Sağlık

Hipoterapi Nedir? Hipoterapi Uygulamaları Nelerdir?

Hipoterapi Nedir

Fiziksel ve nörolojik rahatsızlıkların birleşimi olan hastalıklarda bütüncül tedavi yöntemleri önemlidir. Bu rahatsızlıkların tespitinin ardından izlenen tıbbi yollara ek olarak iyileştirici aktiviteler de bulunmaktadır. Son yıllarda giderek meşhur olan, hayvanların iyileştirici gücünü gözler önüne süren tedavi yöntemi ise hipoterapidir. İlk kez duyanların yanında, deneyimlemek isteyenlerin de merak ettiği hipoterapi nedir? Bu soruyla ilgili cevapları sizler için inceledik.

Türklerin en sevdiği hayvanlardan olan, sosyal yaşamda ve savaşlarda büyük rol oynayan atlar bu sefer şifa dağıtıyor. Atla tedavi olarak bilinen hipoterapi uzmanlar tarafından her yaştan bireye uygulanabiliyor. Hipoterapi nedir ve uygulama alanları nelerdir? Kimler hipoterapi seanslarına katılabilir?  Yanıtları hep birlikte öğrenelim.

Hipoterapi Tedavisi Kimlere Uygulanır?

Hipoterapi Tedavisi Kimlere Uygulanır?
Tedavi en çok çocuklara uygulanmaktadır.

Atlar ile tedavi olarak bilinen bu tedavi yöntemi fonksiyonel iyileştirme için sunulan alternatif çözümlerden biridir. Motor kaslarını geliştirmesi ve fiziksel olarak güçlendirmesi açısından fiziki yönde fayda sağlar. Denge ve otokontrol sağlanması gerektiği içinse nörolojik alanda faydalıdır. Peki, hipoterapi uygulamaları kimler için gereklidir?

 • Otizmliler,
 • Beyin travmasına uğramış kişiler,
 • Down sendromlular,
 • Serebral palsi hastaları,
 • Gelişim anomalileri,
 • Omurilik ve iskelet bozuklukları.

Yukarıda sayılanlar başta olmak üzere farklı tedavi kollarında hipoterapiden faydalanılmaktadır. El, göz, vücut, denge ve dikkat koordinasyonu başta olmak üzere bütün bir çalışma olan hipoterapi başta çocuklar olmak üzere her yaş grubuna uygulanabilmektedir.

Hipoterapi Uygulamaları Nasıl Gerçekleşir?

Hipoterapi için kesinlikle özel bir merkezden destek almalısınız. Kendinize ait bir atınız, çiftliğiniz ve özel hocalarınız bulunmadığı sürece bu hizmeti sağlayan kuruluşlar ile çalışmanız sizlerin yararınadır. Alanında uzman kişilerin gözetiminde ve direktifleriyle uygulanan tedavi sürdürülebilir olması durumunda mutlaka cevap verecektir.

At ile tedavinin temel mantığında atın ritmik hareketleri yatmaktadır. Ritmik bir hareketin düzenli ve kontrollü bir şekilde tekrarlanması hipoterapi alan kişiye güven verir. Hayvanlar ile olan bağını kuvvetlendirirken, duruş bozuklukları düzenlenir ve denge mekanizması iyileştirilir. Adım adım da olsa atı tanıyan ve kontrolünü anlamaya çalışan hasta giderek artan özgüveni sayesinde kontrollü hareketlere başlamaktadır. Zihnin ve bedenin uyum içerisinde hareket etmesi gereken hipoterapi seansında başta fizyoterapist olmak üzere atın sorumluluğunu alan yetkilinin de bulunduğu bu zaman dilimi hastaya büyük fayda sağlayacaktır.

Hipoterapinin Faydaları Nelerdir?

Hipoterapinin Faydaları Nelerdir?
Hipoterapi, hem nörolojik hem de fiziksel gelişime katkıda bulunur.

Eğer, “Hipoterapi nedir?” sorusunu yanıtlamak istiyorsak nasıl yapıldığından da söz etmeliyiz. Bu tedavi; sakin, uysal ve eğitimli atlar ile birlikte gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Bu tedavi sayesinde kişiler nörofizyolojik yetkinliklerini arttırarak bireysel özgürlüklerini kuvvetlendirmektedir. Çoğu zaman bilişsel bozukluklara sahip hastalarda uygulanması da bu sebeptendir. Hem bu tarz hastalara hem de diğerlerine sağladığı faydalar ise şu şekildedir:

 • Kişinin sosyal ilişkilerini kuvvetlendirir. Doğa ve hayvanlarla olan bağını arttırır.
 • Fiziksel gücü geliştirir, kas artışını desteklemesi sayesinde güç kayıplarının önüne geçer.
 • Sosyal etkileşimi sayesinde tedavi gören kişilerin kendilerini ifade etme düzeyleri artar.
 • Denge mekanizmasının uyarılması sayesinde denge kontrolü gelişmektedir.
 • Ritmi ve tekrarı sayesinde yürüyüşe benzediği için yürüyüş bozukluklarını iyileştirir.
 • Pelvis kaslarının gelişimini destekler.
 • Bir çeşit spor olan hipoterapi kişiye doğru nefes alıp vermeyi öğreterek solunum yollarının gelişmesine de fayda sağlar.

Dışarıdan bakıldığında sadece eğlence amaçlı gibi dursa da, rutine dönüştüğünde birçok noktada iyileştirme sağlamaktadır. Bahsedilen rahatsızlıklara sahip kişilerin bu tedavi yöntemi için imkân bulması önceki yıllara göre daha fazladır. Artan kurum sayısı ve rağbet, hipoterapi uygulamalarını bir sektör haline getirmiştir.

Hipoterapi Cihazı Nedir?

Teknolojinin doğadan ilham aldığı hatta doğayı kopyalamadığı bir alan düşünmediniz değil mi? Hipoterapi, atlarla yapılan bir tedavi olsa da medikal sektörü herkesin ata ulaşamayacağını fark ederek simülasyon yöntemi ile onu da halletmiş.

Hipoterapi cihazı fizyoterapi merkezleri başta olmak üzere bulabileceğiniz, dileğinize bağlı olarak satın alabileceğiniz bir cihaz. At binme similasyon cihazı gerçeğinin yerini tutmasa da ulaşım imkânı olmayanlar için harika bir alternatif.

Sağlık alanındaki yeni gelişmelerden biri daha: İnterferon Nedir? İnterferon Tedavisi Nedir?

Sıkça Sorulan Sorular

Atla Terapi Nedir?

Atlarla yapılan terapi hem nörolojik hem de fiziksel iyileştirmelere yol açmaktadır. Temel olarak at binme sporu ile benzerdir.

Hipoterapi Antrenörü Nedir?

Hipoterapi esnasında hastaları yönlendiren ve ata binmeyi öğreten uzmana verilen isimdir.

Hipoterapi Merkezleri Nerede?

Şehirlerin farklı alanlarındaki at çiftliklerinden bazıları bu hizmeti vermektedir. Buna ek olarak bu hizmet için açılmış klinikler de tercih edilebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir