Edebiyat

Gurur ve Önyargı Konusu ve Analizi

gurur ve önyargı konusu

Gurur ve Önyargı, Jane Austen tarafından 1797 yılında kaleme alınmış ve günümüze kadar popülerliğini korumaya devam etmiştir. Okurken alt perdeden bir hiciv edası sezeceğiniz eser, toplumsal cinsiyet eşitsizliğine atıfta bulunan bir olay örgüsüne sahiptir. Feminist bir yazar olan Jane Austen, kendine has eleştiri tarzını bu kitapta ustalıkla kullanmıştır. Peki, Gurur ve Önyargı konusu nedir? İçeriğimizde, kitabın konusu, analizi ve karakterlerine dair tüm detayları bulabilirsiniz.

Gurur ve Önyargı Konusu Nedir?

Gurur ve Önyargı konusu itibariyle dönemin izlerini taşıyan, direkt olarak toplumun farklı kesimlerindeki insanların yaşamlarına değinen bir eserdir. 

Charles Bingley’nin Netherfield Park malikanesini kiralaması haberi, Longbourn köyünde büyük bir heyecan yaratır. Özellikle Bennetler ailesi, beş tane evlenmemiş kız çocukları olduğu için büyük bir beklentiye girer. Bayan Bennet, evlatlarını evli görme konusunda son derece ümitsizdir. Bay Bennet ise Bingley ile tanışma ziyareti yaparak baloya katılma planları hazırlar. 

Beklenen balo gerçekleştiğinde Bay Bingley’nin ve evin en büyük kızı Jane’nin arasındaki çekim, Bayan Bennet’i çok mutlu eder. Bingley’nin yakın arkadaşı Bay Darcy ise evin ikinci büyük kızı tarafından teklif edilen dansı sesli bir şekilde reddeder. Bu nedenle herkesin gözünde kaba ve kibirli bir imaj yaratır. 

Olaylar seyrederken Darcy, dans teklifini reddettiği Elizabeth’i çekici ve zeki bulmaya başlar. Darcy’nin yakın arkadaşı ve Elizabeth’in ablasının arasındaki ilişki de artık daha ciddi ilerler. Nişanlanmaları ardından bu ikili arasındaki çekim, daha da artar. Ancak Elizabeth, Darcy’nin tavrına karşın onu hala kibirli görmektedir. Darcy, Bennetler ailesinin başına gelecek olan maddi ve manevi birçok olayda, onlara karşı inanılmaz cömert tutumlar sergiler. Elizabeth her ne kadar bunlardan habersiz olsa da çok geçmeden ailesine el uzatan asıl kişinin Darcy olduğunu anlar. 

Gurur ve Önyargı; konusu, ele aldığı karakterler ve toplumsal kalıplara getirmiş olduğu eleştirilerle, her kesime hitap etmeyi başaran bir kitaptır. Aynı zamanda beyazperdeye de taşınmış ve olay örgüsü, dönemin izlerini koruyarak ustalıkla işlenmiştir. 

Gurur ve Önyargı Karakterlerinin İncelenmesi

gurur ve önyargı konusu
Gurur ve Önyargı konusu hakkında daha fazla bilgi edinmek için karakterleri de tanımak gerekir.

Gurur ve Önyargı konusu, karakterlerin özelliklerine göre şekillendiği için her birini tanımak oldukça önemlidir. Aşağıdaki maddelerde karakterleri ve kendine has özelliklerini görebilirsiniz: 

 • Elizabeth Bennet: Kitabın yazarı Jane Austen’in yansıması olarak lanse edilen ana kahramandır. Özellikle sivri dili ve açık sözlülüğüyle ön plana çıkar. Oldukça kendini beğenmiş tavırlara sahiptir.
 • Fitzwilliam Darcy: Bennet’in tam anlamıyla zıttı bir karaktere sahiptir.  Değer yargılarını henüz aşamamış olan Darcy, soylu sınıfını temsil eder. Son derece cömerttir. 
 • Collins: Elizabeth Bennet’in kuzenidir. Din adamı olması ve olaylara farklı bir bakış açısı getirmesi, toplumun farklı bir yönünü gözler önüne sermiştir. 
 • Wickham: Darcy’nin kuzenidir. Askeri orduda subay olduğu için son derece ciddi ve sert tavırlara sahiptir.
 • Bayan Bennet: Elizabeth ve diğer 4 kız kardeşin annesidir. Kızlarını evli ve mutlu görme konusunda umutsuzdur ve tek gayesi onların da ailesi olmasıdır. 

Gurur ve Önyargı karakterleri, hem soylu sınıfın hem de taşra kesiminin hayatlarından izler taşıdığı için herkesin kendinden bir parça görebileceği güçlü bir kurguya sahiptir. 

Gurur ve Önyargı Filmi

Gurur ve Önyargı, 2005 yılında Joe Wright tarafından peyaz perdeye taşınmış ve “Aşk ve Gurur” adıyla izleyicilerle buluşmuştur. Başrollerinde Keira Knightley ve Matthew Macfadyen’ın rol aldığı yapım, IMDB’de 7,8 puan almıştır. 

Aşk ve Gurur Filminin Künyesi

gurur ve önyargı konusu
Gurur ve Önyargı, birçok kez sinema filmi ve TV dizisi olarak uyarlanmıştır.

Her ne kadar ‘’Gurur ve Önyargı’’ olarak bilinse de eserin beyazperdeye taşınma hikayesi oldukça farklıdır. “Aşk ve Gurur” adıyla bizleri karşılayan romantik komedi türündeki film, 2005 yılında seyircileriyle buluşmuştu. Filme dair detayları aşağıdaki maddelerde görebilirsiniz:

 • Film Türü: Romantik/Dram
 • Orjinal Dili: İngilizce
 • Yönetmen: Joe Wright
 • Süre: 127 Dakika
 • Yayımlanma Tarihi: 16 Eylül 2005
 • Senarist: Deborah Moggach
 • Bütçe: 22 Milyon Sterlin

Gurur ve Önyargı; konusu, karakterleri ve olay örgüsüyle günümüzün kült eserlerinden biri haline gelmiştir. Herkesin bir noktada kendini göreceği eser, beyazperdeye de başarılı bir şekilde uyarlandığı için kitapseverlerden tam not almıştır. Ancak olay akışını derinlemesine incelemek adına filmi izlemeden önce kitabını mutlaka okumalısınız. 

Eğer İngiliz edebiyatının aşk romanlarından keyif alıyorsanız “Uğultulu Tepeler Konusu ve Analizi” içeriğimiz de mutlaka ilginizi çekecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir