Seyahat

Sırbistan’a Giderken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sırbistan’a Giderken Nelere Dikkat Edilmelidir

Sırbistan, yasakların kalkmasıyla birlikte doğası ve özgün kültürü ile gezmeyi sevenlerin en çok tercih ettiği ülkelerin başında yer almaya başladı. Özellikle salgın döneminde aldığı önlemler ile sağlıklı bir ortam yaratmayı hedefleyen Sırbistan’ın bu açıdan da rağbet gördüğü düşünülmektedir. Aynı zamanda birçok ülke için vize şartını kalmış olmakla birlikte oldukça basit aşamalardan geçerek Sırbistan’a geçiş hakkı elde edebilirsiniz. Bütün bunlardan sonra “Sırbistan’a giderken nelere dikkat edilmelidir?” merak ediyorsanız, hazırladığımız yazıyı inceleyebilirsiniz.

Sırbistan’a Gitmek için Vize Gerekli Mi?

Sırbistan Cumhuriyeti, Balkanlar’da yer alan bir ülkedir. Ülkenin resmi dili Sırpça, para birimi ise dinardır. Covid-19 salgınından sonra ülkede birtakım yeni kural düzenlemeleri yapılmıştır. Bu nedenle ziyarete gitmeden önce belirlenen bu kuralların iyice takip edilmesi önemlidir. Kurallar, hem sizlerin sağlığı için önemli bir konudur hem de yabancı bir ülkede yasalara hâkim olmanızı sağlar.

Bununla birlikte Sırbistan’a gitmeden önce vize durumunu kontrol etmenizde de fayda bulunmaktadır. Sırbistan’ın vize şartları incelendiğinde birçok ülkeden vize istemediği anlaşılmaktadır. Türkiye’den de vize şartını kaldıran ülkeye gitmek için aşağıda belirtilen pasaportlardan birine sahip olmanız gerekir:

 1. Umumi (Bordo) Pasaport
 2. Hususi (Yeşil) Pasaport
 3. Hizmet (Gri) Pasaport
 4. Diplomatik (Siyah) Pasaport

Sırbistan’a Gitmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Sırbistan’a Gitmek İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?
Ülkeye giriş yapmak için yanınızda pasaportunuzun olması gerekmektedir. Ancak dikkat etmeniz gereken önemli kurallar da var.

Yurtdışına çıkarken her ülkenin belirlediği evrakları tamamlamakta fayda bulunmaktadır. Aksi takdirde evraklarınızdan herhangi birinin eksik olması durumunda yolda kalabilir ve belirlediğiniz ülkeye giriş yapma hakkınızı kaybedebilirsiniz. Türkiye için vize şartı bulunmayan Sırbistan’a girmek için de sizlerden belirli evraklar talep edilmektedir. İşte Sırbistan’a giriş yapmak için sizden beklenen evraklar aşağıdaki gibidir.

 • Sırbistan ve Türkiye arasında 12 Temmuz 2010 yılında bir vize anlaşması yapılmıştır. Bu bakımdan hangi pasaport olduğu fark etmeksizin sahip olduğunuz pasaportunuzun yanınızda olması gerekmektedir.
 • Sırbistan’da kalmak için belirlediğiniz otel rezervasyon bilgilerinizi yanınızda bulundurmanızda fayda bulunmaktadır. Ülkeye giriş yaparken herhangi bir sorun ile karşılaştığınızda bu belgeleri kullanabilirsiniz.
 • Pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerliliğinin olması gerekmektedir.
 • Pasaportunuzun son 2 sayfasında boşluk olmalıdır.
 • Sahip olduğunuz pasaport ile Sırbistan’da 90 gün kalma hakkınız bulunmaktadır.
 • Eğer 90 günü aşkın süre boyunca Sırbistan’da kalmak niyetindeyseniz, bu durumu Cumhuriyet Konsolosluğuna bildirmeniz gerekmektedir.

Sırbistan’da Bulunan Koronavirüs Önlemleri Nelerdir?

Sırbistan’da Bulunan Koronavirüs Önlemleri Nelerdir?
Pek çok ülkede olduğu gibi Sırbistan’da da koronavirüs için alınan önlemler bulunmaktadır.

Korona virüsün yaşamımıza girmesiyle birlikte birçok ülke halkının sağlığını koruyabilmek adına tedbirler almış bulunmaktadır. Tıpkı ülkemizde olduğu gibi Sırbistan’da da halka açık mekanların belirli bir çalışma saati ve uyulması gereken kurallar mevcuttur. Eğer sizler de bu süreçte Sırbistan’a gitmeyi planlıyorsanız korona virüs şartlarını incelemenizde fayda bulunmaktadır.

 • 14 Mayıs 2021 itibari ile Türkiye’de Covid19 aşısı olduğu saptanmış olan kişiler Sırbistan’a girebilme hakkını elde etmektedirler.
 • Covid-19 aşısı olan kişilerin korona testi yaptırmasına gerek bulunmamaktadır.
 • 18 yaşından küçük kimseler aileleri ile birlikte seyahat etmek şartı ile bu kuraldan yararlanma hakkına sahip olmaktadırlar.
 • Sırbistan’a giriş sırasında, telefonunuzda bulunan QR kod ile geçiş sağlayabilirsiniz.

Sırbistan’da Bulunan Koronavirüs Kuralları Nelerdir?

Sırbistan’da vaka sayılarını azaltmak amacıyla ülke çapında bir düzenlemeye gidilmiştir. Eğer bu süreçte Sırbistan’a gitmek istiyorsanız aşağıdaki kuralları incelemelisiniz.

 1. Market, sinema, tiyatro gibi kalabalık mekanlar ancak akşam 21.00 saatine kadar açık kalmaktadır.
 2. Restoranlar hizmetini paket servis olarak tamamlamakta ve mekân içinde müşteri kabul edilmemektedir.
 3. Alışveriş merkezi, kafe, bar gibi kalabalık ortamlar yeni bir düzenleme gelene kadar kapalı kalmaya devam edeceği belirlenmiştir.

Sırbistan’dan sonra güzel bir Gürcistan turuna ne dersiniz? O zaman mutlaka Gürcistan’a Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler yazımıza göz atın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir