Seyahat

İran’a Trenle Nasıl Gidilir?

İran’a Trenle Nasıl Gidilir

Hava yolu ile İran’a gitmek en rahat yöntem olsa da çoğu zaman en pahalı yöntem de bu yoldur. Buna ek olarak ise otobüs yolculuğu da İstanbul’dan yaklaşık olarak 2 gün sürdüğü için birçok kişi “İran’a trenle nasıl gidilir?” sorusunu soruyor. Trenle İran’a gitmek; otobüse göre daha hızlı ve konforlu, hava yoluna göre ise daha uygun. Bu nedenle İran’a turistik amaçlar ile veya iş sebebi ile gitmek isteyenler için en uygun yöntem tren yolculuğu.

İran’a Neden Gidilir?

Türkiye’nin sınır komşularından olan İran hem ticari olarak hem de kültürel olarak birçok avantaj barındırıyor. Bu nedenle İran, ticari amaçlar ile giden kişileri için bir gelir kapısı olurken kültürel sebepler ile gidenler için ise muhteşem manzaralar sunuyor. Uzun yıllar boyunca ABD tarafından uygulanan yaptırımlar nedeni ile kapalı bir ekonomiye ve sosyokültürel yapıya sahip olan İran, son dönemde yaptırımların azalması ile birlikte birçok kişi için seyahat edilecek bir merkez haline geldi.

İran’a gitmek için birçok sebebinizin bulunduğundan bahsettik. Şimdi ise İran’a nasıl gidebilirim sorusunun cevabını vermemiz gerekiyor. Daha önce de bahsedildiği gibi, İran’a gitmek için uçak, tren ve otobüs gibi seçenekleriniz bulunuyor. Eğer maddi durumunuzda herhangi bir sıkıntı yok ise en rahat ulaşım havayolu olacaktır. Ancak, bütçeye daha uygun bir ulaşım istiyorsanız bu noktada ise tercihiniz tren olmalıdır.

İran’a Tren ile Ulaşım

İran’a Tren ile Ulaşım
Dünyada yer alan en büyük demiryolu ağlarından birisi İran’da yer almaktadır.

İran’a hesaplı ve otobüse göre daha hızlı gidebileceğiniz yöntem olan tren ile ulaşım oldukça kolay. Çünkü, İran dünyada yer alan en büyük demiryolu ağlarından birisini barındırıyor. Bu da İran’a gitmek isteyenler için önemli bir avantaj haline geliyor. Ayrıca, İran’da yer alan trenlerin iki sınıftan oluşmakta. 1.sınıfta yer alan kısım lüks yolculuk düşünen yolcular için tasarlanırken, 2.sınıfta yer alan kısım ise bir otobüs koltuğu gibi yolcuların kullanımı için yerleştirilmiştir. Bu sebepler ile İran’a yapacağınız tren ile ulaşım aracılığı ile ister lüks ister normal bir ulaşım gerçekleştirmek mümkün.

İran’a Gece Treni ile Gitmek

Eğer İran’a gece gitmek istiyorsanız, bu noktada gece trenleri hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. İşte İran’a gidebileceğiniz gece trenlerinin özellikleri:

  • 4 veya 6 ranza ve yataklı kompartmanlardan oluşur.
  • Kadın – erkek ayrımı vardır.
  • Lüks kompartmanlardaki yemekler kompartmanınıza servis edilir.

Yukarıda yer alan bilgiler ışığında gece treni ile İran’a gitmek isterseniz daha hazırlıklı olabilirsiniz. Ayrıca, kompartmanlarda yer alan yemeklerin bir restoran yemeği gibi olduğunu ve kötü olmadıklarını da belirtmekte fayda var.

İran’a Ulaşım

İran’a ulaşım için havayolu, demiryolu ve karayolu gibi seçenekleriniz bulunuyor. İstanbul’dan doğrudan İran’a otobüs ile gitmek yaklaşık olarak 2 saat sürmektedir. Bu nedenle, tren yolculuğuna ek olarak yurt içi hava yolu ile Van’a gitmek ve oradan da şehir içi minibüsler ile İran’a gitmek mümkündür. Van merkezden kalkan minibüsler ile Tahran’a bu rota üzerinden gidebilirsiniz.

Pandemi döneminde seyahat edebileceğiniz ülkeleri öğrenmek ister misiniz? O halde Pandemide Seyahat Edilebilecek Ülkeler yazımıza mutlaka göz atın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir