Teknoloji

Instagram Kapatma İşlemi Nasıl Yapılır?

Instagram hesap kapatma

Günümüzde sosyal medyanın kullanımı eklenen yeni özellikler ile birlikte arttı. Sosyal mecralar, insanlar için dijital günlükler haline geldi. Farklı sosyal medyaların kullanım amaçları ve yoğunluğu değişiklik gösteriyor. Kişisel kullanıma uygun olan bu alanlardan kuşkusuz ki, göze en çok çarpanı Instagram. Ancak deyim yerindeyse sosyal medya detoksu yapmayı hedefleyen kullanıcılar, Instagram’a ara vermeyi tercih edebilmektedir. Bu noktada “Instagram kapatma işlemi nasıl yapılır?” sorusu akıllara gelmektedir.

Instagram Hesap Silme

Bazen sosyal medya ve günlük iletişim akışı, oldukça yorucu olabiliyor. Bununla savaşamayan ve uğraşmak istemeyen kişiler, Instagram kapatma yollarına başvuruyor. Instagram hesabınızı kalıcı olarak kapatabilirsiniz.

 1. Instagram hesap kapatma linkine tıklayın.
 2. Hesabınızı silme nedeninizi seçin.
 3. Akabinde Instagram hesabınızı kalıcı bir şekilde silebilirsiniz.
Tarayıcı üzerinden Instagram hesap dondurma aşamaları.

Instagram Hesap Dondurma

Instagram hesabını geçici olarak kapatmak, “hesap dondurmak” olarak adlandırılıyor. Hesabınızı dondurmanız, silmenizden farklı olarak istediğiniz zaman tekrar açabilmenize olana tanımaktadır.  Instagram hesabını geçici olarak bilgisayar üzerinden kapatmayı isterseniz, gerçekleştirmeniz gereken işlem adımları şunlardır:

 1. Instagram hesabınızı açın.
 2. Ana sayfada sağ üst köşede profil fotoğrafınıza tıklayın.
 3. Karşınıza çıkacak menüde Ayarlar‘ı seçin.
 4. Profili Düzenle kısmından sayfa içinde roll yaparak sağ alt köşede mavi renkli görebileceğiniz Hesabımı geçici olarak kapat seçeneğine tıklayın.

Instagram Kullanım Süresi Görüntüleme

Çoğu kullanıcı Instagram’ı fazla zaman harcadığı için kapatmaya yönelik adım atıyor. Esasında, Instagram’da günlük kaç saat zaman geçirdiğinizi görüntüleyebilmek mümkün. Bunun için mobil uygulama üzerinden yapmanız gerekenler:

 1. Instagram profilinize tıklayın.
 2. Sağ üst köşede yer alan sembolüne tıklayın.
 3. Hareketler menüsüne girin.
 4. Karşınıza çıkan Zaman seçeneğine tıklayın.

Bu işlem adımlarının ardından Instagram’da günlük olarak ortalama ne kadar vakit geçirdiğinizin bilgisine erişebilirsiniz. Dilerseniz alt kısımda yer alan gelişmiş ayarlarda zamanınızı yönetebilme seçeneklerinden de faydalanabilirsiniz.

Instagram guvenlik politikalari
Instagram kullanıcılarının güvenliğini arttırabilmek adına her zaman güvenlik politikalarına bağlı kalır.

Instagram Güvenlik Politikaları

Instagram’ı kullanan kesimler artış gösterdikçe, Instagram politikaları düzenlenmeye devam etti. Ve nihayetinde kapsamlı bir hal aldı. Bazı Instagram güvenlik politikaları şunlardır:

 • Zorbalık ve şiddet görüntüleri paylaşan ve yapan hesapların kısıtlanıyor.
 • Çıplaklık ve cinsellik temalı fotoğrafların sansürlenmeden paylaşılamıyor. Paylaşıldığı takdirde derhal kaldırılıyor. Paylaşımın istikrarlı şekilde tekrarlanması ise hesabın bloke edilmesine yol açıyor.
 • Instagram üzerinde self-harm denilen kendine zarar vermeye yönelik paylaşımlar çoğaldığında, paylaşım yapan hesaplara Instagram üzerinden uyarı gidiyor. Bu yararlı protokol sayesinde, kullanıcıların iyi olup olmadığı sorgulanmış oluyor.
 • Bir profil, birden fazla hesap tarafından şikayet edildiğinde, Instagram şikayet bildirimlerini inceliyor. Eğer haklı görürse hesabı bloke edebiliyor veya kısıtlayabiliyor. Tabii, bloke edilen hesabın Instagram’a geri dönüt verebilmesi mümkün.

Onlarca şikayet alan bir hesap ise, çok fazla sorgulanmadan kapatılabiliyor. Bu özellik, taciz ve zorbalık yapan hesapların kapatılması açısından olumlu. Diğer bir yandan, sanatını paylaşan birçok sanatçı, farklı görüşleri paylaşan kişiler tarafından engellenebiliyorlar. Instagram ise, bu kişiler tarafından yapılan şikayetleri işleme koyarak, sanatçıların hesaplarını kapatabiliyor. Sanatçıların hesaplarının kısıtlanmasına yönelik bir yeni özellik eklenmiş durumda. 2021 yılı itibari ile, kısıtlanan hesapların kısıtlamasını, kişisel hesaplar üzerinden kaldırmak mümkün olacak. Bu özellik ise henüz Türkiye’de aktif değil.

Facebook hesabınızı da kapatmayı istiyorsanız, “Facebook Hesabı Nasıl Kapatılır?” isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir