Sinema

Yürekleri Ağza Getirecek İspanyol Korku Filmleri

İspanyol Korku Filmleri

Sinema sanatındaki korku kategorisinde, gerilim, heyecan ve gizem dolu İspanyol korku filmleri tavsiye edilen yapımlar arasında yer alır. Listelerde daima üst sıralarda olan İspanyol korku filmleri zekice planlanmış gizem dolu senaryolarıyla izleyicilerin beğenisini kazanmayı başarmıştır. Çekilen korku filmlerinin puanları da oldukça yüksektir. Özellikle pandemi döneminde en çok izlenen filmlerden birisi olan The Platform, İspanyolların korku filmi konusunda ne kadar iyi olduklarını bir kez daha kanıtlamıştır. İspanyol yapımı gerilim dolu diğer korku filmleri şu şekilde sıralanır:

Ceset (El-cuerpo)

Ceset (El-cuerpo)
Ceset (El-cuerpo)

2012 yılında izleyici ile buluşan ve İspanyol korku filmleri arasında yer alan yapımda, öldüğü günün hemen sonraki gecesinde morgda kaybolan kadın cesedi ile ilgili yaşananlar anlatılır. Kadının ölüm sebebi henüz netleşmemişken, bir de cesedin kaybolması olayları daha karmaşık hale getirir. Davayı çözmesi için Jaime Pena isimli bir savcı görevlendirilir. Ancak bu iş o kadar da kolay olmayacaktır. Yayınlandığı dönemde büyük beğeni toplayan filmin IMDb’den almış olduğu puan 7.6’dır.

Saklı Yüz (La cara oculta)

Saklı Yüz (La cara oculta)
Saklı Yüz (La cara oculta)

Mesleğinde oldukça yetenekli bir orkestra şefi olan Adrian, kız arkadaşı Belen ile aynı evi paylaşmaktadır. Bir gün Belen, erkek arkadaşı Adrian’a artık onunla birlikte olamayacağını söylediği bir video mesaj gönderir. Belen gönderdiği bu video mesaj sonrasında garip bir şekilde ortadan kaybolur. Adrian ilk başlarda Belen’i bulmaya uğraşır fakat hiçbir bilgi elde edemez. Sonra hayatına yeni bir kadın alır. Bu sırada, Belen’in gizemli kaybı ile ilgili gerçekler meydana çıkar. İspanyol yapımı bu filmin IMDb puanı 7.4’tür. 2011 yılında vizyona giren ve büyük ilgi toplayan filmin daha sonra Türkiye’de Özcan Deniz tarafından “Öteki Taraf” isimli yerli versiyonu da çekilmiştir.

Platform (The Platform)

Platform (The Platform)
Platform (The Platform)

2019 yılının en ses getiren yapımlarından birisi olan Platform filmi, dikey bir hapishanede 2 kişilik hücrelerde tutulan mahkumların yaşam savaşını anlatır. Ancak bu hapishane diğer hapishanelerden çok farklıdır. Birçok kat bulunan hapishanede yiyecekler her gün yukarıdan aşağıya bir asansör ile gelmektedir. Asansör sırayla her kata gelir fakat sınırlı bir süre kalır. Üst kattaki mahkumlar yemeklerin tamamını yerler, alt kattakiler ise yemek kalmadığı açlık ile sınanırlar. Mahkumların bulunduğu katlar her 30 günde bir değiştirilir. Bu değişik sisteme dayanamayan bir mahkûm buradan çıkmanın yollarını arar.

İspanyol korku sinemasının en etkili yapımlarından birisi olan Platform filmi, film değerlendirme sitesi IMDb’den 7.0 puan almıştır.

Suç Zamanı (Los Cronocrímenes)

Suç Zamanı (Los Cronocrímenes)
Suç Zamanı (Los Cronocrímenes)

En popüler İspanya korku filmleri arasında yer alan bir diğer film de Suç Zamanı’dır. Filmde, kendi halinde basit bir hayat yaşayan bir adam olan Hector, eşiyle birlikte yeni bir eve taşınır. Bir gün dürbünü ile dışarıyı izlerken evinin yanında bulunan ormanda çıplak yatan bir kız görür. Kızın yanına gittiğinde kafasında pembe bandaj sarılı olan bir kişi ona saldırır. Bundan sonra bir kovalamaca başlar. Bu kovalamacada Hector kendisini 1 saat geriye götürecek bir zaman makinesine ulaşır. Zaman makinesi ile korkunç bir yolculuk yapan Hector’un hayatı karmaşık bir hal alır.

2007 yılında vizyona giren film IMDb’ den 7.2 puan almıştır.

Pan’ın Labirenti (El laberinto del Fauno)

Pan’ın Labirenti (El laberinto del Fauno)
Pan’ın Labirenti (El laberinto del Fauno)

2006 yılında yayınlanan filmde 10 yaşındaki Ofelia, hem hasta hem de hamile olan annesiyle birlikte Yüzbaşı görevinde olan üvey babasının yanına İspanya’ya taşınır. Ofelia’nın yeni taşındıkları bu ev orman içinde bir karakol görevi görmektedir. Karakolun arka bahçesinde esrarengiz ve gizemli bir labirent vardır. Labirentin içerisinde Pan adında gerçeküstü bir yaratık yaşar. Bu labirent ve Pan küçük kız Ofelia’nın tüm yaşamını değiştirecektir.

2006 yılının en çok izlenen İspanya filmleri arasında yer alan bu yapımın başrollerinde Doug Jones, Ivana Baquero ve Sergi López gibi ünlü isimler yer almaktadır. Ayrıca film IMDb’den aldığı 8.2 puan ile başarısını bir kez daha kanıtlamaktadır.

Yetimhane (El Orfanato)

Yetimhane (El Orfanato)
Yetimhane (El Orfanato)

Filmde, Laura adlı karakter kendisinin de küçükken içinde yetiştirildiği, terk edilmiş olan yetimhaneyi tam 30 yıl sonra satın alır. Aslında bu binayı engelli ve bakıma muhtaç çocuklar için bir bakım evi yapmayı planlamaktadır. Ancak kocası Carlos ve evlat edindikleri 7 yaşındaki çocukları Simón’la birlikte bu terk edilmiş metruk binaya yerleşme kararı alırlar. Fakat binanın geçmişi onların yakasını bırakmaz. Burada bazı gizemli olaylar kendini göstermeye başlar. 2007 yılında izleyici ile buluşan bu film IMDb’den 7.4 puan almıştır.

Görünmeyen Misafir (Contratiempo)

Görünmeyen Misafir (Contratiempo)
Görünmeyen Misafir (Contratiempo)

2016 yılında vizyona giren filmde, Adrian isimli bir adamın hayatındaki ilginç olaylar anlatılmaktadır. Evli ve başarılı bir iş adamı olan Adrian, iş hayatında başarının merdivenlerini hızlı bir şekilde tırmanmaktadır. Aynı zamanda Laura isimli fotoğrafçı sevgilisi ile harika bir ilişki yaşamaktadır. Laura daha sonra gizemli bir şekilde ölür. Yaşanan olay üzerine Adrian da onu öldürmekle suçlanır. Adrian bu suçlamadan kurtulmak için işinde uzman bir avukat olan Virginia Goodman ile anlaşır. Avukat Virginia, olayı araştırır. Ancak, Adrian’ın anlattıklarında mantıksız şeyler bulur. Bu boşlukları açığa çıkarmak için ona yoğun bir baskı kurar.

Kesinlikle izlenmesi gereken bu film IMDb’den 8.1 puan almıştır.

İçimdeki Deniz (Mar Adentro)

İçimdeki Deniz (Mar Adentro)
İçimdeki Deniz (Mar Adentro)

Filmde, Ramon Sampedro isimli bir adamın acı dolu hayat hikayesi anlatılır. Ramon Sampedro, yüzmeye ve gezmeye aşkla bağlı bir adamken talihsiz bir kaza geçirir. Bu yüzden senelerdir yatağa mahkûm ve boyundan aşağısı felçli olarak bir yaşam sürmektedir. Yaşamın bir işkence olduğunu düşünür. Bu yüzden ötanazi edilmek istemektedir. Ona göre ölmek, bu durumda yaşamaktan daha iyidir. Fakat, yaşadığı ülkede ötenazi yasalara karşı bir durumdur. Sampedro’ya istediğini ona âşık olan Rosa isimli bir kadın verecektir. Hem dram hem de gerilim ögelerinin bir arada bulunduğu yapım kesinlikle izlenmesi gereken İspanyol korku filmleri arasında üst sıralarda yer alır. Film IMDb’den 8.0 puan almıştır.

Fırtına Anı (Durante la Tormenta)

Fırtına Anı (Durante la Tormenta)
Fırtına Anı (Durante la Tormenta)

2018 yılında yayınlanan ve çok beğenilen filmin konusunda, büyük bir fırtınaya evinden şahit olan Nico isimli çocuk anlatılmaktadır. Nivo, komşusunun evinden bağrışmalar duyar. Yardım için oraya gider, komşusu Prieto’nun karısını öldürdüğünü görür. Ardından kaçmaya başlar ve bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeder. Aradan 25 yıl geçer. Nico’nun yaşadığı eve David isimli bir adam, karısı Vera ve çocukları ile taşınır. Vera evde Nico’nun kasetlerine ulaşır. Daha sonra kadın telefon ve kamera aracılığı ile Nico’nun hayatını kurtarır. Fakat yaptığı bu müdahale hem kendisinin hem de ailesinin hayatının değişmesine sebep olacaktır. Tavsiye edilen yapımlar arasında yer alan film IMDb’den 7.4 puan almıştır.

İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)

İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)
İçinde Yaşadığım Deri (La Piel Que Habito)

İspanyol korku filmleri arasındaki en iyi örneklerden biri olan bu eser 2011 yılında vizyona girmiştir. IMDb’den 7.6 puan alan filmde, kızına tecavüz eden adamdan intikam almak için uğraşan bir plastik cerrahın yaşadığı olaylar anlatılır. Başarılı bir plastik cerrah olan Dr. Robert Ledgard, bir trafik kazasında vücudu yanan eşine yeni bir deri üretebilmek için 12 yıl boyunca uğraşır. Sonunda bunu başarır. Fakat eşi vücudunu görünce intihar eder. Küçük kızı annesinin intiharına şahit olur. Bundan dolayı psikolojik sorunlar yaşar. Bu olaylar üzerine küçük kız bir de tecavüze uğrar ve ölür. Kızının katilini sonunda bulan adam, onu cinsiyet değiştirme deneği olarak kullanacaktır.

Aç Gözünü (Abre Los Ojos)

Aç Gözünü (Abre Los Ojos)
Aç Gözünü (Abre Los Ojos)

Filmde, hayattaki pek çok olanağa sahip yakışıklı ve çapkın bir adam olan Cesar, yeni kız arkadaşı Sofía ile güzel bir beraberlik yaşamaktadır. Sofia’yı kıskanan eski sevgilisi bir gün Cesar ile aynı arabadayken arabayı bilerek uçuruma sürer. Bu kazanın sonucunda Cesar yüzünden ağır şekilde yaralanır. Yaralı ve çirkinleşmiş yüzünü gizleyen bir maskeyle dolaşmak zorunda kalır. Ancak hayatında belirleyemediği bazı karanlık noktalar vardır. Bir psikiyatri kliniğine yatırılan Cesar, burada kafasındaki sorulara cevap aramaya çalışırken sürekli gerçek ile fantezi şeyler arasında gidip gelir. Fakat ikisinin arasındaki sınır gitgide bulanıklaşmaktadır. 1997 yapımı olan bu film 2001 yılında Amerikan sinemasındaki Vanillia Sky isimli yapıma da uyarlanmıştır.

Veronica

Veronica
Veronica

2017 yılında vizyona giren filmin konusunda Veronica isimli genç bir kızın, babasının ölümünden sonra evde kardeşlerine bakmak zorunda kalması anlatılır. Babasının ölümünün ardından dünyası yıkılan ve onu çok özleyen Veronica, babasının ruhunu çağırmaya karar verir. Güneş tutulmasının olduğu bir günü belirleyip iki arkadaşı ile birlikte okullarının çatın katında ruh çağırma tahtası ile bunu yapmaya başlar. Ruh çağırma sırasında ise gizemli şeyler olur.  Tüm bunalrdan sonra kendisine gelip eve dönen Veronica, apartman dairelerine kötü niyetli bir varlığın girdiğini düşünür. Film IMDb’den 6.2 puan almıştır.

Tez (Tesis)

Tez (Tesis)
Tez (Tesis)

İspanyol yönetmen Alejandro Amenabar’ın en korkunç filmleri arasında yer alan yapımın konusu şu şekildedir: Sakin bir kız olan Angela, tezinde ‘sinemada şiddet’ temasını seçmiştir. Angela şiddet kavramı ile ilgili hiçbir şey bilmemektedir Gizemli bir görünümü olan Chema isimli arkadaşı korku filmlerini iyi bilir ve ona yardım eder. İki arkadaş tez projesi üzerine çalışırlarken, Angela tesadüf eseri tez profesörünün ölümüne tanık olur. Yaşlı profesör sinemada film izlerken öldürülmüştür. Bu anı görebilen tek kişi Angela’dır. Olayı araştıran Angela buldukları karşısında şoke olur.  Kasette hem okulun kirli oyunları hem de profesörü öldüren gizemli katili bulunur. 1996 yılında çekilen film IMDb’den 7.4 puan almıştır.

REC

REC
REC

2007 yapımı olan filmde gazeteci Angela, itfaiyecileri anlatan bir program yaptıkları sırada gelen bir ihbar üzerine olay yerine gider. Yaşlı bir kadının yaptığı bir ev kazası sanılan olayın gerçek yüzü aslında çok farklıdır. Film IMDb’den 7.4 puan almıştır.

Julia’nın Gözleri (Los Ojos de Julia)

Julia’nın Gözleri (Los Ojos de Julia)
Julia’nın Gözleri (Los Ojos de Julia)

2011 yılında çekilen filmin konusu şu şekildedir. Julia’nın onu kör bırakacak olan bir göz hastalığı vardır. Julia’nın ikiz kız kardeşi de aynı hastalığa yakalanmış ve kendini asarak intihar etmiştir. Herkes onun intihar ettiğini düşünse de Julia aynı fikirde değildir, kardeşini kimin öldürdüğünü öğrenmek amacı ile kendini bu göreve adar ve araştırmaya girer. Daha sonra katil Julia’yı izlemeye başlar ve olaylar bu şekilde devam eder. Film IMDb’den 6.7 puan almıştır.

Şeytanın Bel Kemiği (El Espinazo Del Diablo)

Şeytanın Bel Kemiği (El Espinazo Del Diablo)
Şeytanın Bel Kemiği (El Espinazo Del Diablo)

IMDb’den 7.4 puan alan filmin konusunda sona ermek üzere olan İspanyol iç savaşı anlatılmaktadır. Bu sırada Carlos ismindeki çocuk solcu babası tarafından yetimhaneye verilir. Çocuk babasının bir gün onu buradan geri alacağını düşünür. Ancak yetimhanede yıllardır var olan Jacinto isimli bir hayalet ile uğraşmak zorunda kalır.

Ölüm Uykusu (Mientras Duermes

Ölüm Uykusu (Mientras Duermes)
Ölüm Uykusu (Mientras Duermes)

2011 yılında korkunç ve ilginç senaryosu ile dikkat çeken filmde sıradan bir apartman görevlisi anlatılır. Barselona’da apartman görevlisi olarak çalışan Cesar, daire sakinlerinin özel hayatına tanıklık etmektedir. Neşeli bir kadın olan Clara’ya hayrandır.  Ancak Cesar, Clara’nın başına belalar açacaktır. Çünkü karakterimiz başka insanlara acı çektirmeyi seven bir psikopattır. Film IMDb’den 7.2 puan almıştır.

Anne (Mama)

Anne (Mama)
Anne (Mama)

Liliy ve Victoria’nın ailesi ormandaki evlerinde öldürüldükten sonra burada yalnız yaşarlar. Vahşi doğada 5 yıl nasıl yaşadıkları ise tam bir soru işaretidir. Kızların amcası onları sahiplenir ancak insanlardan uzak büyüyen çocuklar travma ve stres yaşamaktadır. Amcasının eşi bir gün evde fısıltılar duyar. Bu fısıltı kızların annelerinin hayaletinin ta kendisidir. 2013 yılında yayınlanan film IMDb’den 6.2 puan almıştır.

Tuhaf Ev (Muharanas)

Tuhaf Ev (Muharanas)
Tuhaf Ev (Muharanas)

2014 yılında çekilen filmin konusu şu şekildedir: Dışarı çıkmayan agorofobik bir kadın olan Montse küçük bir dairede yaşar. Genç kızlığında küçük kız kardeşi ölen Montse, bu olay yüzünden büyük bir travma yaşamıştır. Bir gün apartman merdivenlerinden yuvarlanan bir adam Montse’den yardım eder. Montse onu içeri alır ve olaylar değişik bir hale gelir. Film IMDb’den 6.7 puan almıştır.

Hayvan (Pet)

Hayvan (Pet)
Hayvan (Pet)

2016 yılı yapımı olan filmde aşık olduğu kadını elde edemeyen bir adamın, onu kaçırıp bir hayvan gibi kafese kapatması ile gelişen olaylar anlatılmaktadır. Film IMDb’den 5.7 puan almıştır.

Korku Terapisi (Regression)

Korku Terapisi (Regression)
Korku Terapisi (Regression)

Filmin hikayesinde bir baba kızına cinsel tacizde bulunmak ile suçlanmaktadır. Baba suçlamaları kabul eder. Daha sonra yapılan psikolojik terapilerde adamın hafızasındaki boşluklar tespit edilir. Olaya bu aşamada polis de girer. Aslında olayın içerisinde satanist bir tarikatın olduğu düşünülmektedir. 2015 yılında yayınlanan film, IMDb’den 5.7 puan almıştır.

Korku filmi alanında iz bırakan ve en beğenilen İspanyol filmleri bu şekildedir. Gerilim ve gizem dolu ögeler içeren bu filmlerin hepsi izleyen kişiler tarafından tavsiye edilmektedir.

Eğer korku filmleri izlemeye doyamıyorsanız En Yeni Korku Filmleri: Tüylerinizi Ürpertecek Yapımlar listemize de göz atmalısınız.

Sıkça Sorulan Sorular

İçinde Yaşadığım Deri Filmi Kaç Yılında Yayınlanmıştır?

Dikkatleri üstüne çekmeyi başarabilen bu eser 2011 yılında vizyona girmiştir.

The Platform’u Nereden İzleyebilirim?

Çok sevilen bu korkutucu yapımı Netflix üzerinden izleyebilirsiniz.

Contratiempo Filminin IMDb Puanı Kaçtır?

Çok fazla hayran edinen Contratiempo, IMDb’den 8.1 puan almıştır.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir