Ne, Ne Değildir?

Doyasıya Bir Film Gecesi için Teleparty Nasıl Kullanılır?

Son yılların en çok kullanılan dijital eğlence platformu Netflix, sunduğu orijinal ya da dış yapımlarla sinemaseverlerin gözdesi olmayı başardı. Özellikle pandemi sürecinde getirilen kısıtlamalardan sonra sinemaların kapanması ve sosyal faaliyetlerin düzenlenememesi, dijital platformlar üzerinden farklı aktivitelerin doğuşuna vesile oldu.

Grup aktivitelerinden toplu halde sinemaya gitme keyfinin yaşanamaz hale geldiği dönemlerde online ortamlar çeşitli alternatiflerle ortaya çıkmaya başladı. Grup halinde sinemaya giderek ya da evlerde toplanarak izlenen filmlerin tadını arayan milyonlarca kullanıcı internet üzerinden buna bir çözüm aramaya koyuldu. Adı sonradan Teleparty olarak değişen Netflix Parti ise bu arayışın sonucunda ortaya çıktı. Peki doyasıya bir film gecesi için Teleparty nasıl kullanılır? Nasıl kullanıldığını görmeden önce dilerseniz ilk olarak Teleparty’i biraz daha yakından tanıyalım.

Teleparty Nedir?

teleparty nedir
Netflix Party, pandemi döneminin en çok kullanılan araçlarından biri oldu.

Netflix Party, pandemi sürecinin ortaya çıkardığı yeni nesil bir sosyal medya aracıdır. Milyonlarca kullanıcının kısıtlamalar döneminde eve kapanması nedeniyle yoğunluk kazanan online buluşmalar, dijital kanallar üzerinden yapılan aktivitelere de kapı araladı. Sosyal ortamlarda ile bir araya gelerek sinemaya gidemeyen arkadaş grupları, online olarak Netflix içeriklerini izlemek için buluşmaya ve eğlenmeye Netflix Party sayesinde başladı. Üstelik kısa sürede popülerlik kazanan uygulama, pandemi yasaklarının kaldırılmasında sonra da yoğun bir şekilde kullanılmaya devam etti.

Başlangıçta Netflix Party olarak çıkış yapan uygulama daha sonra yapılan isim değişikliği ile Teleparty adını aldı ve daha genel bir görünüm kazandı. Kullanıma açıldığından beri büyük ilgi gören uzantı, Google Chrome eklentisi olarak indirilip kurulabiliyor. Ayrıca kullanımı da oldukça basit olan uygulama, eş zamanlı film ve dizi izleme keyfini getirirken yazılı olarak sohbet etme olanağı da sunuyor. Bu özellik sayesinde programın kullanıcıları birbirleriyle izledikleri film hakkında sohbet edebiliyor.

Teleparty Nasıl Çalışıyor?

Teleparty eklentisi, Google Chrome üzerinden indirilerek rahatlıkla kullanılabiliyor. Uygulamanın indirilmesinden sonra Netflix hesabıyla giriş yapılarak isteğe göre içeriklerden herhangi biri açılıyor. Karşılıklı olarak birlikte izlemek üzere sözleştiğiniz dizi ya da filmi eş zamanlı olarak açabiliyor ve sağ köşede yer alan sohbet alanından film hakkında yorumlar yapabiliyorsunuz. Böylelikle gruba katılan ve aynı saatte aynı programı Teleparty üzerinden izleyenler ortak bir aktivite yapma şansını yakalayabiliyor.

Netflix Party, sosyal medyanın yeni aktivite alanlarından biri olarak kullanıcıların hayatına geri dönüşümsüz olarak girmiş durumda. Şimdiden çok sayıda kullanıma ulaşan uygulamanın Netflix gibi diğer dijital platformlara da yaygınlaşması çok uzun sürmeyecek gibi duruyor. Bu sayede sinemada paylaşılan keyifli anlar, online ortamlarda kolaylıkla yaşatılabiliyor.

Netflix Party Kurulumu

teleparty
Peki Teleparty nasıl kullanılır?

Kullanıma sunulduktan bir süre sonra adı Teleparty olarak değiştirilen Netflix Party eklentisi, kısa sürede dikkatleri üzerine çeken bir eş zamanlı dizi – film izleme uygulamasıdır. Uygulama Google Chrome üzerinden sağlandığı için de oldukça güvenli ve kullanışlı bir sisteme sahiptir. Netflix Party’nin kurulumu için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Netflix Party eklentisi, Google Chrome üzerinden erişilebilen bir uygulamadır.
  • İlk olarak uzantıyı Google Chrome üzerinden indirin.
  • İndirilen uzantıyı gerekli ayarlamaları yaparak aktif hale getirin.
  • Google Chrome üzerinden Teleparty eklentisinin kullanıma açılması için varsayılan seçeneğini uygulayın.

Eklentinin kurulumunu tamamladıktan sonra Netflix hesap bilgilerinizle uzantıya giriş yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Teleparty Eklentisinin Kullanımı

Netflix üzerinden dizi – film izlerken aynı zamanda etkileşim kurmaya da olanak tanıyan Netflix Party ya da Teleparty eklentisi, kurulumu gerçekleştirildikten sonra kolayca kullanılabilir. Eklenti üzerinden Netflix içeriklerine erişebilmek ve etkileşim kurabilmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

  • Teleparty eklentisini indirip kurulumunu tamamladıktan sonra Netflix ile bağlantısının gerçekleştirilmesi gerekir.
  • Bağlantınızı gerçekleştirmek için eklenti üzerinden Netflix hesap bilgilerinizi kullanarak giriş yapın.
  • Uzantı üzerinden beraber film izleyeceğiniz arkadaşlarınızla aktivitenizi paylaşmak için “Create a Netflix Party” başlığını tıklayarak açılan kısımda grubunuzu ve etkinliğinizi oluşturun.
  • Bütün grubun kontrolünü elinizde bulundurmak için “Only I have control” seçeneğini işaretleyin. Aksi durumda gruptaki herkes filmin durdurulması için işlem yapabilir.
  • Son olarak etkinliği başlatmak için “Start the Party” alanını tıklayın.
  • Bu kısımda URL’yi kopyalayıp grup arkadaşlarınıza iletebilirsiniz.

Netflix hesabının dışında Hulu, HBO ve Disney hesaplarınızdan da Teleparty uygulamasını kullanabilirsiniz.

Sonuç

Teleparty etkinliği, arkadaş grubunuzla beraber uzaktan film izleyebileceğiniz ve keyifle sohbet edebileceğiniz bir eklenti olarak pandemi sürecinde ortaya çıkmıştır. Yukarıdaki adımları takip ederek eklentiyi rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Arkadaşlarınızla Teleparty uygulamasını kullanarak, Netflix üzerinden bir çırpıda bitirebileceğiniz bir dizi önerisi: Archive 81

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir