Oyun

Horizon Forbidden West Sistem Gereksinimleri

Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri

Horizon Forbidden West, video oyunu oynamayı sevenlerin yıllardır beklediği oyunlardan biriydi. 2017 yılında piyasaya sürülen ve grafikleri başta olmak üzere birçok özelliğiyle beğeni kazanan Horizon Zero Dawn’ın devamı niteliğindeki oyun için bekleyiş son buldu. Aksiyon ve rol yapma oyunu olan Horizon Forbidden West, 18 Şubat’ta yayınlandı ve oyun platformlarında yerini aldı.

Oyuncuları tarafından bir hayli sevilen Horizon Zero Dawn’ın etkileyici dünyasını daha geniş bir pencereden deneyimlemek isteyenlerin merakla beklediği Horizon Forbidden West’e, ön satışa çıktığı günden itibaren genel olarak olumlu yorumlar yapılmıştı. Gelen tepkilerin etkisiyle oyunseverlerin, oyun deneyimini bir adım öteye taşıma amacıyla piyasaya sürülen bu oyunla ilgili soruları da artmaya başladı. Özellikle oyunların gelişimine paralel olarak güncellenen sistem gereksinimlerinin en güncel hali merak edilenler arasında. Şimdi son güncellemeleri takiben Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri ve özelliklerine bir göz atalım.

Horizon Forbidden West Genel Özellikleri

Horizon Forbidden West
Horizon Forbidden West 18 Şubat’ta yayınlandı.

Horizon Forbidden West, Horizon dünyasında geçen ilk oyun olan Horizon Zero Dawn’ı ileriye taşımak üzere piyasaya sürülen ve onun temelleri üzerinden geliştirilen bir oyundur. ABD’nin kıyamet sonrası bir versiyonun anlatıldığı hikayesiyle dikkatleri çekmekte ve bu dünyada nasıl hayatta kalınacağıyla ilgili oyun becerilerini geliştirme üzerine bir deneyim sunmaktadır. Özellikle aksiyon ve macera oyunlarını sevenlerin grafikleri ve görevlerine bayılacağı Horizon Forbidden West’in genel özelliklerinden ise kısaca şu şekilde bahsedebiliriz:

 • İlk Piyasaya Sürülme Tarihi: 18 Şubat 2022
 • Oyunun Geliştiricisi: Guerrilla Games
 • Oyunun Yayıncısı: Sony Interactive Entertainment
 • Oyunun Oynanabildiği Platformlar: PlayStation 4 ve PlayStation 5
 • Oyunun Türü: Aksiyon, Macera, Rol Yapma, Platform ve Nişancılık Oyunu
 • Oyunun Modu: Tek Oyunculu

Horizon Forbidden West Hikayesi

Horizon Forbidden West, etkileyici ve bir o kadar da sürükleyici bir hikayeye sahiptir. Video oyunu oynamayı sevenler, son yıllarda özellikle kendilerini o dünyanın içerisinde hissedebilmelerini sağlayan hikayeli oyunlara yönelmektedir. Hikayesinin etkileyiciliği bir yana tamamlanma süresinin de yeterince uzun olduğu açıklanan Horizon Forbidden West, tam da bu beklentileri karşılayacak bir oyun.

Oyunda ana karakterimizin Nora kabilesinin bir üyesi olan Aloy’dur. Aloy Yasak Batı bölgesindeki öldürücü bir salgının kaynağını öğrenmek için görevlendirilmiştir. Fakat Yasak Batı adı verilen bölge henüz kimsenin keşfetmediği gizemli bir yerdir ve karakterimizin yolculuk boyunca birçok tehlikeyle karşılaşmasına neden olur. Açık dünya şeklinde tasarlanan bu oyunun haritası oldukça gelişmiştir ve Yasak Batı adı verilen bölge Batı Amerika’nın bir versiyonudur. Başta California, Nevada ve Utah eyaletleri olmak üzere çeşitli eyaletler oyun içi haritaya eklenmiştir.

Aloy, henüz keşfedilmemiş topraklarda ilerledikçe büyük fırtınalar ve ölümcül makinelerin harap ettiği bölgelerle karşılaşır. Ayrıca ölümcül makineleri kontrol etmeyi başarmış göçebe bir kabile başta olmak üzere pek çok kabileyle çatışmaya girmek zorunda kalan Aloy, salgının kaynağını ararken yeni makineleri de keşfeder. Her keşfettiği bölgede yeni ekosistemler bulan karakterimizin yolculuğu sırasında yemyeşil vadiler, kuru çöller, karlı dağlar, tropikal sahiller, su altı ortamları ve harap olmuş şehirlerle karşılaştığı görülür. Oyunun hikayesi kadar keşfedilen ortamların grafikleri de görülmeye değerdir.

Horizon Forbidden West Karakterleri

Horizon Forbidden West karakterleri
Horizon Forbidden West karakterleri

Oyunseverlerin bildiği üzere hikayeli video oyunlarında karakterlerle empati kurmak ve favori oyuncunu belirlemek, oyun deneyimini arttırmaktadır. Horizon Forbidden West’in sürükleyici hikayesinin etkileyici unsurlarından olan karakterlerinin bir kısmına bakalım:

 • Aloy: Ana karakterimiz olan Aloy, Horizon dünyasındaki en iyi makine avcısı. Hayatını annesiz olarak bir sürgünde geçirmek zorunda kalmasının etkisiyle tüm insanlık için mücadele eden bir savaşçı haline gelen Aloy, güçlü olduğu kadar zeki, merhametli ve özgürlüğüne düşkün bir karakter.
 • Erend: Aloy’un en güvenilir dostlarından olan Erend, Oseram kabilesinin savaşçı grubu olan Öncüler’in komutanı. Oldukça iri yarı bir dış görünüşü olan karakterimizin cesur, esprili, mütevazi ve iyi kalpli biri olduğu bilinmektedir.
 • Varl: Nora kabilesinin önemli savaşçılarından olan Varl, Aloy’un dostlarındandır.
 • Sylens: Sylens, insan ve makinelerin kökenini öğrenme takıntısına sahiptir ve geçmişi bilinmemektedir.
 • Regalla: Ölümcül makineleri evcilleştirmeyi başaran isyancı bir grubun lideri olan Regalla, Yasak Batı ve ötesindeki her kabile için önemli bir tehdittir.
 • Kotallo: Kotallo, Tenakth Gök Klanı’nın bir üyesidir ve oldukça görkemli bir savaşçıdır.
 • Zo: Tarım kabilesi Utaru’nun üyesi olan Zo, kendisini halkının bakım ve rahatlıklarına adamıştır.
 • Tilda: Oldukça gizemli bir karakter olan Tilda, kadim geçmişle özel bir bağa sahiptir ve Aloy’un zekasını kullanarak bu gizemi çözmesi gerekmektedir.
 • GAIA: Dünya’daki yaşamı yeniden canlandırmak üzere görevlendirilen GAIA, ilk oyundaki dünyalaştırma sisteminin merkezi yönetim zekasıydı. Hades’i durdurmak için kendini feda eden karakterimiz Horizon Forbidden West’te Aloy’a yardım etmek için yeniden karşımıza çıkıyor.

Horizon Forbidden West Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri
Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri ve özelliklerini karşılamanız halinde eşsiz bir oyun serüvenine başlayabilirsiniz.

PlayStation 5 ve PlayStation 4 için tasarlanmış olan Horizon Forbidden West sistem gereksinimleri merak edilmektedir. Bu oyunu oynayabilmeniz için sistem gereksinimlerini açıklarken ilk olarak minimum özelliklerden ikinci olarak ise oyun deneyiminizi katlayarak maksimum performans almanızı sağlayacak gereksinimlerden bahsedeceğiz.

Horizon Forbidden West Sistem Gereksinimleri (Minimum)

 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
 • Bellek Özelliği (RAM): 8 GB
 • Ekran Kartı Özellikleri: Nvidia GeForce GTX 780 3 GB Ekran Kartı
 • Depolama Alanı: 100 GB
 • DirectX: Sürüm 12

Horizon Forbidden West Sistem Gereksinimleri (Tavsiye)

 • İşletim Sistemi: Windows 10 64-bit
 • Bellek Özelliği (RAM): 16 GB
 • Ekran Kartı Özellikleri: Nvidia GeForce GTX 1060 6 GB Ekran Kartı
 • Depolama Alanı: 100 GB
 • DirectX: Sürüm 12

Horizon Forbidden West Fiyatı

Horizon Forbidden West, PlayStation Store üzerinden satışa sunulmasının ardından uzun süredir merakla beklenen fiyatları belli oldu. Oyun fiyatlarının gittikçe arttığı bu günlerde Horizon Forbidden West’in ortalama bir fiyat skalası olduğunu söyleyebiliriz. Oyunun PS4 için sunulmuş olan standart sürümü 599,00 TL iken PS5 için sunulmuş olan standart sürüm 699,00 TL. Bu iki sürümde de standart olmaları nedeniyle yalnızca ana oyun bulunuyor.

Ekstra özelliklerin yer aldığı sürümünde ise standart pakete ek olarak oyun deneyimini arttıracak birçok özellik yer alıyor. Dijital Deluxe Sürüm olarak satışa sunulan bu seçenek ise 789,00 TL. Henüz yeni piyasaya sürülmüş bir oyun olması nedeniyle oldukça yüksek olduğu görülen fiyatlardan almak istemezseniz belirli dönemlerde yapılan oyun indirimlerini takip ederek Horizon Forbidden West’in etkileyici dünyasında yerinizi alabilirsiniz.

Seveceğiniz başka bir oyun: Vampyr Sistem Gereksinimleri

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir