SanatNe, Ne Değildir?

Maliyetsiz Bir Hobi: Kağıttan Neler Yapılır?

kağıttan neler yapılır

Günlerimiz, iş yoğunluklarına bağlı olarak oldukça dolu ve kendimize çok az yatırım yapabildiğimiz zaman dilimlerine dönüşmüş durumda. Bu kadar yoğun çalışma ve öğrenme aşamasında insanların kendilerine uygun birer hobi edinmesi de zorlaşıyor. Çünkü hem zahmetsiz hem eğlenceli hem de yeterli zamanın yaratılabileceği bir hobi bulmak gerekiyor. Bu noktada sizlere ekstra olarak maliyetsiz bir hobi de olabilecek bir seçenek sunabiliriz. Çünkü bu hobi için gerekli ana malzeme sadece kağıt. Peki, kağıttan neler yapılır? Yazımızın devamında göreceğiniz üzere neredeyse her şeyi kağıttan yapabilmeniz mümkün. Bazılarına çok şaşıracağınıza da eminiz. Kağıdı elinize aldıysanız haydi başlayalım!

Neden Kağıt?

neden kağıt
Kağıt, global anlamda en fazla kullanılabilen ve geri dönüşümü mümkün olan bir materyal.

İlk olarak, “Neden kağıt?” diye sormakta fayda var. Keza kağıt oldukça kolay bulunabilen ve şekil alabilen bir materyal. Şekil almasının yanında gerekli şekiller vermek için de kolayca eğilip bükülebilir. Fark etmesek de günümüzde kullandığımız birçok eşya kağıttan üretilmektedir. Hatta bazı kültürlerde kağıt birer yiyecek katkı maddesi olarak da kullanılıyor.

Bu kadar çok kullanım alanı olması sebebiyle de, çok yönlü bir araç olarak düşünülebilir. Konumuzla alakalı olarak edindiğiniz hobilerde kullandığınız malzemelerin ana maddesi bile kağıt olabilir. Hobi konusunda kağıt kullanımının bir diğer sebebi de, kullanılmış kağıtların harika bir şekilde geri değerlendirilmesindendir. Bu kadar çok alanda kullandığımız kağıt haliyle atık olarak çok fazla birikecektir. Bu birikimin bir kısmını hobi olarak geri dönüştürmek de çevreye oldukça yararlı bir yöntem olarak karşımıza çıkıyor.

Kağıttan Yapılabilecek Eşyalar

Kağıttan bir şey yapmayı, inşa etmeyi aslında çok küçük yaşlarda anaokulu ve ilkokullarda öğrenmeye başlıyoruz. Çocuğu olan birçok ebeveyn bu geleneği kendi çocuklarının anaokulu ve ilkokulu zamanlarında onlara yardımcı olarak devam ettiriyorlar. Ancak kağıttan bir şeyler yapmak, sadece bu gibi durumlarla sınırlı kalacak bir şey değil. Kağıttan yapılabilecek eşyaların bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Dekoratif ev eşyaları
 • Kağıt tabaklar
 • Mini albüm ve defterler
 • Zarflar
 • Çiçekler
 • Kutular
 • Hayvanlar

Kısacası aklınıza gelebilecek çoğu şeyin kağıttan bir replikasını yapabilir ve ona uygun amaçlarla kullanabilirsiniz.

Örneğin, çocuğunuza hem el becerisini geliştirmesi hem eğleneceği bir oyuncağa sahip olabilmesi için kağıttan uçak yapabilirsiniz.

Ya da elinizde bulunan fotoğrafları asmak için onlara uygun güzel çerçeveler üretebilirsiniz.

Belki de evinizi güzelleştirmek için elinizdeki renkli kağıtlardan güller yapıp vazonuza koyarsınız.

Tek yapmanız gereken elinize bir kağıt almak ve katlamaya başlamak. Katlamak demişken…

Kağıttan Yapılan Bir Sanat: Origami

origami sanatı
Origami sanatı kuşkusuz ki, kağıttan neler yapılır sorusunun en sanatsal cevabı.

Kağıttan bir şeyler yapma konusunu bir hobi gibi değerlendirirken origamiden bahsetmemek olmaz. Japon kültürünün çok bilinen el sanatlarından birisi olan origami, sadece çocukların değil her yaştan insanın ilgilendiği oldukça profesyonel seviyelere çıkabilecek bir hobidir. Öyle ki, bu sanatı öğrenmek için kurslara gidebilir ve bir kazanç kapısına bile dönüştürebilirsiniz!

Japonca bir kelime olan origami katlama anlamındaki “oru” ve kağıt anlamındaki “kami” kelimelerinden oluşmaktadır. Yani anlayabileceğiniz gibi origami kağıt katlama sanatına verilen isimdir. Aslen Çin’de ortaya çıktığı tahmin edilen bu sanat, Japonya’ya yolculuk yapan budistlerce oraya taşınmış ve gelişerek bugünkü haline gelmiştir. İlk başlarda dini törenlerde ve paketleme işlerinde kullanılan kağıt kullanımının yaygınlaşması böyle bir hobinin doğuşuna sebep oldu. Özellikle çocuklarda matematiksel ve yaratıcı zekalarının gelişimine sağladığı faydalardan ötürü okullarda sıklıkla öğretilen bir sanat olmuştur. Origaminin sağladığı faydaları şu şekilde sıralayabiliriz:

 • 3 boyutlu düşünme yetisi kazandırır.
 • Stres atmak için oldukça kullanışlı bir yöntemdir.
 • Konsantrayon arttırıcı bir etkisi vardır.
 • Parmak ve el kaslarını geliştirir.
 • El göz koordinasyonu gelişimine fayda sağlar.

Origaminin kolaylığı, ihtiyacınız olan şeyin sadece bir kağıttan ibaret oluşudur. Bu kağıdı da sadece katlayarak ortaya yeni şeyler çıkarabilirsiniz. Deniz atı kadar karmaşık olabileceğini düşündüğünüz bir şeyden tutun, zil kadar oldukça kolay olabilecek bir nesneye kadar birçok eşyayı origami sanatı sayesinde kağıttan yapabilirsiniz.

Hayattaki her şey gibi origami de zaman içinde gelişmiş ve yeni türleri ortaya çıkmıştır. Klasik origaminin tek bir kağıttan yapılışı yanında birbirinin benzeri parçaların birleştirilmesiyle oluşturulan parçalı origami de bulunmaktadır. Katlama dışında kağıdın kesilmesi ile yapılan origami çeşidine de kirigami deniliyor. Modern origamide bu tür kesme ve yapıştırma işlemleri serbest bir şekilde yapılabiliyor.

Son Söz: Geri Dönüşüm

Bir hobi olarak atık kağıtları bu şekilde değerlendirmek çevreye oldukça faydalı bir yöntemdir. Ancak kullandığımız ve atık olarak ortaya çıkan kağıt sayısını düşündüğümüzde bu tür hobilerle ilgilenmek tek başına geri dönüşüme katkı sağlamaz. Hem geri dönüştürülmesi hem de toplanması ve biriktirilmesi diğer atık maddelere göre daha kolay olduğundan kağıtların geri dönüştürülmesine verilecek emek oldukça zahmetsiz ama bir o kadar da değerlidir. Bu şekilde yeni üretilecek kağıtlar için kesilecek ağaçların sayısını da azaltarak, dünyamızın en büyük sorunlarından

birisi olan küresel ısınmaya karşı küçük de olsa bir faydamız olabilir. Tek yapmamız gereken atık kağıtlarımızı toplayıp geri dönüşüm kutularına teslim etmektir.

Bugünlük boş zamanınızı kitaplarınızın bakımına ayırmaya kadar verdiyseniz sizin için eşsiz bir önerimiz var: Kitap Temizliği Nasıl Yapılır?

Shares:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir