TeknolojiGündem

iOS 15 iPhone 7’yi Destekleyecek mi?

ios 15 iphone 7'yi destekleyecek mi

Apple geçtiğimiz aylarda WWDC 21 etkinliği ile iOS 15 güncellemesini kullanıcılarına sundu. Kendi müşterilerinin deneyimini iyileştirmeyi hedeflediği bu güncelleme ile birlikte pek çok yeni özellik de geliyor. Tabii insanlar tüm bu özellikleri öğrenmeden önce telefonlarının bu güncellemeyi destekleyip desteklemediğini öğrenmek istiyor. Örneğin “iOS 15 iPhone 7’yi destekleyecek mi?” diye sorabilirsiniz. Biz de bu yazımızda önce yeni güncelleme ile gelen özelliklere bakacağız sonra da bu güncellemenin desteklediği telefonların bir listesini sunacağız.

iOS 15 ile Gelen Yenilikler

Apple cihazlar için geliştirilmiş olan iOS 15, geçtiğimiz sene geliştirilmiş olan iOS 14 güncellemesinin birtakım eksikliklerini tamamlamaya çalışan bir işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. iOS 14, kullanıcılarını çok memnun edemediği için iOS 15 çok daha fazla bir merakla bekleniyordu. Birazdan yazacağımız özelliklere baktığımızda bu bekleyişin ödülü fazlasıyla alınmış gibi duruyor. iOS 15 ile birlikte Apple cihazlara gelen bazı yeni özellikleri şöyle sıralayabiliriz:

 • Mesajlar ve Memoji
 • FaceTime
 • Odak Modu
 • Harita
 • Bildirimler
 • Canlı Metin
 • Safari

Mesajlar ve Memoji

mesajlar ve memoji
iOS 15 mesajlar ve memoji özelliği

Önceki güncellemelerden farklı olarak sizinle paylaşılmış olan bağlantıları, fotoğrafları ve bunun gibi içerikleri görebilmeniz adına mesajlar uygulamasına Sizinle Paylaşılanlar isimli bir sekme eklendi. Bu paylaşımları mesajlar uygulamasına girmeden de görebilir ve kolayca uygulamaya giriş yapmadan yanıtlayabilirsiniz. Buna ek olarak da mesajlar uygulamasından size gelmiş olan fotoğrafları ve görselleri kolaj olarak görüntüleyebilirsiniz.

Memojiler oldukça sık kullanılan bir özellik. Bundan dolayı daha farklı ve şık görünümler de kullanıcıların istekleri arasında yer alıyordu. iOS 15 ile birlikte artık memojilerin daha şık görünmesi adına onlara yeni kıyafetler seçebiliyorsunuz. Burada seçebileceğiniz birbirinden farklı kıyafetler ve aksesuarlar arasından sizi en çok yansıtanı seçerek kullanmaya başlayabilirsiniz.

FaceTime

facetime
iOS 15 facetime özelliği

FaceTime yine kullanıcılar tarafından oldukça sevilen ve kullanılan bir özellik. iOS 15 ile birlikte artık FaceTime özelliğini kullanırken aynı zamanda SharePlay ile birlikte ekranınızı da karşınızdaki kişiyle eş zamanlı olarak paylaşabileceksiniz. Bu özellik size sevdiğiniz insanlarla birlikte müzik videoları veya dizi film izlemenizi sağlayacak. Yine merak ettiğiniz ve göstermek istediğiniz diğer şeylere de sevdiğiniz insanlarla birlikte göz atabileceksiniz.

Uzamsal ses teknolojisi ile birlikte FaceTime kullanarak yaptığınız grup görüşmeleri de daha doğal oluyor. Bu özellik sayesinde konuştuğunuz kişilerden gelen sesler, onları ekranınızın neresinde konumlandırırsanız oradan gelecek ve bu yaptığınız konuşmaların daha gerçekçi algılanmasına sebep olacak. Bir başka özellik de FaceTime için kullanılabilecek portre modu oldu. Bu özellik yaptığınız görüşmelerde arka planınızı bulanıklaştırarak odak noktasının sizde toplanmasını sağlayacak.

Odak Modu

odak
iOS 15 odak modu özelliği

Bazen cihaza gelen bütün bildirimleri almak istemediğimiz zamanlar olmuştur. Bunun için geliştirilmiş bir rahatsız etme modu bulunmakta. Ancak kullanıcılar bu modu kullanırken bile bazı bildirimlerinden yine haberdar olmak istiyorlardı. Odak modu da işte bunun için tasarlandı. iOS 15 ile birlikte kullanılmaya başlanacak odak modu kullanıcıların istedikleri bildirimleri alabilmelerini sağlıyor. Hazır bulunan odak modlarından birini seçerek ya da kendiniz bir odak modu tasarlayarak hangi bildirimleri, mesajları ya da aramaları alabileceğinizi ayarlayabilirsiniz.

Bu süreçte sizinle bağlantısı bulunan kişiler de bu durumdan haberdar oluyorlar. Kendi seçtiğiniz odak modunu aktif hale getirdiğinizde bu durum otomatik olarak Mesajlar uygulamasında görüntülenebiliyor. Her halükârda acil mesajlar için de ulaşılabilir olmaya devam ediyorsunuz.

Harita

harita
iOS 15 harita özelliği

iOS 15 ile birlikte harita uygulaması da güncellendi ve yeni bir görünüm kazanmış oldu. Sürücü koltuğundaysanız, artık çok daha fazla bilgiye çok daha az tıklama ile ulaşabiliyorsunuz. Eğer bir yaya iseniz de toplu taşıma saatlerini ve durak bilgilerini görebileceğiniz bir toplu taşıma uyumuna sahip oluyorsunuz. Herhangi bir yere yürümek istediğinizde de alacağınız yol tarifleri daha ayrıntılı bir hale gelmiş durumda.

Bildirimler

bildirimler
iOS 15 ve yeni bildirimler

Bildirimler de iOS 15 ile birlikte yeni bir görünüme kavuşan sekmeler arasında yer alıyor. Uygulama simgelerini ve kullandığınız kişi fotoğrafları bu sekmede daha büyük bir şekilde görünüyor. Bundan dolayı telefonunuza gelen bildirimlerin kiminle ve kullandığınız hangi uygulamalarla bağlantılı olduğunu daha kolay bir şekilde anlayabiliyorsunuz. Ek olarak Bildirim Özeti özelliği ile birlikte de günün belirlediğiniz saatinde telefonunuza gelen her şeyden hızlıca haberdar olmanıza yardım ediyor.

Canlı Metin

canlı metin
iOS 15 canlı metin özelliği

iOS 15 ile gelen bir başka özellik de Canlı Metin oldu. Bu özellikle birlikte artık hem kamerada hem de galerinizde metin okutabiliyorsunuz. Okuttuğunuz bu metni de internette arama yapma, mesaj olarak gönderme gibi özellikler ile başka alanlarda kullanma şansına erişiyorsunuz. Artık telefonunuz mini bir tarayıcıya dönüşmüş durumda!

Safari

safari
iOS 15 ve Safari özellikleri

Apple kullanıcılarının internette gezmek için kullandığı Safari artık kullanıcıların internette gezme alışkanlıklarına göre düzenlenebiliyor. Yenilenmiş sekme çubuğu ile birlikte bu özelliğe ekranın alt kısmında erişim sağlanmış. Bu sayede ekranınızda kullandığınız alandan tasarruf edebiliyorsunuz ve daha verimli bir kullanımla karşılaşmış oluyorsunuz. Ayrıca sekme gruplarınız üzerinde de kendi belirlediğiniz kategorizasyonlar ve düzenlemeler yapabiliyorsunuz.

iOS 15 Alan iPhone Modelleri Nelerdir?

Apple’ın sağladığı başarılardan belki en iyisi, getirdiği yenilikleri tüm cihazlar için kullanılabilir hale getirmesidir. Aslında Apple, genel anlamda yeni güncellemeler ile telefonların yavaşlatıldığı ve eski cihazların bu güncellemelerden elendiğiyle suçlanıyordu. Ancak geçen seneki tutumunu bu sene de bozmamış bir halde karşımıza çıkıyor. iOS 15 güncellemesi, iOS 14 yüklü tüm telefonlar için kullanılabilir bir halde sunulacak. Bu da çok büyük bir Apple müşterisinin yeni güncellemeden yararlanabileceği anlamına geliyor. Ayrıca iOS 14 kullanmaya devam etmek isteyen kullanıcılar için de yeni güvenlik güncellemelerinin geleceği de açıklandı. Biz yine de aşağıda iOS 15 güncellemesi alacak bütün cihazları listeledik.

 • iPhone 12 Serisi
 • iPhone SE (2020 Model)
 • iPhone 11 Serisi
 • iPhone X Serisi
 • iPhone 8 ve 8 Plus
 • iPhone 7 ve 7 Plus
 • iPhone SE (2016 Model)
 • iPhone 6s ve 6s Plus

Eğer Apple markası ve ürünleri ilginizi çekiyorsa Apple iPhone 13 İncelemesi yazımız da mutlaka hoşunuza gidecektir.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir