EkonomiNe, Ne Değildir?

Ham Toprak Ne Demek? Ham Toprak Nasıl Kiralanır?

Ham Toprak Ne Demek

Ekonomik yarar sağlaması ya da tarım alanı olarak kullanılması uygun görülen yerler, ham toprak olarak adlandırılır. Kadastro Kanunu’nun 18. Maddesine göre ham toprak, hali arazi olarak da adlandırılır. Hiç işlenmemiş olan bu topraklar, doğrudan hazine himayesi altında yer alır. Ancak bazı durumlarda kullanıma açılması mümkün olan arazilerdir. Peki, ham toprak ne demek? Ham toprakları kiralamak için nasıl bir yol haritası izlenmeli? Bu gibi sorulara yanıt bulmak için yazının devamını okuyabilirsiniz.

Tapuda Ham Toprak Ne Demektir?

İşlenmemiş olan ham topraklar, hazine himayesinde olmasına rağmen kiralanması dahilinde kullanıma açılabilir. “Ham toprak ne demek?” sorusuna açık bir şekilde yanıt vermek gerekirse durum şu şekilde açıklanabilir. Ham toprak alanları, üzerinde tarımsal faaliyette bulunulmamış olabilir. Bununla birlikte bu tip yerler daha önce tarım amaçlı kullanılmış olabilir. Belirlenen süre içinde çiftçiler tarafından tarımsal faaliyet sürdürülüp çiftçiye tanınan sürenin dolmasından dolayı tekrar kiralanmaya uygun hale gelebilir. Ham topraklar genellikle devlet tarafından himaye altına alınır. Tapuda ham toprak olduğu belirtilen alanlar maliyenin idaresinde olup daha sonra gerekli başvurular ile kullanıma açılabilir.

Tapuda Ham Toprak Satın Alınır mı?

Tapuda Ham Toprak Satin Alinir mi
Ham toprakların satışı yerine kiralanması daha yaygındır.

Ham toprak statüsünde yer alan arazilerin, satışı yerine kiralanması daha yaygındır. Satış işlemi için Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen aşağıda belirtilen bazı koşulları karşılıyor olmak gerekir.

  • Ham toprak kategorisindeki bu alanı satın almak için gerekli en temel koşul, araziyi tarım amaçlı kullanmaktır.
  • Arazide sınırları içinde yer alan bitki örtüsüne hiçbir şekilde zarar vermeyeceğinize garanti vermeniz gerekir.

Yukarıdaki şartları kabul ettikten sonra ham toprak statüsündeki araziyi satın almak için başvuruda bulunabilirsiniz.

Ham Toprak Nasıl Kiralanır?

Ham toprak statüsünde bulunan arazileri satın almak yerine uygun fiyata kiralamak en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Bazı durumlarda toprak sahibi olmayan kişilere belirlenen bir süre boyunca düşük bir kiralama bedeli karşılığı bu alanlar kiralanabilir.

Özellikle toprak sahibi olmayan köylü ve çiftçilere ham toprak arazileri ucuza kiralanabilir. Bu durum ile karşılaşıldığında araziyi köylülerin 10 yıllık süreli olarak kiralayarak işlemesine izin verilir. Bu uygulamanın köylü ve çiftçiye yararının yanında toprağın işlevsellik kazanmasına yardımcı olmasında büyük faydası vardır.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Ham Toprak Arsa Olur mu?

Ham toprak vasfı ile özel mülkiyet tespiti yapılamaz. Dolayısıyla ham toprak arsa veya tarla olamaz.

Hali Arazinin Hak Sahibi Kimdir?

Hali arazi, yasalara göre hazineye aittir.

Hali Araziye Ev Yapılır mı?

Eğer arsa 5.000 metrekare ve daha fazla alana sahipse, ev yapılabilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir