Sinema

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri

Psikolojik bağlamda adeta bir çöküşü merkeze alan intihar filmleri, izleyicilerine karanlık bir atmosfer sunmayı hedefler. Edebiyat dalından fazla miktarda beslenen intihar konulu filmlerin temelinde, yazı unsurlarının perspektifinde şekillenen temaları beyaz perdeye yansıtmak vardır. Etik ve duygusal noktada olumsuz duyguları konu edinen yapıtlar, karanlık atmosferden yararlanarak karamsar mekanları tekrar oluşturmayı hedefler.

Ters köşe filmler ilginizi çekiyorsa bu yazımıza da göz atabilirsiniz!

Karamsar bir atmosfere sahip olan intihar temalı filmlerin ortak özelliği ise izleyicilerin olay, mekan ve karakterle kurduğu bağ olarak karşımıza çıkar. Bu ortak nokta neticesinde intihar filmleri izleyicisi sinema perdesine dışarıdan bir bakış açısıyla değil duygusal perspektifte iletişim kurarak bakar. Bir nevi çekim atmosferi olarak da nitelendirilen bu iletişim, söz konusu yapımları adeta yaşıyormuş hissiyatına kapılmamızı sağlar.

İntihar Filmlerinde Öne Çıkan Unsurlar

Kasvetli bir hava ile anılan intihar filmleri genellikle karakteri bu karara iten sebepleri konu edinmeyi hedefler. Bireysel bağlamda şekillenen bu duygular takıntılı unsurlar, travmalar, bunalım ve depresyon gibi temalarla karşımıza çıkar. Bunun yanında ihanet ve entrika gibi kaos yaratan olaylara da değinen intihar filmleri, bu temalar çevresinde senaryonun karamsar bir havaya bürünmesini amaçlar.

Konunun işleniş şekli ve seçilen temalar haricinde intihar filmlerinin bir diğer önemli özelliği ise olayın geçtiği mekanlarda kullanılan görsel unsurlardır. Işıklandırma noktasında koyu ve kasvetli tonlar kullanmaya özen gösteren intihar yapıtları yalnızca konusu yönüyle değil görsel açıdan da izleyicilerine karamsar bir hava sunar.

Karanlık Duyguların Beyaz Perdeye Yansıması: İntihar Temalı 20 Film

Gerilim ve bunalımın dorukta olduğu intihar filmleri, değindikleri konular bakımından genel olarak vahşet ve şiddet gibi noktalarda pek yoksun olmasıyla korku tarzından ayrı bir kategoride değerlendirilir. Bununla birlikte karamsar atmosfer sahip olan intihar konulu filmler gerilim duygusunu korku temasıyla değil karakterin yaşadığı depresyon ile hissettirmeyi hedefler. İntihar temalı yapıtlar söz konusu olduğunda karakterleri ve olay örgüsü ile akıllara gelen 20 yapıtı sizler için derledik. İşte, karanlık duyguları beyaz perdede izleyebileceğiniz 20 intihar filmi!

Duvara Karşı

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Duvara Karşı

Fatih Akın’ın kaleme aldığı ve yönettiği Duvara Karşı, hayattan vazgeçmiş 2 karakter olan Cahit ve Sibel’in ortak yaşamlarını konu ediniyor. Cahit, kendisini uyuşturucuya vermiş ve hayata karşı umutsuz olan bir karakterdir. Geçirdiği bir kaza sonrasında yatırıldığı psikiyatri kliniğinde, aile baskısı sonucunda intihara kalkışan Sibel ile tanışır. İkili formalite bir evlilik yapmaya karar verir. Evlilikleri boyunca yalnızca ev arkadaşı olacak ve birbirinden bağımsız bir hayat süreceklerdir. Fakat zamanla birbirlerine karşı duydukları tutku ve aşk, onları geri dönüşü olmayan bir yola itecektir.

Saatler

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Saatler

Michael Cunningham’ın “Saatler” romanından uyarlanan aynı isimli film; okuyucu, yazar ve karakter çözümlemesini 3 farklı zaman diliminde, 3 farklı kadın karakter üzerinden ele alır. Virginia Wollf’un kaleme aldığı Mrs Dalloway ekseninde şekillenen yapım; karakterlerin yaşam tarzı, tercihleri ve mücadelelerini ortak bir paydada birleştirmeyi hedefler. Bu paydanın temel eksenleri ise yazı ve intihardır. Nicole Kidman’’ın En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar ödülü kazandığı film, bu ödel haricinde 8 dalda daha Oscar adayı olmuştur.

Yedinci Kıta

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Yedinci Kıta

1989 Avusturya yapımı olan Yedinci Kıta, bireylerin rutin ve yozlaşan hayatlarının getirdiği bunalımı konu ediniyor. Senarist ve yönetmen koltuğunda Michael Haneke’nin oturduğu film, normal ve rutin bir yaşama sahip olan Anna ve George karakterlerinin hayattan uzaklaşmalarını aşama aşama beyaz perdeye yansıtıyor. Çiftin çocukları olan Evi, anne ve babasının ilgisizliği sonucunda kör taklidi yaparak dikkat çekmeye çalışır. Bunu fark eden Anna ve George, anlamsız ve rutin yaşamlarını sonlandırmak için eve kapanmaya başlar. Çift bu süreçte anılarını da yok etmeyi hedefler.

Bilek Kesenler: Bir Aşk Hikâyesi

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Bilek Kesenler: Bir Aşk Hİkayesi

Aşk acısı ölümle sonuçlanabilir mi? Yönetmenliğini ve senaristliğini Goran Dukic’in yaptığı Bilek Kesenler, karamsar temasının yanında içerisinde fantastik öğelere ve ironiye de yer verir. Sevgilisi Desiree’den yeni ayrılan Zia, yaşadığı aşk acısını dindirmek için intihar eder. Fakat bir kurtuluş olarak gördüğü intihar onu kendisi gibi intihar edenlerin yer aldığı yeni bir evrene götürecektir. Acılarıyla bu evrene sıkışan Zia, Desiree’nin de öldüğünü öğrendikten sonra hapsolduğu bu evrende eski sevgilisini aramaya başlar. Zia’ya bu yolculuğunda kendisi gibi intihar eden otostopçu ve şarkıcı karakterler eşlik eder. Kasvetin hüküm sürdüğü bu evrende Zia gerçek tek aşkı olan Desiree’yi bulabilecek midir?

Veronika Ölmek İstiyor

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Veronika Ölmek İstiyor

Paulo Coelho’nun aynı isimli romanından uyarlanan 2009 yapımı Veronika Ölmek İstiyor filminin yönetmen koltuğunda Emily Young, senarist koltuğunda ise Larry Gross ve Roberta Hanley oturuyor. Yapım, 20’li yaşlarında olan Veronika’nın yaşamın tekdüzeliğinden sıkılması ve hayattan gerekli doyumu aldığını düşünerek intihar etmesini konu ediniyor. Başarısızlıkla sonuçlanan bu intihar girişimi sonrasında akıl hastanesine yatırılan Veronika, hayatı yeniden keşfetmeye ve hayata yeni duygularla farklı bir pencereden bakmaya başlar.

Masumiyetin İntiharı

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Masumiyetin İntiharı

Sofia Coppola’nın yönetmenliğini ve senaristliğini yaptığı ilk film olan Masumiyetin İntiharı, 70’lerin Amerika’sında geçen dikkat çekici bir yapıttır. Ergenliğe adım atan 5 kız kardeşin cinsel kimliklerini keşfetmesini konu edinen Masumiyetin İntiharı, kız kardeşlerden birinin intihar etmesi ile gizemli bir hal alır. Katolik inancı ile şekillenen baskıcı aile yapısını ve bu ortamda cinsel kimliklerini edinmeye alışan 5 genç kızın yaşadıkları olayları beyaz perdeye yansıtan yapım, döneminde birçok ödüle layık görülmüştür.

Sessizlik

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Sessizlik

Kore sinemasının çarpıcı filmlerinden biri olan Sessizlik, adalet arayışını çocuk istismarı ve pedofili üzerinden keskin bir dille anlatır. Bazı sahneleri ile izleyicilerini dehşete düşüren ve oldukça etkileyen filmin yöneten ve senarist koltuğunda Hwang Dong-Hyuk, oturuyor. Filmin konusu işitme engelli öğrencilerin yer aldığı bir okula yeni atanan resim öğretmeni Kang In-Ho’nun okuldaki istismar ve şiddeti fark etmesine dayanıyor. Tesadüfen tanıştığı İnsan Haklarını Koruma Merkezi’nde çalışan Seo Yoo-jin ile şiddete ve istismara uğrayan 3 öğrencinin haklarını aramaya başlayan Kang In-Ho, bu süreçte umutsuzluk ve adaletsizlikle yüzleşir.

Şiddet Güzeli

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Şiddet Güzeli

Beyaz perdenin en çok ses getiren filmleri arasında yer alan Şiddet Güzeli, ekonomik kriz sonrasında ahlaken yozlaşan bir yapıyı eleştiriyor. 11 yaşındaki kızlarının doğum günündeki intiharını sessizlikle kabullenen ailenin, bu kabullenişinin ardındaki sıralarını konu edinen Şiddet Güzeli’nin yönetmeliğini ve senaristliğini Alexandros Avranas yapıyor.

Siyah Kuğu

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Siyah Kuğu

Natalie Portman’ın eşsiz performansını izleyebileceğiniz Siyah Kuğu, Darren Aronofsky’nin yönettiği karamsarlığın boy gösterdiği bir psikolojik gerilim filmidir. Gerçek yaşam öyküsüne dayanan film, iki balerinin Siyah Kuğu ve Beyaz Kuğu rollerini canlandırmada girdiği rekabeti konu ediniyor. Bu rolü almak için rekabet eden iki balerinden biri olan Nina, süreç içerisinde alışık olmadığı ruh hali ve hiç keşfetmediği karanlık yönleriyle yüzleşiyor.

İntihar Odası

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
İntihar Odası

Jan Komasa tarafından kaleme alınan ve yönetilen İntihar Odası, bir gencin sona doğru sürüklenen yaşamını konu ediniyor. Lise öğrencisi olan Dominik, her açıdan iyi bir hayata sahiptir. Fakat bilgisayar ortamında yer alan İntihar Odası ile tanışması sonucunda hayatı tepe taklak olmaya ve sahip olduklarını kaybetmeye başlayacaktır.

İlgi Manyağı

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
İlgi Manyağı

Fark edilmek isteyen bir insan neleri göze alabilir? İlgi Manyağı, sevgilisinin iş ortamında elde ettiği başarıları kıskanan bir kadının dikkat çekmek için ne kadar ileriye gidebileceğini gözler önüne seriyor. Signe kendisinden daha başarılı olan sevgilisi Thomas’ın yaşamını gölgede bırakmak için sağlığını derinden etkileyecek ve onu ölüme kadar sürükleyecek tehlikeli bir planı uygulamaya başlıyor. Oldukça dikkat çeken İlgi Manyağı’nın senarist ve yönetmen koltuğunda Kristoffer Borgli oturuyor.

Ölü Ozanlar Derneği

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Ölü Ozanlar Derneği

Tom Schulman yazdığı, Peter Weir’in yönettiği Ölü Ozanlar Derneği, öğrencilerin, kalıplara sıkıştıran bir okula yeni atanan İngilizce öğretmeni John Keating’in başlattığı değişim dönemini konu alıyor. Akademik açıdan oldukça gelişmiş olan bu okul baskıcı ve geleneksel yöntemler ile öğrencilerini köreltmektedir. Keating bu anlayışa karşı çıkarak öğrencilerine yeni bir yol çiz fakat bu durum okul yönetimi tarafından fark edilince uzaklaştırılmaya çalışılır. Bu sefer mücadele etme sırası öğrencilerdedir. Ölü Ozanlar Derneği Tom Schulman’a En İyi Senaryo ödülünü getiren etkileyici bir yapıttır.

Çöküş

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Çöküş

Bir biyografi filmi olan Çöküş,  teslimiyeti kabul etmeyen Adolf Hitler’in ölümünden önceki kısa bir zamanı konu edinir. Bernd Eichinger tarafından kaleme alınan filmin yöneten koltuğunda ise Oliver Hirschbiegel oturuyor. Film Hitler’in sekreteri Traudl Junge’nin anlatımıyla beyaz perdeye yansıyor.

Aklım Karıştı

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Aklım Karıştı

Winona Ryder ve Angelina Jolie gibi isimler yer aldığı Aklım Karıştı, alkol komasına girdikten sonra hastaneye yatırılan Susanna’yı konu ediniyor. Kendi isteğiyle tedavi görmeye başlayan Susanna,  18 ay süren tedavi sürecinde hayata farklı bir pencereden bakmayı öğreniyor. Film, hastanede yer alan diğer karakterler üzerinden farklı psikolojik durumlara da değiniyor.

Anayurt Oteli

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Anayurt Oteli

Yusuf Atılgan’ın aynı isimli kitabından uyarlanan Anayurt Oteli, Anadolu’daki bir kasabada otel kâtipliği yapan Zebercet’in fırtınalı ruhsal durumuna ve iç dünyasına değinir. Bu durumu dizginlemeye çalışan karakter kendisini daha farklı olaylar içerisinde bulur. Yönetmenliğini Ömer Kavur’un yaptığı Anayurt Oteli’nde otel kâtibi Zebercet’i Macit Koper canlandırıyor.

Dualar Bobby İçin

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Dualar Bobby İçin

Gerçek hayat hikâyesinden esinlenerek beyaz perdede yer edinen Dualar Bobby İçin filmi, katı bir Hristiyan ailenin, eşcinsel çocuklarıyla iletişim sürecini konu ediniyor. Film cemaat ve ailesinin katı görüşleri ve homofobik yaklaşımları yüzünden intihar eden Bobby Griffith’in anısına uyarlanmıştır. Russell Mulcahy’ın yönetmenliğini yaptığı film izleyicilerine unutulmaz mesajlar ve çarpıcı bir ders veriyor.

Sıradan İnsanlar

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Sıradan İnsanlar

Oğullarını bir kazada kaybeden ailenin yaşadığı yıkımı ve bu kayıptan dolayı yaşanan sorumluluk duygusunu konu edinen Sıradan İnsanlar filmi, karakterlerin psikiyatri sürecine değinir. Yaşama yalnızca bu süreç sayesinde tutunan aile yaşadıkları zor günlerin ağırlığını ve getirdiği bunalımı derinden hissediyor 1980 yapımı dram filminin yönetmenliğini Robert Redford, senaristliğini ise Alvin Sargent yapıyor.

Keşif

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Keşif

Bir keşfin getirdiği kaosu konu edinen Keşif, ölümden sonra da bir yaşamın olduğunun bilimsel açıdan kanıtlanması ile gerçekleşen toplu intiharları konu ediniyor. Çok sayıda insanın ölümden sonraki evrene varmak için intihar etmesi ile hayatta kalanlar arasında keskin bir kaos yaşanmaktadır. Bu kaos sırasında bir aşk doğar. Robert Redford, Rooney Mara ve Jason Segel gibi isimlerin rol aldığı Keşif’in yönetmenliğini ise Charlie McDowell yapmıştır.

Bir İntihar

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
Bir İntihar

Türk sinemasında alışık olmadığımız bir anlatımla karşımıza çıkan Bir İntihar, ölmek isteyen bir erkek ve kendisini öldürmesini isteyen bir kadın karakteri konu ediniyor. Ölümünün her detayını planlayan erkek için gerekli olan tek şey bu ölümün gerçekleşmesidir. Fakat bu durum kadının vereceği karara bağlıdır. Can Gürzap ve Asuman Tuğberk gibi isimlerin rol aldığı 1973 yapımı filmin yönetmen koltuğunda Metin Erksan oturuyor.

İçimdeki Deniz

Karanlık Atmosfere Sahip İntihar Filmleri
İçimdeki Deniz

Sıklıkla tartışılan bir konu olan ötenaziyi konu edinen İçimdeki Deniz, 30 senedir yatağa bağlı yaşam süren ve hayata sadece deniz manzaralı bir pencere ile bağlı olan bir adamın hikâyesini anlatıyor. Javier Bardem’in rol aldığı içimdeki deniz, felçli bir adamın kurtuluş hikâyesini beyaz perdeye yansıtır. Yapımın yönetmen koltuğunda Alejandro Amenábar oturuyor.

Bir solukta izleyeceğiniz intihar filmleri izleyiciye yapımın temasına uygun olarak karamsar bir enerjinin iletilmesi haricinde gizem duygusu da aşılar. Böylelikle intihar filmlerini izlerken ne tamamen karamsarlığa kapılıp yapımdan kopabilirsiniz ne de yalnızca gizem duygusunun peşine düşüp karakterin bunalımından uzaklaşabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir