HaberlerTeknoloji

OnePlus 9 İncelemesi

OnePlus9

OnePlus 9 incelemesi yapıldığında, modelin firmanın en gelişmiş telefonuyla aynı yüksek performansı ve pil ömrünü kullanmanıza olanak sağladığını söylemek mümkün. Fakat bazı noktalar fiyattan tasarruf etmek için değiştirilmiştir. Örnek verecek olursak 629 sterlinlik ahize, 629 sterlinlik ahizeye sahip üst modeli olan OnePlus 9 Pro ile aynı görünmektedir. Kenarları kavisli olmak yerine düz ve küçük bir ekrana sahiptir. Bunun yanında kenarların plastik olması dezavantaj olarak görünse de geri kalan kısmın benzer olması, yüksek oranda avantaj sağlamaktadır.

6.55 inç OLED ekran ile karşımıza çıkan OnePlus 9, 120 Hz tazeleme hızıyla renkli, parlak ve güzel görünmektedir. HDR10+ desteğine ve 1080 x 2400 piksel FHD+ çözünürlüğüne sahip OnePlus 9 ekranı, Pro modelinden geride kalmaktadır. Ancak bu özelliği sayesinde Samsung ve diğer rakip firmalarla aynı segmenttedir.

OnePlus 9 Özellikler

OnePlus 9 modelinin öne çıkan özellikleri şöyle açıklanabilir:

  • Ekran: 6.55in FHD+ OLED (402ppi) 120Hz
  • İşlemci: Qualcomm Snapdragon 888
  • Depolama ve RAM: 128 veya 256 GB/ 8 veya 12 GB RAM
  • Ön kamera: 16MP
  • Arka kamera: 48MP geniş, 50MP ultra geniş, 2MP monokrom
  • Bağlantı: 5G, çift nano sim, USB-C, wifi 6, NFC, Bluetooth 5.2 (AAC, aptX/HD, LDAC) ve konum
  • Boyut ve ağırlık: 8.7 mm kalınlık – 160 mm uzunluk – 74.2 mm genişlik – 192 gram ağırlık
  • Diğer özellikler: Stereo ses sistemi, 65W hızlı şarj, 15W kablosuz hızlı şarh, 4500 mAh Li-Po batary

Batarya ve Süper Hızlı Şarj

Batarya konusuna gelecek olursak 4500 mAh kapasiteye sahip bir batarya bizi karşılamaktadır. 65W Warp Charge desteğine sahip olan OnePlus 9 bu özelliğiyle 30 dakika gibi bir sürede tam doluma ulaşabilmektedir. Kablolu şarja ek olarak bir de 15W Qi kablosuz şarj teknolojisini de içinde barındırmaktadır. Çok iyi bir pil ömrüne sahip olan OnePlus 9, pilin orijinal kapasitesinin en az %80’ini korurken 1000 tam şarj döngüsü sağlamaktadır. Pilin değiştirilebilir olmasının yanında akıllı telefon OnePlus tarafından onarılabilmektedir.

İşletim Sistemi

OnePlus 9, Android 11’in rafine ve şişkinlik içermeyen batıya yönelik sürümlerinden biri olan OnePlus Oxygen OS’nin son sürümüyle birlikte gelmektedir. OnePlus 9, iki yıllık Android sürüm güncellemeleri ve sonrasında iki ayda bir, bir yıl daha güvenlik güncellemeleri olmak üzere, piyasaya sürülmesinin ardından üç yıl süresince yazılım desteği vermektedir. Diğer firmalara bakacak olursak, Samsung’un 4 yıl ve Apple’ın 5 yıl boyunca destek sunduğu görülmektedir. Bu sebeple OnePlus’ın yol kat etmesi gerekmektedir.

Kamera

OnePlus9 Kamera
OnePlus 9 kamerası, özellikleri ve kalitesi ile fiyat-performans beklentisini karşılamaktadır.

Hasselblad markalı üçlü kamera kurulumu ile gelen OnePlus 9, 48MP ana ve 50MP ultra geniş dahil olmak üzere dikkat çekici 2MP “tek renkli” bir kamera bulundurmaktadır. 50MP ultra geniş kamera, Pro modeliyle aynı olmakla birlikte onu en iyilerden biri yapar. Nightscape ve diğer özel modları desteklerken farklı ışık seviyelerinde iyi kareler elde etmektedir.

Ana kamera, 9 Pro modeline takılan kameradan farklıdır ve birkaç teknik açıdan eksiktir. Bunun yanında, elde edilen görüntüler çok benzerdir. Özel Nightscape modu iyi çalışması ile birlikte kamera optik görüntü sabitleme özelliğinden mahrumdur. DSLR fotoğraf makinesine benzer geniş kapsamlı manuel kontrol için “Hasselblad Pro” modu ile birlikte iyi bir makro modu ve bazı eğlenceli kamera efektleri bulundurmaktadır.

Optik yakınlaştırma olmaması, yani dijital zoom ile 3x’in üzerinde büyütülmüş her şey detaydan yoksundur. Sabit odaklı 16MP selfie kamerası, kaliteli ışıkta güzel görünen birkaç fotoğraf çekti. Ancak tam boyuta genişletildiğinde ayrıntıların biraz yumuşak olduğu ve özel bir düşük ışık modundan yoksun olduğu görülmektedir. Saniyede 30 karede 8K’ya kadar çekilen video da iyi bir performans elde edilmiştir.

Genel olarak baktığımızda kamera fiyat-performans açısından beklentiyi karşılamaktadır. Fakat optik yakınlaştırma eksikliği ve görüntüleri aşırı netleştirme eğilimi kullanıcıyı hayal kırıklığına uğratmaktadır.

Fiyat Karşılaştırması

OnePlus 9, 8GB RAM ve 128GB depolama seçeneği ile 629 euroya veya 12GB RAM ve 256GB seçeneği ile 729 euroya alınabilmektedir. Kıyaslama için baktığımızda benzer özelliklere sahip OnePlus 9 Pro’nun 829 euro, Samsung Galaxy S21’in 1149 euro ve Xiaomi Mi 11’in maliyetlerinin 749 euro olduğu görülmektedir.

Artı ve Eksi Yönleri

Artıları: Uzun pil ömrü, yüksek performansı, 120Hz ekranı, güvenilir yazılımı, hızlı şarjı, hızlı parmak izi tarayıcısı, yüksek çözünürlüklü kamerası ile tam bir fiyat-performans ürünüdür.

Eksileri: Henüz üç yıllık yazılım desteği, kamera görüntüleri daha da netleştirebilir, optik yakınlaştırma yok, ekran camı mevcut fakat istenilen sağlamlıkta değil, suya dayanıklılık derecesi düşüktür. Bu özelliklere ek olarak plastik çerçevesinin olması sağlamlık açısından negatif özellik olarak yansımaktadır.

OnePlus’ın bir diğer modeli olan OnePlus 8 Pro hakkında detayları OnePlus 8 Pro İncelemesi yazımızda bulabilirsiniz.

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir