Teknoloji

Humankind Oyun İncelemesi

Humankind Oyun İncelemesi

Amplitude Studios tarafından geliştirilen ve Sega tarafından yayınlanan yeni bir 4X video oyunu olan Humankind’ı Windows, MacOS ve Google Stadia platformlarında oynamak mümkün. Humankind normal şartlarda 2020 yılında piyasaya çıkacaktı fakat her sektörü etkilediği gibi oyun sektörü de COVID-19 salgınından etkilendi. Bu sebeple oyun 1 yıl gecikmeli olarak 17 Ağustos tarihinde yayınlandı. Humankind’ın Steam üzerindeki güncel fiyatı şu an için 299 TL.

İnsanlık tarihini yeniden yazmaya hazır mısınız? Humankind oyun incelemesi olan bu yazıda oyunun konusu, oynanışı, sistem gereksinimleri ve inceleme puanları gibi tüm bilgileri okuyabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

Humankind Nasıl Bir Konuya Sahip?

Humankind Nasıl Bir Konuya Sahip?
Humankind konusu itibariyle de oldukça merak ediliyor.

Humankind çeşitli çağlara uzanan tarihsel tarafı gerçekçi ve dolu bir oyun. Oyunun sloganından anlaşıldığı gibi çağlar boyu gelişmek, çağlar arasında atlamak ve tarihi baştan yazmak mümkün. Oyuna Neolitik çağda bir insan kabilesinin liderliğini üstlenerek başlıyoruz. Amacımız ölümsüz bir medeniyet kurarak dünya tarihini baştan yazmak.

Oyuna sıfırdan başlayarak, yeni bir yerleşim yerinde kaynakları biriktirip yapılar inşa etmemiz gerekiyor. Ayrıca oyunda ilerlemek için nefsimize hâkim olmamız ve kaynakları verimli kullanmamız da gerekli. Siz de Humankind’ı oynarken sınırlı kaynakları en doğru bir şekilde kullanarak ilerlemeli ve ileride karşılaşacağınız zorlukları minimuma indirmelisiniz. Oyunda bir yandan kaynakları toplarken öte yandan “fame” adı verilen puanları toplamanız gerekiyor. Ne kadar çok “fame” o kadar çok gelişme anlamına geliyor.

Tek bir hikâye olması oyunun eksi bir özelliği diyebiliriz. Zaten durağan gerçekleşen strateji oyunlarında birden fazla hikâye olması oyunu çok daha heyecanlı kılıyor. Maalesef Humankind’da farklı hikayeleri göremiyoruz, ileride belki eklenebilir. Fakat oyuna farklı medeniyetler ile başlayarak farklı ilerleyişlere de şahit olmanın mümkün. Yani Humankind tek düze bir senaryoya dayanmıyor. Oyunda bir medeniyette ilerlemenizi sağlayan taktikler bir başka medeniyette geçerli olmayacak. Yani her medeniyet seçimi oyunun farklı sonlarını sunacak.

Neolitik çağdan başlayıp günümüze kadar uzanan bir dönemi ele alması oyunun en ilgi çekici yönlerinden birisi. Oyunun en beğendiğimiz özellikleri arasında savaşlar, kültürel evrimler ve hikâye anlatımı bulunuyor. Oyunun savaş sisteminde AI (yapay zekâ) kontrolü olmadan, doğrudan birim hareketleri yapılabiliyor. Yani oyun severler için çok daha özgür bir alan bırakılmış durumda.

Hikâyenin kültürel evrim tarafına baktığımızda, oyuncuların tek bir medeniyet ile ilerlemek zorunda olmadığını görüyoruz. Oyunda 6 farklı tarihi çağ ve her çağa ait 10 farklı kültür bulunuyor. Bu da oyunculara büyük bir çeşitlilik sunmakta. Ayrıca seçtiğiniz her bir çağda farklı bir kültür ile oynama şansınız bulunuyor.

Örneğin Neolitik Çağ ile başladığınız bir oyunda bir sonraki çağda kendinizi Mısır Antik Uygarlığında bulabiliyorsunuz. Bu tamamen oyuncuya kalmış durumda. Ayrıca, bir çağdan başka bir çağa geçerken medeniyetinizi değiştirerek, bir önceki medeniyette sahip olduğunuz özellikleriniz duracak. Böylece gerçekten de tarihe ve tarihin akışına istediğiniz gibi yön verebileceksiniz.

Humankind Sistem Gereksinimleri

Humankind Sistem Gereksinimleri
Humankind, masraflı bir donanıma sahip değil.

İnsanlık tarihine bakış attığımız bir strateji oyunu olan Humankind, bakıldığında çok masraflı bir donanım gerektirmiyor. Oynamak isteyen hemen hemen herkes rahat bir şekilde oyunu oynayabilecek. İşte Humankind minimum sistem gereksinimleri:

 • Windows 7 64 Bit
 • Intel Core i5 (4. nesil) veya AMD FX-8300
 • 8 GB Ram
 • Nvidia GTX 770 veya AMD R9 290 ekran kartı
 • 25 GB depolama alanı

Humankind Oyun İnceleme Puanları

Humankind inceleme yasağının kalkması ile oyunun puanları yayınlanmaya başladı. Humankind inceleme puanlarının ortalaması Metacritic tarafından 80 puana sabitlenmiş durumda. Ayrıca yapılan 25 incelemeden 21 tanesi olumlu olurken 4 tanesi ise ortalama puan almış. Humankind oyunu inceleme puanları şu şekilde:

 • GamesRadar+ : 90 / 100
 • GameWatcher: 75/100
 • TheSixtAxis : 90 / 100
 • IGN : 70 / 100
 • IGN Portekiz : 90 / 100
 • PC Gamer : 71 / 100
 • PC Games : 80 / 100
 • PC Invasion : 75 / 100
 • Eurogamer Italya : 80 / 100
 • Game Star : 78 / 100
 • God is Geek : 80 / 100

Oynamanın çok zor olduğu oyunları öğrenmeye ne dersiniz? İşte size güzel bir liste: Dünyanın En Zor 10 Oyunu

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir