Sinema

Johnny Depp Filmleri Listesi

Johnny Depp Filmleri Listesi

Johnny Christopher Depp, 9 Haziran 1963 tarihinde Amerika’nın Kentucky eyaletinde doğmuştur. Henüz 20 yaşında sinema kariyerine başlamıştır ve oynadığı filmler ile adından sıkça söz ettirmiştir. Yaptığı her işle daha da dikkat çekmiş ve zaman zaman birbirinden farklı karakterlere bürünmüştür. Biz de bu yazımızda, Johnny Depp filmleri listesi ile en iyi olanları sizin için derledik.

1. Pirates of the Caribbean / Karayip Korsanları

Pirates of the Caribbean

Karayip Korsanları film serisi, 2003 yılında ilk filmi Siyah İnci’nin Laneti vizyona girdiğinden bu yana en çok ses getiren film serilerinden biri olmuştur. Aksiyon ve fantastik türde en iyi serilerden biri olan Karayip Korsanları’nın kemik kadrosunda Johnny Depp, Geoffrey Rush, Orlando Bloom ve Keira Knightley gibi deneyimli isimler yer alıyor. Serinin diğer filmlerinde Stellan Skarsgård, Keith Richards, Penélope Cruz, Ian McShane ve Javier Bardem gibi ünlü isimler de dahil olmuştur.

Film serisi, ilk filmden sonra 4 başarılı filmle daha devam etmiştir ve maceralar daha heyecanlı bir hal almıştır. Seri boyunca farklı oyuncuların da konuk olduğu filmlerle uzun süre gündemden düşmeyen Karayip Korsanları, Johnny Depp’in ikonik karakteri Kaptan Jack Sparrow ile efsane haline gelmiştir.

Karayip Korsanları film serisinde yer alan filmler sırayla şunlardır:

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl / Siyah İnci’nin Laneti (2003)
  • Pirates of the Caribbean: Dead Man’s Chest / Ölü Adamın Sandığı (2006)
  • Pirates of the Caribbean: At World’s End / Dünya’nın Sonu (2007)
  • Pirates of the Caribbean: On Stranger Tides / Gizemli Denizlerde (2011)
  • Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales / Salazar’ın İntikamı (2017)

2. A Nightmare on Elm Street / Elm Sokağı’nda Kâbus (1984)

A Nightmare on Elm Street

Elm Sokağı’nda Kâbus, 1984 yapımı klasikleşmiş bir korku filmidir. 7 filmden oluşan bir seridir. Kariyerine ilk kez bu film ile adım atan Johnny Depp, sadece ilk filmin kadrosunda yer almaktadır.

Film, gerçeklik ve rüya alemi ikileminde ilerler. Los Angeles’da bulunan bir mahallede gençler birer birer ölmeye başlar. Bu durum çok gariptir çünkü işin aslı kabuslara dayanmaktadır.

3. Edward Scissorhands / Edward Makaseller (1990)

Edward Scissorhands

Tim Burton tarafından yazılıp yönetilen Edward Scissorhands, 1990 yılında vizyona girmesine rağmen günümüzde hala popülerliğini koruyan duygusal bir filmdir. Filmin başrolündeki Johnny Depp, Edward Scissorhands karakterini canlandırmıştır.

Edward, bir mucit tarafından tasarlanmıştır. Fakat ortada bir sorun vardır. Edward’ı tasarlayan kişi onu tamamlayamadan ölmüştür. Bu nedenle elleri makas şeklinde kalmıştır. Bu da ana karakterimizin hayatında birçok soruna yol açmış ve yalnız kalmasına neden olmuştur. Fakat Edward, Peg Boggs ile tanışınca bütün hayatı değişecektir.

Özellikle toplumda varoluş ve ötekileştirilme konuları temelinde işlenmiş olan bu film, günlük hayatta da karşılaşılabilen ayrımcılıklara değinmesi açısından çok kıymetlidir. Tüm bunların yanında, filmin içerisinde komediyi ve romantik sahneleri de görmek mümkün.

4. What’s Eating Gilbert Grape / Gilbert’in Hayalleri (1993)

What's Eating Gilbert Grape

Başrolünü Johnny Depp ve Leonardo DiCaprio’nun paylaştığı What’s Eating Gilbert Grape, dramatik komedi türündedir. Film, Johnny Depp’in canlandırdığı Gilbert karakterinin zorlu yaşamını konu alır. Gilbert, kendini ailesine adamıştır. Bir yandan otizm hastası kardeşi bir yandan da obezite hastası annesi ile ilgilenmeye çalışır. Bu kadar sorumluluğun beraberinde getirdiği bunaltıcı ve yorucu hayat, ana karakterimizin Becky ile karşılaşmasıyla canlanır. Gilbert, ilk kez âşık olmuştur ve çok mutludur. Fakat yine de ailesi onun omuzlarında hala bir yük olmaya devam eder. Gilbert’in Hayalleri, bir çocuğun ailesi ve kendi hayatı arasında kurmaya çalıştığı dengeyi gözler önüne serer.

5. Public Enemies / Halk Düşmanları (2009)

Public Enemies

Public Enemies, Bryan Burrough’un aynı isimli “Public Enemies: America’s Greatest Crime Wave and the Birth of the FBI, 1933–34” kitabından uyarlanmıştır. Bu bağlamda, Hollywood’un gerçek bir hikâyeye en yakın filmlerinden biri olmuştur.

Johnny Depp ve Christian Bale’in başrollerini paylaştığı Halk Düşmanları, polisiye ve dram türünde biyografik bir filmdir. Dönemin en ünlü suçluları ile yeni kurulan FBI arasında yaşanan maceraları konu alır.

Ünlü oyuncuların en ünlü filmlerini öğrenmeye meraklıysanız; Jason Statham Filmleri listesine mutlaka göz atın.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir