Oyun

High on Life İncelemesi

High on Life İncelemesi

Adult Swim’in Rick and Morty ya da Hulu’nun Solar Opposites dizilerini izlediniz mi? Eğer izlediyseniz gelecekle alakalı vizyonları ve bunu sunarken kullandıkları mizah öğelerine oldukça aşinasınızdır. Geleceğin bu kadar renkli ve eğlenceli olduğu bir dünya içerisinde yer almak, dizileri beğenenler için oldukça çekici bir fikir. Artık bunu gerçekleştirebileceğiniz bir oyun sahibi olabilirsiniz. İşte karşınızda High on Life incelemesi!

Yayıncısı ve geliştiricisi Squanch Games olan High on Life, biopunk bir gelecekte geçen komik bir FPS (First Person Shooter) nişancı oyunudur. Oyunun yukarıda bahsettiğimiz Rick and Morty ve Solor Opposites dizileri ile bağlantısı sadece benzer gelecek imgelerine sahip olması değil. Bahsettiğimiz bu dizilerde yaratıcı görevlerinde yer alan Justin Roiland da High on Life yaratıcı ekibinin içerisinde yer alıyor. Üstelik dizilerde olduğu gibi oyunda da seslendirme kadrosunun içinde.

High on Life Oyununun Konusu

High on Life Oyununun Konusu
High on Life merak uyandıran konusuyla da gözleri üzerine çekiyor.

Oyunun konusu ise sahip olduğu gelecek imgesi kadar renkli ve insanı uyuşturacak(!) özelliklere sahip. Böyle diyoruz çünkü oyunda üzerinde yaşadığımız Dünya bir grup uzaylı kartel tarafından istila ediliyor. İstilanın sebebi de insanların uyuşturucu olarak kullanılmak istenmesi. Görevimiz, bir ödül avcısı olarak Dünya’da bulunan bu tehditleri Galatians isimli silahlarla ortadan kaldırmak. Eğlenceli kısım da tam burada başlıyor. Çünkü silahlarımız, konuşabilen yaratıklar! Hatta yukarıda bahsettiğimiz Roiland da bu silahlardan birinin seslendirmesini yapıyor.

Oynanış olarak tek oyunculu bir sisteme sahip olan High on Life klasik bir FPS oyununun bütün özelliklerini barındırmaktadır. Kullanabileceğiniz ve konuşabilen 4 farklı silah ve 1 adet bıçak bulunuyor. Bu silahlarla birlikte oyunlardaki karakterlerin seslendirme kadrosu ise aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • Justin Roiland
 • B. Smoove (Curb Your Enthusiasm, Grand Theft Auto V)
 • Tim Robinson (Solar Opoosites)
 • Tom Kenny (Adventure Time, The Powerpuff Girls, Johhny Bravo)
 • Zach Hadel (Smiling Friends)
 • Michael Cusack (Smiling Friends, YOLO: Crystal Fantasy)

Eleştirmenlerin Yorumu

Çıkan fragman sonrası Roiland’ın mizahı üzerine eklenmiş konuşan silahlar şeklinde bir önyargıya takılsa da oyunla alakalı genel yorumlar daha olumlu düzeyde. FPS oyunlarının nostaljik etkisini yakalayabilmiş olması sayesinde sadece Roiland’ın mizahından ibaret olmadığını ile ilgili yorumlar mevcut. Bu açıdan FPS türü severler için oyunun oldukça tatmin edici olabileceğini söyleyebiliriz.

Öte yandan bir başka olumlu yön de oyunun tasarımıyla alakalı. Oyunun tasarım direktörü de bu stili Blade Runner’ın The Muppets ile birleşmesi olarak tanımlıyor. Sadece Dünya’da kalmayışımız ve başka gezegenlerde de farklı dünya tasarımları ile karşılaşıyor oluşumuz bu açıdan oyunu bir adım daha ileri götürmektedir.

High on Life Nereden Oynanabilir?

High on Life Nereden Oynanabilir?
High on Life, hem PC üzerinden hem de Xbox konsolları üzerinden oynanabilir.

High on Life, hem PC üzerinden hem de Xbox konsolları üzerinden oynanabilir olacak. PC’den oynamak için oyunu Steam üzerinden satın alabilir ve çıkış tarihiyle birlikte oynamaya başlayabilirsiniz. Bir sonraki başlıkta da bilgisayarda oynayabilmeniz için gerekli sistem gereksinimlerini yazacağız. Bilgisayar üzerinden oynansa bile oyuncular oyun kumandalarını kullanarak da High on Life deneyimini yaşayabilirler. Ayrıca merak edenler için oyunda Türkçe dil desteği bulunmamaktadır.

Oyun, konsollar üzerinde Xbox One ve Xbox Series X/S üzerinden oynanabilir. Çıkış tarihi de yine PC ile aynı zamanda olacak. Xbox’ın sık kullanılan Game Pass aboneliği üzerinden de aralık ayında çıkış tarihinden itibaren oynanabilir. Game Pass abonesi iseniz ve aralık ayında Game Pass’e gelecek olan diğer oyunları merak ediyorsanız buradan ilgili yazımızı da okuyabilirsiniz.

High on Life Sistem Gereksinimleri

High on Life Sistem Gereksinimleri
High on Life sistem gereksinimleri kapsamında hemen her cihaz için uyumludur.

Aşağıda High on Life oyununu bilgisayar üzerinde oynamak isteyen oyuncular için Steam üzerinde belirtilen sistem gereksinimleri bulunmaktadır. Doğal olarak oyunu, önerilen sistem gereksinimlerine uygun bir bilgisayarda oynamanızı tavsiye ederiz.

Minimum Sistem Gereksinimleri

64-bit işlemciye uygun işletim sistemi gerektirir.

 • İşletim Sistemi: Windows 10’un 64-bit versiyonu
 • İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5-4430K CPU @ 3.00GHz (4 CPUs)
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1060 (3GB) veya AMD Radeon R9 290x (4GB)
 • DirectX: Sürüm 11
 • Depolama: Kullanılabilir 45 GB Alan

Önerilen Sistem Gereksinimleri

64-bit işlemciye uygun işletim sistemi gerektirir.

 • İşletim Sistemi: Windows 10’un 64-bit versiyonu
 • İşlemci: Intel(R) Core(TM) i5-6402p CPU @ 2.80GHz (4 CPUs) veya AMD Ryzen 5 2600 (3.4 GHz)
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 2060 (6GB) veya AMD RX 5600 XT (6GB)
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: Kullanılabilir 45 GB Alan

Sıkça Sorulan Sorular

High on Life Ne Zaman Çıkacak?

Bilgisayarlar, Xbox One ve Xbox Series X/S için High on Life, 13 Aralık 2022’de yayınlanacak. Yukarıda da belirttiğimiz gibi yayınlandığı tarihten itibaren de Game Pass üzerinden oynanabilir olacaktır.

Oyunun Demo Sürümü Bulunuyor mu?

Steam üzerinde oyunun oynanabilir bir demo sürümü bulunmamaktadır. Ancak Game Pass aboneliğiniz bulunuyorsa aralık ayında oyunu buradan deneyebilirsiniz.

High on Life Benzeri Başka Oyunlar Var mı?

Oynanış olarak benzemese de konsept olarak High on Life benzeri birçok oyun bulmak mümkün. Bunun için The Outer Worlds ve Portal 2 gibi oyunlara göz atabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir