmektedir. Üstelik bu yöntemin uygulaması da oldukça kolaydır.

Parmağınıza aldığınız birkaç damla nar çiçeği yağını yumuşak hareketlerle göz altınıza uygulayabilirsiniz. Masaj yaparak dairesel hareketlerle yağı göz altına uygulamak daha yararlı olacaktır. Ancak bu aşamada göz altınıza çok fazla baskı uygulamadığınıza emin olmalısınız.

Göz çevresi kırışıklıklarıyla karşılaşmamak için bu ve benzeri yöntemler için bir bonus önerimiz de var! Masaj uygulamalarında hareketleriniz daima aşağıdan yukarı biçiminde olmalıdır. Parmağınızla göz altınıza aşağıdan yukarı hareketle yumuşak şekilde masaj yapmak hem göz altı morluklarınız için hem de olası göz altı kırışıklıklarını bertaraf etmek için başvurabileceğiniz bir yöntemdir.

Rutin cilt bakımınız için yapabileceğiniz doğal bir çözüm: Yüz Maskesi Tarifleri

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir