Teknoloji

Instagram Dondurma Nasıl Yapılır?

Instagram Dondurma

Günümüzün en popüler sosyal medya uygulamaları arasında Instagram yer alıyor. Milyonlarca kullanıcısı bulunan Instagram, her yaştan kesime hitap ediyor. Özellikle de Facebook tarafından satın alınmasından sonra Instagram kullanıcı sayısı oldukça arttı. Bazı kullanıcılar ise çeşitli sebeplerden dolayı Instagram dondurma işlemini uygulamak istiyor. Peki, Instagram dondurma nasıl yapılır? Bu sorunun çok sık sorulmasının tek sebebi Instagram dondurmanın fazla karmaşık olması olabiliyor. Durum böyleyken biz de bu yazımızda Instagram dondurma işleminin nasıl yapıldığı hakkında önemli detayları açıklamak istedik.

Sosyal medya kullanıcıları çeşitli nedenlerden dolayı hesaplarını dondurmak isteyebiliyor. Bunun nedeni ise dondurulan hesapların daha sonra tekrar açılabilmesi. Instagram ise bu noktada milyarlarca kullanıcıyı barındırıyor. Bu kullanıcıların önemli bir kısmı Instagram dondurma işlemini gerçekleştirmek istiyor. Ancak, bu işlem için yeterli bilgiye sahip olmadıklarından hesaplarını geçici süreliğine donduramıyorlar.

Instagram Hesap Dondurma

Instagram hesap dondurma işlemi sayesinde hesaplarınızı kalıcı olarak silmeden geçici süreliğine kapatabilirsiniz. Daha sonra ise dilediğiniz zaman hesabınızı açabilir ve tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz. Instagram hesabınızı geçici olarak dondurduğunuzda fotoğraflarınız veya diğer paylaşımlarınız kaybolmamış oluyor. Bu nedenle sosyal medyaya ara vermek için hesabınızı geçici olarak dondurmak oldukça mantıklı. Instagram hesap dondurma işlemi için ise şu adımları izlemeniz gerekiyor:

 • Instagram adresinize bilgisayardan veya telefonunuzda yer alan mobil tarayıcılardan giriş yapın.
 • Sağ üst tarafta yer alan üç noktaya tıklayarak profili düzenleye tıklayın.
 • En aşağı sağ tarafta yer alan hesabımı geçici olarak kapat butonun tıklayın.
 • Karşınıza çıkan ekrandan uygun olanı seçerek şifrenizi tekrar girin.

Yukarıdaki adımları gerçekleştirdikten sonra hesabınızı geçici olarak kapatabilirsiniz.

Instagram Hesap Dondurma Linki Nedir?

Instagram Hesap Dondurma Linki Nedir
Hesap dondurmak için “Ayarlar” menüsü üzerinden işlemlere başlayabilirsiniz. Bunun yanında hesap dondurma linki de işlevseldir.

Instagram hesabınızı dondurmak için tek seçenek hesap ayarlarınızı giriş yapmak değil. Aynı zamanda, Instagram hesap dondurma linki ile de hesabınızı daha hızlı bir şekilde dondurabilirsiniz. Bu işlem için ise tek yapmanız  https://www.instagram.com/accounts/remove/request/temporary/ adresine gitmek. Linke tıkladıktan sonra hesabınızı kolay ve hızlı bir şekilde geçici olarak dondurabilirsiniz.

Instagramda Neden Hesap Dondurulur?

Sosyal medya hayatımızın büyük bir bölümünü kaplıyor. İstesek de istemesek de gün içerisinde yaptığımız birçok aktiviteyi paylaşma gereği duyuyoruz. Paylaşmasak bile diğer kişilerin neler yaptıklarını takip ediyoruz. Bu nedenlerden dolayı zaman zaman sosyal medyadan uzak kalma ihtiyacı hissedebiliyoruz. Özellikle de sınav dönemleri veya yoğun işlerin olduğu pek çok durumda Instagram gibi sosyal ağlar vaktimizin çoğunu kaplayabiliyor. Böyle dönemlerde ise hesabımızı silmek yerine geçici olarak kapatmayı tercih ediyoruz. Çünkü Instagram hesap dondurma işlemini gerçekleştirdikten sonra hesabımızı dilediğimiz zaman tekrar açabiliyoruz. Bu sayede fotoğraflarımız veya diğer paylaşım silinmemiş oluyor.

Instagram Hesap Silme

Çeşitli nedenlerden dolayı hesabınızı silmek isteyebilirsiniz. Ancak, çoğu zamanlarda bir anlık heves ile hesabımızı silmek isteyebiliyoruz. Bu konuda ise hesap silmek yerine hesap dondurma işlemi daha mantıklı olmaktadır. Çünkü anlık olarak karar verdikten sonra hem fotoğraflarımız hem de paylaşımlarımız kaybolacaktır. Daha sonra hesabınızı geriye almak istediğinizde ise alamayacaksınız. Bu nedenlerden dolayı Instagram hesap dondurma işlemi oldukça faydalı oluyor. Sosyal medyadan dönem dönem uzak kalmak isteyen kullanıcıların yardımına koşuyor. Instagram hesap dondurma işlemi sayesinde takipçileriniz ve paylaşımlarınız silinmiyor ve dilediğiniz zaman hesabınızı açabiliyorsunuz.

Instagram hesabınızı tümüyle kapatmak istiyorsanız, Instagram Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır? yazımızda ipuçlarını bulabilirsiniz.

Telefondan Instagram Dondurma Nasıl Yapılır?

Telefondan İnstagram Dondurma
Telefon üzerinden Instagram dondurmak oldukça basittir.

Günümüzde kullanımı oldukça yaygın olan ve pek çok kişinin hesabı bulunan sosyal medya uygulaması Instagram, kullanıcılara her türlü özelliği bir arada sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de Instagram hesabını geçici olarak dondurma özelliğidir. Hesabından bir süre belirli sebeplerden ötürü ayrı kalmak isteyen kişiler bu özelliği kullanabilmektedir. Hesap dondurma işlemi yapıldığında hesap istenildiği zaman geri açılabilmektedir. Dondurma işlemi hem bilgisayardan hem de akıllı telefonlardan yapılabilmektedir.

Telefondan Instagram dondurma nasıl yapılır? Bunu yapmak için öncelikle akıllı telefonlardaki tarayıcı kısmının açılması gerekmektedir. Daha sonra yapılacak aşamalar şu şekildedir:

 • Telefondaki herhangi bir internet tarayıcısı açılır
 • Tarayıcıdan instagram.com adresine gidilir.
 • Açılan sayfada Instagram kullanıcı adı ve şifresi girilerek Instagram hesabına giriş yapılır.
 • Profil simgesine tıklanıp, profil sayfası açılır.
 • En alt kısımda yer alan hesabımı geçici olarak kapat yazısının üzerine tıklanır.
 • Gelen ekranda hesabınızı neden dondurduğunuz sorulmaktadır. Buradan hesap dondurma nedeni seçilir.
 • Hesabın şifresi girilir.
 • Hesabı geçici olarak kapat yazısına tıklanır

Telefondan Instagram hesabı dondurma işlemleri bu kadar kolay ve zahmetsizdir. Bu işlemin daha kısa sürmesi için Instagram hesap dondurma linkleri de kullanılmaktadır.

Instagram Dondurma Süresi Ne Kadardır?

Instagram hesabı bulunan pek çok kullanıcı hesaplarında dondurma özelliğini kullanmaktadır. Instagram hesap dondurma işlemi yapan kişilerin merak ettiği konulardan bir tanesi de Instagram hesap dondurma işleminin süresinin ne kadar olduğudur. İnstagram hesapları geçici olarak dondurulduğunda bu dondurma işleminin herhangi bir süresi yoktur. Hesaplar kullanıcının istediği süre boyunca kapalı kalabilmektedir. Kısacası İnstagram bununla ilgili bir süre belirtmemiştir.

Hesaplarını iki kez üst üste dondurmak isteyen kullanıcılar için bu dondurma işlemleri için bir süre verilmiştir. Yani sık sık dondurma işlemi belirli bu süre geçmeden yapılamamaktadır. Instagram hesap dondurma işlemi ikinci kez yapılmak istendiğinde dondurma süresi 7 gün olarak belirlenmiştir. Yani iki dondurma işlemi arasında en az 1 hafta gibi bir sürenin geçmesi gerekmektedir.

Instagram Dondurulduktan Sonra Silinebilir mi?

İnstagram Dondurulduktan Sonra Silinebilir mi
İnstagram hesabınızı dondurduktan sonra silmeye karar verirseniz önce hesabınızı geri açmanız gerekir.

Instagram geçici dondurma işlemi yapıldığı zaman hesabın bilgileri her zaman korunmaktadır. Hesap istenildiği süreden sonra tekrar açıldığında bu bilgiler geri yüklenir ve hesap eski haline geri döner. Fakat uzunca bir süre dondurma işlemi yapılmış hesapların daha sonra kapanıp kapanmayacağı konusunda kullanıcılar merak içindedir.

Instagram hesap dondurma işlemi yapıldıktan sonra ne kadar süre geçerse geçsin hesap kapatılmamaktadır. Ancak hesap silme işlemi yapıldığı zaman Instagram hesapları tamamen kapatılmaktadır. Bunun dışındaki geçici dondurma işlemlerinde hesabın kaybolması gibi bir durum söz konusu değildir

Instagram Hesabı Dondurulduğunda Ne Olur?

İnstagramda geçiçi hesap dondurma işlemi yapıldıktan sonra hesap artık görünmez hale gelmektedir. Geçici olarak dondurulmuş hesap sahibine herhangi bir kişi ulaşamayacaktır. Profil aramalarında dondurulan hesabın ismi hiçbir şekilde çıkmayacaktır. Yani hesap tamamen kapatılmış gibi gözükecek fakat yeniden giriş yapılıp açıldığında tekrar aktifleşecek ve hesap sahipleri hesaplarını diledikleri gibi kullanabileceklerdir.

Instagram Hesabı Sildikten Sonra Bulunur mu?

instagram
Hesabınızı geri açmadığınız sürece aramalarda bulunmazsınız.

İnstagram hesap silme işlemi yapıldıktan sonra hesabın profil aramalarında bulunup bulunmayacağı da kullanıcılar arasında merak edilen bir konu olmuştur. Eğer hesap dondurma işlemi geçici olarak yapılmış ise hesap kapalı kaldığı sürece herhangi bir aramada görüntülenmemektedir. Hesap tekrar açıldığında hesap ismi bütün aramalarda bulunabilir. Ancak İnstagram hesabı kalıcı olarak silindiğinde hesap ismi hiçbir aramada sınırsız süre boyunca bulunmamaktadır.

Dondurulan İnstagram Hesabına Mesaj Gelir mi?

Geçici olarak dondurulmuş Instagram hesaplarında eskiden gelen  mesajlar silinmeden kalmaktadır. Dondurma işlemi yapılmadan önce mesajlaşılan bir hesap dondurulduğunda mesajlar karşı tarafta kalmaktadır. Sadece geçici olarak dondurulmuş hesabın profili silinmektedir. Geçici olarak dondurulmuş bir hesap eğer tamamen  kapatıldığında, mesajlar iki taraflı olarak silinecektir.

Hesabı dondurulmuş kişilere mesaj göndermek şöyle mümkündür. Bunun için geçmiş mesajlaşma metinlerinin durması gerekmektedir. Eğer geçmiş mesajlar silinmemiş ise buradan hesaba mesaj gönderilebilmektedir. Ancak bu mesajlar hesap tekrar aktif edilene kadar hesap sahibi tarafından görüntülenmemektedir. Hesap tekrar açıldığında bu mesajlar görünmektedir.

Instagram Hesabı Dondurunca Takip İstekleri Gider mi?

Instagram geçici dondurma işlemi yapıldığı zaman hesap ile ilgili hiçbir şey gözükmez. Yani hesap tamamen kapanmış gibidir. Hesap profil linkine tıklandığında kullanıcı bulunamadı diye bir uyarı gelir. Kısacası hesap dondurma işlemi boyunca görünmez bir durumdadır. Hesap dondurulduğu zaman takipçi istekleri kesinlikle gitmez. Bunun nedeni hesaba zaten girilmemesidir. Girilemeyen hesaba takipçi isteği göndermek de imkansızdır. Bu yüzden hesapla ilgili yapılan bu işlemler gözükmemektedir.

Instagram Dondurulduktan Sonra Ne Zaman Açılabilir?

instagram
Hesabınızı istediğiniz zaman geri açabilirsiniz.

Intagram hesap dondurma işlemi yapıldığı zaman hesabın ne kadar süre sonra açılacağı da bu işlemi yapmak isteyen kişiler tarafından araştırılan bir konudur. Instagram dondurma işlemi yapılan hesaplar hesap sahipleri tarafından istenildiği zaman açılabilmektedir. Bu konu ile ilgili herhangi bir süre verilmemiştir. Süre hesap sahibinin insiyatifindedir. Hesap istenildiği zaman açıldığında eski haline döndürülüp eskisi gibi kullanılabilmektedir.

Instagram Geçici Kapatılan Hesaplar Nasıl Açılır?

Instagram’da vakit geçiren kullanıcılar, bazı sebeplerden dolayı hesaplarını geçici olarak dondurmak isteyebilmektedir. Bu işlemden sonra kararını değiştirip hesaplarını yeniden açmak isteyen kullanıcılar ise çoğu zaman kullanıcı bulunamadı sorunu veya hatalı şifre sorunu gibi durumlar ile  karşılaşabilmektedir. Dondurulan Instagram hesabını yeniden açma hakkında yapılması gerekenler şu şekildedir:

 • Instagram hesabını yeniden açabilmek için hesap dondurma işlemi üzerinden en az 1 günün geçmesi gerekmektedir
 • Bu süre geçmeden hesaba giriş yapıldığında kullanıcılar pek çok hata ibaresi ile karşılaşabilmektedir. Bunun nedeni henüz hesap dondurma işlemler tamamlanmadan giriş işlemlerinin telefon sistemleri tarafından algılanamıyor olmasıdır.
 • Hesap dondurma işlemi üzerinden belirlenen süreler geçtikten sonra hesap kullanıcı adı şifresi girilerek dondurulan hesap açılabilmektedir.

Geçici kapatma işlemi yapılan hesapların açma işlemi bu kadar kolaydır. Süre konusuna dikkat edildiği taktirde herhangi bir sorun ile karşılaşmadan dondurulan Instagram hesabına giriş sağlanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Instagram dondurma sonrası takipçiler silinir mi?

Hayır, silinmez. Hesabınızı geri açtığınızda tüm takipçileriniz sizi hala takip ediyor olur.

Instagram hesabı dondurunca profil görünür mü?

Hesabınızı dondurduysanız profiliniz bir başkası tarafından görülmez.

Instagram'da dondurulan hesap nasıl anlaşılır?

Instagram hesabını donduran kişiler mesaj kutunuzda “Instagram Kullanıcısı” adıyla gözükmeye başlar. Ancak sizi engelleyen bir kişi de böyle gözükebilir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir