Kariyer

IELTS Sınavı Nedir? IELTS Sınav Ücreti Ne Kadar?

IELTS Sınavı Nedir? IELTS Sınav Ücreti Ne Kadar?

IELTS sınavı, ilk kez 1989 yılında uygulamaya geçen bir eğitim prosedürüdür. Farklı birçok kurumun tercih ettiği, uluslararası öneme sahip bir sınavdır. Hem akademik hem de genel IELTS olmak üzere iki türü bulunmaktadır. Çeşitli modüllerden ve puanlama sistemlerinden oluşur. Buna göre sınavın içeriği ve kullanılabilecek kurum da değişiklik gösterir.

Belirli bir standarda sahip olan IELTS, birçok işlem için kurum ve kuruluşların şart koştuğu sınavlar arasında yer almaktadır. Bu da farklı eğitimlerden geçmek isteyen ve mesleki kariyerinde ilerlemek isteyen bireylerin IELTS’e yönelmesine sebep olmaktadır.

Bugün, dünyanın birçok üniversitesi ya da mesleki kurumu yabancı dil seviyesinin ölçütü olarak IELTS tercih etmektedir. Biz de içeriğimizde IELTS sınavı hakkında tüm detayları inceliyoruz. 

IELTS Sınavı Nedir?

IELTS Sınavı Nedir?
Öncelikle “IELTS Sınavı Nedir?” sorusuna yanıt verelim!

IELTS sınavı nedir?” sorusu kariyerine yurt dışında devam etmek isteyenlerin merak ettiği başlıca konulardan biri. Kısaca ifade etmek gerekirse IELTS, İngilizce dil yeterliliğini tespit etmek için dünya çapında geçerli olan bir sınavdır. Cambridge Üniversitesi’nde başlayan bu sistemi, akademik kurumların birçoğu kabul etmektedir.

Genel amaçlı ve akademik olarak yapılan IELTS, bunlara göre farklı özelliklerden oluşur. İngilizce konuşulan bir ülkeye gitmek ve orada eğitim almak isteyen bireyler, akademik amaçlı IELTS sınavından yeterli puanı almalıdır.

IELTS’in genel amacı ise akademik olmayan herhangi bir çalışma alanı ya da staj programında dil yeterliliğini göstermektir. Göçmenlik için başvuru yapacak bireylerin de bu sınav türünü tercih etmesi gerekir. IELTS, dünyanın birçok ülkesinde kabul edilen bir sınavdır. Birçok kurum hem eğitim açısından hem de göçmenlik için bu sınavı şart koşmaktadır.

IELTS Modülleri

Sınavda; konuşma, yazma, okuma ve dinleme olmak üzere dört modül bulunmaktadır. Konuşma ve dinleme modülleri, sınav türüne göre değişmez. Fakat yazma ve okuma için aynı şey geçerli değildir. Akademik ve genel amaçlı IELTS’e göre farklı içeriklerden oluşur. Modüller, farklı bölümlere sahiptir.

Dinleme Modülü

Dinleme, 4 kısımdan oluşan bir modüldür. Toplam 40 dk sürer. Her bir bölümde 10, toplamda ise 40 soru vardır. Puanlama sistemi; her soruya karşılık 1 puan olacak şekildedir.

Okuma Modülü 

Sınavın okuma modülü, 3 bölümden oluşur. Süre, 60 dakika olacak şekilde belirlenmiştir. 40 sorudan oluşan bu kısımda puanlama, her soru için 1 puan olacak şekilde belirlenir. Akademik ve genel türe göre bu kısmın zorluğunda ve içeriğinde değişiklikler olur.

Yazma Modülü

Sınavın yazma modülü, 2 bölümden oluşur. İlk kısımda bir tablo verilir. Burada katılımcılar kendi cümlelerini kullanarak tamamlama yapar. Diğer değerlendirmede ise herhangi bir konu hakkında kompozisyon yazmak gerekir.

Konuşma Modülü

Son olarak IELTS sınavı kapsamında konuşma modülü de vardır. Burada sertifika sahibi olan IELTS uzmanıyla görüşme yapılması gerekir. Bölüm, yaklaşık olarak 15 dk sürer. Katılımcılar kendilerini tanıttıktan sonra verilen konu hakkındaki görüşlerini bildirir. Devamında uzman tarafından katılımcıya soru sorulur ve böylelikle bölüm sonlanır.

IELTS Sınavı Ne İşe Yarar?

IELTS Sınavı Ne İşe Yarar?
IELTS Sınavı Ne İşe Yarar? Gelin, birlikte inceleyelim.

IELTS sınavı ne işe yarar?”, katılım sağlayacakların merak ettiği sorular arasında yer almaktadır. Dünya çapında geçerliliği olan bu sınav, İngilizce dil yeterliliğini belirlemeye yarar. Bir ülkeye gidip orada yaşamak ya da eğitim görmek için birçok kurum IETLS şartı koşar.

Katılımcıların yeterli puanı almalarıyla, göçmenlik başvuruları ya da akademik kariyerinde ilerleme gerçekleşebilir. Sınavın geçerli olduğu ülkelerde üniversite okumak ya da orada yaşamak isteyen tüm kişiler IETLS’e girerek yeterli başarıyı göstermelidir.

IELTS Sınavı Ne Zaman?

IELTS sınavı ne zaman?” sorusu, katılmak isteyenlerin ilgilendiği konular arasında yer alır. Akademik ve genel türlere göre tarihler değişmektedir.

Akademik IELTS sınavı; Kasım, Aralık, Ocak ve Şubat aylarında olur. Yıllara göre günler değişse de ilgili kurum genel olarak şu tarihlerde sınavı yapar:

  • Kasım’ın 5., 10., 19. ve 26. günleri
  • Aralık’ın 3., 8., 10. ve 17. günleri
  • Ocak ayının 7., 14., 28. ve 29. günleri
  • Şubat ayının 4., 11., 16. ve 25. günleri

Genel IELTS de Kasım, Aralık, Ocak, Şubat aylarında olur. Detaylı tarihleri şöyle sıralamak mümkündür:

  • 10 ve 19 Kasım
  • 3 ve 17 Aralık
  • 7 ve 19 Ocak
  • 11 ve 25 Şubat

Bu tarihler yıllara göre farklı günlerden oluşabilmektedir. Fakat genel olarak aylar değişmez. Kurumun belirlediği merkezlerde sınava girmek mümkündür.

IELTS Sınavına Nasıl Girilir?

IELTS Sınavına Nasıl Girilir
“IELTS Sınavına Nasıl Girilir?” sorusuna da yanıt verdik!

IELTS sınavına nasıl girilir?”, başvuru yapacak kişilerin merak ettiği sorular arasındadır. Sınava, belirlenen merkezlerde kağıtla ya da bilgisayar üzerinden girmek mümkündür. Akademik ve genel türe göre de IELTS’e girme yöntemi değişebilmektedir.

Yalnızca IELTS akademik olmak üzere sınava evden online olarak da girmek mümkündür. Bunun için sabit bir internet bağlantısına sahip olmak yeterlidir.

Başvuru yaparken kimlik belgesiyle ya da pasaportla işlem yapmak gerekir. İlgili siteden kayıt oluşturduktan sonra kişiler girmek istedikleri sınav türünün modülünü seçer. Başvuru için yetkili kurum, İstanbul’da olan British Council’dir. Gerekli belgeleri sisteme yükledikten ve işlemleri tamamladıktan sonra da IELTS’e girmeye hak kazanır.

IELTS Sınavı Nerede Yapılıyor?

IELTS sınavı nerede yapılıyor?” sorusu, katılımcıların ilgilendiği noktalar arasında yer alıyor. Dünyanın birçok ülkesinde IELTS yapmak mümkündür. Türkiye’de ise 5 şehirde sınav vardır. Bu şehirler; Ankara, Antalya, İzmir, İstanbul ve Adana’dır.

IELTS sınavı, kurumların merkezlerinde ve online olarak da yapılmaktadır. Fakat online olan yalnızda akademik IELTS içindir.

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanılır?

IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanılır
IELTS Sınavına Nasıl Hazırlanılır diye merak edenler için de detayları anlattık!

IELTS sınavına nasıl hazırlanılır?”, konuyla ilgili önemli noktalar arasında yer alır. Öncelikle, sınavın içeriği tamamen İngilizcedir. Bu da katılımcılardan yüksek bir dil seviyesi beklendiğinin işaretidir.

Sınava katılacak kişilerin İngilizce seviyesini yükseltmesi gerekir. Kelime ve cümle bilgisinin geniş olması, IELTS’te oldukça önemlidir. Bunun için yabancı dilde kitap ve makale okumak fayda sağlar.

İngilizce için pratik yapmak oldukça önemlidir. Bunun için konuşma provaları yaparak heyecandan kurtulmak, katılımcılara yardım eder.

IELTS sınavının soruları hakkında bilgi sahibi olmak için iyi kaynakları araştırmak gerekir. Ayrıca dil uzmanından destek alarak bu alanda ilerlemek ve hazırlanmak da katılımcılara yardım eder.

İngilizce aksanlara hâkim olmak da IELTS sınavına hazırlanırken katılımcıların daha başarılı olmasına etki eder. Çünkü IELTS’te konuşma ve dinleme bölümleri vardır. Dolayısıyla farklı aksanlara aşina olmak, sınavda daha başarı olmaya destek olur.

IELTS Sınav Ücreti Ne Kadar?

IELTS sınav ücreti, katılımcıların araştırdığı noktalar arasında yer almaktadır. Tutar, bazı faktörlere göre değişiklik gösterebilir. Bunlar arasında hangi yöntemin kullanıldığı vardır. IELTS’e klasik olan kâğıt kalemle girmek bir seçenektir. Diğeri de bilgisayar üzerinden sınava erişim sağlamaktır.

Kağıt kalem kullanarak sınava girmenin ücreti 900 TL iken, bilgisayar üzerinden erişmenin tutarı 1000 TL’dir. Katılımcılar, kurumların sitelerinde yayınladığı tarihlerde başvuru yaparak IELTS ücretlerini ilgili hesaplara yatırırlar.

IELTS’e katılacak kişiler, başvuru ve ödeme işlemlerini tamamladıktan sonra diğer evrakları da teslim ederek sınava girmeye hak kazanır.

Dilerseniz “2023 ALES Konu Dağılımı” içeriğimizi de inceleyebilir, kariyerinizde işinize yarayacak tüm bilgileri sitemizi takip ederek öğrenebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir