Seyahat

Gürcistan’a Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gürcistan’a Giderken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gürcistan, Güney Kafkasya’da yer alan bir ülkedir. Doğal güzellikleri ve imkanlarıyla göz dolduran bir ülke olan Gürcistan, eskiden Sovyet Rusya’ya bağlıydı. Sovyet Rusya’dan ayrıldıktan sonra birçok turistin ilgi odağı olmaya başladı. Bu noktada Gürcistan’a giderken dikkat edilmesi gerekenler, rotasını yurt dışına çevirmeyi düşünenleri araştırdığı bir konu.

Tarihi mekanları, alışveriş merkezleri ve gece hayatıyla Türklerin dikkatini çekmeyi başarıyor. Hem yakın olması hem de yaşamın rahat olması sebebiyle Türkler Gürcistan’ı sık sık ziyaret ediyor. Gelin Gürcistan’a giderken dikkat edilmesi gerekenlere beraber bakalım.

Gürcistan’a Gitmek için Pasaport Gerekli mi?

2011 yılında Türkiye ve Gürcistan’ın arasında imzaladığı anlaşma sonrası Türkiye vatandaşları bazı olanaklara sahip oldu. Anlaşmaya göre bir ülkenin vatandaşı, diğer ülkeye pasaportsuz şekilde giriş yapabiliyordu.

1 Eylül 2014 tarihinde Gürcistan’da yürürlüğe giren yasa sonrası turistler için işler biraz değişti. Bu yasaya göre yabancı ülke vatandaşları Gürcistan’da 180 gün içinde en fazla 90 gün kalabiliyordu. Son alınan karara göre Türk vatandaşları Gürcistan’da 1 yıl boyunca pasaportsuz ve vizesiz şekilde kalabiliyor. 2019 yılında alınan karar sonrası Gürcistan’a giriş yapabilmek için ise yeni kimliğe sahip olmak şart.

Gürcistan'a girerken dikkat edilmesi gerekenler
Gürcistan’a girmek için illa ki pasaporta ihtiyacınız yok. Güncel bilgilere göre Türk vatandaşları yeni kimlik kartı ile de giriş yapabilmektedir.

Gürcistan’a Nasıl Gidilir ve Giderken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Biz Türkler için Gürcistan’ın en çok tercih edilen şehirlerinden biri Batum. Batum’a ilginin bu kadar fazla olmasının sebebi Sarp Sınır Kapısı’na çok yakın olması. Batum, Karadeniz’e kıyısı olması ve gezilecek birçok tarihi yere sahip olmasıyla ünlü bir şehir. Vizesiz ve pasaportsuz giriş yapılabildiği için biz Türklerin sık sık gezmek için bile Batum’u ziyaret ettiği biliniyor. Kur farkı nedeniyle Türkiye’nin gelişmiş şehirlerine kıyasla, genel olarak daha uygun bir şehir olduğunu da söyleyebiliriz. Günümüzde Gürcistan’a giderken dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Öncelikle Gürcistan’a giriş yapabilmek için yeni bir kimlik kartına sahip olmak gerekiyor.
 • Gürcistan’ı ziyaret edebilmek için Covid PCR test sonucunun negatif olması gerekiyor. Türkiye için sadece negatif test sonucu gerekirken bazı ülkeler için aşı raporu isteniyor.
 • 1 Şubat 2021’e kadar bazı uçuş kısıtlamaları getiren Gürcistan’a artık uçuş yapılabiliyor. Uçağa binen kişiler, yanında 30.000 Lari’ye denk gelen para taşıyorsa bu parayı gümrük yetkililerine beyan etmek zorunda. Aksi taktirde paraya el konuluyor.
 • 18 yaşından küçük kişilerin yanında ebeveyni yoksa anne-babasının noter onaylı izni gerekiyor.
 • Gürcistan’a sınır kapısından araçla geçiş yapmak isteyen kişilerin araçlarının kendi üstüne kayıtlı olması gerekiyor. Araç kişinin üstüne değilse araç sahibinden vekaletname alması şartı bulunuyor.
 • Geçiş için sadece kimlik kartı şartı bulunsa da kimliği çaldırma veya kaybetme ihtimaline karşı önlem alınmasını öneriyoruz. Ek olarak öğrenci belgesi, sürücü belgesi gibi belgeler de götürülebilir.
 • Gürcistan’a girildiğinde “Giriş Çıkış Formu” adı altında bir belge veriliyor. Bu belgeyi kaybetmemek ve çıkış işlemlerinde sınır görevlilerine göstermek gerekiyor.
 • Gürcistan dışındaki yerlerden Abhazya veya Güney Osetya’ya gidilmesi durumunda, pasaport üzerinde bu ülkelere girildiğini belirten mühür varsa, para veya hapis cezası uygulanabiliyor.
 • Gürcistan’a otobüs ya da dolmuş kullanılarak da gidilebiliyor. Bunun için Rize ve Artvin’den Batum istikametine giden araç seferleri düzenleniyor.
 • Son olarak onay, vekaletname gibi belgelerin mümkünse Gürcüce değilse İngilizce olması gerekiyor. Türkçe belgeler geçerli sayılmıyor.

Gürcistan’a Gitmek için Gerekli Evraklar

Gürcistan’a girerken sahip olmanız gereken belgeler şunlardır:

 • Araçla gidilecekse araç ruhsatı ve ehliyet,
 • Kimlik (yoksa pasaport),
 • Sınır kapısında verilen giriş çıkış formu,
 • Araçla giriş için zorunlu araç sigortası,
 • Yurt dışı harç pulu, (Giriş çıkış formunu doldurup 50 lira verilmesi halinde alınabiliyor.)
 • Negatif sonuçlu PCR testi.

Rotanızı Gürcistan’a çevirmeye karar verdiyseniz, Gürcistan Gezi Rehberi başlıklı yazıdan Tiflis hakkında daha detaylı bilgilere erişebilirsiniz.

Shares:

1 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir