Ekonomi

Hisse Derinlik Nedir? 

Hisse Derinlik Nedir?

“Hisse derinlik nedir?” sorusu, anlık kararların hayati önem taşıdığı borsada, yatırımcıların merak ettiği konuların başında gelir. Kısaca cevaplamak gerekirse; bir hisse senedinin veya diğer finansal enstrümanların, alım satım fiyatlarını inceleyip bu enstrümana dair anlık işlem hacmini ölçen bir analiz yöntemi olduğunu söylemek mümkündür. Aynı zamanda hisse derinlik analizi, ürünün alış ve satış emirlerinin fiyat hareketlerine göre sıralandığı bir tabloyu ifade eder. Böylelikle yatırım yaptığınız enstrümana ne kadar talep veya arz olduğunu anlamanız kolaylaşır.

Hisse Derinlik Analizi Nasıl Yapılır?

Anlık kararların önem arz ettiği dijitalleşen finans dünyasında, hisse derinlik analizi sayesinde fiyat hareketlerini daha doğru okuyarak yatırımlarınızı verimli bir şekilde değerlendirebilirsiniz. Gelin, bunu nasıl yapacağınıza göz atalım.

Bir varlığın fiyat hareketleri hakkında anlık olarak birçok veri sunduğu için derinlik analizi yöntemi, en çok tercih edilenlerden biridir. Bu analiz yönteminin sunduğu avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  •   Piyasanın arz ve talep dengesini görmenizi sağlar ve gerektiği noktada al-sat yaparak yatırımlarınızı verimli bir şekilde değerlendirmenize vesile olur.
  •   Bir hisse senedinin derinliğini görerek hisse senedine dair bekleyen alım ve satım emirlerinin miktarını takip etmeniz mümkündür.
  •   Hisse senedi, ETF, devlet tahvili ya da herhangi bir finansal enstrümanda para giriş ve çıkışlarını tespit edip bu doğrultuda strateji geliştirirsiniz.

Böylece hisse senetlerinin günlük hacimlerini daha iyi analiz edebilirken yatırımlarınızı günlük fiyat hareketlerinden maksimum fayda sağlayarak değerlendirirsiniz.

Hisse Derinlik Analizinden Nasıl Yararlanılır?

Hisse Derinlik Nedir?
Piyasanın arz talep işlemlerini öngörerek, ona göre hisse alımı veya satımı yapabilirsiniz.

Hisse derinlik analizinin faydalarını anladıktan sonra geriye sadece bu yöntemden nasıl yararlanacağınız kalır. Gelin, bunu birlikte inceleyelim.

Hisse derinlik analizi hizmeti, günümüzde borsada işlem yapan aracı kurumlar tarafından yatırımcılara ücretli bir şekilde sunulur. Eğer borsayla yakından ilgili bir trader iseniz bu hizmetten belli bir ücret karşılığında faydalanabilirsiniz. İşlem yaptığınız aracı kurumunuzdan satın alacağınız lisansla, internet uygulamaları üzerinden hisselerin alım ve satım emir hacimlerini anlık olarak takip edebilirsiniz. Belirtmekte fayda var ki bu hizmet her aracı kurum tarafından farklı tutarlarda olmak şartıyla ücrete tabidir. Ancak portföyü belirli tutarın üzerindeki varlıklı kimselere ücretsiz sunulabilmektedir.

Bu hizmeti aracı kurumunuzdan satın aldıktan sonra kullanmaya başlamadan önce tablonun anatomisi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir.  Derinlik analizi yönetiminde piyasadaki alım ve satım hareketlerini görmeniz için hacim miktarlarını inceleyebilirsiniz. Emir geçiş grafiğini güncellemek ve bu doğrultuda riskleri değerlendirmek adına bir karar verebilirsiniz. Tabloda yer alan belli başlı kalıpları sıralamak gerekirse;

  •   Alış ve satış seviyeleri: Hisse derinlik analizi temelde bir ürünün alış ve satış seviyelerini inceler. Bunlar derinlik tablosu üzerinde iki ayrı sütun olarak yer alır. Sütunlarda yer alan bilgilerden gerekli güncellemeler yapıldıktan sonra bir hisse senedinin bekleyen alım ve satım emirlerini görebilirsiniz.
  •   Fiyat seviyeleri ve hacim analizi: Derinlik tablosu aynı zamanda hisse senedinin fiyat seviyeleri ve değişen değerlere bağlı olarak işlem hacmini analiz eder. Bu sayede anlık fiyat hareketlerine karşı riskinizi daha kolay analiz edebilirsiniz.
  •   Likidite miktarı: Alış ve satış hacimlerine bakarak bir malın ne zaman likit olacağını belirleyip buna göre bir yatırım stratejisi geliştirebilirsiniz.
  •   Derinlik tablosunda yer alan hisse senetlerinde bekleyen alım ve satım yönlü emirlerin yoğunluğunu takip edebilirsiniz. Böylece hisseye dair gelecekte destek olabilecek alım ve satım noktalarını saptarsınız.

Hisse ile ilgilenenlerin merak ettiği, Hisse Senedi Borç Bakiyesi Nedir? adlı çalışmamızı tıklayarak okuyabilirsiniz.

Hisse Derinlik Analizinin Avantajları Nelerdir?

Hisse derinlik analizi, yatırımcıların piyasanın yönünü anlamasını kolaylaştırır. Hisse senetlerine olan talebi anlık olarak görüp daha risksiz bir yatırım stratejisi geliştirmelerine yardımcı olur fakat diğer tüm borsa analiz yöntemlerinde olduğu gibi tek başına yeterli değildir. 

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir