Sinema

Marvel Sinematik Evreni Hangi Sırayla İzlenmelidir?

Marvel sinematik evreni hangi sırayla izlenmelidir?

Toplam 24 filmle en geniş sinema evrenine sahip Marvel, çocuk yetişkin fark etmeksizin milyonlarca seyircinin gözdesi olmaktan vazgeçmiyor. Hayranlarının yeni filmleri yayınlanmadığı zamanlarda dönüp dönüp tekrar izlediği ve her seferinde bir kez daha hayran olduğu Marvel evreni, yıllar içinde daha çok genişleyecek gibi görünüyor. Daha önce hiç izlememiş olan ya da evrene dahil olacak genç kuşaklar ise “Marvel sinematik evreni hangi sırayla izlenmelidir?” sorusunun cevabını arıyor.

Bu yazımızda size dünyanın gelmiş geçmiş en büyük hasılatlarını yapan Marvel Sinematik Evreni’nin filmleri için izleme sırasını aktaracağız. Yazının sonunda, Marvel filmlerini izlerken konudan kopmayacağınız bir izleme periyodu ve kimi önemli bilgileri edinmiş olarak Marvel evrenine merhaba diyebileceksiniz.

Hazırsanız filmlerimizi listelemeye başlayalım.

Kaptan Amerika: İlk Yenilmez / Captain America: The First Avenger

captain america
Captain America: The First Avenger (2011)

Film, sinemalara 2011 yılında merhaba dedi. Marvel Sinematik evreninin ilk filmi Iron Man (2008) olsa da Kaptan Amerika, hikâyenin başlangıcına önemli bir bakış kazandırdığı için evrenin ilk izlenmesi gereken filmi olarak sıralamada yer edinmiştir.

Kaptan Amerika olmaya gönüllü Steve Rogers’in değişim sürecini ele alan filmde kahramanımız HYDRA’ya karşı savaş veriyor.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Joe Johnston
 • Senaryo: Stephan McFeely
 • Başlıca Oyuncular: Chris Evans, Samuel L. Jackson ve Hugo Weaving

Demir Adam / Iron Man

iron man
Iron Man (2008)

İlk Marvel filmi olarak 2008 yılında beyaz perdeye aktarılan film, Marvel Comics çizgi roman uyarlamasının ilk adımıdır. Tony Stark’ın savaşırken kullanacağı Iron Man zırhının tasarlandığı bu film, karakterimizi de yakından tanıma fırsatı bulduğumuz giriş hikâyesini içeriyor.

Kötü niyetli bir grubun Afganistan’da kendileri için bir füze yapması için kaçırılan Tony Stark, efsaneleşecek kostümünü buradan kurtulmak için yapacaktır.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Jon Favreau
 • Senaryo: Hawk Ostby ve Mark Fergus
 • Başlıca Oyuncular: Robert Downey Jr., Terrence Howard ve Gwyneth Paltrow

Demir Adam 2 / Iron Man 2

iron man 2
Iron Man 2 (2010)

2010 yılında gelen serinin tarih sırasına göre ikinci filmi Iron Man 2, Yayınlandığı dönem güzel bir sürpriz yapmış olsa da evrenin bu kadar genişleyeceğini henüz kimse bilemezdi. Tony Stark, emin adımlarla yenilmezlerin yolunu açıyordu.

Daha önce düşmandan kaçmaya çalıştığı için maceraya atılan Tony Stark, bu kez de sırrını korumak için medyaya ve hükümete karşı savaş verecektir.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Jon Favreau
 • Senaryo: Justin Theroux
 • Başlıca Oyuncular: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow ve Mickey Rourke

İnanılmaz Yeşil Dev / The Incredible Hulk

the incredible hulk
The Incredible Hulk (2008)

Marvel Evreninde Iron Man’le aynı yükü omuzlayan koca yürekli yeşil devimiz, 2008 yılında çıkan 2. Marvel filmiyle bizi selamlamıştır. Filmin Marvel evrenine hikâye bağlamında eklemlenmesi ise 2011 yılında çekilen Iron Man 2’den sonrasına denk gelir.

Tony Stark gibi bilim adamı olan diğer Marvel kahramanımız Bruce Banner, kendi dönüşümünü sağlayan süper kahramanlardandır. Yok edilme tehlikesiyle karşı karşıya gelecektir.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Louis Leterrier
 • Senaryo: Zak Pen
 • Başlıca Oyuncular: Edward Norton, Tim Roth ve Liv Tyler

Thor

Thor
Thor (2011)

İskandinav mitolojisinin çekiçli tanrısı Thor’u yeryüzüne, insanların arasına getirip bir süper kahramana dönüştüren Marvel, bu filde hikâyeyi Iron Man 2’nin final sahnesiyle bağlar. 2011 yılında yayınlanan film 5. sıramızda.

Cezalandırılmak için Asgard’dan dünyaya sürgün edilen Thor, gücünü geri almadan önce dünyayı kurtarmaya talip olur.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Kenneth Branagh
 • Senaryo: Ashley Miller
 • Başlıca Oyuncular: Chris Hemsworth, Natalie Portman ve Anthony Hopkins

Demir Adam 3 / Iron Man 3

iron man 3
Iron Man 3 (2013)

Film, Marvel Sinematik Evreni açısından ikinci evrenin başlangıcını getiren Tony Stark karakterinin daha özel sorunlarla ilgilendiği ve yakın çevresine odaklandığı bir yapım. 2013 yılında vizyona giren film Iron Man’in Tony Stark’ın hayatında yarattığı sorunlar ekseninde ilerliyor.

Tony Stark, gücünü ve ailesini korumak zorundadır. Eylemlerinin sadece Iron Man’i değil, çevresini de etkiediğini kavramaya başlar.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Shane Black
 • Senaryo: Drew Pearce
 • Başlıca Oyuncular: Robert Downey Jr., Gwyneth Paltrow ve Guy Pearce

Yenilmezler / The Avengers

the avengers
The Avengers (2012)

İşte, evrenin kahramanlarını buluşturan, Marvel Sinematik Evreni’nin ilk evresini tamamlayan muhteşem film Yenilmezler. Marvel Evreninin en coşkulu ve eğlenceli filmlerinden biri olan The Avengers, süper kahramanların buluşma noktası olarak 7. sıramızda.

Daha önce dünyayı kurtarmaya gönüllü olan Thor bu kez hem dünya için savaşacak hem de dostlarından kardeşi Loki’ye karşı destek alacaktır.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Joss Wedon
 • Senaryo: Joss Wedon
 • Başlıca Oyuncular: Robert Downey Jr., Scarlett Johanson ve Chris Evans

Thor: Karanlık Dünya / Thor: The Dark World

thor the dark world
Thor: The Dark World (2013)

Marvel Sinematik Evreni’nin 8. sırasında ele alacağımız film, bizi yeniden Thor’un dünyasına ve Asgard’a götürüyor. Evrenin ikinci evresi açısından önemli bir yere sahip olan film ayrıca en sevilen yapımlardan da bir tanesi.

Daha önce kovulup gücü elinden alınan Thor, yeniden gücünü, çekicini ve hükümdarlığını geri alır. Thor bu kez Asgard’ı Odin’in bile karşısında duramadığı güçlere karşı savunacaktır.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Alan Taylor
 • Senaryo: Christopher L. Yost
 • Başlıca Oyuncular: Chris Hemsworth, Tom Hiddleston ve Natalie Porman

Galaksinin Koruyucuları / Guardians Of The Galaxy

guardians of the galaxy
Guardians Of The Galaxy (2014)

Galaksinin Koruyucuları, Marvel Sinematik Evreni içinde hikâyeye dahil olmayan uzayda geçen bambaşka bir filmdir. 2014 yılında vizyona giren film, yeni filmlerle beraber anlamını bulacak bir yapım olarak görülüyor ve kronolojik sıralamada yerini alıyor. Nitekim devamı da geliyor.

Star Lord (Peter Quill), sihirli bir kürenin dünyayı yok edebilecek bir düşmandan korumak için güçlü bir ekip kurar.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: James Gunn
 • Senaryo: Dan Abnett ve James Gunn
 • Başlıca Oyuncular: Christ Pratt, Dave Bautista ve Zoe Saldana

Kaptan Amerika: Kış Askeri / Captain America: The Winter Soldier

captain america the winter soldier
Captain America: The Winter Soldier (2014)

Kaptan Amerika ile yeniden buluştuğumuz sevilen film The Winter Soldier, SHIELD vs HYDRA kapışmasında etkili bir macera zevki sunuyor. Film özellikle de tarihi bir Marvel ayarıyla dünya siyasetine bulaşıyor.

Donmuş bir Sovyet gölünde balıkçılar tarafından bulunan evsiz yabancı, kış askerinin ta kendisidir ve savaşmaya hazırdır.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Anthony Russo ve Joe Russo
 • Senaryo: Christopher Marcus ve Stephen McFeely
 • Başlıca Oyuncular: Christ Evans, Scharlett Johansson ve Samuel L. Jackson

Galaksinin Koruyucuları 2 / Guardians Of The Galaxy 2

guardians of the galaxy
Guardians Of The Galaxy 2 (2017)

2014 yılında Marvel Sinematik Evreni’ne dahil olan Galaksinin Koruyucuları, 2017’de yeniden seyirciyi selamlıyor. İkinci filmde bir hayli ilginçleşen hikâyeye yeni düşmanlar ortaya çıkarken eski düşmanlar da dost saflarına katılıyor.

Star Lord, geçmişini bu filmle açık etmeye başlıyor ve karakterin doğuşuna dair yeni bilgiler ediniyoruz. Bir taraftan hikâyeye klasikleşmiş çizgi roman karakterleri de dahil oluyor.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: James Gunn
 • Senaryo: James Gunn
 • Başlıca Oyuncular: Christ Pratt, Dave Bautista ve Zoe Saldana

Yenilmezler: Ultron Çağı / The Avengers: Age Of Ultron

the avengers age of ultron
The Avengers: Age Of Ultron (2015)

Ultron Çağı, Marvel Sinematik Evreni için önemli rol oynayan filmlerden biri olarak görülüyor. 2015 yapımı film, Sokovia olaylarının başlangıcı niteliğini taşıyor. Filmde hem SHIELD yeni strateji geliştirecek hem de yeni kahramanlar sunulacaktır.

Iron Man barışı sağlamak için sistemi çalıştıramayınca eski dotlar yeni kahramanlarla beraber yeniden bir araya gelir ve dünyayı azılı bir düşmandan kurtarmak için savaşırlar.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Joss Whedon
 • Senaryo: Stan Lee ve Joss Whedon
 • Başlıca Oyuncular: Robert Downey Jr., Mark Ruffalo ve Chris Evans

Karınca Adam / Ant Man

ant man
Ant Man (2015)

Marvel Sinematik Evreni açısından büyük bir ilişki bulunmasa da bu sıralamaya tabi olması gereken, seyir zevki oldukça iyi bir film, Karınca Adam. Özellikle Civil War filminden bir sahne içermesi bakımından sıralamaya uyulması konusunda es geçilmemelidir.

Bir başka bilim insanı kahramanımız Dr. Hank Pym, dünyayı değiştirmeyi hedefleyen çalışmalarının sonucunda kazayla kendini değiştirir ve Karınca Adam oluverir.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Peyton Reed
 • Senaryo: Joe Cornish ve Edgar Wright
 • Başlıca Oyuncular: Paul Rudd, Corey Stoll ve Michael Douglas

Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı / Captain America: Civil War

captain america civil war
Captain America: Civil War (2016)

Marvel evreninin en özel filmlerinden olan Kaptan Amerika filmleri, genellikle belirleyici unsurlar oluyor. Yeni Marvel karakterlerini tanıdığımız filmde, Avengers hikayesinin yolu da birazcık değişiyor diyebiliriz.

Kaptan Amerika Civil Wars’la beraber kahramanlarımız iki gruba ayrılıp çatışmaya başlıyorlar. Steve Rogers, özgürlüğü; Tony Stark hükümeti destekliyor.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Joe Rosso ve Anthony Rosso
 • Senaryo: Stephen McFeely ve Christopher Markus
 • Başlıca Oyuncular: Chris Evans, Scharlett Johansson ve Robert Downey Jr.

Kara Panter / Black Panther

black panther
Black Panther (2018)

Wakanda’yı ve Kara Panter’i yakından tanımaya başladığımız bu film, Marvel Sinematik Evreni’nde Civil War filminden sonra bambaşka bir kapı aralıyor. Sinemada siyahi bir süper kahraman görmenin tadı da tabi ki bambaşka bir güzellik.

T’Challa babasının ölümüyle beraber krallığa gelir. Sadece düşmanlarla değil halkı arasında güven sorunuyla da savaşacaktır.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Ryan Coogler
 • Senaryo: Joe Robert Cole ve Ryan Coogler
 • Başlıca Oyuncular: Chadwick Boseman, Lupita Nyong’o ve Michael B. Jordan

Örümcek Adam: Eve Dönüş / Spiderman: Homecoming

spiderman homecoming
Spiderman: Homecoming (2017)

Dünyalar arası gelgitler, tanrılar, uzayda geçen savaşlarla geçen Marvel Sinematik Evreni maceralarından sonra Örümcek Adam’ın biraz daha iç dünyasına giriyoruz. Bu filmde genç adamın kendini gösterme çabasına tanık olacaksınız.

Örümcek Adam Peter, bir taraftan halasıyla ilgilenirken bir taraftan kurtarıcı olmanın gereğini yerine getirmeli ve kendini geliştirmelidir.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Jon Watts
 • Senaryo: John Francis Daley ve Jonathan Goldstein
 • Başlıca Oyuncular: Tom Holland, Robert Downey Jr. ve Michael Keaton

Doktor Strange / Doctor Strange

doctor strange
Doctor Strange (2016)

Her rolüyle başka bir boyuta ulaşan başarılı oyuncu Benedict Cumberbatch, Marvel Sinematik Evreni’ne renk katıyor ve Doctor Strange rolüyle seyirciye yepyeni heyecanlar kazandırıyor. 2016 yapımı film başka konularda da evrene yeni bir nefes aldırıyor.

Stephan Vincent Strange adlı doktor trafik kazası geçirir ve aldığı hasar onu Tibet’e doğru yola çıkarır. Burada hayatı değişecektir.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Scott Derrickson
 • Senaryo: Scott Derrickson ve Jon Spaihts
 • Başlıca Oyuncular: Benedict Cumberbatch, Rachel McAdams ve Chiwetel Ejiofor

Thor: Ragnarok

thor ragnarok
Thor: Ragnarok (2017)

2017 yapımı film, Marvel Sinematik Evreni’nde Infinity War için önemli bir hazırlık filmi niteliğinde olması sebebiyle bu sıralamaya dâhil ediliyor. Film aynı zamanda İskandinav mitolojisindeki kıyamete atıfta bulunuyor.

Thor, Ragnarok’a karşı savaşmak için topladığı ekipte daha önce sürekli çatıştığı kardeşi Loki’yi ve süper kahraman arkadaşlarını bir araya getirir.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Taika Waititi
 • Senaryo: Craig Kyle ve Eric Pearson
 • Başlıca Oyuncular: Chris Hemsworth, Cate Blanchett ve Tom Hiddleston

Yenilmezler: Sonsuzluk Savaşı / Avengers: Infinity Wars

avengers infinity war
Avengers: Infinity War (2018)

Üçüncü evresiyle Marvel Sinematik Evreni, oldukça sağlam bir filmle Yenilmezler, Sonsuzluk Savaşı ile başlıyor. Film büyük kahramanların yeniden bir araya gelmesiyle yeni maceraların fitilini ateşliyor. Bir sonraki Yenilmezler filmi için bu filmden çok şey alacaksınız.

Sonsuzluk savaşında bu kez kahramanlarımız, sonsuzluk taşlarının peşindeki Thanos’a karşı birleşiyor ve dünyanın kaderini bir kez daha belirliyorlar.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Joe Russo ve Anthony Russo
 • Senaryo: Stephen McFeely ve Christopher Markus
 • Başlıca Oyuncular: Robert Downey Jr. Benedict Cumberbatch ve Chris Hemsworth

Karınca Adam ve Eşek Arısı / Ant Man and The Wasp

ant man and the wasp
Ant Man and The Wasp (2018)

Karınca Adam’ın devamı niteliğindeki film, ilkinde olduğu gibi Marvel Sinematik Evreni’nde yine dikkatleri üstüne çeken bir film olmayı başarıyor. Hikâye olarak da Sonsuzluk Savaşı sonrasında güzel bir değişiklik oluyor.

Yenilmezler savaşından çıkan Scott Lang, bu filmde biraz daha aile sorunlarına eğilir, ancak savaşın kalıntıları da hayatından eksik olmaz.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Peyton Reed
 • Senaryo: Eric Sommers ve Chris McKenna
 • Başlıca Oyuncular: Paul Rudd, Michael Pena ve Evangeline Lilly

Kaptan Marvel / Captain Marvel

captain marvel
Captain Marvel (2019)

Bazı listelerde hemen Kaptan Amerika’nın sonrasında 2. Sıraya eklenen Kaptan Marvel, listemizde 21. Sırada yer alıyor. 2019 yılında vizyona giren film kurgu içerisinde bizi 1995 senesine götürüyor ve Kaptan Marvel’in yola çıkış hikayesini aktarıyor.

Çıktığı dönem büyük ilgi toplayan film, Kaptan Marvel’in Nick Fury’yi tanıması ve Infinity War’a doğru yolculuğu ele alıyor.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Ryan Fleck ve Anna Boden
 • Senaryo: Ryan Fleck ve Anna Boden
 • Başlıca Oyuncular: Brie Larson, Ben Mendelsohn ve Samuel L. Jackson

Yenilmezler: Son Oyun / Avengers: Endgame

avengers endgame
Avengers: Endgame (2019)

Yenilmezler Son Oyun, 2019 yılında vizyona girdiğinde son Marvel Sinematik Evreni filmi olarak uğurlanmıştı ve seyirciler tarafından üzüntüyle karşılanmıştı. Filmin kurgusu da bir o kadar üzücü ve beklentilerden uzak olarak yorumlanmıştı.

Son Oyun’da yenilmezler ekibi, Thanos’un kötücül arzuları ile ele geçirdiği sonsuzluk eldiveni yüzünden tehlikeli bir yola girmişlerdir.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Joe Russo ve Anthony Russo
 • Senaryo: Stephen McFeely ve Christopher Markus
 • Başlıca Oyuncular: Robert Downey Jr., Mark Ruffalo ve Chris Evans

Örümcek Adam: Evden Uzakta / Spiderman: Far From Home

spider man far from home
Spiderman: Far From Home

Son film olarak yayınlanıp seyirciyi üzen Son Oyun’dan sonra Marvel öyle bir ışık yaktı ki, Örümcek Adam Evden Uzakta’dan sonra sanıyoruz Marvel Evreni hiçbir zaman son bulamaz. Evden Uzakta, seyirciyi Marvel Sinematik Evreni’nde 2024’e götürüyor.

Örümcek Adam Peter, üst üste gelen savaş ve yıkımlardan sonra kendine gelmek için bir Avrupa gezisine katılıyor ancak yine de maceralar yakasını bırakmıyor.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Jon Watts
 • Senaryo: Stephen Eric Sommers ve Chris McKenna
 • Başlıca Oyuncular: Tom Holland, Jake Gyllenhaal ve Samuel L. Jackson

Karadul / Black Widow

Black Widow
Black Widow (2021)

Black Widow, 2021 yılının en büyük sürprizlerinden biri olarak Marvel Sinematik Evreni’ne katılırken seyircilerde Marvel heyecanı yeniden baş gösterdi. Film 2000’lerin başında da yapılma aşamasına gelmiş sonra çekilememişti.

Black Widow, hayatına karşı büyük bir tehdide maruz kalınca geçmişinden gelen ailesiyle dayanışma içine girmek durumunda kalacaktır.

Filmin çekiminde görev alan isimler ise şöyle:

 • Yönetmen: Cate Shortland
 • Senaryo: Ned Benson ve Jac Schaeffer
 • Başlıca Oyuncular: Scarlett Johansson, Florence Pugh ve David Harbour

Eğer Marvel filmlerini izledikten sonra farklı bir kategoriye yönelmek isterseniz Japon Korku Filmleri önerilerimize göz atmayı deneyebilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir