MüzikNe, Ne Değildir?

Hang Nedir? Hang Nasıl Çalınır?

Hang Nedir

Hepimizin dinlerken dinlendiği, melodisinde huzur bulduğu şarkılar ya da sözsüz müzik parçaları olmuştur. Duyulan seslerin soft bir pembeyi andırır gibi kulaklarımızı yumuşatması ve dinlenmemize yardımcı olması ise inanılmazdır. Peki ya hiç bu sakinleştirici ve hipnotik müziklerin hangi müzik aleti ile çalındığını merak ettiniz mi? Çıkardığı tınılar ve duyulduğu ortamı huzura kavuşturması ile hang tamda aradığımız müzik aleti. Peki bu kadar övdüğümüz hang nedir?

“Hang nedir?” sorusuna vereceğimiz ilk yanıt ise İsviçre kökenli bir müzik aleti olduğu. Peki, ülkemizde sokak sanatçılarının sokaklarımızı hoş bir tını ile buluşturduğu hang nasıl çalınır? Popülerliği fazla olmayan hang’i bizler de merak ettik ve sizler için hemen işe koyulduk. Hazırsanız, hang nedir ne değildir, öğrenmeye başlayalım!

Hang, Hangpan ve Hangdrum’a Dair

90’lar ve 2000’li yıllar Türkiye’de olduğu kadar Dünya’da da müzik ve sanatçı kalitesi açısından verimli bir dönemdi. Her alanda olduğu gibi müzik alanında da keskin revizyonlar ilgi çekiciydi. Hang’in doğuşu da bunlardan biriydi. O dönemlerden bugüne kadar gelen, popüler kültürde tınısına pek aşina olmadığımız ve herkesi büyüleyen bir müzik aletiydi, Hang.

Hang, genel ismi olsa da Hangpan ve Handrum olarak da tanınan bu alet dinleyenleri adeta bir yolculuğa çıkarıyor. 2000’li yıllarda ortaya çıkan hangi sizlere şöyle tasvir edebiliriz: İki tencere kapağının kulplarını kırın ve birbirleri ile birleştirin. İşte hang’in görüntüsünü anlatmak bu kadar kolayken, çıkardığı sesleri tarif etmek ise bir o kadar zor. Hem çalana hem de dinleyene benzersiz duygular yaşatan bu alet oldukça sınırlı sayıda üretiliyordu.

Sabina Scharer ve Felix Rohner tarafından uzun uğraşlar ve araştırmalara dayanarak üretilen Hang, bir perküsyon müzik aleti. Üretimine başlandığı seneden itibaren sınırlı sayıda piyasaya sürülmektedir. Bunun sebebi ise hang’in sıradan bir müzik aleti olmaması. Öyle ki, çıkardığı melodiler ile insana durma ve dinleme isteği uyandıran hang’in, üretiminin uzun bir sürede tamamlanması da buna bir etken.

Önceleri, orijinal üretimin sağlandığı yerlerden satın almak isterseniz bir ila iki sene arasında bir bekleme süreniz mevcuttu. Ancak üreticiler ve müzik piyasası artan talepleri kulak ardı yapmadı ve Hang üretimi arttırdı. Öncesine göre, hang müzik aletini bulabilmek çok daha kolay bir hale geldi. Her bütçe üzerinden hang satın alabilmek de, mümkün. İnternet üzerinden sipariş edebildiğiniz Hang fiyatları, kullanılan malzeme ve boyutuna göre değişiyor.

Hang Çalmayı Nasıl Öğrenebilirim?

Hang Çalmayı Nasıl Öğrenebilirim?
Hang çalmayı öğrenmek için çeşitli kurslara kayıt olabilirsiniz.

Hang’in diğer isimlerinden biri ise vurmalı çalgı kategorisine girdiği için hangdrum. Ancak hang alışık olduğumuz darbuka ve davullardan farklı. Tüm heyecanı ile gergin yüzeye vurmaya ve ritme kendini kaptırmaya oldukça uzak olan hang’te heyecan, yerini sakinliğe teslim ediyor. Belirli bir çalma stili olmayan hang tüm müzik aletleri gibi belirli notalara da sahip değil. Yüzeyinde bulunan hafif oyumlu delikleri sayesinde ses çıkaran hang sahibinin elinde şekillenen bir kil gibi ruh halinizi yansıtıyor.

Çalmaktan hoşlandığınız ve öğrenmek istediğiniz müzik aleti sizleri yansıtır. Hang sakinliği ve kendini arayanların müzik aleti olarak nitelendirilebilir. Oluşturduğu tınılar da, bunun en büyük kanıtı şüphesiz. İnternet üzerinden online olarak derslere dahil olabilir ve video izleme platformlarından eğitim videolarına bakabilirsiniz. Hang ile olan yolculuğunuz sizleri ve çevrenizdekileri büyüleyecek.

Hang Fiyatları Ne Kadar?

Hang, doğduğu İsviçre’den uluslararasına ünlenen bir müzik aleti. Muadilleri ve orijinal olmayan birçok seçeneğini bulmak günümüzde elbette ki mevcut. Asıl sahipleri her ne kadar bu durumdan hoşnut olmasa da, hang’e ulaşmak ilk çıktığı dönemlere göre artık daha kolay. Bu kolaylığın pozitif getirilerinden biri ise hang’in giderek tanınması. Müzik dünyasında diğer perküsyon aletlerinden daha az kullanılan hang’in ilerleyen günlerde karşımıza daha fazla çıkacağı kesin. Hang’in fiyatlandırılmasında kullanılan malzemenin kalitesi ve boyutu gibi farklı etmenler var. Türkiye’de sürüm halinde satılmayan hang’e internet üzerinden ulaşabilirsiniz.

“Hang nedir?” sorusu kadar hang fiyatları hakkında sorular da sıkça dile gelmektedir. İnternet üzerinden alabileceğiniz hang’lerin fiyatı, yurt dışında dolar bazlı olarak satılmaktadır. Hang kadar kapsamlı olmayan ve daha çok sopa yardımı ile çalınan küçük boyutlardaki perküsyon aletlerine de alternatif olarak internet üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz. Fakat konu, hang satın almak olunca araştırma yelpazenizi geniş tutmanızı tavsiye ederiz. Türkiye’de pek de satışı olmayan hang’a uluslararası alışveriş sitelerinden ulaşabilmek mümkün.

Sizin de herkes gibi ruhunuzu müzikle doyurmaya ihtiyacınız varsa, buyrun Müzik kategorimizde gezinin.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir